Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

syslica
14. mar 2011

@didiana333 Je kríza, Nový čas šetrí na jazykových redaktoroch 😀

syslica
14. mar 2011

@ellise Mám otázočku na slovo suk, zasukovat - v zmysle uzol, zauzliť... používa sa v Čechách, resp. na Morave normálne, alebo je to len naša tunajšia záhorácka špecialita?

ikke
14. mar 2011

@didiana333 mozno tym mysleli, ze tam budu iba piati... 😀

na tv narkoza zas ten vyslany redaktor v japonsku hlasil, ze kamsi pridu ZA dve hodiny 🙄

ellise
14. mar 2011

@syslica, správně spisovně je uzel, sukem se myslí suk ve dřevě,
mimochodem monkuly se již zde nedočkáte

ellise
14. mar 2011

včera někde na internetu... ale pro sychr... ( myšleno pro jistotu)

syslica
15. mar 2011

@ellise Ďakujem, myslela som si... ale niektorí Záhoráci to ozaj používajú aj vo význame uzol. Aj o monkule viem, zo Zablokovaných užívateľov...
... tiež niekde na internete: z plných plyc - len netuším, či autor bol Čech a chcel napísať plic alebo Slovák a malo to byť pľúc.... alebo ešte nevyhranený hybrid 😀

ikke
18. mar 2011

od jednej autorky:
styhala
spitat
pomilit

Ja som cez tyzden na internate v bratislave ale neviem ci by som to ja asi styhala ked ja mam niekedy aj do 3 tej skolu a neviem kolko by to aj trvalo ta zumba ale ja by som chcela tiez chodit ale neviem co mam robit to nieje asi dobre ze by som chodila do novych zamkou ved to tam ani nepoznam :D

nata_
20. mar 2011

sice nie z kona, ale zo suseda mojasvadba
krasne korzetové šaty kupované originál vo svadobnom salone raz oblečené ked som bola v 6 mes. tehotenstva vel.38-40 daju sa upravit kedže su korzetové,vzadu šnurovanie,korzet pekne prepracovaní,korzet sa da použit aj s ramienkami aj bez cena 70e je symbolická nové stáli omnoho viacej dam k nim ako darček štipčeky-biele ružičky do vlasou,su krasne biele šikovne mi skovali bruško ani nebolo vydiet že som nejaké mala 🙂

elixia
21. mar 2011

to 'skovat' som videla uz viackrat v diskusiach a vzdy sa mi zjezia chlpy, ked to niekde citam 😀

ciatko
21. mar 2011

kcela / nekcela ..tiez zaujimave 🙂

mna ako zahoracku zasa prekvapilo, ze v slovencine neexistuje slovo poštár (ako vankúš), myslela som si, ze to je aspon hovorove slovo 😀 a nic
suk je jasny uzol 😀 ale uz je len v starom SSJ..a take pekne slovo

preco je monkula zablokovana? 😕 😲

ellise
21. mar 2011

@ciatko, máš na mysli polštár, že, to je prosím z češtiny polštář

monkula a další holky se dostali do křížku s jednou adminkou a bylo...

jo a dnes v práci ...Švícarsko,

terrs
21. mar 2011

Určite ste to tu už spomínali, ale mňa osobne napríklad príšerne irituje písanie w miesto v a x miesto ch.. A hlavne keď to xkovanie vidím v krátkych správach na MK, z toho sa mi búri žlč 😀 Dospelý človek keď tak píše, aleluja..

A otázka,
počula som, že napadlo mi/napadlo ma sú obe spisovné, neviete čo je na tom pravdy?

inkinka
21. mar 2011

@terrs ma sa nahradzat spojenim "prislo mi na um", niektori slovencinari su na "napadanie" alergicki 😅

syslica
21. mar 2011

@terrs Úplne súhlasím! A k otázke: ak ťa napadol pes skôr, než ti napadlo ako sa mu vyhnúť, tak je to v poriadku 🙂

warholette
21. mar 2011

@terrs spravne je napadnut mi, podla otazky napadnut komu? napadnut mne, mi. ak povies napadnut ma, mna, znamena to napadnut v zmysle zautocit.

@inkinka nemusi sa, podla slovnika je to hovorove spojenie, takze sa moze pokojne pouzivat. v oficialnom styku by to bolo sice trochu nevhodne, ale asi nikto do uradneho listu nepise, ze mu cosi napadlo 🙂

berenika39
21. mar 2011

můj manžel má lehkou alergii na plísně a některé pily 😝

inkinka
21. mar 2011

@warholette mas pravdu, autor dole uvedeneho blogu si to pre istotu overil:
Nedalo mi a opýtal som sa jazykovedného ústavu ,ako to vlastne má byť. Musím sa priznať, že ma veľmi nepotešili , správne je – napadlo mi.
Čítajte viac: http://herman.blog.sme.sk/c/158443/Napadlo-ma-a...

zuzanocka
22. mar 2011

tiez si musim na "napadlo mi" zvykat, ale ide mi to napodiv celkom rychlo 😉 bola som zvyknuta hovorit "napadlo ma" v podstate od detstva, istu dobu bola v mode "prupovidka": napadlo ma... ...a ubranil si sa...?
mala som zafixovanych viac takychto "nespravnych zvratov": neni, za 5 minut 8 a podobne (opakovala som si: "neni" neni - je "nie je" a mozem ti dat zaucho, ale je o 5 minut 8 🙂 ) stale na sebe pracujem 😀

napadaju vam este nejake vyrazy, ktore sme od malicka povazovali za spravne, ale zistujeme ze nie su? 😉

zuzanocka
22. mar 2011

@syslica a syslicina veta o psovi sa mi paci 🙂
@berenika na ktore konkretne? motorove, priamociare ci na cirkularky? 😀

berenika39
22. mar 2011

@zuzanocka alergie na práci je taky diagnoza, možná mysleli tu🙂)))))

zuzanocka
22. mar 2011

@berenika39 😀 😀 😀 to je dobry postreh 😉

didiana333
22. mar 2011

Baby,práve čítam Star...a som zhrozená.... 😠 celý je obalený v igelite,lebo vo vnutri má jeden herec holého drobčeka... 😅 no ale na tom igelite je zvonka nálepka DOSLOVNE prepisujem:

Predaj len nad 18 rokov! ODHALENÉ ZÁBERY VO VNÚTRY BEZ CENZURY !

To asi písal niekto,čo si myslel,že vnutrY sa má rýmovať s bez cenzurY..... 😀 😀 😀 😀
tie naše časopisy a denná tlač idu všetky dolu vodou... ☹

warholette
22. mar 2011

@zuzanocka ja na cas poznam vetu "o pat minut za rohom, nie za pat minut o rohom" a podla toho si to vynikajuco pamatam 🙂
@didiana333 wow 😀 mozno je preto vo vnutry s tvrdym, ze ho aj ten herec ma takeho 😉

terrs
27. mar 2011

Zas som tu 😀 Nerobte si podľa mňa mienku o všetkých maturujúcich, prosím 😀
Mám trošku problém s pomenovaním obyvateľov Nitry 😀 Každý to povie inak.. Nitran / Nitrianka / Nitranka alebo Nitrančan / Nitrančanka?
A teraz som si spomenula, Spiššká Nová Ves - Spišškonovovešťan/vešťanka?

zany
27. mar 2011

Manželovi přišel mail, kde bylo napsáno: "kolegině, štvrtek, simbolický" 😀 A to byl prosím pracovní mail... 😀 😝

sofinka18
27. mar 2011

@terrs kedze ja som povodom z Nitry a hucali to do nas celu zakladnu a strednu.. viem ze Nitran a Nitrianka 🙂

terrs
27. mar 2011

@sofinka18 ďakujem 😀

sofinka18
27. mar 2011

@terrs ak by si kedykolvek nieco zo slovenciny potrebovala vediet, opytaj sa ma kludne, ja som ju vzdy zboznovala 🙂

terrs
27. mar 2011

@sofinka18 ja som ju tiež mala celkom v láske až do maturitnej písomky 😀

sofinka18
27. mar 2011

@terrs tento rok maturujes? tak drzim palce na ustnej 😉