Mať dieťa bez vlastného bývania?

22. júl 2021

Dievčatá riešim pre mňa dosť zásadnú dilemu. S partnerom by sme chceli dieťa, ja ale váham, nemáme vlastné bývanie. Partner je po osobnom bankrote, takže jemu nikto hypo nedá, ja zarobím celkom dobre, ale takisto som hypo nedostala. Obaja pracujeme, zarábame dobre, nič nám nechýba. Som z toho nešťastná, jednak z toho, že ktovie či vôbec niekedy budeme mať vlastné bývanie a jednak z toho, že bývame v prenájme a nie som celkom stotožnená s myšlienkou mať dieťa bez vlastného bývania.
Čo si o tom myslíte?

ofzuza
22. júl 2021

Moje najstarsie dieta malo 5 rokov ked sme sli do "vlastneho". Nemam pocit, ze by nam tym nieco uslo. Naopak som mala viac moznosti "pohybu" a vybudovat si to, co mam teraz.

dominikac321
22. júl 2021

@s_a ako pisem vyssie, kamoska ma podnajom 670eur, ja o par ulic dalej vo vacsom byte hypoteku 400eur...cize ani nie ze centrum a okrajova cast mesta....

autor
22. júl 2021

@sasesoe To ani ja nechápem. Zarábam celkom dobre (950-1100€ čo mi nepríde málo). Pravda je, že nemám tých 20%, ale len 10%. Inak všetko platím včas, nikdy som nemeškala s platením. Nie som neplatič.

ofzuza
22. júl 2021

Ten prijem mas v cistom alebo v hrubom?

ckocka
22. júl 2021

@dominikac321 To je vysvetlenie prečo sa ti nájom nepáči, ale ak ho neuznávaš tak to znamená že máš nejakú predstavu že každý može dosiahnuť vlastné bývanie - ako?

dominikac321
22. júl 2021

@ckocka je mi jasne ze vlastne byvanie nie je samozrejmost, slovo neuznavam je pre mna to iste ako...hladam ine slovo ale nenapadne mi, jednoducho ak sa da, nech sa clovek podnajmu vyhne. AK SA DA. ak sa neda aj to je cesta, kazdopadne som nikde nenapisala ze ten kto zije v podnajme je menej cenny alebo ze nema mat deti, napisala som ze ak ma autorka pochybnosti nech pocka, nic nie je nemenne...

nafka0483
22. júl 2021

Nerozumiem ako mozete obaja dobre zarabat a napriek tomu nemat na hypoteku. Chapem, posudzuju len teba ale s prijmom 950-1100eur mi nehovor ze neviete s partnerom nasetrit za 2 roky tych 20% a zvysok dofinancujes ty z hypoteky. Ved kupte 1 izbak, 2 izbak, proste to, na co realne mate.
Nezarabas minimalku, ze by si skutocne nemala sancu dostat hypoteku. Mas este nejake ine pozicky, uvery?

conta22
22. júl 2021

A čo tak ísť do okolia mesta? Alebo niečo staršie a postupne prerábať či ani tak sa nedá ? Na druhej strane ako už bolo spomenuté v zahraničí je to úplne bežne bývať aj cely život v podnájme veď teraz sa prenajímajú aj naozaj krásne byty a mat nájomníka o ktorom viem že tam bude dlhodobo je pre majiteľov tiež super.

thoughtfulweirdo
22. júl 2021

Je šanca, že za rok-dva-tri by ste hypotéku mohli zobrať? Ak áno, ja by som počkala. Ak nie a v podnájme budete pravdepodobne aj o 5 rokov, nevidím dôvod čakať. V podnájme by ste boli tak či tak a k tomu ešte aj bezdetní. Ak máte dostatok prostriedkov na postaranie sa o dieťa, šla by som do toho.

ab727
22. júl 2021

My sme ani nemali 20% na dofinancovanie a vybavili sme si na to úver,samozrejme vyšší úrok...platili sme niečo vyše roka a refinancujeme a spojíme to do jednej splátky...možností je viac a môj názor riešiť to s finančným poradcom

autor
22. júl 2021

@ofzuza V čistom už

ofzuza
22. júl 2021

Tak potom neviem preco ti nechcu dat. To mas nadpriemernu mzdu. Nepytala si prilis velku hypo? Alebo mas ine zavazky?

autor
22. júl 2021

@thoughtfulweirdo Ja s myslím, že áno. Našetrili by sme ešte niečo a hypo by snáď už problém nebol.

autor
22. júl 2021

@conta22 My sme premýšľali ísť na dedinu v blízkosti väčšieho mesta. Máme radi samotu no zároveň byť blízko všetkého, takže taký kompromis. Možno ešte počkať a potom kúpiť možno niečo staršie, rozmýšľam, že možno aj chatu a tú zbúrať a postaviť tam dom na kľúč.

heleninamama
22. júl 2021

@bluka2 Ty nežiješ na Slovensku, tak ťažko môžeš zhodnotiť ako sa ľudia pozerajú na rodinu s deťmi, ktorá sa pretĺka po podnájmoch.
Podnájom je ok pre študentov a mladých ľudí, ktorí sa chcú spoznať a riešia svoje bývanie v dohľadnom čase. Ale s deťmi určite nie. A ešte bez výhľadu na vlastný domov v budúcnosti.
Sama prenajímam a rodičia s deťmi, ktorí sa hlásia sú vždy problémoví - nízke vzdelanie, žiadna práca /práca bez zmluvy, dlhy, exekúcie, bankroty... Všetko to, čomu sa slušný človek radšej vyhne. Na Slovensku naozaj seriózne rodiny s deťmi nežijú celý život v podnájme.

dkethe
22. júl 2021

Hypo ti nedali preto, ze dnes stoja byty chjovo vela 😒 pred 5 rokmi nebol problem aj z 1 priemerneho platu.

Pokial zarabate fajn a mate dlhodobe vyhliadky pozitivne co sa kariery tyka, nevidim problem.
Teda jeden hej a to je partner po bankrote 😂 ale tak ty si si ista ze je spolahlivy a zodpovedny, tak ok

missviolet
22. júl 2021

Prosim, asi cca s akym platovym rozmedzim ti zamietli? Lebo sa zacinam obavat... ja som sama a byvanie samostatne asi nedosiahned ked pri dobrom plate ta zamietli

mladena
22. júl 2021

Možno je len teraz také obdobie, kvôli tej korone sú v bankách hrozne opatrní a robia čo sa týka požičiavania zložitejšie ako kedysi. Neskôr možno dostaneš hypotéku. Zas tvoj priateľ asi nie je na tom v banke dobre čo sa týka úverového registra, kvôli tomu minulému bankrotu. Čo sa týka podnájmu, no závisí či by ste mali kam ísť keby sa hocičo stalo? Máte k dispozícii aspoň napr. ostať u rodičov, alebo tak.... s bývaním je to ťažko, ani ja som už neverila a nejako sa zadarilo aj keď poskromne. Nejaké riešenie sa isto nájde aj v tvojom prípade skôr či neskôr

dominikac321
22. júl 2021

@missviolet kamoska zaplatila na odvodoch 15 tisic eur, ma plat nastaveny na 2 tisic mesacne a banka jej zamietla hypoteku lebo je pre nich rizikova...chcela 220 tisic...nikto nechapal

ckocka
22. júl 2021

@dominikac321 Rozumiem, bolo to nadnesené vyjadrenie. Ale v spoločnosti to evidentne rezonuje - citujem príspevok o kúsok ďalej: Na Slovensku naozaj seriózne rodiny s deťmi nežijú celý život v podnájme.

bluka2
22. júl 2021

@heleninamama Myslíš, že by mi na Slovensku nič neprenajali? Pochybujem. To je posledná vec,ktorá by ma trápila, názory či predsudky cudzích ľudí

dominikac321
22. júl 2021

@ckocka ano, zvolila som zle slova na vyjadrenie svojho nazoru. akosi sa caka ze clovek pri zalozeni rodiny ma kde byvat...

bluka2
22. júl 2021

@dominikac321 to nechápem, diskriminácia podľa pohlavia alebo v čom to je?

dominikac321
22. júl 2021

@bluka2 narazas na tu kamosku a banku? nikto nechapal preco pri tych odvodoch mali problem...

heleninamama
22. júl 2021

@bluka2 Netrápi ťa to,kým to neriešiš, lebo nepoznáš tunajšie podmienky, pomery a problémy s prenajímam bytov.
Veľa ľudí v mestách má dnes aj 2-3 byty, v jednom býva, ďalšie prenajíma a vyberá si komu. A ver - never, taká slobodná matka s deťmi tu má často problém niečo nájsť, lebo zákony sú blbo nastavené a zlá skúsenosť ľudí odradí riskovať. Je to biznis, nie charita. Aj preto si každý, kto na to má, berie úver.
@anonym Nájdi si poriadneho poradcu a zistí, v čom je problém. Možno v tom, že si mladá a nemáš úverovú minulosť, nemajú si ťa ako preveriť. Plat nemáš najhorší, určite by sa niečo dalo poriešiť - hoci menšie pre začiatok.

missviolet
22. júl 2021

@dominikac321 fantazia. Mne hypo kalkulacky pisu ze hypoteka max cca 120 000 a to mam 1800btt.... a to aj byty s 50m stoja uz viac.... tak neviem, kam ma clovek ist, ked je sam

nafka0483
22. júl 2021

Autorka a ty mas vsetko oficialne na zmluvu? Nie si v skusobnej ani vypovednej dobe? Nemas ziadne ine zavazky? Ak nie, tak sa tazo veri, ze by ti vobec neschvalili hypoteku, ide o to aku sumu ti schvalia.

dominikac321
22. júl 2021

@missviolet strasne su ceny nehnutelnosti teraz...ja som tiez sama ale mala som stastie

marca12
22. júl 2021

Nechapem,preco nedostanes hypo. Ja som sama brala hypo a ani som nemala extra velky plat. Skusaj ine banky,neexistuje,aby ti niekde nedali.

autor
22. júl 2021

@nafka0483 Všetko na zmluvu, ani by ma nenapadlo pracovať na čierno či nejak inak. Možno mali problém, že nemám úverovú minulosť, nikdy som nemala pôžičku. Možno som žiadala moc, žiadala som 100 000€. Je ale pravda, že zmluvu mám na určito.