Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

syslica
2. jún 2011

Tak teraz z iného súdka, nie práve vybrané slovo, ale parádny novotvar:
... keď počúvam ako vám spia deti som s toho zdepresovaný .. 🙂 autor myslel zrejme deprimovaný od slova depresia, hoci aj do preša (spis. lisu) mohol padnúť a vyjsť z(de)pres(š)ovaný 😉
Ak neviem používať cudzie slová radšej ich nepoužívam, lebo potom sa stávajú takéto kiksy.

syslica
2. jún 2011

A ešte čosi z diskusie o časopise Dinosaury od chlapíka, ktorý sa zaregistroval dnes:

JAAAAAJ ...........VY CO TU ZHÁNATE 1.CISLO, JA HO UZ MÁM DOMA POSTAVENÉHO CELEHO .......PS: MALI STE LEPSIE HLADAT PO NOVYNOVÝCH STÁNKOCH HAHAHA

Dosť ma jeho príspevok nasrdil, tuším mu idem čosi milé odpísať... 😠

berenika39
2. jún 2011

@syslica však noviny jsou od slova nový....(nové informace)..to jsi nevěděla? 😀

syslica
2. jún 2011

@berenika39 Pánabeka, ďalšia nelogickosť @ikke do zbierky - ale aj tak som mu odpísala 😝 .

berenika39
2. jún 2011

@syslica ve výsledku jsme úplně mimo - ony ty jazyky jsou vlastně tak jednoduché a my to nechápeme 😀

syslica
2. jún 2011

@berenika39 Veru, však už aj Kollár (nie Boris, ale Ján 😉 blahej pamäti vravieval: Píš ako počuješ, mnohokrát je to tak "ľudovo" jednoduchšie a logickejšie. Ale na čo potom máme kodifikované pravidlá? Aby sa tu nejaké ex-učky a ex-jazykové korektorky ako aj vytešovali? 😀

syslica
2. jún 2011

Ako "ja" vytešovali - aj ex-učka a korektorka sa môže pomýliť, keď sa prsty na klávesnici šmyknú 🙂 .

berenika39
2. jún 2011

@syslica já tedy z toho radost nemám, na druhou stranu z psaného projevu se dá z části poznat, s kým máš tu čest - mluvím i o formě i obsahu. neřeším překlepy, těch každý vyrobí neúrekom (?) 😀

syslica
2. jún 2011

@berenika39 Mňa to tiež neteší, použila som nie celkom vhodné slovo ... čo sa týka výpovednej hodnoty textu o jeho tvorcovi, úplne s tebou súhlasím ... a tuším sa aj na teba lepí čosi z našej írečitej slovenčiny 🙂 , vplyvom MK.
Ja mám tiež češtinu veľmi rada, niekedy má presnejšie výrazivo a lepšie dokáže vystihnúť niektoré situácie či nálady ako slovenčina. Je to zjavné najmä pri porovnávaní cudzojazyčného originálu a jeho slovenského a českého prekladu.

berenika39
2. jún 2011

@syslica slovenština je mi blízká (nebo blýská? 😀 ) díky věku, do dvaceti let jsem ji slyšela denně v telce, no tak toho zneužívám 😀 😀 - pro MK překládám ze slovenštiny do češtiny (všelijaké upoutávky, reklamakce, nějaká moudra pro programátory, oznámení pro uživatele atd. 😀 . není nad to, když člověka práce baví... 😀
a když si tu čtu, slovenské i české příspěvky pro mě jedno jsou 🙂 🙂

berenika39
2. jún 2011

😝 stačí málo a vy dno úspech 😝
Tak já už vážně nevím....

syslica
6. jún 2011

Boli ste už niekedy v Egipte? Ja sa niekedy ozaj nestačím čudovať, čo všetko sa v názvoch diskusných tém objaví...

berenika39
6. jún 2011

@syslica h,ch,k,r d t n...tvrdé souhlásky, vidíš tam někde G???? ne. tak je to dobře. prostě Egipt.

syslica
6. jún 2011

@berenika39 😉 A ešte sa nestačím čudovať tvojim logickým vysvetleniam, super, i tak sa dá nahliadať na jazykový pseudoproblém 😀 😀

berenika39
6. jún 2011

@syslica děkuji, se snažím pochopit, co k tomu autory vede....přece nad tím musí přemýšlet, než něco napíší, neeeee?????

syslica
6. jún 2011

@berenika39 Keďže my dve tu teraz hráme hru na dobrého a zlého policajta, dovolím si nesúhlasiť 😉 :keby totiž autori takýchto slovných zvratkov aspoň sekundu rozmýšľali, kým niečo napíšu (alebo hoci rozmýšľali potom a následne použili funkciu Oprav preklepy), mohli by existenciu do očí bijúcich patvarov značne eliminovať, 😝

ikke
6. jún 2011

@syslica podla toho, co napisala v otazke samotnej, je to vyznavacka sturovho "pis ako pocujes" 😅

inak rozmyslam uz hodnu chvilu, ci je v slovencine nejake original slovenske slovo (teda nie cudzie), kde po G nasleduje I alebo Y ... ? 😕

berenika39
6. jún 2011

@syslica to nebylo vážně, to byla ironie...tak se nezlob 🙂 😉

didiana333
6. jún 2011

hahaha...baby vy ste tu také svetové.... 😀 😀 😀 ako krásne sa dá písať o slovenčine a najlepšie na tom je,že s češkou.... 😉
Inak,to "píš jak očuješ" myslím uzákonil Bernolák,či sa mýlim????? 😀

syslica
6. jún 2011

@berenika39 Veď ja som to aj tak pochopila a celkom sa mi tá hra páčila 🙂 , môžeme aj nabudúce...písať si s tebou je mi potešením a vôbec ale vôbec sa nehnevám 🙂 .

syslica
6. jún 2011

@didiana333
@ikke
Teraz som sa zasmiala ozaj: o pár príspevkov vyššie som tvrdila, že zásadu "píš ako počuješ" uzákonil Kollár, čo je samozrejme blud 😝 , teraz tu ikke vyrukovala so Štúrom ( 😝 ) a správna odpoveď je c) Bernolák, didiana, gratulujeme a ďakujeme za svieži závan medzi "jazykovedcov" 😀

A s tými i/Y po G je to asi tak, že v pôvodných slovách nie sú... všetky, čo som našla ja aj v slovníkoch sú evidentne prevzaté.

berenika39
6. jún 2011

@syslica Takže jsem v koncích, opravdu jsem ti pana Kollára věřila. Jdu zpytovat svědomí. 😀

berenika39
6. jún 2011

@didiana333 100 bodov

ikke
6. jún 2011

@didiana333
@syslica
nó ňevjém - by mozno napisal Stur 😀 som guglila a teda vela hodnovernych zdrojov som nenasla, no tie, co som nasla, smeruju skor ku Sturovi 😅

http://dnes.atlas.sk/pauza/udalosti/211067/slov...
"Hlavný iniciátor Ľudovít Štúr presadzoval zásadu "píš ako počuješ"."

ale bernolakovska aj sturovska slovencina boli zalozene na fonetickom pravopise, takze v podstate asi obe by do tohto mohli spadat 😉 no a kedze vtedy diktafony neboli, uz asi nikto nedokaze, ci niekto z tychto dvoch (alebo troch aj s kollarom) vobec nieco taketo niekedy vyslovil 😀

syslica
7. jún 2011

@ikke to "zňje" ako akceptovateľný konsenzus 🙂 Politici by sa z nás mohli poučiť 😀 .

berenika39
7. jún 2011

@syslica u nás v Čechách tomu říkáme alibismus, ale nevadí...prostě jsme se z toho vyvlíkly 😀

didiana333
8. jún 2011

@ikke
@syslica
@berenika39 no,baby,musím vám prezradiť,že som pred týždňom maturovala zo SJ,tak takéto "hluposti" ako uzákonenie spis.slovenčiny ma veru budu dlho mátať aj v snoch..... 😀 My sme sa teraz tak učili z kníh,že bernolák...ibaže on chcel uzákoniť spisovnosť z trnavského nárečia a Štur skôr stredoslovensky mäkčil.... 😅

syslica
28. jún 2011

Ako to vyzerá, keď niekto robí chyby, ale nič preto, aby sa ich zbavil .... 😠

"....prihlasila som sa tu lebo potrebujem pomôct zo zlomeninou!! a ostatnymy prekazkamy v mojom zivote !!!!
Ps: na notebooku a pocitaci nedodrziavam gramatiku tak sa nehnevajte dakujem ..."

benne
28. jún 2011

@syslica jáááj.. to som čítala.. ale zas nečakáš, že 14ročná to už bude ovládať.. či jej tipuješ viac? 😕 😅 😅