Máte sa radi?

katuskamala1
22. nov 2022

Mate sa radi? Co to vlastne znamena? Preco si povies, ze mam sa rada...? Ako najst sebelasku? Zistila som, ze som tak neskutocne sebakriticka, ze na sebe neviem najst 1 dobru vlastnost, neviem sa pochvalit. Mam skvelého všímaveho manzela i rodinu ale zistila som, ze ked ma pochvalia, neverim im, alebo nesuhlasim s ocenenim... No a mat sa rad je zaklad.. Chcem na tom pracovat no neviem ako...

eva193
22. nov 2022

nevies na sebe najst 1 jedinu dobru vlastnost? charakterovu crtu? co dobre si dnes urobila?

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@eva193 neviem fakt. Aj ked si poviem, ze mam vysoke vzdelanie, tituly, zároveň si poviem ze na prd odbor. Upeciem fajnu babovku ale zároveň ze mohla som ju kratsie piect bola by vlacnejsia. Chapes? Proste i ked najdem nieco dobre, hned to znegujem. Dobra priatelka (roky ma smeruje cez cisla a planety) mi povedala, ze prv nez začnem riesit novú pracu tak mam najst v sebe to dobre, lebo som na seba velmi prisna.. Teoriu ovladam, viem preco naco začo... Ale neviem to zmenit..

jan510
22. nov 2022

@katuskamala1 to su take ezoterivke kecy. Ktore sa absolutne nezakladaju na pravde

valeria_h
22. nov 2022

Mať sa rád je základ. To vážne nenájdeš jedinú dobrú vlastnosť? Tomu neverím. Tak napríklad ja...som šikovná, učím sa rýchlo, som láskavá a rada pomáham druhým. Myslím, že varím dobre, že viem urobiť dobrú atmosféru, ľudia sa so mnou cítia príjemne... A môžem pokračovať.
Jasné, že nie som dokonalá, ale nemusíš byť dokonalá aby si sa mala rada. Je fajn byť sebakritická, ale nesmieš všetko čo urobíš hneď negovať.

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@jan510 je podla tvojho nazoru teda v poriadku môj postoj k sebe samej? Ako to mas ty? Ja ci uz verim v tieto "keci" ci nie, sebalasku povazujem za dolezitu.. Ze si mozem vazit seba samu, ocenit sa, mat sebavedomie, dobry pocit zo samej seba. No a to nemam.. Preto to chcem zmenit

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@valeria_h a ked to tak povieš, aj to tak uprimne citis? Obdivujem to.. Ja tiez napr rada pomaham inym, ale zaroven si poviem, ze by som mohla i viacej.. A to je pri všetkom..

xnatalkax
22. nov 2022

@katuskamala1 odporucam precitat tuto knihu

jan510
22. nov 2022

@katuskamala1 kamaratke z tej sebalasky a sebahodnoty a ezotericjych kecov preplo. Vsetko robila tak ako pisali v knihach no nic sa nedialo co chcela co si priala mohla kvantovat o dusu. Chytila z toho depresie. Ved staci zdravy sedliacky rozum ked chcem viac pomahat tak pomaham, ked nechcem pomahat nepomaham..kazdy ma predstavu o svojom zivote inu.

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@xnatalkax dakujem, tiez som uvazovala nad literatúrou. Citala si ju?

jan510
22. nov 2022

Ja som so sebou spokojna, mam zdravie, rodinu, pracu co mam rada, volny cas si uzivam, sny si plnim a ked pride tazsie obdobie tak to prijimam s pokorou
Snazim sa byt dobrym clovekom to je cele. Plnit si sny a ciele teraz

valeria_h
22. nov 2022

@katuskamala1 Samozrejme, že to tak cítim. Sebaláska nie je sebaklam.

roja01
22. nov 2022

@katuskamala1 ja som sice na tom podobne (co sa postoja k chvaleniu mna al mojej prace tyka), ale napriek tomu nemyslim, ze sa nemam rada, len som na seba narocna. Keby ma asi niekto slovne napadal, urcite by som neupadla do nejakej depresie, pretoze napriek tomu, ze som sebakriticka (vzdy moze byt vsetko lepsie ako je), poznam svoju hodnotu.

sisulia
22. nov 2022

Musis sa mat rada. Ako inak ta mozu mat potom radi ostatni?

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@roja01 no a presne to mne chyba.. Jedno i druhe

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@sisulia no a maju a ja nechapem preco.. Ked vidim na sebe len to nedokonale..

katuskamala1
autor
22. nov 2022

Asi mi uz preskakuje tak dlho co som doma v tej hlavičke 🤦🏻‍♀️🙈. A sebarealizácia v praci mi nejako tu hlavu zdvihne hore...

888elizabeth
22. nov 2022

Ahoj, mne pomohli knižky od Robina Sharmu a jedno video od Michala Drienika, toto:

https://www.youtube.com/watch?v=7RirAJQq10s

... podľa mňa všade to začína našou sebaláskou a sebahodnotou, nie je to vždy ľahké, nie som spokojná s mojim vzhľadom, ale snažím sa.

zobaka
22. nov 2022

myslim, ze sa mam rada, ale je na com urcite pracovat, najma v situaciach, ked sa ma snazi niekto ponizit, alebo vynervovat, napr. v praci, ma to vyvedie z miery, chcem sa dostat do bodu, ze poviem fuc..g pál do...na toto nemas narok, pomalicky sa mi to dari a teda cely zivot s tym zapasim

vsauce_
22. nov 2022

Prvý krok je uvedomie. Nie len uvedomenie tvojho spôsobu života, ale aj toho, čo vedie k týmto nepríjemným stavom, ktoré máš voči sebe. Uvedomenie ale nefunguje, keď nevieš čo si máš uvedomiť. Ak si napríklad neuvedomuješ, že siahnete po zmrzline zakaždým, keď máš nevyriešený smútok, pretože ani nevieš aký je to smútok, začneš si myslieť, že máš problém so zmrzlinou. Nemala si nejak rodičov, priatelov, ktorí ťa stále podceňovali? Nemá to nejaký koreň, kde sa toto všetko nahromadilo a potom sa na seba pozeráš kriticky?

mirco50
22. nov 2022

@katuskamala1 psychologicka

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@mirco50 ja sa nepytam na radu kam mam ist 🙂 pytam sa na ine nieco,napisala som to tam.

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@vsauce_ určite suhlasim, a samozrejme viem, kde je ten koren. No a co s tym? 🙂

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@888elizabeth super pozriem

bluka2
22. nov 2022

Neviem v čom je trik, ale ja keby som spravila hocijakú bábovku, tak si gratulujem 😂 a že ten odbor VS nevidíš už tak atraktívne? Si povedz, že na Slovensku je v reprezentácii (mzv SR) aj zverolekár, takže je to jedno. Keď nejde o život, nejde o nič. Nájdi potešenie v malých veciach, v humore "osudu" (proste veci ako sa dejú...nikto by to lepšie nevymyslel) a nejako ber život s ľahkosťou

888elizabeth
22. nov 2022

@mirco50 ale správna. Niekto jej vie šupnúť tabletky, či sám má problém so sebou a je ďalší problém na svete

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@888elizabeth tabletky na to, ze som sebakriticka? 🤣🤣🤣🤣🙈 Nieeeeee

slovakboy
22. nov 2022

@katuskamala1 Múdry človek pozna svoje slabiny a preto sa vie pripraviť na prekážky a výzvy. Takze aj to že o sebe pochybuješ ber ako prvý pozitívny bod a nie negatívny. Chýba ti asi pocit Seba-Vedomia. Na tému sebavedomia a sebaprijatia som videl krásnu prednášku od Adely Vinceovej. Sebavedomie je vedomie si seba. To nie je iba lakte tvrdé mať byť drzý. To si často ľudia pod pojmom sebavedomie predstavujú. Vedomie seba je aj poznanie seba. Kým nemáš sebavedomie tak sa dobre nepoznáš. Sebavedomie je aj prijatie toho čo o sebe viem. Aj tie negatívne veci. Neexistuje prehnané lepšie sebavedomie väčšie sebavedomie a menšie sebavedomie. Buď o sebe viem a akceptujem sa alebo neviem a potom preháňam. Podobne ako SuperStar istí v hviezdnej robote. Majú veľké sebavedomie ale nevedia o tom že nevedia spievať a na druhej strane ľudia ktorí sa podceňujú a nevedia o svojich kvalitách. Obe skupiny vlastne nemajú sebavedomie lebo sa nepoznajú nemajú jasné sebavedomie seba. Keď sa dobre poznám nevytváram si o sebe ilúzie. Ego je ilúzia o sebe. Ego má rado nálepky. Som matka dcéra učiteľka musím byt dobrá manželka ja som generálny riaditeľ atd. Počúvaním ega strácam vedomie si seba. Ego Rado dáva nálepky aj iným ľuďom. Napríklad ten je lepší ten je horší z toho budem mať lepší úžitok z toho menší úžitok týmto pohrdam atď. atď. je dobre ak človek ego v sebe rozpozná a v jeho odlíšiť od svojho autentického ja. Tým pádom ostane vedomý si seba a neupadne do Sebaklamu. Keď človek rozozná jasne seba od svojho EGA od svojho ju zorného ja tak si vie položiť aj otázku prečo sa mu ego ozýva. Ego sa často ozýva práve vtedy keď nemá človek vysporiadané niektoré veci. Ego sa Rado uráža. Veľa veci sa ho dotýka človek sa cítiť dotknutý keď ním Lomcuje ego. Naopak uvedomenie si pravého samého seba nám pomáha sa správne rozhodovať kám máme ísť. Všetko toto sú myšlienky od Adely Vincov hej a za video som zaplatil. Dúfam že sa nenahnevá, keď to tu zadarmo rozdávam jej myšlienky mamičkám.

slovakboy
22. nov 2022

@katuskamala1 od detstva si obliekame na seba nejaké predstavy o sebe a postupne. Si vytvárame o sebe nejaké predstavy ktorých keď sa niekto dotkne a snaží sa ich narušiť tak sa nás to veľmi dotýka. Adela napríklad mala o sebe predstavu a mala takú Nálepku že žena ma vtedy hodnotu keď je matkou. Jej ego malo predstavu o sebe a nálepkovalo Adelu : si vo veku kedy by si mala byť matkou. To sa jej dotýkalo a bolelo ju to. Ego dáva o sebe vedieť práve tým že sa ho veci dotýkajú. Snažíme sa ho utíšiť tým že ho počúvneme lenže to je len dočasné. Adela sa naučila prijat samu seba a bolesť prešla.

slovakboy
22. nov 2022

@slovakboy Ego Rado presviedčať Rado sa bije za svoju pravdu A presadzuje svoj názor. Je dobré si niekedy vyskúšať ne povedať svoj názor napríklad na politiku keď som v Konflikte s priateľom. Adela spomína že v jej práci je dôležité byť IN byť dokonalý a to od nej požaduje aj ego a môžem dostať do vnútorných kŕčov. Aj byť priemerný je dobré. Prvou podmienkou seba prijatia je uvedomenie si seba a rozpoznanie EGA a svojho vlastného ja. Uvedomenie si že nemusíme plniť požiadavky EGA a nasledovať nálepky. Nemusíme byť dokonalý nemusím robiť prvý nemusíme vyhrať každý súboj atd. To čo nám chodí často po rozume a stále sa nám ozýva napr. že mám niekto niečo povedal alebo že nie sme dostatočne dobrý tak je tiež prejavom EGA. Ego sa často pripomína a keď ho nerozpoznáme a Zavčasu neza brzdíMe tak nás zavedie do ťažkých bojov. Buď so sebou alebo s inými.

slovakboy
22. nov 2022

@slovakboy Existuje spokojnosť pravá skutočná a spokojnosť iluzórna ktorú od nás vyžaduje ego. napríklad v práci nás ocenia za dobre odvedenú prácu a my sme spokojní sme celý šťastný a očakávame že aj zajtra príde podobné ocenenie. Lenže táto spokojnosť je iluzórna pretože sme splnili požiadavky EGA požiadavky nálepky ktorú nám Dali napríklad naši Šéfovia že musíme byť dokonalý perfektný. Keď Pochvala nepríde aj zajtra tak je ego a Nespokojné. Je dobré si ne dávať takéto ciele a byť spokojný sám so sebou taký aký som práve teraz. Netreba klásť životu podmienky že až keď mi toto splníš tak vtedy budem spokojná. Treba sa tešiť z aktuálneho dňa. Keď pocítim nepotrebu plniť nálepky tak pocítim spokojnosť takú kľudnú . Nie euforickú. Účinky iluzórnej spokojnosť rýchlo vyprchajú.