Odkiaľ ľudia berú peniaze?

11. feb 2024

Nechápem jednu vec, každý hovorí aká je chudoba ale odkiaľ potom tí ľudia majú také drahé autá a domy? Pozrite sa napr. do Bratislavy, každé druhé auto drahý Mercedes, veľké domy... Jasné že tam sú vyššie platy ale zas nie každý ma 5000€ mesačne. Odkiaľ majú títo ľudia na to peniaze?

Robím prácu ktorá ma veľmi baví a som spokojná ale po zaplatení všetkých mesačných výdavkov mi ostane tak 100-200€. Kde robím chybu?

maminkadeticiek
11. feb 2024

Je to o vela veciach.Su to vacsinou ludia ktori su mentalne nasta eni ze skratka chcu viac a idu si za tym.Makaju nie 8 hodin ale 15 denne,veria si,riskuju,su skratka mentalne nastaveni na uspech.Ty si mentalne naucena na skromnost a tvrdu pracu.

vevesh
11. feb 2024

Ked sa na to pozriem uz ako dospela spatne, tak peniaze si "nezarobili" hlavne ti, ktori nikdy nesli do rizika, nic nikdy nemenili, stale spokojni so svojou pracou (aj za minimalku)- hlavne, ze je praca- a na dochodok aj tak dopadnu, ze sice mozno budu mat strechu nad hlavou, ale z jedneho dochodku zivot a naklady uz neutiahnu. V zivote sa treba posuvat- m3nit pracu, mozno aj zameranie, zmenit byvanie, mozno aj mesto-stat, ak sa naskytne prilezitost. Tu to dobre vystihol bill gates, ktory zaparafrazujem, to dotiahol preto tak daleko, lebo vyuzil kazdu moznu prilezitost (na zmenu), ktoru mu zivot ponukol...

iv007
11. feb 2024

Z bezneho zamestnaneckeho platu a 8 hod.pracovnej doby nikto nikdy nezbohatol. Su to vacsinou lekari, pravnici, podnikatelia, manazeri, ale poznam aj jedneho bagristu co sa vozi na Porshe Cayenne.. Tiez sa mi pacia luxusnejsie veci, ale mam v hlave nastavene ze nic z toho nepotrebujem. Staci mi zdravie, strecha nad hlavou a moja 8 rocna skodovka.. Mam par kamosiek ktore sa dobre vydali alebo ich rodicia zabezpecili, no nezblaznim sa z toho. Neriesit, nevsimat si to..

luccija
11. feb 2024

Nerobíš žiadnu chybu len asi si nestudovala lukratívny odbor, alebo nemáš muža, rodičov podnikateľov, nerobila si roky v zahraničí nič nerestutovala.Su ľudia čo zdedili, zrestituovali pozemky, budovy, podnikajú 25 r sedia v dozorných radách veľkých firiem, riaditelia, právnici, doktori....
Alebo ako moja kamarátka on kaderník ona kozmeticka majú remeslo v ruke, plný diár a salón si postavili na vlastnom pozemku.Dalsia...ona riaditeľka odboru na ministerstve muž tiež odmeny atď ...

@tani777 ale aj ten leasing a hypo treba platiť, takže treba mať na to aj dobrý prijem

diaszoky
11. feb 2024

Za krestanske peniaze malokto je milionar

valeria_h
11. feb 2024

Ja ti dám taký príklad zo života. Moja sesternica študovala sociálnu prácu, do toho sa jej narodilo dieťa, vydala sa, zamestnala sa na nejakom úrade a s manželom žili u jej rodičov. Nemuseli ani eurom prispievať na nájom, energie, odpady. Občas len potraviny kúpili. To sa ale nádherné šetrilo, že? Z dvoch platov, nádherné. A dnes majú dom. Ako je to možné? No pomohli im rodičia, jednoduché. Dostala všetko na zlatom podnose, nemusela nič urobiť. Len sa dobre narodiť 😁
Takže naozaj nerobíš nič zle, chápem tvoje myšlienky, sama som ich kedysi mala, ale skutočne chyba nie je v tebe. Nemôže byť každý milionár, nemá každý rodičov čo pomôžu,. dajú, kúpia, darujú.

liv1
11. feb 2024

@larisa dobre si to povedala. “Obycajny” clovek zije z vyplaty do vyplaty. Ten “neobycajny” vie, ze z vyplaty nezbohatne. Takze bud ide podnikat, dalej sa vzdelava a berie pracu navyse, alebo lepsiu, alebo ide do zahranicia. Alebo uz studuju zaujimavy odbor, kde sa dobre uplatnia.
Autorka nie kazdy druhy v BA sa takto ma. Ale ti co sa maju lepsie maju zvacsia uvery, leasingy a z vyssich vyplat/ziskov to vedia poplatit. A za dalsie, ak su v Ba uz xta generacia napr., tak mozno aj co to podedili. A vsetky vieme, co v Ba stoja nehnutelnosti.
Ak sa chces mat lepsie, bud pridaj pracu, zmen obor, dovzdelaj sa, alebo zaloz nieco svoje. Ako som napisala, ze len z vyplaty nikto nezbohatne, ale teda nie je to uplne pravda, lebo ti s najvyssimi vyplatami na najvyssich postoch mozno aj ano. Ale inak nie

jamimo
11. feb 2024

mnoho rodín, ktoré majú 💰 sa vždy "museli obracať". Či už vzdelaním, lopatou, pasienkami, vzťahmi. Ide to z generácie na generáciu. Tak isto ako aj generačná chudoba. Príkladov v okolí mám mnoho a je úplne jedno v akej dobe žili, žijú...
1. Staršia kolegyňa pochádzala z rodiny s ďaľšími 4 sestrami. Mama im zomrela mladá. Ich otec sa "obracal" choval ovce, kravy, zajace, sliepky, predával mäso, vajcia, kožušiny...Nikdy neodmietol žiadnu fušku. Nefajčil, nikdy nepozeral na dno pohárika. Všetkým dcéram kúpil pozemky ako veno do života. Ešte aj vnučkám ostalo. A to už je aký super štart do života!
2. Kamarátkina stará mama "sa obracala" na meste kde sa dalo. Vybavila (v dobe minulej) 3 štátne byty v top lokalite (sebe, dcére, synovi) keď prišla doba odkupovania bytov, odkúpili za pár šupiek. Okrem iného mala vždy brigády, vzťahy... Kamarátka je jedináčik, býva v jednom byte, keď skoná jej mama, v byte po nej bude bývať syn - jedináčik. Kamarátka ma šikovného muža, ktorý brigádoval od 15 rokov, fušky v zahraničí, vyše 20 rokov maká ako šikovný remeselník. Ona pracuje v obchode. Manžel jej kúpil Q7. Výplatu ma vreckové= manikúra, pedikúra, kaderníčka 🤷‍♀️ Syn študuje. Hlava o peniaze ich nebolí.
3. Rodinný známy, podniká od 90. rokov. To sú roky!!! Ani si nevieš predstaviť koľko môžu mať. Zarobené peniaze vždy investoval do nehnuteľností, pozemkov. Ceny vtedy a dnes... veľký rozdiel. Jeho dcéry študujú v zahraničí, cestujú po svete. Nebudú začínať v garzónke, ani s hypotékou. Čistá hlava, žiadny strach o 💰💰💰
4. Spolužiačkin otec už za komunistov pracoval v DDR. Zarábal v tvrdej mene. V tej dobe... Po roku 1989 začal podnikať, vedel aká doba príde, predpokladal stav na trhu. Výhradné zastúpenie. Biznis ako vymaľovaný. 👍 Ešte stále podniká a to má skoro 70 rokov.
5. Spolužiačka= predala po mame 2 byty, chatu, kúpili dom v peknej štvrti. Nemajú deti, robia sami na seba...Ostáva im na auto, dovolenku...
6. Kamarát, manželka, 3 deti, byt v novostavbe 370. tisíc €. Dovolenka pri mori každý rok cca. 8. tisíc eur, služobné auto v hodnote 100. tisíc, ktoré odkúpil manželke po piatich rokoch za 16 tisíc (firmu mu tak ponúkla), on si mohol vybrať nové. Pracuje pre zahraničnú firmu, lieta po svete.
Treba si uvedomiť, že každý z nás mal/má inú štartovaciu čiaru, vzdelanie, remeslo, zdatnosť, snahu, možnosti, schopnosti, odvahu, možno šťastie byť v správnom čase na správnom mieste, využiť šancu v danom momente. Vieš ako sa hovorí: Babka k babce, budú kapce 👆
Mňa netrápi kto čo má. Zariadila som sa sama 😉 a prajem každému. Nech užije v zdraví!

oli18
11. feb 2024

@valeria_h ja zase poznam pripad, ze zdedili po starych rodicoch, co im pomohlo k vlastnym domom, ale maju vystudovane dobre VS odbory, pracuju a popri tom aj s manzelmi na viacerych frontoch podnikaju. Nespia na vavrinoch.

sun_shine_2020
11. feb 2024

Ahoj, vela ludi ma tie velke auta - firemne, na leasing, zdedili peniaze, pripadne kupili byt ked bol na to vhodny cas (par rokov dozadu)...mozno maju 2 prace - nie kazdy sa s tym chvali...
Prestav si situaciu, ze ti rodicia daju pozemok na stavbu domu, stavat si zacal v r. 2018 (pred kovidom), sused ma traktor s "lyzicou" - vie ti za susedsku cenu vykopat zaklady. Tvoj bratranec ma firmu a robi strechy/krovy - zas ti vie dat dobru cenu. Proste obcas je to o rodine, susedoch a znamostiach a vhodnom case,...

zeldia
11. feb 2024

Ja si myslim že koli tomu aby na MK vznikali takéto diskusie štatisticky úrad SR klame! Niet takej matematiky aby vyslo že keď cele MK zarába nad desať tisíc aby reálne priemerná mzdy na SR bola tisícka. Ale tak nevadi.

deti95060810
11. feb 2024

ja zas poznám dobre zarábajúcich ... ale sú to podnikatelia ktorí začínali pred min. 20 rokmi... poniektorí ešte v 90tych rokoch. situácia bola iná, teraz je už trh veľmi veľmi nasýtený .
a potom aj takých čo chodia z jednej politickej strany do druhej -... a zakaždým si uchmatnú kus koláča v nejakých funkciách... samozrejme aby sa im to poriadne rentovalo.... 😉

deti95060810
11. feb 2024

@zeldia 😀👍

zeldia
11. feb 2024

len pre istotu toto je Hrubá mzda! Nie koľko sa dostáva na ruku. Údaj je z profesie. Zlodeji neviem koľko beru (nepriznané príjmy, nezaplatené dane….)

juliacenc
11. feb 2024

Vela 50tnikom skoncili hypoteky deti su prec tak ak im nepomahaju tak maju vsetko pre seba. Ak si zaplatia najom stravu tak im stale ostava pekna suma

deti95060810
11. feb 2024

@jamimo ja zas poznám super príklad... Známy politik z jednej národnej strany dostal za "facku" v Mt fabriku.... zamestnaní bola celá rodina...jeho manželka, dcéra, syn - v dozornej rade, riaditelia, ich ženy, jeho bratia so ženami a bratrancami tam robili a nie za mal e....
po x rokoch fabriku predali - a žijúúúú si krááásne ďalej. každý rok chodili na mesiac do Ameriky celá rodina - Floridu a užívali si života a aj si budú užívať.
starý bol v správny čas na správnom mieste....

pe_mi
11. feb 2024

Ahoj, no ja by som to ani nebrala z toho uhla pohľadu,že auta drahé a domy.ale už len to,že nonstop kaviarne plne,MC donaldy,na obedoch celé rodiny, letné a zimné dovolenky ,niektorí aj viac krát do roka,letné tábory,odľahčené bicykle za 300eur,čo vydržia jednu sezónu,okrem výnimiek mnoho ľudí hypotéky na krku a predsa si žijú.
Ja osobne v tomto vidím,že sa asi nemajú zle,veď to riadne takéto veci zaťažujú rodinné rozpočty mesačne.
Ako fakt mi nepríde, že majú ľudia malo peňazí.Bežní ľudia,nemyslím podnikateľov alebo ľudí s kozmickými príjmami 😆

deti95060810
11. feb 2024

@juliacenc v 50 tke sú deti preč...no ak nemali ešte v 40tke deti.😉

zeldia
11. feb 2024

@deti95060810 ja dám iny príklad ale že fakt parádny darcek od Meciara dostal Rezeš. Starého kleplo po päťdesiatke jedna dedičika si robila jazykový kurz maďarčiny v base, o hotel prišli o domy prišli všetky pokusy padli a peniaze zmizli.

bublinka1426
11. feb 2024

@mimolimit 👍

bublinka1426
11. feb 2024

@alickapusinka toto teraz znie ako mega klise, ale uz sa obavam ze aj toto je pravda, lebo len ti vyvoleni chodia na drahe operacie do zahranicia...uz aj na to treba mat meno a prachy. smutna hnusna doba.

bosorkabb
11. feb 2024

Žijem v BA kraji a tu (pravdaže aj inde) má veľa ľudí firemné auto. Je tu veľa ľudí ktorý dobre zarábajú ak sú na to dvaja. Ale zároveň sa vzdelávajú. Doprajú si. A prečo by nemohli?
Tiež momentálne staviame chatu, niekto by povedal že si žijeme na vysokej nohe. Ale nebolo tomu tak vždy.
Poznám ľudí ktorý majú viac bytov a prenajímajú, kúpili ich kedysi keď ešte ceny neboli vysoké. Maju hypotéky.
Pokiaľ majú peziaze legálne a pracujú na sebe celý život nevidím problém aby mali.
Vždy a všade budú rozdiely v platoch, úrovne života. To nie je len na Slovensku.
Viac by som som sa starala o seba ako o druhých. Treba na sebe pracovať, vzdelávať sa.
Závisť nič pekné neprinesie.

deti95060810
11. feb 2024

@zeldia si uhádla koho som mala na mysli?

simca06022011
11. feb 2024

Leasing za mercedes si pozri ( zväčša ich dokonca veľa ľudí ma na firmu kúpené, alebo dovezene), hypo na dom. Pozrieš mesačne splátky/ príjem a vidíš. Určite keby na to nemali = nemajú. U nás je národný sport plakať ako nemáme peniaze a potom hodí dôchodca z okna 20-40t, alebo mame auta, byty, každoročne dovolenky, lyžovačky a dennodenne preplnené obchody.... samozrejme veľa ludi nemá, ale tých neuvidíš v drahom aute= tak.so nevšimnes.
Mňa najviac udivuje % 20tnicok, v značkách od hlavy po päty v bmwckach. Ktoré samozrejme si na to zarobili 🙂)) no.velmi nízke percento naozaj, zväčša iba do správnej postele zablúdili;)
Je to ale každého osobná vec a nepovažujem to za nejaký dôležitý problém. Myslím ze veľa ľudí nevie hospodáriť s peniazmi, na druhej strane je veľa podvodníkov, ale sú ah šikovní ľudia čo zarobia. A sú aj ľudia čo priste majú nízky príjem a naozaj s tým nevedia veľa spraviť...

diaszoky
11. feb 2024

@simca06022011 presne kolko dwdiek ma uz gelove nechty, riasy natohy nike iphone(ten aj od od ruky cosi stoji)atd atd

ahyt
11. feb 2024

@valeria_h medicinu😊😊.Jsme s manzelem oba lekari a absolutne v zadnem pripade nemame na drahe auto, dovolene , barak atd....Nezijeme si spatne, ale za tu drinu, zodpovednost to neni az tak ruzove.Spousta jinych i delnickych profesi je na tom x krat lepe Kdo studoval prava, tak ten je za vodou, studium lehke/ mam srovnani s medicinou/ a ohodnoceni neporovnatelne .Jen na vysvetlenou.Ja jsem se svym zivotem spokojena, ale ty myty o bohatstvi lekaru/ vetsiny/ me nenechaji bez reakce

valeria_h
11. feb 2024

@ahyt Vážne? Ja zas nepoznám lekára, ktorý by sa mal zle. V poriadku, že reaguješ, od toho diskusia je. Napríklad môj zubár, ten sa má ako prasa v žite 😁 Ale ja prajem každému, veď študoval, tak ok, nech má.

jamimo
11. feb 2024

@deti95060810 súhlasím, mnoho rodín žije aj s privatizácie 🤔 A to sú neskutočné peniaze a zabezpečenie pre 3 generácie dopredu a viac...

bublinka1426
11. feb 2024

mame hrozne vela rychlokvasenych odrbavacov, tzv podnikatelov a spol.

vela ludi nema poctivo zarobene peniaze a nehrajme sa hru, ze kazdy ma 2 prace a maka 10hod denne ;)...a ovlada 3 reci, a je Iteckar. ( aj ked ano, IT odbor zaraba velke prachy).

na rozpravky som verila pred 30 rokmi nie teraz. ...

a kopec ludi dedi, ked ma co. ale minimalne im rodicia daju do daru pozemok, ktory bol pred par 100ciami, rola.

bublinka1426
11. feb 2024

@valeria_h zuby su riadny biznis, hlavne kazdy siel do sukromneho sektoru, za cias Zajaca, a teraz si kazdy diktuje, co chce. aj ked chapem, ze stroj a material je drahy. no zuby sa budu kazit stale, cely zivot...

takze dalsia odpoved je - vhodny vyber zamestnania. Zubar ma a bude mat z coho zit cely svoj zivot.

anio taky sukromny gyndos sa nema a nidky nebude mat zle, ci ortoped.