Peniaze, bývanie, bludný kruh

kacicka400
5. sep 2017

Ahojte. Prosím o radu. Viem, že sa musíme rozhodnut samy., ale aj tak. S manželom pracujeme v zahraničí. Sme rok manželmi, a chceme si zarobit aby sme sa osamostatnili . Máme možnosť bývať u mojich rodičov v rodinnom dome ktorý je prakticky prádzny, alebo vziať hypotéku a stavať vlastný dom, pozemok máme . Problém je v tom, že samy nevieme ako to máme sklbiť. V zahrančí už nechceme byť rok alebo dva uz teraz je to pre nás veľa. Hypotéku nám daju az v marci ked uplynie rok od doby, co pracujeme v zahraničí. Ak tu dobu aj vydržíme, poziadame o hypoteku vybavíme všetko zase bude mozno uz aj leto.. Ide však oto, že ak vezmeme hypoteku na nový dom, potrebujeme doma byt aby sme na to aj dohliadali. Nás zamestnavatel nas vsak pusta domov 2x ročne.. Cize za taky cas nemame sancu nieco stavat, atd.. Dalsi problem je , že ak dame vypoved, vezmeme hypoteku a vratime sa treba nam rozmyslat ako sa zamestname na Slovensku. Stale sa to rozhodovanie točí o tom istom, a my vobec nevieme ako to všetko sklbit, aby bolo dobre.. a komentare typu tu ti nik neporadu atd si enchjate pre seba dííík

stankadu
5. sep 2017

ja som jednoznačne za vlastný a nový dom. Viem podla seba, že starý dom bude vždy starý a nakoniec zistíte, že čo ste donho vrazili peniaze, už ste mohli mať za tie peniaze nový. A v druhom rade je to súkromie. U rodičov budete mať malé súkromie. A nech sú akokolvek dobrý a rozumný, vždy sa nájde niečo, v čom sa nezhodnete. A hlavne ked prídu (sú) aj deti. Ja hovorím, že všetko príde vtedy, ked to prísť má. Možno preto sa vám to s manželom zdá, ako začarovaný kruh, lebo to silíte. Dajte tomu čas, možno to po nejakom čase pôjde aj samé. Držím palce

vetthy
5. sep 2017

Neviem,ci Vas to psuva dopredu,ale u kamosky sa to riesilo takto:jej syn s nevestou robili v UK, peniaze posielali rodicom, kupili pozemok v ich blizkosti, a na celu stavbu dohliadali kamoska s muzom. Mladi ked prusli domov, odbiehali obchidy,vybrali kupelku,kuchynu,obklady atd. Ked moadi sa vratili domov,dom bol hotovy a kompletne zariadeny,oni zypo nebral,stavalo sa z tych penazi,co zarobili.kamoska uctovnicka,viedla cele vydokldovanie, aby nevestina rodina ani nahodou nemohla obvinit,ze obrali ich co i o jeden cent

kacicka400
autor
5. sep 2017

no, ano to byšlo ešte stým domom, ale mna zaujíma to, že ko to riešili a z čoho žili ked prišli domov.. my uz by sme aj babo planovali,, čiže je to všetko takéé. Jasné že to silím, pretoze uz v nemecku som treti rok, a od marca mame konecne normalnu zmluvu na neurcito.. cize mne to rpíde že to nesilím:/

vetthy
5. sep 2017

No,oni doniesli este dve auta,s osobnym chodi mlada do robty do boizkeho kupelneho mestecka,robi v restike,kde je solventna klientela a jej jazykove vedomosti vedia ocenit.aj v Anglicku viedla kuchynu v penzione. A chalan s dodavkou robi pre kuriersku firmu,inac je umelec,maluar,maluje aj na steny,detske izby hlavne.ked mas dom,auto,ziadne dlzoby,vela k zivotu nepotrebujes,hoavne,ze sa strasne naucili sporit,ked zili zo zvyskov z kuchyni,kde mlada robila a vsetko posielali domov.tak mali dom za tri roky.ljednoduchy,prizemny,styri izby. A ked sa este mozej pochvalit, aku mam sivelu iamosku,ona kopu penazi im usetrila tak, ze firmickam a sukromnikom, ktore robili montazne orace na dome,viedoa uctovnictvo zadarmo,kym nebola robota splacana

mihula
5. sep 2017

a co tak,vydržat este rok dva a stavat bez hypoteky?A ak mas peniaze,nik ti nemusi robit dozor na stavbe,pretože postavis za 3 mesiace.Viem o com hovorím,som v zahranicí

kacicka400
autor
5. sep 2017

poviem Vám pravdu, nezarabáme v nemecku tolko, aby sme stavali bez hypotéky

bale1rinka
6. sep 2017

@kacicka400 čo je prioritou? mne sa zdá, že to, že už nechcete byť v zahraničí. tak všetko poporiadku, krok za krokom. Najskôr odísť zo zahraničia. Hľadať si prácu na Slovensku v meste odkiaľ máte ten pozemok alebo tak cca 30 km od neho(čo by sa teoreticky dalo cestovať do práce každý deň) však nárok na dávku v nezamestnanosti budete mať nie? máte pol roka,môžete zatiaľ bývať s vašimi rodičmi.... ak sa nebude dať nájsť práca tam tak v inom meste však ten pozemok čo máte sa dá predsa predať nie? život si treba zjednodušovať a nie komplikovať, ja vo vašom prípade nevidím problém, máte sa kde vrátiť,máte možno dačo nasporené a máte pozemok, to sú len plusy!tak do toho!

pelian
6. sep 2017

Vlastný dom aj keby čo bolo. Nech vychádzaš so svokrovcami najlepšie ako sa dá, keď je ste v jednom dome tak je to o niečom úplne inom. Aj keby ste mali oddelené časti domu tak by sa vám do všetkého starali, jednoducho teraz je iná doba a oni boli zvyknutý na niečo iné keď boli mladí a vy ste zase zvyknutí na iné. Šla by som tam bývať iba kým nedostaviate dom na nejakého maximálne pol roka a potom šup do vlastného

magmolatus
6. sep 2017

@kacicka400 Nad bytom neuvažuješ?
Ja som sice z rodinneho domu, ale da sa aj na byt zvyknut. Ma to svoje vyhody ale aj nevyhody, ale neviem si predstavit, ze by som sa venoval este aj zahrade alebo comusi okolo domu.
A ked mas mat 4 arovy pozemok, tak to mozes byť aj v byte, lebo ti na taky pozemok uz nic okrem domu, zopar chodnikov a garaze dokopy nic nevojde.
Ako je to lepšie ak máš malé deti, lebo ti možu takmer bez dozoru behať po dvore, ale na druhej strane, ked nastupi puberta, už to koli detom nema vyznam.

kacicka400
autor
6. sep 2017

No, vtio je vtom, že deti nemáme.

zic
6. sep 2017

Otazka je, kde mate ten pozemok a kde teda kde chcete stavat. Budete tam mat (dlhodobo) pracu?
Urcite by som to spravil nasledovne:
1, prestahoval sa na Slovensko (napriklad k rodicom - ak je to teda v tom istom okrese ako ten vas pozemok)
2, najst si pracu
3, vybavit hypo a stavat
4. pred dokoncenim sa mozte zacat pokusat o dieta

kacicka400
autor
6. sep 2017

@zic My sme už raz na Slovensku boli. Teda myslím tým, že sme mali prestav ku od Nemecka. Výsledok bol taký, že manžel si našiel prácu ale neschválili nám uver, lebo on bol živnostník, ja som zarabala minimálku. A ztakých platov by sme nepotiahli uver, a ine poplatky. Aj vtedy sme si mysleli, že všetko bude iné, ale nebolo.. Prišli sme domov, bývali u svokrovcov čo bolo fiasko. Práca bola, ale co nám z práce ked zase nemate narok na uver.:/

osky
6. sep 2017

lepsie je mat vlastny novy dom,nemusi byt obrovsky ale bude podla vasich predstav a skratka vas.

spominas ze by ste mohli prerobit rodicovsky dom-takze vratit sa mate kam,kym nepostavite,mozete byt u rodicov.
na novy dom beriete hypoteku,takze tam az take vydavky zo zaciatku asi nebudu...
ja myslim ze kym si na sk najdete pracu,vyzijete aj z toho co ste si zarobili.

ja verim ze to nebude velmi Vela,ludia nechapu ze ti ktori robia v zahranici,neodkladaju cele vyplaty bokom-musia tam zit a platiti najom,stravu...a len to co im ostane,usetria.to chapem.
ale myslim ze za ten cas kym postavite,sa naozaj mozete uskromit u rodicov a aj s nejakou menej pltenou pracou.
ono nejako sa zacat musi.
zijem v at,kym som sa konecne dopracovala k praci vo svojom odbore,robila som 3 roky s cervenym diplomom pre mna uplne podradnu pracu...Doma som vsak nechcela sediet...

kacicka400
autor
6. sep 2017

Tak uvidíme ale dod ecembra musí padnut rozhodnutie, lebo stále sa točíme dokola, a nič z toho... snád si niečo nájdeme...

juliet86
6. sep 2017

@kacicka400 pozemok mas vo vlastnictve???
Moznosti je vela:
- predat pozemok
- kupit si docasne na par rokov maly startovaci byt (do 2r dietatka to je ok)
- potom stavat vlastny dom
-kupit novy dom
- kupit dom na kluc hrubu stavbu..
- ist do lacbeho podnajmu
- poziadat o mestsky byt
-najomny mestsky byt
- najst si pracu s ubytovani v rakusku. Kde by ste boli blizsie usetrili
-predat pozemok kupit garsonku a tu prenajimat kym ste v nemecku
-poprosit rodicov ci svokrovcov o pomoc s pozickou/uverom
-najst si na slovensku pracu ktora podporuje aj byvanie napr. V penzione hotely spravcovia ci je jedna masokombinat firma kde poskytuju domy

-vzdy je vuac rieseni. Stojis pred stenou mas od nej centimeter a vidus kachlicky 2 farieb ked odstupis uvidis cele spektrum