Mám autistické dieťa. Cesta a výzva zároveň

erikasadek
13. nov 2009

otvaram tuto temu kedze podobnu som nikde nenasla....

u nas to vyzera , ze asi ano. len cakam na vysledok je to ako cakanie ,ako na kata ☹

velmi sa trapim kvoli tomu uz dlho a bola by som rada , ak by s atu nasli mamicky ktore maju podobny problem...
myslim si ze by sa dalo o tom vela rozpravat a mne osobne dobre robi ak mozem o tom rozpravat a hlavne s niekym kto uz ma doma podobny problem alebo poznal niekoho...

bude to ako skupinova terapia, inak to ani nazvat neviem ale myslim ze sa tu snad niekto najde.. a budem esi mat co povedat...

myslim si ze je to tema, novodoba , ktora zacina trapit mnohe rodiny a nasu spolocnost...
nehovori s ao tom lahko , ani medzi partnermi alebo v rodine, tak uvitam , dobru diskusiu na tuto temu..

dakuejm Vam , vopred ak sa zapojite.. 🙂

mardenad
26. nov 2012

@zuzulkasimi vy ste mali aj viac tých narkóz, že? Aj tie mohli urobiť toľko zla... A taký regres... A Simonko hovorí niečo? Koľko asi slov použiva?

zuzulkasimi
26. nov 2012

áno, mal už 3 narkózy, 2 kvôli operácii, ale to ešte keď bol menší a jednu teraz pri MR. Mne sa nezdá, že by to bolo z narkózy, lebo ten regres nastal až rok po nej.

zuzulkasimi
26. nov 2012

@mardenad používa asi tak 20 - 30 slov, ale nevie ich spájať, nanajvýš tak so slovom mama, ako mama daj, mama pusť... a zvieratká vie z knižiek vymenovať takmer všetky, no reálne pozná asi iba cicu, pri ostatných si myslí, že sa tak nazývajú iba tie z obrázkov... a ešte vie rátať do desať

mardenad
26. nov 2012

@zuzulkasimi moj Adam čo sa týka zvierat, všetko chápe ako má, ale skor má problém, keď mu poviem napr. Ty si zlatý chlapček. A on na to: nie, ja nie som chlapček , ja som Adam 🙂 - typicky autíkovské 🙂
Alebo pozná kopec cukríkov a normálne chápe, že všetky sa volajú cukŕiky. Dnes som mu ale kúpila z lidl také tie plátkové cukríky, je ich tam 6 vačších plátkov a povedala som mu: no Adamko, vobec si neplakal pri strihaní, tak mamka ti dá sľúbený cukrík. Podala som mu ho do ruky a on že nieeee, to nie je cukrík! 😀 proste mal iný tvar, tak to už nebol cukrík, tak som ho musela pomenovať ináč, hneď bol spokojný 😀

zuzulkasimi
26. nov 2012

@mardenad môj je zasa veľmi všímavý a má veľký prehľad pri postupnosti našich činností a keď niečo vynecháme, často nás na to upozorní neverbálne, napr. ocinovi včera po wc ukázal, že si má umyť ruky 😀

magimary
26. nov 2012

@mardenad tak presne takto reaguje aj náš tady 😉
jemu stačí povedať len inou zdrobnelinou mena (alebo teda bez zdrobneliny, ofic. tak, ako sa volá, alebo aj priezviskom-napr. u doktorky) a on už vehementne kričí, že nie je tadeáš ale Tady!
a normálne je schopný "uviesť sa" až do afektu...
alebo mu hovorím, že stolička je akože garáž/dom a pôjde doňho auto,
tak krúti hlavou a presvedčene tvrdí, že to neni domček, ale stolička! 😉

krikyandticky
26. nov 2012

dobry vecer, tak som sa tu nasla, vidim, ze to bezi uz tretim rokom, toto forum. mojmu starsiemu synovi Leovi diagnostikovali autizmus minuly rok, tazky rok. prvy rok v beznej skolke, fiasko, presne ako syncek z erikinho rozpravania. tento rok otvorili tu u nas v meste triedu pre autistov, tak s celkovou chutou tam chodime. to pisem len tak na uvod, len teraz teraz som sa zaregistrovala

mardenad
26. nov 2012

@magimary no , to s tou stoličku - domčekom si mi pripomenula, keď bol menší, tak pri jedle sme sa hrali akože autíčko ide do garáže , otvor garáž ( pusu) ale teraz už odmieta. Už kričí: niee, to nie je auto!! Tak si všímam, že začína byť viac autíkovský... Že berie veci doslovne a to je už zlé ... ☹ ja len dúfam ( čo mi aj iné ostáva, že? 😉 ) , že to nebude pokračovaťtýmto smerom...

magimary
26. nov 2012

@mardenad že by lepok v strave? 😉 😕 🤐
spomínaš, ako som ti hovorila, že (negat.) účinok toxínov sa neprejaví hne´d?

mardenad
26. nov 2012

@magimary fuuhaa, žeby?? Uvidíme, čo povedia výsledky. Kedy máte volať vy? Pri predošlom odbere sme mali volať o týždeň. Asi zavolám tento piatok na výsledky. ( v stredu min. tyž. Dostali moč)

magimary
26. nov 2012

@mardenad ja nebudem volať, nám odošlú výsledky rovno do Thalionu a tam ich budeme potom spoločne konzultovať s dr.Nemcsisovou so všetkými ostatnými nabranými vzorkami /krvi, stolice, moču/, teda ich výsledkami...
ale to bude až o 3 týždne... 😒

koľko má malý lepok v strave?
že či už by sa ukázal aj v moči 😕

mardenad
26. nov 2012

@magimary 2 mesiace určite, možno aj trošku viac.

anuska74
27. nov 2012

@krikyandticky
Vitaj tu medzi nami.

anuska74
27. nov 2012

To čo píšete aj môj teda raz mu vadí, raz nie.Napr. taka maličkosť, mal čiapku po staršom, ale chcela som pre neho novú, aj som kúpila, pri skúšaní hrôza, ale reku potrebuje takú teplú, aj je pekná, len ako ho naučiť ju nosiť.na starej mal bombolec tak som upriamila na to pozornosť, vyrobila bombolec aj na novú čiapku a už je to v poriadku. 😀
inak môj malý bol tiež predposledné 2 týždne úplne zle, len autá, negativista a tak ja som to registrovala hned muž to nahlas vyslovil asi po týždni, už som aj chcela ísť k Dr. Sedibovej čo s ním, a ako zázrakom v piatok zas super je vo svojom živle 😀 .
cez víkend klasika už robil aj neplechu a skákal všade tade
mna napadlo, či na auti vplýva aj napr. také počasie, pochmúrna jesen, slnka málo, niekedy sa ani von nedostaneme.

damnam
27. nov 2012

@anuska74 Aj nas je nejako tieto dva tyzdne mimo a vobec nechce jest .Dnes jedol az na obed, polievku .

saurian
27. nov 2012

@anuska74
k tomu pocasiu .. neviem ci na vsetky deti ale na moje urcite. napr. ked su obaja cely den "mrchavy" bez zjavnej priciny, do dna pride zmena pocasia. tiez na nich vplyva mesiac a spln. rovnako trocha vyraznejsia zmena teploty vonku.

anuska74
27. nov 2012

@magimary
mi máme tiež v polke decembra v thalion výsledky a tak som zvedavá, Dr. aj odporučí dietu, ak aj výsledky budú v norme, inak neviem prečo ale mám tušenie, že dieta nás neminie.
a ešte Dr. aj dá nejaký maetrial k diete? či všetko je na mne kde si ako čo naštudujem. dík

magimary
27. nov 2012

@anuska74 netuším 😉
my sme tam boli teraz 1.x a na diéte už sme rok, takže ani to neviem, či dá dr. nejaké presné postupy,
ale akosi predpokladám, že ani nie, ale môžem sa mýliť 😕
koľkého a o koľkej tam idete na konzultáciu?
My 18.12 o 14,00h 🙂
a kedy ste tam boli teraz?

apollo11
28. nov 2012

Ahoj maminy, dávám vám sem odkaz na velmi zajímavou diskuzi, na kterou jste už možná narazily.. tedy vlastně jde o komentáře k naprosto příšernému článku JXD (odkaz na ni vpravo vedle). Doufám, že vás článek příliš nezvedne ze židle (neberte to jako provokaci, spíš povzbuzení), myslím, že stojí za to přečíst spíš ty reakce, taky pevně doufám, že většina lidí, ať už o problematice něco vědí nebo ne, nesmýšlí tak jako jeden potrhlý novinář 😠
http://www.reflex.cz/clanek/nazory/48648/mam-do...

bluerose
28. nov 2012

@apollo11 myslim si, ze on dobre vedel, aku lavinu reakcii spusti, preto to napisal tak hnusne a hrubo, proste sa chcel zviditelnit a ked to neslo po dobrom, tak si cestu "k slave" robi takouto reklamou. Ako sa vravi, lepsie zla reklama nez ziadna....Ja osobne si myslim, ze vacsina ludi nerozmysla ako on. Ale v jednom ma pravdu, ak sa nejaka matka rozhodne dat tak tazko chore dieta do ustavu, ako je spominane v clanku, tak by ju ostatni nemali odsudzovat, pokial si sami nezaziju co ona. Tolko moj nazor.... 😔

anuska74
28. nov 2012

@bluerose
tak asi čistý fantasmagor. neviem prečo si zrovna vybral matku a auti dieťa.
podľa mna by stačili, kvalitné denne stacionare, že ano kde a kto to má financovať, prípadne viac chránených dielní.
takisto postoj spoločnosti a nejde k lepšiemu sa mi zdá.
rok som sa starala o babku v At. Alzheimer, ako hrom, všade a vždy sa k nej správali velmi slušne, od predavačiek, napr. ked som ju chvílu nestrážila odšklbávala štítky z tovaru v obchode, 😀 nikdy nám nikdy nič nepovedali, vždy slušné privítanie v obchode, aj ked už bolo vidno , že nie je o.k.
inak tam takéto deti s postihom boli, blízko bola škola a často som ich stretávala, aj na vozíkoch v obchode, vždy som videal len ústretovosť, bohužial u nás je to často pravý opak.

helga1
28. nov 2012

Náš dnešný zážitok, Malá rosypala múku, a v zápätí bežala pre vysavač a povysávala to 😀 😅

zuzulkasimi
29. nov 2012

@helga1 to isté robieva aj môj malý, akurát on sa len hrá, že vysáva a keď vysávač naozaj zapnem, uteká kade ľahšie... 🙂

anka912
29. nov 2012

@helga1 to si ho aj sama zapla do zástrčky? šikovná!

cmeli
29. nov 2012

V Lidli maju za 4 eur zaujimavu knihu na ucenie nasich huncutov
http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/SID-5851C066-DA...
Pri vybere spravnej odpovede pero zahra melodiu a zasvieti, ak vyberie zlu odpoved (bodka pri obrazku) tak pero je ticho...obrazky su pekne a jasne kreslene, ja som kupila Farby a tvary a este mali to co je v linku -rocne obdobia -to sa mi zdalo pre nas este veeeeelmi tazke 🙂

anka912
29. nov 2012

@cmeli my sme to tam včera hľadali, ale nebolo. To je až oddnes?

helga1
29. nov 2012

@anka912 Ano sama si zapla do zástrčky. Možno už viac začne pomáhať s domácimi prácami, lebo rada umýva lyžičky aj utiera alebo zametá a takéto jednoduché veci.

cmeli
29. nov 2012

@anka912 ano oddnes

anka912
29. nov 2012

@cmeli Boli sme kúpiť tú knihu, už mali len 4 ročné obdobia, ale tam boli aj počty a iné veci. Ukážka

anka912
29. nov 2012

Dnes sme dokončili náš vianočný stromček, spoločnými silami, maťo vyfarboval, nalepoval, strihal- ale len rovné čiary. Naspodok sme nakreslili maca a auto, čo dostane pod stromček- mu to hovorím a budem ešte ukazovať- aby pochopil, načo je stromček a Vianoce 😉