Ošetrovanie člena rodiny - priepustka v nepretržitej prevádzke

wagnerovka
2. apr 2016

Dobry den, manžel pracuje na 12-tky v nepretržitej prevádzke...dva dni ranná (6-18), dva dni volno, dva dni nočná (18-6), dva dni volno....potrebujem vedieť, ako je to s priepustkou. Ked niektorý lekári nám dajú termín o dva mesiace, a on netuší či mu to pripadne na voľno, ale napr. Na rannú, tak je povinný ho zamestnávateľ uvolniť a netrvať na tom, že si to má vybaviť cez voľno...a ešte otázka, ak mu výde smena na sviatok, má nárok na príplatok za prácu vo sviatok?na očr má tieš nárok, ako sa počíta očr? Dakujem

daniela.ho
2. apr 2016

Ma nárok na príplatok zo zakona, tuším je to min 50% navyše minimálne, my mame napríklad 100% príplatok. Co sa týka priepustky tak on je povinný nahlásiť včas prípadne ošetrenie a zamestnávateľ mu môže na ten deň dať voľno s tym ze smenu si musí narobiť. Ale taktiež mu môže uznať priepustku... Podľa zákona na priepustku ma nárok iba v prípade ak pracuje len cez týždeň a nemá kedy inokedy ísť lekarovi a nedá sa mu prehodiť smena, napríklad na vikend....

janinah
2. apr 2016

Robila som v nepretržitej prevádze a bežne sme si služby vymieňali,aby som šla k lekárovi cez voľno.Neviem,čo je zamestnávateľ povinný,ale v zaujme dobrých vzťahov by som v dnešnej dobe veľmi "nevymýšľala".má zo 6tich dní 4 dni voľné,tak nech nevyrába zbytočný problém.

evittam
2. apr 2016

@wagnerovka Za sviatok je príplatok 100%, za nočnú 20% - to je podľa ZP. Za soboty a nedele nie sú príplatky podľa ZP - jedine ak majú kolektívnu zmluvu a tam je to uvedené. 😉
Odmeňovanie za prácu v sobotu a v nedeľu nie je, podľa Zákonníka práce, nijako zvýhodnené, ak nejde o prácu nadčas alebo štátny sviatok.

david93
3. apr 2016

za nedeľu a sviatok je príplatok

daniela.ho
3. apr 2016

@david93 podla zakona len za sviatok, nedela nie

evittam
3. apr 2016

@david93 Za sviatok áno, za nedeľu nie - nie je to v ZP! Jedine ak to majú niektoré firmy v kolektívnej zmluve, že poskytujú uvedený príplatok. 😉

evita68
3. apr 2016

za prácu vo sviatok je podľa ZP príplatok 50 %.. za prácu nadčas je príplatok 25 %, či je ten nadčas cez týždeň alebo víkend, nezáleží..

4ocka
3. apr 2016

Ja robim vo velkosklade. 3 smenna. Nahlasujem si zvacsa p cko dopredu ked si nahlasujeme smeny na dalsi mesiac. Mame taku dohodu, mam pravo cerpat 7 p1 a 7 p2 a ako darca krvi nam uznavaju aj platene volno.lepšie dopredu oznamit ako den pred zavolat - nepridem idem ku dr. Priplatok za sviatok mame 125%, priplatok za vikendy a nocne..no nevyhoda. Kex je napr. V mesiaci 21 prac. Dni a zrazu sviatok, inych firmach maju tympadom 20 pracovnych dni. My musime nadrabat. Cize furt 21 prac. Dni.. Clovek si rozmysli ci vezme sviatok ...vsetko dobre je na nieco zle. Musis vediet co sa da dovolit. Keby sme mali dochadzkove bonusy neriesim si dr. Cez prac dobu priepustkami..