Obedy na strednej škole a internáte

petrasrado
31. jan 2020

zdravým dámy a slečny
chcel by som sa opýtať
som druhák na SS
a situácia je taká
bývam na internáte polhodinu od našej školy,
na internáte MUSÍME VRAJ mat povinne platenú celodennú stravu
raňajky+večere by sa ešte dali/vtedy sa nachádzam/
len že hlavný problém je tu z obedmi
v škole mávam polhodinovú prestávku na obed,
od 12:00 do 12:30
na internát na obed nestíham,
a preto si musím platiť dalšiu stravu u nás v škole
strava na internáte ma vychádza 25eur
a na škole 28.50 čisto len na obedy
čo je dokopy 53.50e za mesiac
ked som bol za vedúcim nášho internátu sa spýtať či si tie obedy môžem odhlasovať z dôvodu že ich nestíham, tak my bolo povedané že obed môže byť odhláseny iba v prípade chorobnosti žiaka, stým že sa nenacháza na internáte
a moja otázka je- existuje podla vás nejaká možnosť ako to riešiť?
dakujem

mogaa
31. jan 2020

@petrasrado logicky sa ti neoplatí odhlasovať strava ak máš za 25 eur raňajky, obedy a večere.....skús poprosiť v kuchyni aby ti obed odložili alebo spolubývajúci aby ti ho mohol zobrať do obedára - a druhý deň v škole ho môžeš zjesť alebo keď sa vrátiš na intrák.....je zima, na balkóne sa ti to nepokazí...a doplácaš za stravu minimum, tak nešpekuluj s odhlasovaním obedov....

luba41
31. jan 2020

a ostatní to ako riešia? nie si asi jediný z tej školy bývajúci na internáte..

simsalabim
31. jan 2020

@petrasrado to su riadne nelogicke pravidla, take nieco pricetny clovek nevymysli. Riesit by to mali ale skor tvoji rodicia. Nutit cloveka platit za obedy, ktore nepotrebuje - no rada by som videla, o aky zakon sa veduci opiera. Adresovat mu list, na ktory bude musiet odpovedat... napisala by som (teda zakonny zastupca), ze z takeho a takeho dovodu syna trvalo v tomto skolskom roku odhlasujem z obedov.

petrasrado
autor
31. jan 2020

@luba41 ostatný z našej školy čo bývajú na tom istom internáte tie obedy nechávajú prepadnúť, jediný kto na tie obedy stíha chodiť sú len študenti zo stavebnej, a tých je cca 80 neviem presný počet, inač tam nestíha nik

petrasrado
autor
31. jan 2020

@simsalabim netuším akým zákonom to je riadené, a to stým listom skúšali viacerý rodičia deciek, vždy bola tá istá odpoved- odlásiť zo stravy je možné iba dieťa/študenta/ ktorý je dlhodobo chorý, alebo študenta ktorý ma papier od doktora na vlastnú dietnu alebo inač upravenú stravu

xjakubikovak
31. jan 2020

to je urcite nejaka sprostost aby zarobili alebo co... nemoze to byt podla mna povinne, ako ti moze internat nakazovať kde a co mas jesť?

simsalabim
31. jan 2020

@petrasrado ziadala by som, aby sa vo svojej odpovedi opreli o zakon - nech ho konkretizuju. Rada by som videla, ktory zakon mi prikaze platit sluzby, o ktore nemam zaujem (mimo zakonnych poistiek a koncesionarskeho poplatku). A potom by boli vhodne sa obratit na vyssiu instanciu, alebo im povedat, ze sa chystas podat ziadost o preskumanie u zriadovatela, ombudsmana a pod. Podla toho, co je relevantne...

luba41
31. jan 2020

@petrasrado a dokedy vám vydávajú obed? po škole už asi nestíhaš?..syn chodil na SŠ len na obed na internát - on nebol bývajúci na internáte / v škole jedálen nemali/, ale im vydávali obedy ešte o 14 30, ak nie aj neskor... skusit žiadať posunut výdaj obedov na internáte až po skončení vyučovania?..

petrasrado
autor
31. jan 2020

@simsalabim internát zriaduje súkromná osoba, ale že vraj nejaký zákon o stravovaní, neviem presne, viac nám nepovedal

petrasrado
autor
31. jan 2020

@luba41 obedy sú vydávané od 12:00 do 13:00, po tomto termíne vám už obed nevydajú, a nie nestíham to, a vraj taka možnost neexistuje

luba41
31. jan 2020

@petrasrado to je dobrá blbost, aj v hocijakej dedinskej ZŠ vydávajú obedy aj do 14 tej....a čo vedenie školy? ich to nezaujíma , ako, kedy a prečo sa decká nemožu stravovať? takže sťažovať sa tlačiť aj na školu - zmeniť čas vydávania obedov.. ved súkromná osoba takisto sa musí riadit nejakými vyhláškami Ministerstva..

mogaa
31. jan 2020

Len tam môže byť ten problém ako v škôlkach - strava je dotovaná a preto sa nedá napr. odhlásiť z olovrantu v škôlke, lebo škôlka dostáva dotáciu na stravu za celý deň.....čiže to nie je len o tom že niečo platí len študent ale je tam dotácia na celodenné stravovanie.....študent dopláca necelé euro za stravu na 1 den - ranajky, obed, večera, čiže ak by zrušil obedy - museli by zrušiť dotáciu na celodennú stravu za neho na ten deň

petrasrado
autor
31. jan 2020

@luba41 škola nemá z našim internátom nič spoločné, náš internát sú 2 samostatné budovy naproti sebe cez ulicu, a z toho sa jedna využíva ako hotel, ale stým nemáme my nič, naša škola vlastní jedálen aj z kuchynou, tak že tam varia, a výdaj obedov na internáte je od 12:00 do 13:00, a jediný kto to stíha su študenti zo stavebnej, a vraj existuje nejaká vyhláška o stravovani či čo

luba41
31. jan 2020

@petrasrado a internát zmeniť je nemožné? resp. vaša škola sama ponúka dochádzajúcim študentom možnosť tohto ubytovania v internáte? ak áno, tak rodičia musia tlačiť na vedenie školy ..škola má asi aj nejakú zmluvu s tým majitelom toho internátu..tlačiť k zmene času výdaja obeda cez vedenie školy,

petrasrado
autor
31. jan 2020

@luba41 škola toto ubytovanie neponúka, respektívne to že je niekto z našej školy na internáte je dobrovolná vec toho študenta, a je to jeden z cenovo prijatelnych internatov za 75eur mesačne, tie ktoré su v centre mesta a bližšie ku školským zonam su drahšie, a zas nechcem platit velke peniaze za miesto kde sa chodim vyspat

nelca84
31. jan 2020

@mogaa nie je strava dotovaná len pre MŠ a ZŠ?

macekovam
31. jan 2020

@petrasrado nech to riesia rodicia na rodicovskom.. urcite v tom nie si sam... a nie vy ale skola nech vam najde riesenie...

mogaa
31. jan 2020

@nelca84 tak ale niekto im stravu musí dotovať, chalanisko platí cca 25 eur za raňajky, obedy aj večere - takže doplácajú za celodennú stravu necelé euro....

macekovam
31. jan 2020

@mogaa a nedaju sa dohodnut napr. suche obedy a prevziat ich pri veceri??? ked uz inak to nepojde??

mogaa
31. jan 2020

@macekovam asi si to nechcela poslať mne

macekovam
31. jan 2020

alebo si dohodnut iny cas na obed...

macekovam
31. jan 2020

@mogaa v podstate mi nevadi ze som to poslala tebe :D

mogaa
31. jan 2020

@macekovam podľa mňa je tam iný problém, neverím že ak z cca 200študentov príde na obed 80, tak jedáleň nebude riešiť že prečo....len tam ide naozaj o to že niekto im obedy musí dotovať lebo za 3jedlá denne dopláca študent necelé euro veď za to by nemal ani raňajky....celé je to nejaké divné

mogaa
31. jan 2020

@macekovam teda nielen obedy im niekto dotuje ale celodennú stravu - za necelé euro mať raňajky, obed a aj večeru pre dieťa - tak absolútne neriešim či zje alebo nezje, nieto ešte aby mi z toho eura čo v tom má raňavky a večeru niečo vracali lebo nechce obed

macekovam
31. jan 2020

@mogaa ved ao.. ale ked si ho nepreberie v ten den tak co??, kucharkam tam zostane a je zle nie?,

mogaa
31. jan 2020

@macekovam no veď preto ak by im v jedálni ostalo cez 100 obedov denne tak by to riešili....

mogaa
31. jan 2020

@macekovam 10-15 obedov ak si neprevezmú tak to ok, rozdelia si kuchárky alebo sa to niekam posunie ale nie cez 100obedov denne

macekovam
31. jan 2020

@mogaa asi by ich dali zaplatit ako nam v skole... bud nechat ten obedar a potom si prevziat.. alebo suche obedy ..a vydat pri veceri.. alebo.. zmena v rozvrhu.. to by bolo tiez fajn...

erickatt
31. jan 2020

@petrasrado ja som synovi na internát, u dr vybavila potvrdenie, ze ma potravinove alergie a musí byt oslobodeny od stravovania. Raňajky si kupoval sám. A večeru ako sa mu pozdavalo..

lula313
31. jan 2020

@erickatt ale to tiež nie je riesenie, lebo si dieťa môže kupovat hlúposti. Takto má za 25 EUR aspoň ranajky a teple večere.

@petrasrado keď je vás tak veľa, spíšte petíciu na vedenie a žiadajte, aby Vám obedy zbalili a nachystali na prevzatie