Povinný druhý cudzí jazyk na základnej škole

abbey1
6. apr 2011

Mamičky školákov,chcem vás poprosiť o skúsenosti aké máte s výukou 2.cudzieho jazyka povinného od 6.r. Mňa dnes veľmi nahneval prístup školy, ktorú navštevuje moja dcéra. Musia si "vybrať" buď nemecký alebo ruský jazyk. Ja viem, že sa do života ráta každá cudzia reč ,ktorú človek ovláda ,ale vôbec sa mi nepáči alternatíva ,ktorú škola ponúka .Ruský jazyk je dnes potrebný asi len na zhliadnutie Mrazíka v origináli a jeho praktické využitie na reálnom pracovnom trhu minimálne. Škola by predsa po konzultácii s rodičmi mohla obohatiť ponuku i o iné svetové jazyky so širším využitím v budúcnosti našich detí. Ja viem, že pre školu je ľahšie využívať "staré" zdroje ruštinárov ,ktoré má. Na druhej strane sme tu my rodičia a naše deti a snáď máme mať možnosť sa vyjadriť a žiadať skutočnú možnosť výberu. Aké sú vaše skúsenosti? Čo ponúkli školy vám a vašim deťom? Tlačili ste na školy, aby sa pohli smerom k nám a využili možnosti, ktoré majú? Ďakujem.

iinuska
6. apr 2011

druhy cudzi povinny jazyk ? Take u nas nie je. Syn sa uci anglictinu, a to je vsetko

abbey1
autor
6. apr 2011

@iinuska Od 6 ročníka to už je povinné.Novinka,vás našťastie obišla.

iinuska
6. apr 2011

@abbey1 prave naopak. Ja som za 2 cudzie jazyky, no ale z tej rustiny by som nebola nadsena. Len je asi problem, ako pises s ucitelmi. Ja teda neviem kolko ucitelia zarobia, ale asi to nebude bohvieco

katy2
6. apr 2011

u nas je druhy jazyk NJ, FJ, RJ.... da sa vybrat... fakt je problem s kvalifikovanymi ucitelmi.... Pisem "u nas", lebo som ucitelka v ZS a dokonca ucim aj jeden z tych jazykov 😉 Inak o RJ je dost velky zaujem, zvlast u ziakov, ktori nie su az tak nadani na jazyky....

abbey1
autor
6. apr 2011

@iinuska Problém je,že nie všetky deti sú schopné zvládať 2 cudzie reči a veľký problém je aj s kvalitou výuky.Väčšina detí príde na strednú školu so slabou znalosťou už len toho jedného jazyka.Mňa hnevá postoj,aký k tomu mnoho škôl zaujalo.Budiž 2 jazyky,ale je to učenie sa o ničom.Ruku na srdce,aké využitie má ruština?A kde sú ostatné svetové jazyky.Veľmi mi to zaváňa takým farizejstvom.Tu máte 2 reči ale aké a v akej kvaite,to už múdre ministerstvo neskúma.Škola mohla aspoň urobiť rodičovské a po pohovore s rodičmi hľadať možnosti a nie len poslať domov kus papiera.

abbey1
autor
6. apr 2011

@katy2 Verím,že je záujem o ruštinu.Mnoho rodičov je presvedčených,že je to jednoduchší jazyk a ,že aj oni z neho niečo vedia a tak môžu pomôcť.Inak aj ja som bývalá učiteľka na ZŠ a stále jazykárka,tak tú situáciu poznám aj z druhej strany.Ja by som napríklad brala FJ,alebo španielsky jazyk.

katy2
6. apr 2011

@abbey1 ja ucim FJ a zaujem je velky.... a myslim ze ma vacsie uplatnenie ako NJ - lebo bez NJ sa da dohovorit aj v AJ ale s FJ sa otvaraju nove moznosti..... Problemy su, boli a budu - hlavne s jazykmi a jazykarmi.....

zuzana76
6. apr 2011

ja som tiez jazykarka, ucila som na gymnaziu - osemrocnom, teda tam bol aj druhy stupen ZS, momentalne som na MD, u nas sa ponukali ziakom aj ine cudzie jazyky ako druhy jazyk, najma FJ, TJ a RJ, kedze ako prvy jazyk mali vsetci bud anglictinu, alebo nemcinu, ti co mali ako prvy CJ nemcinu, tak si brali vacsinou anglictinu a ti co mali ako prvy CJ anglictinu, tak si brali povacsine nemcinu, ale kde tu boli aj vynimky a dali si taliancinu, ci francuzstinu. U nas sa dokonca ucili potom aj treti CJ a to bola zvacsa rustina, alebo taliancina, alebo francuzstina. O rustinu bol aj celkom zaujem. Neviem aka je situacia momentalne, kedze som uz dost dlho mimo. Pravda vsak je, ze niektori ziaci maju problem sa naucit aj jeden cudzi jazyk. A na ZS musi byt situacia este horsia, co sa tyka aj ziakov a ich schopnosti a aj dostupnosti ucitelov inych cudzich jazykov.

abbey1
autor
6. apr 2011

@katy2 Ty si môj človek.ja som angličtinárka,ale FJ je moje srdcovka.ja som tiež presvedčená, že o tieto cudzie jazyky by mohol byť záujem, len sa aj rodičia musia prejaviť. Napríklad u nás, v našom regione, je o Nj medzi dospelými dosť malý záujem a aj uplatnenie. Tiež som presvedčená, že je veľký potenciál Fj a SpJ.Ako hovoríš, problémy s kvalitnými jazykármi sú a dlho budú.

zuzana76
6. apr 2011

ja ucim nemcinu 🙂 , ale rozmyslam,ze by som si aprobaciu rozsirila o spanielcinu

abbey1
autor
6. apr 2011

@zuzana76 Mne ide o to ,keď už to ministerstvo tak "múdro" vymyslelo, malo by sa to aj dotiahnuť.J a dúfam, že malá pôjde na 8ročné gymnázium a nám sa teda tento problém vyhne. Ale ozaj na základnej škole majú deti s dôkladným zvládnutím 2 jazykov problém. Úplne stačí jeden.A ak už 2, tak naozaj dať možnosť výberu a učiť kvalitne.

abbey1
autor
6. apr 2011

@zuzana76 My sa poznáme z augustoviek.

zuzana76
6. apr 2011

ono s tymi jazykmi je to tak, ze kedysi sa rustina musela, tak sa ucila preto, potom sa uz nemusela, tak zrazu vsetci akosi na nu zanevreli a zacali studovat ine jazyky a tu v nasej oblasti hlavne anglictinu a nemcinu. Potom zrazu slovaci objavili aj krasu francuzstiny , spanielciny a talianciny,tak zacali studovat tieto jazyky, momentalne si aj ja myslim,ze je utlm nemciny, ale zase do casu, ked sa pride na to, ze je malo kvalifikovanych ludi, co po nemecky budu vediet a zase nemcina ziska na popularite a takto dookola.

zuzana76
6. apr 2011

@abbey1 ano, pozname sa 😉

a suhlasim, nie je to domyslene s 2 jazykmi

ela2710
6. apr 2011

@abbey1 ahojky, ja si myslim, ze je dobre, ze mate uz na zakladke dva jazyky, ja som nemala a o to tazsie to mam na strednej. Na zakladke som mala len nemcinu, a na strednej mi pribudla aj anglina. Rusky jazyk mi teda fakt pride dost nepotrebny do buducnosti, ale nemcina je dobra volba 😉 este ze vam dali aspon vybrat a nemaju dva urcene vopred 🙂 ver ci never nemcina sa zide kazdemu, za hranicami sa dorozumies rovnako dobre ako s anglinou. A kedze je rakuska a nemecka ekonomika dost vyspela - platy su tam vyssie nez v UK, tak ak budu chciet casom vycestovat do zahranicia, budu to mat jednoduchsie, ja si myslim, ze aj s nemcinou sa da super uplatnit 🙂

ela2710
6. apr 2011

@abbey1 a neviem ci to malo aj tvoje dietatko, ale moja najmladsia sestra sa uz uci anglictinu aj v skolke, a od 1.rocnika bude mat aj nemcinu a ide jej ta anglina viac nez mne 😀 male deti si ucivo rychlejsie zapamatju, ja aj na strednej cerpam to co viem zo zakladky 🙂

zuzana76
6. apr 2011

@abbey1 inak ale aj tak si myslim,ze druhy cudzi jazyk je dost narocny aj na gymnaziu a hlavne uroven, ako by ju mali ziaci ovladat, ziak pride zo ZS - teraz myslim 4-rocne gymnazium a nevie sa v cudzom jazyku mnohokrat ani predstavit a povedat nieco o sebe a zrazu by mal byt zaradeny do skupiny pokrocilych, lenze neurobi vstupne testy a zacina opat na zaciatku, no a potom stihni vsetko za 4 roky.

ela2710
6. apr 2011

@zuzana76 my sme zasa mali na zakladke skveleho ucitela, nikdy som nemala na vysvedcku ine nez jednotky, on nas pripravoval na strednu, dokonca sme dobrali uciva skor a posledny pol rok na zakladnej sme sa venovali maturitnym temam a slohom - a to sme boli deviataci, daval nam pisat ozaj tazke testy, ked som prisla na strednu vsetci okolo mna boli uplne vymletí, ako vravis ani predstavit sa nevedeli, ale dokonca nas najslabsi spoluziak zo zakladky co sa tyka neminy, mal na strednej 1, vsetko zavisi len od kvality ucitela a od toho si sa dieta ucit chce, ci ma daku motivaciu 🙂

kaja73
6. apr 2011

ja si zas myslim, že ruština nie je zla.Je to uplne ine pismo a nie je naskodu ho poznat.Trhy sa otvaraju aj tymto smerom a praveže bude zaujimave tuto reč v buducnosti podla mna ovladat.Moj syn si ju na 8r gymply sam vybral ako druhy jazyk.Len nam to doma oznamil.Najskor sme skoro s mm odpadli-ratali sme s nemčinou,ale on si stoji za svojim.Takže na nemčinu bude chodit do jazykovky 😉 ja zas nemusim franinu.Je to podla mne velmi tažka reč,nam slovakom dost cudzia.Na zakladke, kde syn predtym chodil,si ju vybralo vela deti a už sa trapia a dokola stažuju na naročnost.Vyslovnost je o držku a viacerí by ten jazyk po dvoch rokoch učenia chceli zmenit.Moj nazor je,že akykolkvek jazyk clovek ovlada je to len plus.Aj ked to je ruština.

zuzana76
6. apr 2011

@ela2710 to mas pravdu, ze ide aj o motivaciu a to ste museli byt dobra trieda, ze to aj dokazal

ela2710
6. apr 2011

@zuzana76 on bol perfektny ucitel a stale aj je, naozaj bol prisny, mal na nas prehnane naroky, ale prave zato mu sme teraz vdacní, bez neho by som sa bala ist k mature, na strednej mame profesora, ktory z hlavy preklada knihy z rustiny do nemciny a naopak ale vysvetlit ucivo nevie, nema v triede ziadnu autoritu, nevie ucit...nie kazdy sa hodi na take povolanie. Je to velmi pekne,ze ovlada tolko jazykov, ale mna napr. nenaucil vobec nic nove, kym som chodila na denne studium vsetko co vravel, vravel monotonnym hlasom, nemal na hodinach poriadok, vsetci sa bavili a on habkal jedno cez druhe, no nejde mu to, ja si profesorov a ucitelov naozaj velmi vazim, je to odvazna praca, a najma narocna, a nerada nejakeho ucitela ohovaram, ale tento nas profesor sa proste na tuto ulohu nehodi, ma inak len 28 rokov, ten na zakladke, ten mal 27 ked k nam prisiel, a dostali sme ho ako triedneho, bol super 🙂

adriana7
6. apr 2011

kaja, u nás detto 🙂
dcéra nám oznámila, že jediný coolový jazyk je teraz ruština a už asi mesiac doma žijeme tým, že deti dajú do éteru nejakú frázu a my s mm im to musíme hovoriť po rusky 😵
aj manžel v práci vidí, že sa otvárajú trhy aj "východným smerom", na čo nás naša dcéra "zabila", že tatino, veď jasné, západná európa je už prehnitá 😀
...nuž, generácia našich detí vníma realitu evidentne odlišne od nás 😵

ela2710
6. apr 2011

@zuzana76 a vela zalezi aj na rodicoch, ak rodic pomoze dietatu pri uceni, ak sa s nim uci, skusa ho, spolu si vsetko opakuju, tak sa to da, ale vsetko zavisi od pristupu rodicov a od vychovy, moje spoluziacky su radsej na diskotekach nez pri knihach a potom sa rozculuju ake je vysvedcko na prd

zuzana76
6. apr 2011

@ela2710 tak to je super,ze mas na neho take spomienky a praca je to naozaj tazka, neviem, ci by som si ju este raz zvolila 😀

ela2710
6. apr 2011

@zuzana76 aj ja som snivala o povolani ucitelky, ale teraz ma zacalo lakat skor pravo, takze uvidime 🙂 ked vidim akí su dnesní pubertiaci - nam napr. grcaju kazdy piatok popred bytovky, sme pri hlavom tahu cez mesto, tak mi je zle, ja by som na takych drzanov asi nemala trpezlivost

ikke
6. apr 2011

ja si podobne ako kaja73 myslim, ze ovladat aspon zaklady akehokolvek cudzieho jazyka je velke plus. a povedzme si uprimne, viac, ako uplne zaklady sa tie deti za 3-4 roky zakladnej skoly aj tak nenaucia. kazdy jazyk, ktory budu aspon trochu poznat (nepisem ovladat, ale poznat), im pomoze v zvladani dalsieho cudzieho jazyka.
rustina ma obrovske plusy v tom, ze je jednak zo svetovych jazykov najpodobnejsia slovencine, s tymto jazykom sa clovek nauci aj inu abecedu, super napr. ked idete na dovolenku do grecka, aspon sa nestratite na prvom rohu 😀 a vyborne na nej je, ze si (v neskorsom veku) clovek uvedomi, ako sa rozne jazyky vzajomne variuju (slovencina-rustina, anglictina-nemcina, francuzstina-taliancina a podobne)
ak chcete cudzi jazyk pre svoje dieta pre "praktické využitie na reálnom pracovnom trhu", tlacte skolu do cinstiny a arabciny - je velka sanca, ze o par rokov v ich dospelosti, ich vyuziju podstatne viac, nez francuzstinu alebo taliancinu...

pink_lady
7. apr 2011

@abbey1 no, sama sa divim, ale v poslednej case z mojho okolia vela ludi ozivuje rustinu pretoze chodia na zakazky k nasim vychodnym susedom 😅
a podla mna je super ze budu povinne dva jazyky, jasne, mohli by rozsirit ponuku napr francuzstina, spanielcina, ...ale to mozno pridaju na strednej 😅 anglictina a nemcina by mala byt samozrejmost co by mal clovek ovladat 😅 aj ked sama som na jazyky antitalent, ale nepomozem si v praci ju potrebujem aj jendo aj druhe, komunikovat v Aj tak musim sprtat a len lutujem ze na ZS som taku moznost nemala, mt dva jazyky, lebo na ZS to ide najlahsie do hlavy

abbey1
autor
7. apr 2011

Ja tiež súhlasím s tvrdením, že je lepšie vedieť čím viac jazykov, ide o to, či to deti na základnej škole všetky môžu zvládať .Pre mnohé, a aj pre mnohých učiteľov, je to len trápenie. Preto zastávam názor, že radšej jeden a poriadne. Ak už je tu povinnosť mať 2 jazyky, mali by mať deti skutočne na výber. Mať len tak na vysvedčení 2 kolónky s cudzími jazykmi a mať z nich chabé vedomosti, to mi príde úplne zbytočné. Česť snaživým učiteľom a chtivím deťom. Väčšina detí , ak chce mať dobré jazykové schopnosti, aj tak chodí na jazyky súkromne. Napríklad aj na 8 ročnom gymnáziu je povinný 2.jazyk od 1.triedy,ale je naň vyčlenená len 1 vyučovacia hodina týždenne. Tak to je ozaj ako výsmech. Nechcela som znevažovať ruštinu, ide mi len o to, aby deti mali ozaj na výber. Keď im vlastne škola určí povinne 2 jazyky, Aj a Nj, tak zvládať na strednej, alebo popri tom , ešte 3.jazyk , o ktorý majú reálne záujem, je dosť náročné.

martina2001
7. apr 2011

@abbey1 to máte ešte dobré, že od 6ročníka. My máme Aj od 1ročníka, od 3.ročníka nemčinu a v 5ročníku im pribúda ďalší jazyk. Vybrať si mohli z Aj, Nj, Fj a Rj

abbey1
autor
7. apr 2011

@martina2001 My máme Aj tiež od 1.ročníka.poviem ti teda,že 3 jazyky to je ozaj dosť.