Máte sa radi?

katuskamala1
22. nov 2022

Mate sa radi? Co to vlastne znamena? Preco si povies, ze mam sa rada...? Ako najst sebelasku? Zistila som, ze som tak neskutocne sebakriticka, ze na sebe neviem najst 1 dobru vlastnost, neviem sa pochvalit. Mam skvelého všímaveho manzela i rodinu ale zistila som, ze ked ma pochvalia, neverim im, alebo nesuhlasim s ocenenim... No a mat sa rad je zaklad.. Chcem na tom pracovat no neviem ako...

slovakboy
22. nov 2022

@katuskamala1 Je dobré mať detský pohľad na svet a vstupovať do nových veci otvorene a ne mať ich oNálepkovane dopredu. Všímaj si deti ako si robia čo chcú ako si hovoria čo chcú a pozri sa či ty nerobíš veľa veci nasilu alebo naopak či sa niektoré veci nebojíš robiť nehanbíš robiť alebo hovoriť. Skús si zachovať hravosť podobnú ako majú deti. Prekvapenia manžela alebo Jašenie sa. Nie nasilu. Spokojnosti prispieva aj vďačnosť. Skús byť vďačná. Napríklad buď vďačná že ťa nič neboli. Veľa ľudí má bolesti ale už to že tu môžeme sedieť a nič nás neboli za to môžeme byť vďační. aj na ne príjemných veciach skús nájsť niečo malé pozitívne. Lebo keď budeš veľa bojovať so svetom tak svet kydá na to príležitosť a bude ti posielať súboje pretože ich chceš. To čomu venuješ pozornosť to sa ti bude diať. Keď si budeš myslieť že všetci ľudia sú zlí a podvodníci tak skutočne takých budeš stretávať. Keď si povieš že v každom je niečo dobre tak hoci ľudia ktorých budeš stretávať nebudú dokonalý ty v nich budeš vidieť to dobre. To čo v sebe živíme to si priťahujeme a vďačnosť nám pomôže pritiahnuť si tie veci po ktorých túži naše autentické ja.

slovakboy
22. nov 2022

@katuskamala1 Konečne prejdeme k tomu seba prijatiu. Pre Adelu je seba prijatie podmienka toho aby sa mohla niekam pohnúť. Do seba prijatia spadá aj prijatie iných aj tých ktorí nám možno ublížili. Kým neprijímame ostatných nevieme prijať ani samých seba A naopak. seba prijatie Neznamená že si ráno povieš v zrkadle, že si super ale že som taká aká som a je to v poriadku. Z tohto bodu sa ľahšie začína na sebe pracovať. Ak si ráno v zrkadle povieš že to nie je ešte ono že ešte nie som so sebou spokojná tak ťa to ženie do ďalšieho boja. Do boja samej so sebou a to sa potom zacyklíš a donekonečna budeš so sebou bojovať. Druhý extrem je povedať si že som super a už netreba nič na mne meniť. Najlepšie a jedna stredná cesta a to je že povedať si takto je to ok Mám sa rada a prijímam sa a z tohto bodu seba lásky a seba prijatia môžem ďalej na sebe pracovať. Tá práca na sebe potom lepšia a môžeš sama sebe fandiť a byť samej sebe fanúšičkou.

slovakboy
22. nov 2022

@katuskamala1 Treba dať pozor na seba klam. Dnes je móda si hovoriť mám sa rada aj S chybami. Potom človek nie je úplne schopný sa zlepšovať. Ak teda chce sa zlepšovať. Možno nie je až také nutné si hovoriť mám sa rada a milovať sa ale dôležitejšie je to seba prijatie pretože prijatie samej seba je prijatie sa aj s chybami. Nie je úplne dobre si povedať toto ti nejde ale milujem to na tebe to už zaváňa nejakým bojom. Keď si ale povieš toto ti nejde ale prijímam to na tebe to je niečo iné. možno práve preto máš problém s tým povedať si mám sa rada pretože nie si úplne spokojná so svojimi vlastnosťami a chcela by si zlepšiť. Predtým ale sa vráť k tomu aj ku a tým požiadavkám ktoré na teba má či nie sú príliš a či skutočne sa potrebuješ až tak veľmi zlepšovať. Pretože aj to slovíčko mám sa rada má význam a môžeš si ho kľudne povedať. Napríklad vtedy keď urobíš nejaký dobrý skutok nejakú dobrú vec niečo ma čo si a môžeš byť na seba Hrdá. Vtedy si kľudne a smelo môžeš povedať mám sa rada a oceňujem sa za to čo som urobila. A môžu to byť kľudne také maličkosti ako je že si nie na niekoho bola dobrá milá že si zvládla nejaký konflikt vyriešiť zmierlivou cestou že si pomohla babke cez cestu atď. za toto všetko sa odmene poďakovaním samej sebe a Slovíčkom mám sa rada.

slovakboy
22. nov 2022

@katuskamala1 Nejdem do nejakej seba lásky a extázy keď viem že sú na mne veci ktoré treba zlepšiť ale poviem si že je to ok že to prijíma na sebe. Adela odporúča zaradiť neutrál. Pre ňu boli veľké lekcie vzťahy a partnerské vzťahy. Cez vzťahy a to ako sa k nám Partner správa sa dá rozoznať aj vzťah k samému sebe. Adela mala napríklad pocit že od Partnerov nedostáva dostatočnú pozornosť. Že si ju málo všímajú. Ona sa snažila urobiť poriadok navariť aj vyzerať dobre a partner to neocenil. Pochopila že vlastne ona si samu seba málo všímala a preto si aj ju nevšímal jej partneri. Ak cítiš nepohodlie a signál že sa ťa niečo dotklo, je dobre odstúpiť nabok a pozrieť sa na Danú vec ako na lekciu a prijať ju. Lebo napriek tomu že to prijatie vyznieva ako niečo pasívne tak je to veľmi aktívna vec. Prijatie je najaktívnejší moment preto urobiť vo svojom živote zmenu. Pozitívnu zmenu.

kvetinka75
22. nov 2022

@katuskamala1 ano mam sa rada. Mam aj 3 prace ktore ma bavia. Kopu zaujmov. Aj postavu raz budem mat taku aku chcem😆. Som pekna sympaticka 😄

cicuca
22. nov 2022

To sú bloky a vzorce z detstva. Ak to pomôže, skús sa každý deň pochváliť za akúkoľvek keď aj drobnosť, čo sa ti podarí. A snaž sa byť za to na seba hrdá. Dá sa to, len to chce čas, odhodlanie a skutočnú úprimnosť sama k sebe. V tomto krásnom svete nikto a nič nie je dokonalé a to robí tento svet dokonalým

slovakboy
22. nov 2022

@cicuca a kľudne si každý den nápis do zošita tri veci na ktoré si za ten den na seba hrdá, alebo za ktoré sa vnutorne oceňuješ. O 100 dni to bude tristo vecí, to s človekom a jeho seba vedomím pekne zamáva. Pozitívne. Tých tristo veci neostane len na papieri ale aj v tvojom podvedomí.

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@slovakboy dakujem ti velmi za tvoj cas straveny pisanim a aj ze si mi tolko toho napisal. Zamyslam sa nad tym...

katuskamala1
autor
22. nov 2022

Ďakujem pekne všetkým.. Potrebovala som to asi nahlas povedat (napísat) aby som sa nad tym hlbsie zamyslala... To detstvo, ktore sme mali mnohí v tej dobe.. Kde sa nahlas nehovorilo lubim ta, ci som na teba hrda alebo nedajboze ze sa rodic ospravedlnil dietatu ak sa pomýlil.. To bolo priznacne v tej dobe a zanechalo to stopy.. Ziadna pochvala.. Neurobila sebavedomie, prave naopak, len ma to hnalo byt na seba kritická a tuzba byt stale lepšou az to došlo do tohto stadia, ze sa neviem ocenit a nemam sebelasku.. Zacnem tym, ze sa budem ocenovat i za maličkosti a nieco negatívne si po menujem ako výzvu, ked to nabuduce spravím tak ci hentak.. Snad sa daco bude menit :D ďakujem vam za skúsenosti a rady 🙏

zobaka
22. nov 2022

@katuskamala1 mne moja mama nikdy nepovedala, ze ma lubi, vyrastala som v 80tych rokoch a stale su situacie s ktorymi si neviem poradit, udajne to ma velky vplyv, ze sa clovek mota v divnom bahne niekedey aj cely zivot

katuskamala1
autor
22. nov 2022

@zobaka veru... Taka divna doba vsak... Aj ty sa preto stazis o to viac hovoriť svojim detom ako ich lubis? 🙂

zobaka
22. nov 2022

@katuskamala1 ja nemam problem objat syna a povedat mu to, casto som rozmyslala, ze je to asi mojou mamou, jej povahou, asi vsetci rodicia neboli ako lad, ale urcite mam lepsi vztah ja a syn, ako ja a moja mama, priatelskejsi, laskyplnejsi

hlubik
22. nov 2022

@katuskamala1 lebo moc premyšľaš zbytočne

slovakboy
22. nov 2022

@katuskamala1 no vidíš, ja si za dnešok píšem tri ocenenia; 1. v práci som dokončil jednu dielčiu vec, ktorá neskôr prispeje k celkovému projektu. 2. Dodržal som pitný režim čo mi pomohlo trošku zmierniť kašeľ s ktorým sa trápim po korone 3. pomohol som ti prepisom Adelinho plateného školenia. A ty si napíš minimálne jedno ocenenie, že si našla odvahu napísať a niečo nové si sa dozvedela na čom môžeš zajtra začať stavať. Rodičom nič nevyčítaj, minulosť nezmeníš a nikto nevie v daný moment vychovávať tak ako má. Odporúčam ti ešte si napísať na papier všetko na čo si na seba hrdá z minulosti. Napríklad: Narodila som sa predčasne a prežila som. To bol môj prvý bod zoznamu. Adaptoval som sa v škôlke a zvládol som prvé ťažkosti bez ujmy. vyhral som fyzikálnu olympiádu , naučila som sa hrať na klavír zvládla som školu mala som športové výsledky, milovala som … porodila som tri deti, pomohla som zachrániť psíka, pomohla som priateľke v ťažkej chvíli, …. atd atd keď budeš dostatocne dlho rozmýšľať napíšeš aj tri DIN A4 strany bodov na ktoré si na seba hrdá. Pos všetko čo ťa napadne od maličkosti po veľké veci. Aj trebárs že si napísala po rokoch svojmu učiteľovi alebo niekomu kto to potreboval. Tento zoznam je tvoj zdroj dôvery v seba. Nezmení hneď tvoj pohľad na teba ale nahlodá ten terajší pohľad a začne mala zmena ku ktorej budeš pravidelne pridávať svoje úspechy nie len v práci ale sj vo vzťahu k ľuďom a k svetu. A samozrejme k sebe. Neurob z toho preteky a nepočítaj body. Nejde o výkon. Ide o zmenu životného štýlu a pravidelnosť.

mam1na
22. nov 2022

@katuskamala1 pre mňa je tvoj postoj odmietavý voči sebe. Príliš veľa už len vyslovenej negácie v jednom príspevku.
Tá negácia tvorí začarovaný kruh. V kruhu sa potom točíš ako škrečok.
Keď si človek povie, čo všetko nechce a nevie, prekrýva ďalšie vrstvy a vťahuje na (do) seba toho ešte viac.
Veľa pochybností o sebe, to pramení z detstva...
Bola si ako dieťa pochválená, alebo rodičia vypichli len to zlé, čo si vyviedla? Možno to ťa nejako otupilo, keď si len odpovieš sama pre seba. Ako dieťa, ktoré hodiny nechajú vyplakať deň čo deň a ono potom úplne prestane plakať... Lebo...

Nijako si nehovorím, že sa mám rada. Ale keď sa pozriem do svojho vnútra, poviem; dobre, fajn, pochválim samú sebe, ak som niečo zvládla a prekonala, keď zvládam viac vecí naraz.
Som sama sebe vďačná, ak naozaj nepijem vôbec alkohol a aj tisíkrát odmietnem, že naozaj nepijem a nepijem vôbec, prehliadam pohľady či ts-kanie, že veď len jeden atď.
Som rada, že žijem po tom všetkom, mám rada a som rada.
Vidím na sebe nedostatky, v povahe, rozhodnutiach, ale prijímam sa, že toto som ja.
Že ak aj urobím chybu a niečo mi vonkoncom nevyjde, poviem si, že som iba človeka nie softvér či nejaká špičková appka na to či ono... Atď...
Začni niečím, v čom si dobrá pre seba a nie pre ostatných. A potom ďalej.

Možno toto ti nedá ani hlavu, ani pätu, lebo nad tým nijako neuvažujem, ale píšem, ako to vnímam a ako to preciťujem ja sama v tomto momente bez štylizačnej prípravy.

Nech sa ti to podarí - ísť si naproti. 🍀

gerrwie_girl
23. nov 2022

@katuskamala1 ani mne naši nehovorili ze ma ľúbia. Ani ma nechválili. Skôr ma stále porovnávali s dokonalejsimi deťmi. Nie som teda prehnane sebavedomá ale zase aby som na sebe nenasla nič pozitívne? Tak to prr 😁. Som mila, laskava, obetava, poriadkumilovna. Malému inak stale hovorim ze ho ľúbim a vychovavam ho inak ako som bola ja. Neprenasam to do svojej domácnosti. No a čo že mi to nikdy naši nepovedali? Hlavne je ze viem ze to tak bolo 🥰

zuzinapipina
23. nov 2022

@katuskamala1 skus si pozrieť stranku Kataríny Runy... Venuje sa tymto témam

biela_sova
23. nov 2022

@katuskamala1 Ahoj Katka, patrala by som v svojom detstve. Za posledny rok som prisla do kontaktu s tisicmi osudov, posttraumatickych syndromov, kazdy jeden mal (okrem ineho) nedostatok sebadovery. Nemala si prilis narocnych rodicov (ako slovenska vaccina, takych klasikov, bazirovanie na poriadlu, znamkach, atd)? Mala si dovolene robit chyby? Bola si nezistne prijata? Mam kazdy druhy post o tom, kludne skus popozerat moj IG, ked mas chut.

sono2
23. nov 2022

@katuskamala1 to je aj o sebavedomi, ja som tiež kritická a nemám rada chválu, ale viem, čo viem dobre a za tým si stojím. To nemám žiadnu úžasnú školu, som bola v škole pod priemer. Ale mam sebavedomie a veľa vecí viem urobiť perfektne.
Čo by si si napísala do motivačného listu pre nového zamestnávateľa? Čo si napísala terajšiemu? Máš prácu predpokladám dobrú s
VŠ, keď máš tituly.

comika
23. nov 2022

@katuskamala1 musis popracovat na sebaprijati. Musis sa spoznat a prijat seba taku aka v skutocnosti si. A nechciet nic menit na sebe, nie kvoli sebe, ale kvoli inym. Nesmies pozerat na inych ludi, ze ten je taky a ja nie som. Musis byt autenticka. Prave to ta robi krasnou a jedinecnou. A ked prijmes seba, uplne, uvidis ze ani nebudes potrebovat aby ta druhy ocenovali, a chvalili.

katuskamala1
autor
23. nov 2022

Zienky a mužik, dakujem vam 🙏🙏🙏. Vsetky krasne riadky si beriem k srdcu! Popravde necakala som tak laskave a citlivé rady, skusenosti.. Dakujem..

mimi2120
23. nov 2022

Najefektívnejšie je začať riešiť traumy z detstva so psychológom.

alexandrahaspi
23. nov 2022

Musis sa mat rada aj keby si na sebe nenasla jedinu vec na pochvalu 🙂 to je zaklad. ved tie veci co mas/nemas na sebe rada, su aj tak subjektivne. kazdy to vnima inak 🤷‍♀️ ja sa mam rada, robim len veci co ma bavia, nerobim nic nasilu, uz vobec nie byt s ludmi nasilu. zamyslam sa casto nad tym, preco to ma niekto inak. Povaha ale asi hlavne aj ta vychova.

luscious
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
xnatalkax
23. nov 2022

@katuskamala1 ano uz som v tristvrtke, tuto knihu by si mal kazdy precitat. Musis sa mat rada aby si mohla mat rada ostatnych.

jana_eyre_2
23. nov 2022

Ja by som na tebe hneď našla jednu dobrú vlastnosť - si sebakriticka, to nedokáže každý..

A či sa mám rada? Myslím že áno, ale mohla by som aj viac.. viem na sebe nájsť dobré aj zle vlastnosti, najviac ma na mne mrzí že k sebe neviem byť súcitna ako dokážem byť k iným.. síce sa snažím veľa veci si nedokážem odpustiť a vyčítam si ich..

katuskamala1
autor
23. nov 2022

@jana_eyre_2 sebaodpustenie je dalsia kapitola. To uz mam nastastie za sebou a tebe drzim palce, aby si si zvladla odpustit. Mne pomohlo toto uvedomenie: ze ak si uvedomujem chybu z minulosti tak to svedci o tom, ze som sa uz posunula dalej, k lepsiemu. No v tom obdobi som to spravila najleosie ako som vedela, alebo aj nie, ale chyby su dobre, ucime sa na nich...

mon29
23. nov 2022

@katuskamala1 uplne najviac, najprv seba potom ostatnych😁

labka221
23. nov 2022

@katuskamala1
Ono mozno to nieje ani tak o tom ze nevies mat rada samu seba ale ide o to ze vsetko co robis musi byt dokonale, ved ty si uvedomis ze veci co robis su dobre ale chces aby boli lepsie. Upecies babovku tak si povedz aka je dobra a ked sa ti nezda taka dobra pomysli si vsak sa mohla aj pripalit, nepodarit sa ale podarila sa co zalezi na tom ze mohla byt lepsia. Chuti druhym? Chuti, tak kde je problem. A da sa to aplikovat aj na ostatne veci, babovku som pouzila ako priklad....