Mená ktoré nie sú v kalendári - kedy budú deti oslavovať meninky?

mrenka
15. feb 2007

Ahoj maminky, ako to riešite keď dávate deťom mená, ktoré nie su v kalendári, kedy budú oslavovať? viete niečo o tom, že sa dá požiadať o zápis mena do kalendára na požiadanie za poplatok?neviete ako to funguje?ďakujem velmi pekne 😉

maggie2
5. máj 2011

@nibiru Vieš je to trochu zbytočné, lebo oslavovanie menín je kresťanský sviatok vlastne - pripomíname si sviatky-mená svätcov a tým aj dieťa ktoré po tom ktorom dostalo meno. Ale keďže mien svätcov je obmedzený počet a mien iných svetových, nových, novovzniknutých je nespočet: snáď i desaťtisíce, logicky dní v roku je cca 365 to by na jeden deň muselo pripadať desiatky, snáď až stovky mien. SK je jednou z mála krajín kde sa meniny ešte oslavujú, inde vo svete väčšinou nie.

nibiru
5. máj 2011

@maggie2 nevadi kedze ich oslavujem ja aj muž prečo by nemala aj moja dcera ano mas pravdu ze na slovensku sme na to zviknuty a viem ako som sa vzdy na ne tesila ja ako dieta a v poctate ma to potesi aj dnes🙂 vela mien je v kalendari ktore sväte urcite niesu 😉 a podla mna by kludne mohol ist s dobou kedze naozaj niektore mena sa nepouzivaju desiatky rokou medart,sidonia,drahomir,ignac,bartolomej,tichomir a x dalsich ale to je moj nazor.v poctate mi je jedno ci sa inde neslavia mi sme na ne zviknuty planujeme tu ostat zit tak budem velmi rada ze ich bude oslavovat aj moja mala. 😉

maggie2
5. máj 2011

@nibiru to sme sa zle pochopili, myslela som to tak, že je zbytočné písať nejakému vydavateľovi. Za to, že niekto iný - tiež podľa ľubovôle - dá nejaké meno do kalendára, budem sa podľa toho riadiť? Veď keď nie je meno v kalendári, sama si pridelím nejaký deň, kedy ho budeme sláviť. U nás je to napríklad vždy výročie krstu. (Dcérine meno tiež nie je v "meninovom" kalendári. Naopak, mená ktoré si uviedla sú neoddeliteľnou súčasťou kresťanských sviatkov, pre to nie je dôvod ich stade vyhadzovať

warholette
5. máj 2011

@nibiru medard. nie medart.

nibiru
5. máj 2011

@maggie2 aha tak padon som to zle pochopila ja ze su tie meniny zbitocne 😀 ospravedlnujem sa 😉 vsak som to len skusila aj keby to dali na iny den sme si povedali ze to bude na lauru kedze je to dost podobne 🙂

maggie2
5. máj 2011

@nibiru ja sa ospravedlňujem tebe, že som sa nedokázala dobre vyjadriť

nibiru
5. máj 2011

@maggie2 :o)
🙂

pancake
11. máj 2011

neviete mi nahodou poradit kedy má meniny Ella???

susankafl
15. máj 2011

@ejusa Ahoj, neviem či je to ešte aktuálne ale aj tak píšem... Ja som našla meno Tobias na tejto stránke http://calendar.zoznam.sk/nameday-sksxhor.php a tu sa píše, že meniny má 13. 9., asi tak 🙂

maggie2
15. máj 2011

@susankafl Tobias je rovnaké čo Tobiáš - klasický katolícky pamätný deň svätca rovnakého mena (patrón hrobárov, pútnikov a cestovateľov), od toho sú odvodené v tento deň meniny pre meno Tobias, Tobiáš

maggie2
15. máj 2011

@pancake meno Ella je odvodenina z rôznych mien, preto si môžeš vybrať kedy chcete sláviť meniny. Môžete si vybrať z mien Alica, Elvíra, Eleonóra alebo Alžbeta (Elisabeth). Tieto všetky mená sú uvádzané v klasickom kalendári

susankafl
16. máj 2011

@maggie2 hej veď ja viem, že to je jedno meno len som to náhodou našla v kalendári tak som sa s tým podelila. Inak podľa mňa je to veľmi pekné meno či už s mäkčeňom alebo bez 🙂

peulka
25. máj 2011

@ejusa ahoj tiez mam synceka Tobiaska a nevies kedy ma mat tie meniny?

maggie2
25. máj 2011

@peulka Tobias je Tobiáš meniny môžu byť 13.9, 3.3 alebo aj 2.11 môžeš si vybrať

bejca01
15. jún 2011

Ahoj peulka. Aj my máme Tobiasa. Tiež sme pátrali po tom kedy bude mať meniny. Na Tobiáša sme nechceli. Už aj v niektorých kalendároch Tobias 10.novembra. Bejca

warholette
15. jún 2011

@bejca01 a preco by Tobias nemal mat meniny na Tobiáša???? ved je to presne to iste meno, len bez makcena na s. ten isty vyznam, ten isty povod, len ina vyslovnost. Lucas bude mat inokedy meniny ako Lukáš, len preto, ze sa to rodicom nepaci? to je aka hlupost... a nemozes si ty vyberat, kedy bude mat dieta meniny, ako to uz @maggie2 pisala vyssie, je to meno svatca a meniny ma v den, ked sa tento svaty slavi, nie kedy ty chces alebo nechces 🤐

bejca01
17. jún 2011

Nie je to hlúposť, lebo Tobias je už oficiálne zapísaný v kalendári, ktorý mám pred sebou na 10.novembra. Ja som chcela len poradiť. 😢 Warholette, je mi smutno z toho ako si sa do mňa obula 😢
Pekný deň Ti prajem Bejca

amellie
24. jún 2011

Ahojte, moje deti sa volajú Aliya( nie je v kalendári- v kanadskom je iba podobné meno- Aliyah čo ale nie je významovo rovnaké..ale keďže sme ju nechceli ukrátiť o meniny, jednoducho sme jej dali aj druhé meno Nina, teda Celé meno dcérky znie Aliya Nina ) a môj syn sa volá Tobias .. Vyberali sme hlavne mená ktoré sa dajú dobre skloňovať a obmieňať...teda dcérku väčšinou voláme Ali, Lia, Liluš a pod. a synčeka Tobi =)

sisaka
24. jún 2011

clovek nemusi byt lingvista, aby mu bolo jasne, ze Tobias je to iste co Tobias s makcenom, tak isto aj Thomas, Lucas.... a ak ma niekto pocit ze Elizabeth je nieco ine ako Alzbeta, tak uz fakt skoda komentovat.

@amellie - mohla by si pridat link na ten kanadsky kalendar? zijem tu, este som o tom nepocula a uz toboz nevidela , tu je take kvantum mien a to nielen anglickych, ale aj zahranicnych + mena, ktore si rodicia len tak vymyslia, neviem si predstavit, zeby existoval nejaky kalendar, meniny sa tu nikdy neoslavuju, takze ani nevidim dovod pre taky kalendar, ale rada sa necham poucit

nika8725
8. júl 2011

ahojte prosim vas viete mi presne povedat kedy oslavuje meniny Nino? mne sa strasne paci ale ma odhovaraju ze co to je za meno.....ale ja som na nom asi zatazena velmi sa mi paci tak asi aj tak ostane :D

ivett1
9. júl 2011
nika8725
9. júl 2011

dakujem krasne takze som to nasla 🙂) super tesim sa 🙂

maminka142
15. júl 2011

@catrine určite 3.1 na Danielu. Od tohto roku bude Nela zapísana 3.1 a podla mne je blbosť ju oslavovať na Petronelu, ked ma svoje meno 3.1...

warholette
15. júl 2011

@nika8725 moji susedia maju syna Vladimira, ktoreho volaju Nino 😉

beatrisss1
18. júl 2011

Nevie niekto, kedy ma meniny Marco???

adri2211
18. júl 2011

my mame Summer, meniny sme si urcili na prvy letny den,teda 21.06. a vdaka niektorym mamickam,ktore mi poslali link na kalendar americkych mien,som sa len ustila,ze Summer ma meninky naozaj 21.06 😀

olajvia
19. júl 2011

Caity....ja mam dcerku Lilly /aj moja babka sa tak volala/.. povodne je v svedskom kalendari a tam ma meniny v ten den ako u nas monika, teda 7.maja .. pozri http://calendar.zoznam.sk/nameday-skswhor.php

ale najnovsie je aj v rozsirenom slovenskom kalendari, no tam ju dali k Alzbete, teda 19.novembra.. tak je ne tebe, kedy to budete oslavovat, my oslavujeme na Moniku :D

warholette
19. júl 2011

@adri2211 asi by si mala vediet, ze v USA sa meniny neoslavuju a meninovy kalendar neexistuje. vobec tu sviatok "namesday" nepoznaju a kedze je tu tolko narodnosti a mien, ze sa ani nedaju spocitat, nikomu taky kalendar nechyba. tie na internete su len pre zabavu. su tu aj ine zakony, meno Summer, teda po slovensky Leto, by si v slovenskej verzii na slovensku asi nemohla zapisat, kedze ide o nazov rocneho obdobia. paci sa mi vsak napad oslavovat tieto konkretne meniny v prvy letny den 😉

sisaka
19. júl 2011

@warholette v tom istom duchu som napisala aj ja par prispevkov pred tebou a stale cakam, kedy mi
@amellie da link na ten kalendar 😉 kedze vacsiu blbost som este nepocula,z e kanadsky kalendar mien 😀
tiez som prekvapena, ze meno Summer na Slovensku preslo, ked je to nazov rocneho obdobia, asi uz polavili v pravidlach

adri2211
19. júl 2011

@sisaka meno Summer bezproblemovo preslo 😉 a som rada pretoze to meno je neskutocne krasne a nezvycajne