Meno pre dievčatko

lexi245
14. máj 2019

Ahojte kočky chcela by som vás poprosiť na inšpiráciu nejaké dievčenské mena kľudne aj nezvyčajne. 😃 môžu byt aj chlapčenské
Čo hovoríte na meno pre dievča Dalia ?
Ďakujem 🙂

nika3136
14. máj 2019

@asia83
Áno, určite je Lepšia Lucka Pucka ako táto "akože deka" resp. výraz, ktorý hovorila tvoja mama za čias dávno minulých.

ivankatal
14. máj 2019

@lexi245 Anette(alebo Aneta),Elisa,Daria,Greta-boli jedny z mojich horúcich favoritiek,keby som mala dievča 🙂 Olivia,ktorú ti nahovára rodina je sice pekne meno,ale momentalne velmi populárne, čiže ich je veľmi veľa. Rovnako tak aj meno Ema, Viktória a Sofia-pekné, ale má ho "každá druhá ".
Z chlapčenských sú krásne mená Henrich, Artur, Viktor, Otto-tie som tiež zvažovala pre môjho syna 🙂

katrin21
14. máj 2019

my sme dali uplne necakane Tamarku a neviem si to meno vynachvalit, napadlo nas na poslednu chvilu, ale je uzasne , kolkymi sposobmi jej vieme povedat 🙂 velmi spokojna som s vyberom..

tajik
14. máj 2019

@lexi245 moja je Tajana

maminuska
14. máj 2019

@nika3136 o akej originalite hovorím ... jasne som vysvetlila .

Možno je tento nával zahraničných mien podmienený aj tým, že ľudia v dnešnej dobe už cestujú a často študujú, pracujú či žijú v zahraničí a môj bratranec Maroš má problém s menom, lebo na VŠ v Dánsku ho nevedia vysloviť bez toho, aby si lámali jazyk. Dieťa si zvykne. O čo je lepšie meno Dušana od mena Aurora? Nikoho nechcem uraziť. Kamarátkina Olívia je Viuška. Každý máme iný vkus, bolo by nudné, keby sa na Slovensku volala každá žena Mária a muž Ján, nie?

Reagovala som presne na toto ... To nie je o štúdiu a zahraničí a tobôž nie o tom že niekto v zahraničí skomolí meno , to je tá snaha byť akože originálny a mať zahraničné meno . To že to často vypáli neskutočne zle ani nemusím hovoriť , zvlášť ak dieťa vyrastá na Slovensku alebo v inej slovanskej krajine. Takže tu potom máme napr. Kevina Kováča, Briana Barčiaka alebo Sherezádu Kasákovú , u ktorej sa zrejme predpokladá že štúdium zaháji v Turecku .

katie23
14. máj 2019

Ja mám dvojičky Adelku a Dianku, ale rozmýšľali sme aj nad Rebekou a Lindov, Lenkou a Laurov a Gretou a Dorotkou...

evka64
14. máj 2019

@lexi245 my uz mame Karolinku a teraz bude Viktoria

nika3136
14. máj 2019

@maminuska

1) Naši predkovia nosili pohanské mená.
2) S príchodom kresťanstva bolo zasa módne pomenovať potomkov po apoštoloch a svätcoch. V stredoveku preto nebola núdza o mená ako Ján, Juraj, Michal i Jozef.
Inventár mien bol však oveľa chudobnejší ako dnes, tri-štyri dominantné mená malo v dedinách bežne deväťdesiat percent mužov a žien.
3) Ďalšia móda prišla napríklad s národným obrodením v devätnástom storočí. Štúrovci si vkladali medzi meno a priezvisko slovansky znejúce mená ako Velislav či Krasislav.
4) V dvadsiatom storočí sa inventár mužských mien rozšíril dvojnásobne, ženských viac ako štvornásobne. Pribudli západné mená ako Žaneta, Henrieta, Iveta, Simona, Ingrida a Dagmara. Zatiaľ posledný boom mien nasledoval po páde komunizmu.

Nie je žiadnou novinkou, že sa mená menia spolu so situáciou na svete. Toto som skopírovala. Všetko sa dá vygoogliť keby si troška chcela 😉 takže tieto akože zahraničné divné mená nie sú nič nezvyčajné.

ninkam
14. máj 2019

@katrin21 aj my máme Tamarku a milujeme to meno...❤❤❤❤ Voláme ju Tami,Tamarka,Tamuša,Tamčika😆😆

markaterka
14. máj 2019

@tajik ako z knihy od Zagorky. Pekné meno

mariposita7
14. máj 2019

Amélia

soulmate9
14. máj 2019

Preboha, tak nad niektorými menami sa ani nestiham čudovať... Hrozne. My Slováci mame nádherné mená. A vy tu idete dávať otrasné mená zo západu...

kochova_vlocka
14. máj 2019

@lexi245 Dalia je super! Aj ďalšie podobne znejúce mená ako Daria, Lada, Ester, Sára. Všetky sú pekné. Akékoľvek vyberiete, spojíte si ho s vašim dieťatkom a bude to pre vás najkrajšie meno na svete 🌷

carmenuska
14. máj 2019

Ja mam Dorotku a Lujzu.Som.velmi spokijna,najma Lujza je super meno.Nepouzivame ziadnu inu variantu toho mena,netreba.Pacia sa mi este Linda,Paulina a srdcovka je Ida. Chlapec mal.byt Eduard ,to je nadherne a paci sa mi este Henrich.

maminuska
14. máj 2019

@nika3136 a ? Išlo to vývojom s národom , vždy s nejakou epochou . Dnes to ide s akou epochou ? So žiadnou .
Mená ktoré prenikali do nášho kalendára boli vždy také ktoré sa tu začali vyskytovať prienikom iných národov a málokedy išli v pôvodnej forme , ale vždy boli odvodené a prispôsobené danému kultúrnemu zvyku . Ako je prispôsobený taký Kevin alebo Brain, Sherezáda ?
Naopak mená ktoré majú svoju formu aj v slovenskom jazyku sa v rámci tej nežiadúcej originality zdvojujú ( písmená ) alebo premenovávajú do zahraničnej formy, hoci často tieto deti nevytiahnu v dospelosti päty z domu .
Takže aby sme to ukončili , meno často definuje národ z ktorého ten človek pochádza . Ak povieš Čenek Novák , tak je to s vysokou pravdepodobne Čech , Jerguš Bača je zrejme Slovák , Pavel Pobieczky asi Poliak . Sherezáda Kasáková ...je úplná katastrofa.

maminuska
14. máj 2019

@carmenuska nad Henrichom som rozmýšľala aj ja .

zuzana_kn
14. máj 2019

Zoja, Vanda, Lujza, Lara,Zara,Stela. Mame Nelku ale tieto mená sa mi teraz veľmi páčia.

katrin21
14. máj 2019

@ninkam my Tami, Tamik, Tamarka, Tamarenka, Tamuska, Taminka, Tamčik.. a ked neposlucha Tamara

maminuska
14. máj 2019

Naopak ja sledujem mená v trenčianskej a myjavskej pôrodnici a musím povedať , že ten ošiaľ zo zahraničných mien má značne klesajúci trend a začínajú sa objavovať naozaj klasické slovenské mená a čoraz viac tie menej frekventované .

maminuska
14. máj 2019

@katrin21 Tamara je skutočne krásne meno .

1lulu1988
14. máj 2019

Ja mam Karolínku, ale tiez sa mi napriklad paci Zoja, Nina, Klára, Kristína, Alexandra, Katarína, Diana Martina Tamara. Takze keby som opät tehotna a cakam babu tak by som asi nevedela 😂😂 syna mám Jožka po ockovi.. Ale paci sa mi napriklad Matej, Ondrej, Jakub, Gabriel, Timotej, Tomáš. Takze tiez celkom dost 😂😂 ja som skor za tradicnejsie slovenske mena 😉

katrin21
14. máj 2019

@maminuska ze? A ja cele tehu ze Simonka..lenze to sa muzovi nepacilo a numerologicky to tiez nebolo idealne s priezviskom..
Asi 2t pred porodom ze co tak Tamarka....a zrazu sme sa konecne my aj baby zhodli.. vsetci sa cudovali, cakali Simonku,ale sme spokojni, tolkokrat sme sa za 3r k tomu vratili,ze aka je to sila,ze by sme si nikdy nemysleli,ake meno dame a ake je pritom.super

A este sa mi paci katka..lebo tieto klasicke mena uz su priam rarita.

ave17
14. máj 2019

Ja mam strašnú averziu na mena Nela-jak pre psa nadávka, otras, Nina-presladené, nedá sa ani pekne dospelacky povedať, proste ako pre takú naivku. Tiež sa mi jezia chlpy pri menách z kwregorie-'keď otcovia nemajú syna' , tak dohovadia meno aspoň dcére, kategória:Miroslava, Vladimíra, Branislava, Slavomíra..... Katastrofa. Mne sa veľmi páči meno Aneta, aj pre krpca, aj pre sebavedomu dospelú ženu

maminuska
14. máj 2019

@katrin21 ja keby som bola znova tehotná , čo už nebudem, lebo už som na to stará , tak Tamara by bola veľmi silný kandidát pri dievčatku . Ja mám všetky mená zo slovenského kalendára, niektoré sú bežné a niektoré zriedkavé .

dolynkag
14. máj 2019

@ave17 My máme psíka Nela 😀 pôvodne bolo meno vybraté pre tretie dieťatko, ale nejako psík dosiel do rodiny skôr, tak je nela

zuzana_kn
14. máj 2019

@dolynkag ale aspoň to nepovažujete za nadávku ako dotyčná pred vami

dr_smajlik
14. máj 2019

Dcéra je Mia a syn Elias....chcela som mená,ktoré sa nedajú povedať škaredo a zároveň sa nám hodia k priezvisku a viem si ich predstaviť pre všetky vekové kategórie....
Moja svokra mi natískala mená ako Jozefína,Štefánia,Róberta,Zoja...
Keby čakám tretie,zase by som strávila hľadaním správneho mena aj jeden celý trimester.Muž chcel napr.Karolínu a Sebastiána,ja som také dlhé nechcela.ja mám dlhé slovanské meno,k tomu dlhé priezvisko a vypisovať papiere a balíky je pre mňa peklo 😀

dolynkag
14. máj 2019

@zuzana_kn nie, je to pekné meno a mám aj náš psík milion zdrobnenlín 😀 teraz čakáme dievčatko a veru sa nevieme dohodnúť 😀

zuzana_kn
14. máj 2019

@ave17 a Vy máte aké meno?

zuzana_kn
14. máj 2019

@dolynkag tak dobre vyberte 🙂 Ja som popravde mala vybraté iné meno ako Nelka ale u nikoho neprešlo. Ale teraz som rada ze mame Nelinku. Iné meno mi k nej ani nejde 🙂