Otázka pre múdrych

11. sep 2022

Ahojte, čo si myslíte?
Ak všetky lopty hodíte z rovnakej výšky na zem, ktorá lopta sa odrazí zo zeme, čo najvyššie. 😃
Pozor, basketbalová, futbalová lopta a lopta na hádzanú sú rovnako tvrdé. Týmto spôsobom špekulovať netreba.
Pozrite na obrázok. ☺️

autor
11. sep 2022

Máme doma ešte tú malú gumennú loptičku. Tak tá lieta cez izbu všade. 😅 A je ľahká. Proste túto informáciu dopĺňam len preto, že tuto tiež polovica našich doma tvrdí, že basketbalová lopta. ☺️

autor
11. sep 2022

@ckocka Keby si mala napísať poradie, čo by si si vybrala. Ktorá lopta je “víťazná”? A posledná? Už sa tu doma smejeme, tiež rozmýšľame. 🤣

ckocka
11. sep 2022

Ja už som povedala - všetky rovnako.

sense
11. sep 2022

Ja by som tiež povedala ze basketbalová a aj sa dozvieme ktorá odpoveď je správna?

mikadooo
11. sep 2022

@janulienocka nuž, nás učili v škole ináč 🤪. Ale ako hovorím, som už dávno zo školy, možno sa objavil nejaký nový gravitačný zákon odvtedy. Podľa mňa je to chyták 🙂.

kate211
11. sep 2022

Pinpogova lopta. Vyska odrazu = povodna vyska* restitucny koeficient^2. Restitucny koeficient je pomer kinetickej energie pred odrazom a po odraze. Restitucny koeficient pre nejaky konkretny povrch je v tabulke. Najvetsi ma pinpongova lopta. Odpor vzduchu zanedbame.

ckocka
11. sep 2022

@kate211 Vďaka, vedecké zdovodnenie som čakala, skúsim to aj nejako pochopiť.

gleep1
11. sep 2022

No, autorka, to tvoj syn ako aj nikto u vás doma ešte nepočul o restitucnom koeficiente? 🤦🏼‍♀️

@kate211 Vdaka za odpoved. Každopádne by ma zaujimalo, na čo narážal autor tejto otázky a podľa čoho chcel aby deti odpovedali, lebo tento koeficient to asi nebol..

ckocka
11. sep 2022

@gleep1 Chyba bude asi aj to že sme predpokladali (aspoň ja teda áno) že je to úloha pre deti. Ale aby som sa nevyhovárala, na fyziku som úplne blbá.

kate211
11. sep 2022

@gleep1 Neviem na co autor narazal. Ale cele je to o elasticite objektu (lopty). Ten koeficient vlastne zavisi len na rychlosti akou sa objekt odrazi od povrchu na ktory je hodeny. A tato rychlost zavisi od elasticity materialu z akeho je objekt vyrobeny. No a niekto fyzikalnym meranim vzal vsetky lopty v tej tabulke a meral rychlost odrazu jednotlivych lopt. Pinpogova (vdaka merialu z akeho je vyrobena) ma najvacsiu rychlost odrazu.

autor
11. sep 2022

@kate211 Nielen vysvetlené, ale aj vyhladané. 😃
👍👍👍