Mám pocit, že ľuďom chýba empatia

29. sep 2021

Ahojte,mavate aj vy niekedy pocit,ze ludom chyba empatia alebo ako to nazvat...Totiz vsimam si,ze ked riesim nieco tazke alebo jednoducho tazke obdobie,tak vacsina si len vsimne nieco povrchne,no nikoho nenapadne,ze mozno nie je na mieste sa vysmievat alebo komentovat,pokial nechodia v topankach ineho...Troska vylev,no budem rada zareakcie a skusenosti.

denkatn
29. sep 2021

suhlasim, ludia hned pisu nadavky, nenapadne im, ze tie okolnosti su ine ako maju oni, napriklad niekto zije v rodnom meste, tak ked sa ocitne v tazkostiach stale tam ma nejakych pribuznych, kamaratov, susedov, ked baba popise ze sa citi zle, hned pisu ze je leniva, mne sa to nepaci, hned robia sudcu. ale z 10 prispevkov, moze byt nejaky aj povzbudzujuci a uzitocny pre dotycnu osobu, ze typ na knihu, preto odtialto neodchadzam, lebo najdu sa aj velmi mile osoby, ktore mi preposlali link, alebo dokument, ked som potrebovala, dokonca ked mi zomieral otec v nemocnici bez moznosti navstev, jedna holka mi aj zavolala aby ma povzbudila, ze ona riesila podobne veci. pre tych malo ludi sa sem oplati pisat, ostatni si myslia ze su lepsi, maju lepsie upratane, lepsie deti, vedia lepsie na muzov a tej druhej to treba priamo napisat. su hlupe, lebo vsetky okolnosti sa sem nedaju napisat, a niekoho na zaklade toho odsudit, ze nieco momentalne nezvlada je blblost. mozno predtym zvladol ine veci od IFV cez financne veci a teraz dosla na neho tarcha tak treba mu napisat ze je lenivy!...preto sem pise problem, ktore ostatne prave zvladli... no neviem kam na to chodia tie dokonale,...

autor
29. sep 2021

@denkatn Vdaka,ano.Aj tu na MK sa to niekedy prejavi...To mas pravdu.

felycity
29. sep 2021

v poslednej dobe to vnímam aj ja tak a to v rôznych oblastiach, chýba nám empatia a slušnosť, pritom by stačili len milé gestá a troška pochopenia bez zbytočného komentovania a nič nás to pritom nestojí...

autor
29. sep 2021

@felycity presne

jaruna123
29. sep 2021

Ja som sa nad tym zamyslala tiez a pytam sa preco je to takto?

autor
29. sep 2021

Aj ja-bodne to,zaboli,tiez si kladiem tuto otazku-najma tym ludom som nijak neublizila,co viem... a potom sa nutim zostavat nad vecou...

zooeynka
29. sep 2021

A ty si k ludom vzdy empaticka a laskava? Nikdy si nikoho nezotrela? Vzdy nezistne pomozes? Ono, vzdy sa treba v prvom rade na seba pozriet, ci si taka ako vyzadujes od inych. Ked clovek rad a s laskou pomaha inym tak prestane riesit reakcie inych, lebo vie ze inych nezmeni a zbytocne sa na to stazuje. Vzdy LEN svoje reakcie usmernuj, aby si bola ty napomocna a mila - aj na tych menej milych a inych reakcie neries.

autor
29. sep 2021

@zooeynka No netvrdim,zwe som nikdy nepochybila v usudku alebo predsudkoch a podobne.Mnohokrat.Len ked to potom zazije parkrat navlastnej kozi,zacnes si nato davat uz pozor...Takze myslim,ze sadivamaj naseba,ako sa spravam...ale dobra poznamka
@zooeynka

autor
29. sep 2021

Pardon,dvakrat som omylomoznacila Tvoje meno,nebol to umysel.

wivienka111
29. sep 2021

tak vsimam si coraz viacej, ze ludia radi si robia naprieky. a teda neviem ze niekomu to robi dobre alebo co. proste ja sa riadim tym, ze ak neviem pomoct, tak sa nestaram. ende.

nikpa
29. sep 2021

Úplne súhlasím, chyba nám empatia a je to smutné. A toto všetko sa od nás učia aj naše deti...

sandrika1986
29. sep 2021

Keby len empatia....

anjelicek26
29. sep 2021

Ludom chyba toho vela - hlavne cas niekoho poriadne vypocut - ludia maju vlastnych problemov dost, chut - niekomu poradit, ked aj tak to drviva vacsina "pocut nechce" a prisla sa len "vyplakat", motivacia - kedze pises sto krat to iste tej istej osobe a aj tak robi jednu chybu za druhou a menit to nebude... Ja som bola jeden s tych napomocnych empatickych ludi, ale uprimne zmenila som sa za tie roky dost. Nemam na to nervy ani silu. Ludia sa stazuju, ludia vyplakavaju, ludia su stale nespokojny. Taketo osoby cloveka len tahaju dole, keby sa mam vcitit do kazdej nestastnej osoby v okoli, tak revem cely den...

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sandrahi
29. sep 2021

@anjelicek26 presne ako si napisala. Ja teda som aj zakazdym mala snahu pomahat, casto som isla na ukor seba a prisla som postupom casu na to, ze je to nezmysel. Aj tak to nik neoceni. A ludia si na to zvyknu a zacnu to brat este aj ako samozrejmost.

chatte007
29. sep 2021

Citala som nedavno taky citat na internete, pacil sa mi: "Vcera som bol mudry. Chcel som, aby bol svet lepsi. Dnes som mudrejsi, chcem byt lepsi ja".
A tymto vam zaroven prajem pekny den a nech mate co najviac mudrych ludi okolo seba 🙂

felycity
29. sep 2021

@zooeynka nesúhlasím, empatia nie je len o pomáhaní a neriešení reakcie na druhej strane, napríklad empatia je aj o tom, že ak niekoho poznám a viem, že je tam problém alebo niečo, tak zvažujem svoje vyjadrenie a dávam pozor, aby som sa nedotkla toho človeka nechcene, alebo napríklad v škole sa môžeš stretnúť s tým, že dieťa ma rozne poruchy učenia a učiteľ si nedá veľmi námahú, aby spoznal profil žiaka a nachádzal riešenia, proste to tichučko ignoruje a život ide dalej a dieťa sa nejako pretlka , ale dieťa sa trápi, lebo svoje hranice nikdy neprekročí a pritom by možno stačilo milé gesto, mile slovo či povzbudenie alebo si nájdenie času chvíľku sa mu venovať...

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
oktoberka
29. sep 2021

Ja si myslím,že ľudia sú zameraní sami na seba.
Jednak tým,že sú dosť vyťažení v práci,zaťažení covid situáciou,svojimi starosťami,už nedokážu a často ani nechcú riešiť starosti,či skutky iných.
Obťažuje ich to.
Preto toľko práce majú teraz psychológovia,psychiatri.
Je ťažko nájsť priateľa,kt.iba sadne....a počúva pár minút.
Nič nemusí hovoriť,iba počúva.
Máme milión kamošov a na FB známych,posielame lajky,blahoželáme neznámym ľuďom,sme strašné empatickí pri fotkách.
Ale v reálnom živote nás ľudia s problémami znervózňuju.
Často aj tu sa preferuje názor,že od negativosticjych ľudí,čím ďalej. Ale naozaj tí ľudia sú negativosticki?či je nám ľahšie ich takto odbiť a máme od nich pokoj?kde je hranica medzi skutočným sťažovanim a sťažovanim chronickým?
Je to smutné.
No ešte stále sú ľudia,kt.vedia byť dobrými priateľmi. Do pohody,aj nepohody.
Nie iba na FB,či IG,ale aj "naživo".

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
29. sep 2021

@chatte007 Jasom toto nechcela zalozit s umyslom stazovat sa,len postreh...zaroven pocit,ze mozno nie ja sama sa tak teraz citim...Samu seba sa snazim zlepsovat a inym odpustam rychlo,no ze to zaboli,to sa stane napriek tomu.Inak pekna myslienka hodna osvojenia si.

kliatana
29. sep 2021

ludom chyba hlavne zdravy rozum a usudok a jasne aj ta empatia, hold hrozna doba akurat a cela ta korona k tomu velmi neprispieva

simona139469
29. sep 2021

A MK je toho živým dôkazom. Tu vedia byt matky ako take šípy čo zasiahnu tam kde to boli

chatte007
29. sep 2021

Nemyslela som to ako nejake poucovanie, len som sa chcela podelit o myslienku.
A ked riesis nejake problemy, ked mas tazke obdobie, kto je k tebe necitlivy? Su to tvoji najblizsi alebo kamarati, susedia, kolegovia? Ak ti prvi, tak chapem, ze to zaboli, ak ti ostatni, tak tym by som o svojich problemoch vobec nehovorila. Pises velmi vseobecne. Ja si inak nemyslim, ze necitlivost a zameranost na seba je zalezitostou dnesnej doby. Medziludske vztahy nikdy neboli jednoduche.

autor
29. sep 2021

@chatte007 myslela som to tak,ze ludia vedia nemiestnymirecami,vysmievanim sa,posudzovanim,ohovaranim,odsudzovanim zrazat vtedy,ked prave potrebujeme skor podporit.Jasne,ze nie kazdy to chce,je povinny robit,ale pestovat si takto ego alebo ja neviem,co ci zasmiat sa za kazdu cenu...

autor
29. sep 2021

@chatte007 nedmala som na mysli blizkych ludi....a nebrala som to ako poucovanie🙂

denkatn
29. sep 2021

@oktoberka vies co, ale kto chce nemusi citat konkretny problem, ked je presyteny, kazdy prispevok ma nazov a ma diskutovat niekto kto vie co poradit, alebo riesil v minulosti, alebo chape. a nie ze nic o tom nevie a napise, ze: su tu len haluze!... to naozaj nezvladas?! a taketo veci. to len mrha cas diskutujucich..

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
oktoberka
29. sep 2021

@denkatn to si písala ozaj mne?
Práveže ja sa snažím byť chapava. A nemám problém vypočuť si iných ľudí. Lebo ako sa hovorí:,net chyžná bez kríža".
A často ľuďom stačí iba poklepat po pleci, povedať chápem,či bude dobre,uvidíš. Či iba ticho sedieť.
Mne sa práve nepáči novodobý trend-eliminivat ludi,čo majú problémy,zaťažujú má negativizmom,ťahajú dole...
Nikdy nevieme,či naša minutka,či povzbudenie niekomu nezmení svet.

oktoberka
29. sep 2021

Inak:prečo je teraz trend,nesťažovat sa?
Veď človek musí svoje problémy vydať zo seba. A komu? No buďme radi,keď nám niekto dôveruje a povie o svojich ťažkostiach. Na to sme na svete,aby sme žili nie iba ako tutmaci sami pre seba,ale aj pre iných.