Niekomu sa žije ľahšie, niekoho ťažšie

30. júl 2022

Mam tazke depresie uz dva roky. Moja psychiatricka vravi ze niekomu sa zije tak normalne bezny zivot deti praca atd. A niekomu ako napriklad mne sa funguje a zije tazko. Ale preco neviem. Stale musim nad tou vetou rozmyslat preco sa mne neda zit normalne v pohode ale inym to ide prirodzene ?

nafka0483
30. júl 2022

Asi nemas chorobu spravne kompenzovanu, treba nastavit inu liecbu.

hapkova
30. júl 2022

Ty sa musis hlavne mentalne nadstavit tak, aby sa ti zilo lahsie. Mozno nad nejakymi vecami nepremyslat az tak negativne. Ono liecba je len ako taka podpora, no clovek sa v prvom rade musi podla mna pozitivnejsie naladit

lindous
30. júl 2022

Lebo je to ako aj pri iných diagnózach, u niekoho má lepší priebeh, u niekoho tažší a nie vždy sa dá racionálne vysvetliť prečo je to tak, choroba si nevyberá...

ruzovakrava
30. júl 2022

Niekomu sa možno žije ľahšie, ale určite nie ľahko. Každý máme svoje trápenie, niekto sa ľutuje, niekto sa snaží fungovať tak aby naozaj žil a neutápal sa. Poznám rodiny kde im život nakladá neskutočné starosti, ťažké choroby, smrť, úrazy stále dokolečka, iný by sa dávno zbláznil, oni žijú normálne a sú vďační za každý ďalší deň bez pohromy.
Autorka, ak máš správne nastavenú liečbu tak už sa treba pokúsiť len zmeniť svoj postoj a premýšľanie. Brať život tak že máš len jeden a žiť, aby si na konci neľutovala že si ho premrhala.

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zmrzlinka2021
30. júl 2022

Vela zavisi od postoja, ktory ma clovek.
Su ludia, co prezivaju vazne problemy, ale maju vzdy usmev na tvari, su laskavi a zivot az tak neberu vazne a hladaju sposoby, ako problemy riesit. A su ludia, co maju aj "slabsie" problemy, ale su psychicke trosky.

Z mojich zivotnych skusenosti a na zaklde pozorovania, velky vplyv na zivot cloveka ma:
- povodna rodina - ak dieta vyrasta v haronickej a laskavej rodine, kde ma muzsky a zensky vzor, podporu, domov, bezpecie, vie riesit skor problemy a je psychicky odolnejsie
- prostrediet v ktorom sa pohybuje: najhorsie je byt s negativistami, toxickymi jedincami, dezolatmi.... tito ludia rujnuju vsetko okolo seba
- vyber partnera: niet nad to, ked manzel ti je najblizsim clovekom a mate hlboky vztah lasky...
- sposob myslenia a postoje

danielahamar
30. júl 2022

Prečo si myslíš, že sa ti žije ťažšie, ako iným?

0silvia0
30. júl 2022

je velky rozdiel ako clovek berie zivot. Niekto ma prekazky ako vyzvy. Prijme ich, chopi sa problemu, co vie ovplyvni, co nevie ovplyvnit necha ist...
Ineho da kazda prekazka dolu. Rozdrvi ho, znici a nevie sa pozviechat. A nosi to stale v mysli. Co, kto preco mu ublizil, preco sa mu to stalo atd.
Je to vsetko o nastaveni v hlave, o psychickej pohode, o psychickom zdravi. A to nemame vsetci rovnake.

vetthy
30. júl 2022

Pochybujem, ze dobry odbornik Ti to povie takto.zas mam skusenosti, ze psychiatri vacsinou kaslu na psychoterapiu a vsetko riesia S liekmi (ved vonkoncom su lekari).
Ja som mala tazke depky dvakrat v zivote, ked som musela k psychiatrovi aj lieky brat.
Tá depka Z volacoho vznikne, a podla mna kazdy vie, Z coho.rodinne, financne problémy, vyhorenie, prepracovitost, smutok....len na zaciatku tomu nevenuje, neriesi, utlaca, problém mu berie stale viac a viac energie, a raz sa zobudi, ze uz Z vlastnych síl to neda.niekto zacne pit, brat rozne lieky,ba drogy a rozumni idu K lekarovi, na to urcenemu. Vtedy uz v mozgu su rozne zmeny, hladina stresoveho hormonu privysoky, endorfin a serotonin (hormony stastia) si nedekaze organizmus syntetizovat, preto je to vlastne choroba, naco treba lieky, tzv.antidepresiva, vacsinou ich kombináciu, aby sa riesila aj nechut, nespavost atd. V organizme sa zacinaju ucinkovat az za dva tyzdne, vtedy je najhorsie, potom nasleduje tzv.prechodne obdobie, ked clovek zacina byt lahostajny K problemom, vsetko ma na salame, tó je obdobie oddychu, restartu. .cca. (ak dodrzuje pokyny lekara) za mesiac sa zobudi, ze znova ma energiu pracovat na sebe a na rieseni svojich problemoch.ten spravny moment treba podchytit a fakt riesit vsetko, krocik po krociku.ok.mrtveho ti nik nevrati, dlhy nikto nevyplati, ale volajake riesenie je furt.ked clovek to tak urobi, neexistuje, ze ma depky dlhe roky. Ja mam aspon take skusenosti

dagmarovita
30. júl 2022

@danielahamar asi to tak cíti. To co mas Ty niekedy, ona má vacsinou casu, alebo vzdy.

Autorka aj vsetky co si dávate denne AD roky a je vam napriek tomu zle, daj si spravit testy krvné, psychiater Ti ich iste nespravil, aby sa vylúčili iné ochorenia. Napriklad borelioza, bolo to tu prednedavnom ze vyvolava aj taketo stavy, ked ju ma clovek dlhsie. A mozno mas zlú liecbu, antidepresiva neni su carovny prsten uz mi to lezie na nervy ako vsetci len daj si AD a svet bude gombička. Mozno nemas depresiu, ked Ti lieky nezaberaju a mas taketo sprosté stavy, mozno mas napriklad nejaku formu bipolarnej, kde su tiez podobne stavy, ale uplne iny druh liekov, psychiatri vedia cloveka riadne znicit. Ale lieky su vzdy len barlička, mozno 40%, ostatne musis sama riadiť, riesiť so sebou. A treba navstivit aj ineho doktora, moze mat ini pohlad na vás, ved psychoš len pozre na cloveka, popocuva reči co pacienta orave napadnu a tipuje, mozno dobre, mozno zle, pacient nevie ani sam ako sa ma citit, tak zere tie tablety a je mu zle. Ale raz ked je cloveku zle, alebo vasim blizkym a neprechadza to treba to dalej riesit lebo lekari su vselijaky. Lekarka ma pravdu, ze niekto to ma horsie a niekto lepsie, lenze ty si ju navstivila aby si sa citila lepsie, ona ta odfajcila riadnez ze sa mas zmierit ze ti je zle. A to je zle! Neni to v poriadku ked sa clovek citi zle a nema sa co s tym zmierovat! Aj ked to bude trvat kym sa ti polepsi hladaj vychodiska

jaskolka
30. júl 2022

Myslela to doktorka tak, že ľuďom bez depresie sa žije tak normálne, alebo tiez že majú takú diagnózu a žije sa niektorým normálne a iným ťažšie?
Ono to závisí aj od od individuálnej "odolnosti" človeka, toho, ako je schopný znášať bežne problémy, niekto sa zrúti už pri zlom slove a niekto ma doslova horšiu kožu a nehne nim nič.
Nedá sa pozerať na druhých, ako žijú, to je, ako keď tu píše žena, že ako je možné, že jej suseda ma 3 deti, úžasnú postavu, dom ako zo škatuľky, pečie doma torty a pri vyrába si na materskej, deti sú perfektne vychovane a muž jej skvelo zarába, majú bazén, dovolenky 2x ročne atď...
A ona ma jedno dieťa,pribrala 30 kíl, nič nestíha, brajgel doma a vypluta je stále
Ako je to možné? No... Ťažko povedať. Jednoducho to tak je.A môže to mať x dôvodov.
Možno je suseda aktívnejšia, rýchlejšia, vie si to zorganizovať, možno jej chodí pomáhať mama, babka, možno ma pani na upratovanie... Možno, možno, možno...
Aký význam má také porovnávanie?

maxxim
30. júl 2022

Pretože to je zivot. Sú v ňom i úskalia, no treba hladat pozitivne veci... Co vsetko más aj ty a druhy nemajú... Hlavku hore a nevzdavaj sa myslienky ze treba bojovať a štastie pride , uvidiš..

karolinakr
31. júl 2022

Pretozr zivot nie je spravodlivy, nebol a nikdy nebude