Nájomníci vymaľovali byt bez môjho súhlasu a žiadajú peniaze

1908
19. aug 2012

Ahojte, chcela by som pocut nazor viacerych ludi na moju situaciu.

Sme obycajna rodina zatazena hypotekou na 30rokov, nie za luxus ale za klasicky stary byt, len aby sme mali strechu nad hlavoua nesli s detmi z podnajmu do podnajmu. Blizi sa nam termin predcasnej splatky a rodicia nam navrhli ze byt ktory maju oni v rodisku skusme predat a z toho zaplatit tu predcasnu splatku. Byt je v cinziaku v ktorom sme v detstve byvali, byt sme zatial prenajali starsiemu susedovi, jeho deti byvali hned vedla v byte. Ked sme prisli s tym ze ho potrebujeme predat, poprosili nas nech ho predame im, ze ich otec je chorlavy a keby byva v inom cinziaku mali by k nemu daleko. Suhlasili sme. Poprosili nas ze nemaju peniaze hned ale ze az o pol roka ci by sme pockali. Suhlasili sme. Ked bolo vsetko na predaj nachystane a chybalo uz len podpisat zmluvy, ich otec zomrel. Hned mi volali ze byt nekupuju, co som ich sice chapala ale na druhej strane som ostala trosku v soku, ze kolko sme na nich cakali, ze sme to uz mohli mat predane, ze ktovie ci to vobec predame . Ale myslim ze som clovek s chrbtovou kostou a pochopila som ich situaciu, netlacila som na nich a nechala to tak. A teraz tu nastava problem, oni tesne predtym ako umrel vymalovali a vytapetovali cely byt - bez mojho suhlasu, bez infomovania ma ako vlastnika, s tym ze vlastne porusili este vtedy platnu najomnu zmluvu kde nemali robit ziadne zasahy do bytu. Nevedeli ze zomrie a chceli mu to tam zutulnit. Lenze teraz si odomna pytaju za vymalovanie bytu 500 €!!! 500€ za nieco co som nechcela, o com som vlastne ani nevedela, az ked zomrel mi to povedali ze malovali. Byt som nedavno predala, ale peniaze z neho som nevidela isli totizto rovno na splatku hypoteky, neuzivam si ich.

Chcem pocut vas nazor, ci by ste im tych 500€ vratili, lebo ja ano v pripade ak by som byt predala za vyssiu cenu aku som mala dohodnutu s nimi,ale ja som ho predala za cenu nizsiu, uz na tom som stratova. Nemam odkial vytiahnut teraz 500 €. Teraz sa ku mne spravaju ako ku zlodejke, ako by som sa mala hanbit za to ze im tie peniaze nedam ☹ ☹ Budu ma ohovarat asi do konca zivota... ale za co? ved som nic nespravila? ci?
Alebo aspon cast im mam zaplatit?

1908
autor
19. aug 2012

@bodka13 dakujem za povzbudenie 😉

traktor
19. aug 2012

mozno na tebe vidia, ze vahas..a ze si lahka obet..ze ta zlomia, ..a ty zaplatis....ale ty nemas co platit..tak nech si aj ponadavaju..to uz je ich problem..ty môzes byt spokojna a pokojna..uz si im dost vysla v ustrety..

1908
autor
19. aug 2012

@traktor ved ano, keby su to cudzi ludia tak to uz vobec neriesim, ale oni byvaju v meste kde aj moji rodicia, poznaju sa s ludmi s ktorymi sa poznaju aj moji rodicia, takto budeme neskutocne a hlavne NEPRAVOM poohovarani, oni si to prekrutia a povedia svuju pravdu ☹

iviatko
19. aug 2012

@1908 vobec neries, a keby nieco, stale su oni ti klamari, ktori si nechali drzat byt a nekupili ho 🙂

1908
autor
19. aug 2012

mozno ma to trapi preto ze ja som sa s takymito medziludskymi problemami este poriadne nestretla, mozno druhy krat uz mavnem nad takym niecim rukou.... 🙂

traktor
19. aug 2012

@1908 a nech ohovaraju..ked sa nudia..myslis, ze keby si im zaplatila, ze by ta nepoohovarali aj tak..aka si hlupa a dala im len tak peniaze?a preco,zaco?lebo chcu?este by mali s toho srandu ako ta dostali....nech idu pracovat, ked sa chcu mat lepsie..a nie teba odrbat..ak si sa s tym este nestretla..tak sa obrn..nie je to zial prvy a posledny krat 😖 ..

marmete
19. aug 2012

@1908 Urcite im neplat nic, ich problem, ze investovali do nehnutelnosti, ktora este ich nebola. To sa nerobi a vobec si s nimi nezatazuj mysel. Uz aj to dost hovori, ze si pol roka pockala, kym oni budu mat peniaze a tym padom mozno na teba skusaju skasirovat ta o EUR-a napriek tomu, ze od kupy ustupili. A to, ze by ta ohovarali, tak to jedine, ze seba potopia, lebo nik normalny nebude prerabat v prenajme a bez suhlasu majitela 😉

mamavera
20. aug 2012

@1908 kde bolo ľudské hľadisko, keď si ty pol roka čakala a oni byt nakoniec nekúpili? Vôbec ich nerieš, na ten mail im odpovedz, e porušili zmluvu, kým nebol byt ich, nemali nič maľovať, keď to chceli otcovi zútulniť, mali to urobiť až potom, keď bude byt ich. V prílohe im pridaj túto skopírovanú diskusiu. Už som ti raz písala, že ohovárať ťa budú aj tak, takže si na tom rovnako, kto vás pozná bližšie, vie čo ste za ľudia, aj ty aj tvoji rodičia, ostatní ti môžu byť ukradnutý. Viac ich nekontaktuj, neber im telefón, ty už s nimi nič nemáš.

manittu
20. aug 2012

@1908 nezaplat im nic, nemaju na nic narok, este by som ich udala za obtazovanie ak by neprestali...Ty si ich neziadala o nic, bez tvojho suhlasu porusili zmluvu tak mozu byt ticho. Nic im nedaj, mozu byt radi ze si im pomohla asi najviac tym ze si im otca nechala v byte byvat uz toho pol roka co si cakala...asi su toto ludia bez chrbtovej kosti, bud im to vysvetli raz a naposledy, ze ziadne peniaze aby necakali, koli tomu ze ich o to nikto neziadal a pod...alebo sas nimi uz nebav pretoze to nepochopia...viem o com hovorim...

mimka11111
20. aug 2012

@1908 ahoj, na tvojom mieste by som určite nič neplatila, ešte by som sa im nadôvažok pohrozila ja za porušenie zmluvy...oni velmi dobre vedia, ako môžu s tebou "točiť", a potom...môže mi byť šumifuk,čo si kto o mne myslí! ja hovorím len jedno : hlúpim ludom ústa nezatvoríš! čokolvek urobíš, alebo čokolvek povieš, prekrútia to tak,ako to im bude vyhovovať....ty by si mala byť "na koni" a nie oni

materina_duska
20. aug 2012

Ja by som ich este zazalovala za porusenie najomnej zmluvy 🙂 Srandujem.. ale nic im nedavaj ;)

ematko29
20. aug 2012

@1908 no to snad ani nieje pravda,tí ludia ťa vodili za nos,amalovali byt,to je ich kapusta ,ty stym nemáš nič spoločné.aešte oni by ti mali zaplaťiť zato ,že ta neinformovali.v tomto prípade platí za dobrotu na žobrotu.kašli nanich nech ohovarajú ty máš pravdu.vôbec sa stým nezaťažuj,si velmi dobrá asi to vycítili atak sa ti snažili prejsť cez rozum

gubcikova
20. aug 2012

ty brdo a to začo dali 500€ my sme malovali byt 76m2 a dali sme na farby 70€ štetce +tapeta do jednej izby a bordúra nás mohlo dokopy vísť 150€

1908
autor
20. aug 2012

@gubcikova ved to ze to spravili prehnane drahe, ja keby ten byt malujem tak dam nejake lacne farby, asi tie tapety boli dost drahe,ale tak si ich mali zobrat naspat 😠

dakujem za rady, tuto noc som uz spala v klude bez nejake vycitiek svedomia ze by som im predsa len mala daco dat 😉

eviq
20. aug 2012

@1908 bez tvojho suhlasu tam nemali nic robit, urobili to na vlastnu past, takze museli pocitat s nasledkami. Este ak to mas aj osetrene v zmluve, tak o to viac. Nic neplat, podla mna sa snazia zneuzit tvoju dobrotu, ked vidia, aka ustretova si bola aj s predajom bytu.

boska79
20. aug 2012

Nic im nedat

klincek
20. aug 2012

@1908, ty ako vlastnik musis udrziavat byt v stave sposobilom na riadne uzivanie-vratane cistej a "slusnej" malovky. pokial by ta malovka uz bola fakt v kritickom stave, tak ta mali vyzvat, aby si vymalovala, pripadne ziadat tvoj suhlas, aby mohli vymalovat sami, ale zaroven by si im musela odsuhlasit maximalne naklady, ktore im za malovanie preplatis. a ak by ste sa nedohodli tak ani onak, az potom by mohli vymalovat a ziadat nahradu nakladov. no myslim, ze takyto problem tam nebol 😉
pokial bola malovka taka, ze nebranila riadnemu uzivaniu bytu, tak malovat nemali pravo. na vlastnu past nesmie najomca robit nic okrem riesenia havarijnych stavov. cize im to kludne takto naserviruj, nech si prestuduju obciansky zakonnik a sklapnu.
a pokial oni apeluju na tvoju moralku, urob to iste-ja som x mesiacov zila v presvedceni, ze byt kupite, nestalo sa, dovody samozrejme chapem, ale medzitym som odmietla troch dalsich zaujemcov..preplatite mi ucty za mobily a ostatne naklady, ktore mi tym vznikli..? myslim, ze vzhladom na vyvoj situacie by sme uz tuto vec mali uzavriet a hotovo.
pokial ta budu ohovarat, urob to iste, rozhodne sa z ludskeho hladiska nemas za co hanbit.

mariana0915
20. aug 2012

určite by som im nič neplatila,lebo bez tvojho suhlasu to tam vymaľovali 🙂
tiež sme v podnajme do konca augusta a tiež sme malovali za svoje peniaze,ale z toho dovodu ,že Marek pokreslil po stene takže to bola naša vinna ☹ ale všetko ine čo sme cheli urobiť sme konzultovali s majitelom 🙂

atomica87
20. aug 2012

ja som byvala roky v podnajme, raz nas aj vytopilo, a bez suhlasu majitelky sme nemohli omalovat. Nic im nedavaj. Podla spravnosti uz na to, aby si im drzala pol roka byt, ste mali mat podpisanu zmluvu o buducej kupnej zmluve, kde by bola vytycena sankcia za nedodrzanie zmluvy, a ta byva vo vyske cca 1500-2000€, takze v tom pripade by som bola ochotna im z nej tych 500 odratat. Ked si im ho drzala zadara, tak by som sa na tvojom mieste na nich vyflakla....

maruska24
20. aug 2012

nemaj výčitky a nič im nedávaj. chcú od teba ťahať prachy, lebo vidia že si precitlivelá a naletíš im na to. Pohroz im občianskym zákonníkom a rovnako aj právnikom a dôrazne ich upozorni, že tým že si kvôli ľudskosti držala predaj bytu, z ktorého nakoniec ustúpili, si ty prišla k zbytočným nákladom a ak chcú zaplatiť za nedovolený zásah v tvojom vlastníctve, tak aj ty im vystavíš účet schválený právnikom.

a ešte jedna rada, ktorú som okúsila sama na sebe. bola som vychovávaná v duchu, kto do teba kameňom ty do neho chlebom, alias na ľudí treba dobre, nie všetci sú svine. život ma ale naučil presný opak a to v štýle, "nehľad na nikoho, lebo on na teba určite nebude".

mimkao
20. aug 2012

Ja som tak isto bez súhlasu majiteľky maľovala, dávala do domu plávajúce podlahy, a kopec ďalších nie lacných a nie nepatrných vecí. Ale by mi ani nenapadlo pýtať za to od majiteľky peniaze. Ona o tom už viem, že sme to spravili, dokonca bola rada, že sa jej o to niekto za nie jej peniaze postaral. Mne sa to oplatilo, lebo tu bývame už dlho a chcela som to tu zútulniť a ona to potom predá za väčšiu sumu.
Takže ja by som im na tvojom mieste neplatila nič. O nič si ich neprosila a je to teda riadna drzovka, keď od teba tie peniaze pýtajú. A nech si ohovárajú koľko chcú. Keď im nedáš, budú ťa ohovárať, že si nedala. Keď im tie peniaze dáš, búdú ťa ohovárať a smiať sa na tebe, že aká si bola hlúpa.

dominikabartlova
20. aug 2012

@1908 presne tak nic neplatit.... ja mam tiez pdnajomnikov v byte a este som im aj vynadala a staihla na kauciu ze si svojvolne vymalovali byt farbami.....farebnymi

dominikabartlova
20. aug 2012

@mimkao to je ine ked nepytas ale keby si pytala tak sa to jej nepaci 😖

loulou
20. aug 2012

@1908 Žiadne platenie s tvojej strany neprichádza do úvahy a už vôbec nemáš mať prečo výčitky svedomia. Zachovala si sa k nim viac ako korektne, ale žiaľbohu sú aj taký ľudia a to viem presne o čom píšem. My sme 6 rokov prenajímali byt jednej rodine, vždy bolo všetko v poriadku. Zmluva bola uzavretá na dobu určitú do konca tohto roka, s tým, že výpoveď nám treba oznámiť najneskôr 2 mesiace pred koncom zmluvy písomne. Naši nájomníci však zahlásili manželovi keď si prišiel po nájomné, že kúpili byt a budúci mesiac už bývajú vo svojom a u nás končia. Tiež sme nechceli byť svine a tak sa manžel rozhodol, že kašle na to, že nám to oznámili len takto ústne a neskoro, veď dovtedy nebol nikdy žiadny problém. Samozrejme s tým, že by si napísali dohodu o ukončení nájmu sa ani neobťažovali, vybavovali sme si to mi u právnika, lebo sme chceli mať všetko v poriadku. A to boli len naše začiatočné výdaje. Byt nám odovzdali tak, že sa ani neunúvali odovzdať kľúče osobne, ale vhodili nám ich do schránky. Keď sme prišli do bytu, tak tá spúšť čo nás tam čakala bolo niečo hrozné. Ja som vtedy bola v 6. mesiaci a toto bolo veľa. Byt sme prenajímali komplet zariadený, zariadenie smrdelo samá cigareta, sedačka a postele špinavé a mastné od jedál, samý fľak, kuchynská linka tiež špinavá, zvnútra samá mastnota a špina, steny odrané a nadvôvažok pokreslené od ich malého syna, kúpeľna smrdela, kohútiky netesnili, záchod pretekal, jedným slovom hrôza. A pritom manžel byt vždy pri preberaní nájomného byt aj skontroloval, keď tam bol, ale samozrejme kompletne ho prezrieť nemohol, do skríň im predsa nebude liezť. Teraz sú tomu 3 mesiace a byt je konečne vhodný na bývanie, vymaľovaný, vyčistený a postele a sedačku musela čistiť tepovacia firma. Naše náklady ktoré sme do vymaľovania, vyčistenia a opráv museli vraziť aby sme byt mohli prenajať ďalej činia skoro 800€ a to sme si všetky práce okrem tepovania robili sami, manžel a ja vo vysokom štádiu tehotenstva. A čo sa týka bývalých nájomníkov, od opustenia bytu sa vyhýbajú komunikácii s nami, nedvíhajú telefón, aj keď pošta im ešte stále chodí na náš byt ani tú radšej nepotrebujú. Potrebujeme si s nimi vyrovnať nedoplatky ktoré im počas užívania bytu vznikli a konečne ukončiť nájomnú zmluvu ale ani tú nepotrebujú. De facto sú stále naši nájomníci, lebo ešte stále nepodpísali ukončenie nájomnej zmluvy. Už nás to nebaví a vážne uvažujeme nad tým, že to dáme na súd a budeme navyše požadovať ušlé nájomné kedže zmluva o nájme ešte trvá a tiež naše náklady ktoré sme do opráv bytu vložili, keďže v zmluve sme mali podmienky, že drobné opravy si musia urobiť sami a byt musia vrátiť v stave v akom im bol odovzdaný na čo máme samozrejme fotodôkazy a zmluva bola podpísaná v byte za účasti právnika. Takže si nedaj hrať na city, lebo väčšinou platí staré známe: Za dobrotu na žobrotu.

mimkao
20. aug 2012

@dominikabartlova áno, ale ja by som nepýtala, pretože je to nelogické pýtať za niečo, na čom sme sa nedohodli.

digysa
20. aug 2012

@1908 Oni urobili chybu...vymalovali skor, ako kupili.

Bola by si sprosta, keby si im to zaplatila.... Nedaj sa!

atomica87
20. aug 2012

@loulou chapem ze ta to nahnevalo, a nesnazim as ich ospravedlnit, ale po 6tich rokoch uzivania ostanu na byte vzdy nejake nasledky, s ktorymi treba ratat...samozrejme nehovorim o pretekajucom zachode a podobne, ale taky nezmytelny kruzok v skrinke v kuchyni sa ti urobi ani nevies ako, podobne sa vysedi osucha gauc, pri zmene najomnikov sa bieli takmer kazdy raz, to predsa treba zvazovat uz pri urceni vysky najomneho, bielenie predsa nie je drobna uprava, za 6 rokov sa steny zacapaju, to je jasne, ale ja ako riadne platiaci podnajomnik by som ich na svoje naklady nikdy nebielila

loulou
20. aug 2012

@atomica87 Len ide o to, že 2 mesiace predtým než odišli bolo všetko relatívne čisté, bežne opotrebované to chápem, ale digestor a skrinky zamastené, že sme to oškrabovali špachtlami tak to je trocha moc, nejaké krúžky by nás nerozhádzali. a Sedačka nebola ošúchaná, ale mala na sebe čierne mastné fľaky, ktoré sme museli dať tepovať firme. A čo sa týka stien, pri návštevách sme videli, že sú ochytané ale potom boli pokreslené. Jasne bolo vidno, že sa nestarajú, skôr to vyzeralo tak, že to potom chceli čo najviac zničiť. A neviem ako by si sa cítila ty, keby si odovzdala čistý byt, ktorý je zaťažený hypo a raz tam chceme bývať a vrátili by ti ho v takom dezolátnom stave.

1908
autor
20. aug 2012

@loulou ja ta uplne chapem, clovek chce druhym vyhoviet a sam sebe uskodi ☹

my sme mali v najomnej zmluve 2mesacnu vypovednu lehotu, a ked im zomrel otec mi len oznamili ze on zomrel 15teho, cize mi najom zplatia len za tych 15dni, ziadna vypovedna lehota ich netrapila, a uz vobec nie to ze mi byt odovzdali az o 3tyzdne po tom co vybavili pohreb, cize ja som ho ani nemohla prenajimat hned od toho 16teho kedze som kluce od neho mala az o 3tyzdne ☹ ☹ tiez som to nechala tak ze vsak to maju tazke pohreby su drahe nebudem im to ztazovat ☹

atomica87
20. aug 2012

@loulou tak jasne, ja som pisala ze ich neobhajujem, co je vela to je vela, len som chcela podotknut, ze casom sa nici vsetko, a s tym treba pri podnajme ratat, a ze si to treba zohladnit v najme...ale to ze vam ho za posledne dva mesiace takto zdemolovali, to je samozrejme neospravedlnitelne