Mená ktoré nie sú v kalendári - kedy budú deti oslavovať meninky?

mrenka
15. feb 2007

Ahoj maminky, ako to riešite keď dávate deťom mená, ktoré nie su v kalendári, kedy budú oslavovať? viete niečo o tom, že sa dá požiadať o zápis mena do kalendára na požiadanie za poplatok?neviete ako to funguje?ďakujem velmi pekne 😉

ivett1
22. feb 2011

@warholette no prosim...a pritom meno je dost dolezite...(malo by privolat slavu, uspech a pod....) alebo je to len mytus? 😅 ...v europe...

maggie2
23. feb 2011

@ivett1 @rolo79 meniny majú pôvod v kresťanských /katolíckych/ sviatkoch slávenia svätcov a svätíc. Čiže meniny pripadajú len na tie mená (a ich odvodeniny), ktorých nositeľmi boli svätci a svätice. Čiže napríklad Sara - teda i Sára i Sarah figuruje v kalendári sviatkov svätých http://www.heiligenlexikon.de/BiographienS/Sara... a tam sú uvedené dni, kedy možno meniny oslavovať, ostatné termíny uvádzané inde sú obyčajný humbuk, zober si len, že existujú po celom svete desaťtisíce mien a dni v roku je len 365. Oficiálne nikto /štát ani žiadna komisia/ v súčasnosti neurčil ani neurčuje kto má kedy meniny, jediné čo je "oficiálne" sú spomínané sviatky svätcov uznávaných Cirkvou, a keďže nie každý je veriaci, neriadia sa podľa toho všetci. V podstate kto má vydaveteľstvo alebo tlačiareň na kalendáre, je to jeho ľubovôľa.

ivett1
24. feb 2011

@maggie2 super, diky za info...zasa budem trosku mudrejsia... 😀

yvetta_13
10. mar 2011

@deina Moja Mejka🙂

sanny28
14. mar 2011

Ale pred vyše 20 rokmi meno Sandra nebolo v kalendari, ani doteraz 😒 ja oslavujem podla českeho kalendara 23.8. , je to fajn bo som letne dieta tak cele leto iba oslavujeme 🙂

ivett1
15. mar 2011

@sanny28 ahoj, ako to myslíš...že meno Sandra ešte nie je v kalendári?...v našej rodine je toto meno a oslavujeme ho 2. januára podľa rozšíreného kalendára 😉 ...

adriano10
23. mar 2011

Prosím Vás chcel by som sa spýtať kedy sa oslavuje meno Adriano ? Lebo vždy oslavujem len dnes 😀......Som tu asi jediných chlap čo sem píše 😀

warholette
23. mar 2011

@adriano10 Adriano oslavuje na Adriana, preco by mal mat iny den menin len preto, ze je to zahranicna podoba mena? 🙂 vsetko najlepsie 😉

adriano10
23. mar 2011

Dakujem 🙂

wmwn
27. mar 2011

dobry den ja sa chcem spytat , kedy ma meniny Vitalina je to ukrainske meno ,ak neni v nasom kalendari ako sa da pridat ?

maggie2
27. mar 2011

@wmwn v akom "našom" kalendári? Neexistuje oficiálny kalendár menín. Všetko je na ľubovôli vydavateľov kalendárov, ktorých je mnoho. Vychádzajú z tradície kalendárov ktoré boli kedysi. Uváž, že mien je na svete sto až tisíckrát viac ako dní v roku. To by na meniny muselo na jeden deň pripadať stovky rôznych mien. Oficiálne meniny na SK neexistujú. Keď chcete oslavovať "meniny" tak si sami určite nejaký deň v roku a ten slávte. Je to úplne jedno.
Alebo sa popýtajte niekoho z Ukrajiny či tam mali nejakú svätú Vitalinu a na ktorý deň kresťanský pamätný deň svätých k tomu pripadá. Meniny sú totiž ničím iným ako z tradície vychádzajúce pripomínanie si sviatkov svätých podľa cirkevných kresťanských kalendárov.

xmanko
2. apr 2011

@slaviq81 si pekne zadrela... vanesa je 25.maj...

cmulinko
2. apr 2011

mne sa tiez velmi davno pacilo meno Erin.....a @chelsee ma tiez dcerku s takym menom,tak ak este stale nevie,kedy ma meniny,tak je to 27.november 🙂

basa23
2. apr 2011

ahojte.vie mi niekto poradit kto ma vivien alebo vie kedy ma meniny?viem ze vo francuzskom je 10.3. ale pocula som od vela ludi ze je tento rok uz aj v slovenskom kalendari 25.5.na Urbana.je to pravda?ja som taky kalendar nenasla len moja teta taky zevraj ma doma ale ete som u nej nebola 😉

simona161
2. apr 2011

@basa23 , v mojom kalendari doma je 25.5. Urban, Vivien ... pozerala som stolovy aj nastenny a v oboch je to rovnako ...

basa23
2. apr 2011

@simona161 dakujem 😉 musim taky zohnat kde je Vivien,lebo zväcsa co pozeram tam neni vivien.u nasich aj u svokrovcov vobec neni vivien ale Vanesa.

simona161
2. apr 2011

@basa23 , niet za co, mas IP 😉

mimi0161
13. apr 2011

ahojte chcela by som sa vas spytat ci nahodou neviete kedy ma meniny Kiara

ivett1
13. apr 2011

@mimi0161 ahoj, podľa rozšíreného kalendára 29.10. 😉
http://calendar.zoznam.sk/search_nameday-sk.php...

katkatoma
16. apr 2011

Ahojte neviete niekto ked ma meniny Tiffany neviem to nikde najst som tu nova snad mi pomozete dakujem .

radka25
18. apr 2011

@sassi Vivien ma meniny tak ako Vanesa 25.maja mam doma dva kalendare kde je to napisane

majina.b
18. apr 2011

@katkatoma
tiffany / usa kalendar / 6.január

warholette
18. apr 2011

@katkatoma
@majina.b

v usa sa neslavia meniny. meninovy kalendar preto neexistuje. sorry 😝

yanni
19. apr 2011

Caute kocky,

tak je to fakt zaujimave ako sa hocikde pridavaju mena.

@warholette no ani v nemecku sa neoslavuju meniny, aj ked vravia ze v katolickych oblastiach ano. ale zijem v zarytom katolickom Bavorsku a ani len v najkatolickejsej dedine nik neslavi meniny (no mozno tak pred 100 rokmi)Vela ani nevie, ze nejake meniny existuju. Ale aj tak existuje meninovy kalendar. Aspon co sa tyka klasickych, z cirkvy vychadzajucich mien. Fakt nie je nic nad "klasicke" mena. Je ich vela a su aj krajsie ako Uschi 😀 😀 😀 No a v jednom Mnichovskom denniku je datum a pri nom kazdy den meno, ktore prave v ten ktory den slavi meniny. Ale tych ca. 2x2 cm v tych novinach asi nik necita len ja 😀 😀 😀 😀 😀

warholette
19. apr 2011

@yanni ale aspon mate meninovy kalendar 😉 v usa je tolko ludi a tolko narodnosti, ze by sa tie mena skratka do jedneho kalendara nepomestili plus tu rodicia mozu dieta pomenovat, ako chcu. predmet, zviera, den v tyzdni, hocico sa da a nikto sa nad tym nepozastavuje. ale verim, ze ludia z krajin, kde sa slavia meniny, ich slavia aj tak. ja si rada pripomeniem svoje meniny, aj ked som to prvy rok musela kazdemu vysvetlovat a vsetci na mna pozerali ako na blbu 😀

michelleuk
1. máj 2011

ahojte baby kedy ma meniny meno michelle a raime?a neviete akeho je povodu raime?dikes 😅

nibiru
5. máj 2011

ahojte ja mam laru tiez a meniny bude oslavovat na lauru.kedze este stale nieje meno Lara v kalendari a ja netusim ako by som ho tam mohla dat zapisat.

maggie2
5. máj 2011

@nibiru vydaj si vlastný kalendár 😀 😀 😀 . Ono inak to ani v súčasnosti ani nefunguje. Na SK už dávno neexistujú oficiálne meniny, neexistuje ani žiadna štátna kalendárová komisia, všetko je na ľubovôli majiteľov vydavatieľstiev a tlačiarní. Meniny sú odvodené so slávenia cirkevných pamätných dňov svätcov, pokiaľ viem Svätá Lara nie je, takže meniny nemá. Ale ak veľmi chcete meniny oslavovať, kľudne ich oslavujte na Lauru 😉

maggie2
5. máj 2011

@michelleuk Michelle má na Michaelu. Raime obávam sa, že meniny nemá. Ale môžeš si vymyslieť ku ktorémukoľvek dňu, tak ako by to urobil hocikto iný.

nibiru
5. máj 2011

@maggie2 pisala som do niakeho vydavatelstva jasne ze budeme oslavovat na lauru inak ta komisia by bola fajn , keby aspon davali podobne mena v jeden den 😀 a ne rozhadzane uplne odveci.v poctate mi je jedno ci je zapisana alebo nie:o)mi oslavovat budeme 😀 😀 😀