Návrat so synom na Slovensko. Môže ma expriateľ udať za únos?

leoni.d
18. apr 2008

Rada by som sa dozvedela viac, mozno sa niekto z Vas ocitol v podobnej situacii.
Zijeme v zahranici, kde moj syn navstevuje i zakladnu skolu.
S otcom dietata sme sa pred dvomi rokmi rozisli. Nebola som vydata.
Rozhodli sme sa predsa len vratit na Slovensko. Nakolko otec dietata nam v tom brani pravnikmi, chcela by som sa dozvediet, ci ma pravo nutit nas, aby sme zostali predsa len v zahranici. Dokonca to vyuzil, a informoval urady, ze chcem mu zobrat dieta a odist na Slovensko. Mohol by to vyuzit a nahlasit nas odchod ako unos.
Moj syn sa narodil na Slovensku, ma slovensku narodnost i obcianstvo.Zial ma jeho priezvisko.
Nakolko sme obcania SR, myslim, ze nema pravo o nasom navrate za nas rozhodovat.
Dakujem za vsetky informacie a za akukolvek radu.

anaid
19. apr 2008

Leoni.d, asi je dolezite z akej krajiny sa chces vratit. V arabskych krajinach stoji na pravo otca. I ked v Tvojom pripade, ked ste neboli manzelmi, neviem...Opytaj sa na slovenskej ambasade. Dolezite je ci ma maly pas, alebo ci ho mas zapisaneho v pase Ty.

suzana121
19. apr 2008

Skus to na tej ambasade ale ak je obcan sr tak si mislim ze navrat domou by mal bit bez problemou 🙂

leoni.d
autor
19. apr 2008

Ahoj. Moj syn sa narodil na Slovensku ma slovensky pas , takisto ho mam zapisaneho v mojom pase. Nejde, o to, ci mozme vycestovat, s tym nemame problemy, ide o to, ci nam jeho otec moze do nasho rozhodnutia zasahovat, a nutit nas aby sme zostlai v zahranici, nakolko spolu nezijeme. Chcela som mu zmenit i priezvisko, no bez suhlasu otca je to takmer nemozne. Iba sud moze vydat nahradny suhlas, ak otec so zmenou nesuhlasi.
Dakujem za radu, obratim sa na slov. konzulat.

suzana121
21. apr 2008

Urcite mozes sa vratit a on ty nesmie nic zakazovat skus slov konzulat

alexandra
21. apr 2008

Zrejme naozaj zalezi na krajine a na tom, ako mate upravene rodicovske prava a povinnosti.

leoni.d
autor
21. apr 2008

Zijeme vo Svajciarsku, rodicovske prava a povinnosti zatial upravene nemame. Moj syn ma byt vypocuty psychologom, je mozne, ze sa budu zhovarat i s triednym ucitelom. Na zaklade toho urady rozhodnu,vraj vzdy v prospech dietata. Ja som z toho vsetkeho zufala. Nakollko möj syn svojho otca odmieta, nikdy tam nebol ziadny blizky vztah, obavam sa toho, ze ho budu presviedcat.Je mi z toho na nic, ked sa musim prizerat, co moj syn kvoli nemu musi vsetko podstupit. Stale musi byt nejake vyhodisko, ak nerozhodnu v nas prospech, odvolame sa.

vroni
21. apr 2008

Podstatné je, ako je postavený zákon o rodine. Vo väčšine "Západnej" Európy je to pri nevydatých matkách tak, že majú samostatné výchovné právo a otec sa môže ísť kĺzať. Netuším, či aj vo Švajci. Ak nie, tak máš asi smolu. Každá krajina predpokladá, že ona je tou najideálnejšou pre dieťa a spravidla rozhodne vo svoj prospech, resp. v prospech toho rodiča, ktorý chce v danej krajine zostať. Pokiaľ má aj otec výchovné právo, môže Ti veľmi spokojne zakázať odniesť dieťa z krajiny a keď bude chcieť byť zlomyselný, udá Ťa za únos a nepomôže Ti (nieže by to skúsili) žiaden konzulát na svete - ten slovenský tak ako tak. 🤐 S priezviskom toho veľa tiež nenarobíš, ale to nech ťa momentálne trápi najmenej. V podstate to vidím tak, že sa s bývalým alebo dohodneš alebo si nájdeš dobrého právnika...

sisulik
21. apr 2008

anaid..myslim ze nie je spravne hadzat vsetky arabske krajiiny do jedneho vreca...ja poznam pripade..kde matka slovenka, manzel kuvajtan..po rozvode deti isli s matkou a nielen to, este jej musi mesacne platit na dve deti okolo 30-35tis. Sk (v prepocte na koruny)...
a co poznam aj kuvajtanky rozvedene, vsetky maju deti pri sebe. 😉

leoni.d
autor
21. apr 2008

Vo Svajciarsku, aspon co viem, je dieta zverene automaticky do starostlivosti matky. Deti maju tiez automaticky priezvisko po matke, ak niekomu poviem, ze moj syn nema moje priezvisko, kazdy zostane vyjaveny a nechape..
Priezvisko sa tu da zmenit este jednym sposobom, ak si poziadame o svajciarske obcianstvo, mozem mu zmenit priezvisko automaticky, ktore bude do buducnosti vyuzivat, to by bola jedna moznost. Druha moznost by bola pouzit prvy rodny list, kde mal moj syn priezvisko po mne, ale najprv ho budeme musiet vyziadat z archivu. Zial nevieme, ci nam ho vobec vydaju.. ☹

vroni
22. apr 2008

Leoni, obráť sa na Jugendamt (alebo ako tomu Švajčiari nadávajú), určite by som si vybavila nejaký ten písomný doklad, že máš výhradné výchovné právo na dieťa (oni Ti ho asi tam nedajú, ale budú vedieť, kto Ti ho vydať môže) - ten papier budeš potrebovať ešte tisíckrát - a určite investuj aspoň do právnej porady. Možno je bývalý pes, čo breše, ale nehryzie a zbytočne si vyhodila prachy za právnika, ale ak to nie je len plané vyhrážanie sa, može Ti rýchla protiakcia (právne čistá) ušetriť spústu problémov. Pôvodný rodný list s Tvojim priezviskom stratil platnosť vystavením nového rodného listu, takže ten Ti nepomôže. Aj zmenou občianstva (čo by som práve teraz nerobila) môžeš meniť priezvisko len za súhlasu obidvoch rodičov....

leoni.d
autor
22. apr 2008

Spolupracujeme s Vermundschaftbehörde a s Jugendamt, ale ti nam nepomozu. Robia vsetko preto, aby dieta malo kontakt so svojim otcom. Vsetko pojde cez psychologa, Svajciari su bez psychologa chori. Na jednej strane som rada, ze to ide vsetko oficialnou cestou, no na druhej strane sme zufali, ked ma za nas rozhodovat najaka ina institucia, ktora nasu situaciu takmer nepozna.To vyhradne vychovne pravo ma automaticky matka, ale, pochybujem, ze by mi mohol niekto vydat takyto dokument. Ziskat ho mozem jedine rozhodnutim sudu na Slovensku.No kazdopadne sa nezastavim a uz tento tyzden sa mam stretnut s pravnikom na SK.Dakujem za vsetky rady.

vroni
22. apr 2008

No, práve v tom bude problém. Podľa slovenského zákona má výchovné právo aj otec, ak je uvedený aj v rodnom liste 😠 Ten slovenský právnik je určite dobrá varianta. Držím palce!!!!

leoni.d
autor
22. apr 2008

Koren problemu je v tom, ze dieta ma jeho priezvisko. Budeme musiet podat navrh na zmenu priezviska, nech sud vyda nahradny suhlas za otca, ktory nie je realne ziskat. Obratim sa na odbor socialnych veci a rodiny na Slovensku v mojom bydlisku.Poskytnu uplne pravne poradenstvo, a hlavne budu mat vsetko pod kontrolou. Takisto su pritomni na kazdom pojednavani,ktore sa bude konat. Ak bude nutne, zapojim do toho aj pravnika.Ale niekedy i pravnici su bezmocni, nakolko zakony byvaju casto dost tvrde.

leoni.d
autor
28. máj 2008

Predsa sme sa posunuli o krok dalej. Ako nevydata matka mam syna automaticky v mojej starostlivosti v krajine, ktorej zijeme. To znamena, ze osoba, ktorej bolo zverene dieta do starostlivost, ma zasadne i vyhradne urcovacie pravo pobytu dietata. Zdoraznujem, ze to je tak iba v pripade, ak ide o nevydatu matku, co je prave nas pripad. V opacnom pripade by to mohol byt obciansko-pravny unos, ak by matka zobrala dieta s krajiny jeho obvykleho pobytu, bez suhlasu druheho rodica. Ale iba vtedy, ak dieta bolo zverene obom rodicom do spolocnej vychovy. V kazdej krajine su ine zakony, no kazdopadne je dobre mat tieto veci upravene sudom.

domco28
6. feb 2012

Čítala som si Vaše príspevky a tiež sa potĺkam s podobnými problémami. Žijem u 6 rokov v Austrálii, Sydney.
Aby som tam po skončení školy mohla ostať oficiálne ale aj z lásky : vydala som sa , ale po prvom roku som sa s manželom rozišla a počas rozvodového procesu som stihla s novým partnerom otehotnieť a narodil sa mi syn, ktorý má v austrálskom rodnom liste jeho priezvisko (nakoľko uznal otcovstvo). Syn mal už 10 mesiacov , keď ma oficiálne-úradne rozviedli. No aj po rozvode som zostala ako slobodná matka, lebo v čase rozvodu aj doteraz sa nový vzťah s otcom dieťaťa nevyvíjal pozitívne. Chcela by som sa vrátiť na Slovensko. Mám však dilemu ako postupovať pri vybavovaní Rodného listu - slovenského pre syna. Keď som si čítala tie naše-slovenské úradné postupy tak mi behá mráz po chrbte a občas sa potím od zlosti. Podľa našej "matriky" vraj synovi zapíšu meno otca môjho ex-manžela, nakoľko sa narodil v čase ešte keď som bola jeho zákonitá manželka.
Ďalej sa vraj postupuje: musím okrem preloženého appostillovaného sobášneho listu predložiť aj rozvodový a ešte čakať na jeho správoplatnenie okresným súdom ...
Ďalej neviem ,čo by bolo výhodnejšie do budúcna pre syna a aj pre mňa: či mám synovi nechať na rodnom liste priezvisko biologického otca (ktorý so mnou tu na Slovensku nebude žiť) alebo je výhodnejšie dať mu moje vlastné priezvisko. A ako to mám urobiť ???