Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

berenika39
4. nov 2011

@mamabiba myslím, že se u vás říká: ty kokso????

mamabiba
4. nov 2011

@berenika39 je tu pár takých tém, kde sa dajú nájsť pekné pikošky. keď nemám čo robiť, trošku brúzdam po koníkovi a bavím sa. stojííí to za to 😀 😀 😀

berenika39
4. nov 2011

@mamabiba já nehledám, ale časato najdu 😝

mamabiba
4. nov 2011

@berenika39 nechcela som povedať, že vyhľadávam...ale muža doma nemám, v telke nič nedávajú...koľko krát si pozriem aj zaujímavé temy, napr...mám kúpiť chladničku alebo obývaciu stenu? Tam neprispievam, iba ma zaujímajú názory na takéto témy iných mamičiek... A veľmi veľa tém a príspevkov ma dokáže až zaskočiť. Jedna kočka sa pýtala čo má zabezpečiť ako krstná, tak som jej opísala ako krst prebiehal u nás, čo robila naša. Nakoniec z nej vypadlo, že ona je evanielička a chce ísť robiť krstnú katolíkovi. hnevala som sa na seba, pretože som zabila pol hodinu a úplne zbytočne. A to sa mi už stalo viacej krát, že nakoniec z tej témy vypadla takáto absurdná a nepreveditelná...to slovo som si teraz vymyslela...blbosť.

berenika39
4. nov 2011

@mamabiba chápu. jsem teď už obezřetnější. nadechnu se...a chladnu. počkám, až se někdo vyjádří, autorka reaguje, pak ještě počkám, a pak teprve reaguji, když mám něco k věci. blbý je, že mě občas napadají hodně ironické a nerelevantní odpovědi, ale ctím pravidla🙂.

mamabiba
4. nov 2011

@berenika39 ja tiež, preto často neodpovedám, lebo by to nebolo dobrééé

filipal
5. nov 2011

@mamabiba ahaaa, tak preto si neodpovedala ani mne? 😅

mamabiba
5. nov 2011

@filipal prepáč...a niekde si sa ma niečo pýtala 😅 ? Muselo mi to ujsť. Ešte raz prepáč 😀 😀, Tak vyskúšaj znova 😉

filipal
5. nov 2011

@mamabiba to bolo k tej diakritike..... 😉 nemusis sa ospravedlnovat, len mi to tak pasovalo 🙂 🙂 🙂
nebola to ani tak otazka, ako reakcia.

berenika39
5. nov 2011

😝 rada bi som si zahrala vo filme 😝

adelaida33
6. nov 2011

@mamabiba @berenika39 pred dvoma dňami ste písali, že ste sa už poučili a na isté otázky či diskusné príspevky reagujete s odstupom času, ak vôbec... musím sa priznať, že som na tom od včera rovnako... lebo bolo len otázkou času, kedy tu, na MK, narazím na niekoho, kto sa jednoducho silou-mocou bude handrkovať o "pravdu"... a ja na toto nervy nemám 🙄 .

mamabiba
7. nov 2011

@filipal Prepáč...môj názor na diakritiku spočíva v tom, že ovládam 10 prstovú metódu písania a mne to jednoducho bez toho nejde 😀 . Chápem, že niekto môže mať aj inú klávesnicu, len sa mi to bez nej ťažšie číta a občas musím aj zarozmýšľať, čo tým prispievateľ myslel 😝 .

kvojtanikova
7. nov 2011

@mamabiba
@berenika39
@syslica ako je spravne? od druheho štvrťroka/štvrťroku? joooj toto nikdy neviem - rok sa podla coho sklonuje?
z koho/coho? z roka/roku?

berenika39
7. nov 2011

@kvojtanikova nevím jak slovensky, ale česky podle vzoru hrad - rok bez roku🙂

adelaida33
7. nov 2011

@kvojtanikova správne sú oba tvary; je to vzor dub

syslica
7. nov 2011

@kvojtanikova V podstate sú správne obe, čo nie je môj subjektívny pocit, ani alibizmus 😝 , ale tvrdenie Krátkeho slovníka slov. jazyka, str, 375, kde sa píše: rok -a/-u m. ... Ja zvyčajne používam "roka", lebo som už raz taká 😉 a v historickejšej slovenčine je to dobre podchytené, napr. "do roka a do dňa" , "z roka na rok" a pod.
(Lenže mne aj pán Kot svojho času vyčítal, že aj moje preklady sú archaické 😅 , tak vyčkám, až sa k tejto otázke vyjadrí mladšia generácia, napr. @ikke 😀 )

mamabiba
7. nov 2011

@syslica jee a ja som si myslela, že rok je od dub..čiže toho roka/toho roku

mamabiba
7. nov 2011

@syslica
@adelaida33 ja mám tiež jednu otázku, to sme mali dilemu v mojej práci...šéfová písala vždy napr...ku tomu domu, ku stromu a ja k domu/stromu... Tak ako je to správne...kedy sa píše ku a kedy iba k

ikke
7. nov 2011

@syslica heh, ze mladsia generacia, to si na to ako prisla? 😅 (uz mi lasko neni dvacet let, uz mi neni ani dvacet pet...)
a aj moj jazyk je z roku Pana a z roka na rok zastaralejsi. ale skusim s tym nieco v nasledujucom stvrtroku urobit... 😀

syslica
7. nov 2011

@mamabiba No tak zas otváram Krátky slovník... str. 145, kde sa píše: "ku pred K, G, pred skupinou spoluhlások s K, G...ALE ČASTO I PRED INÝMI SPOLUHLÁSKAMI 😝 ..." Tak si radšej vyber sama, skôr než sa zas začneme baviť o alibizme 😀 😀

syslica
7. nov 2011

@ikke 😀 No skrátka, takto virtuálne na mňa pôsobíš veľmi mlado 😉 .

kvojtanikova
7. nov 2011

dakujem zeny, tak ste ma zase potesili ze som nenapisala blbost, lebo som zas robila cosi a ja som dala, ze "za obdobie kalendarneho stvrtroka" a potom som sa na to divala a zdalo sa mi to blbe, tak reku ci tam nema byt "stvrtroku". A ako to moze byt vzor dub, ked sa hovori "v kom, v com? v dube" a "v kom, v com? v roku" ...????? ja som nestudovala SJ, mam aprobaciu MAT-ANJ, takze sa prosim nesmejte ked sa pytam. Len kvoli prekladom chcem mat spisovnu slovencinu "zmáknutú", aby som tam nepisala nejake bludy.
@syslica
@ikke
@adelaida33

adelaida33
7. nov 2011

@mamabiba @kvojtanikova idem s malým von, ale neskôr napíšem 😉

syslica
7. nov 2011

@kvojtanikova Neboj, nikto z nás by si netrúfol sa ti smiať! Mnohí prekladatelia len tak hodia čosi naverímboha (viď sob Bob) a vôbec si nedajú tú námahu správnosť si overiť. Takže skôr chválime ako sa smejeme... no a je to vzor dub, aj keď s určitými špecifikami, pretože slovenčina má príliš málo skloňovacích vzorov 😅

mamabiba
7. nov 2011

@kvojtanikova možnože práve preto som si myslela, že je to od slova dub 😀 😀 Ani ja som nikdy neštudovala slovenský jazyk..teda iba povinný na škole 😉 . A takto ma to fakt nenapadlo. Ale ak si dobre pamätám ešte zo ZŠ tak boli dub, stroj, hrdina a to je potom v kom čom dube, stroji, hrdinovi a to nesedí ani na jeden...zabudla som dať dajaký vzor? 😖

syslica
7. nov 2011

@mamabiba Vzory pre mužský rod sú chlap, hrdina (a ešte aj dedo, doplnený 😉 ) pre životné podstatné mená a dub, stroj pre neživotné... jednoduchý prehľad pozri tu: http://barbarmax.szm.com/Podstatn%E9%20men%E1.htm
no ale slovenčina sa nedá len tak jednoducho zaškatuľkovať... to sme práve zistili 😉 .

mamabiba
7. nov 2011

@syslica sakra...na chlapov akosi zabúdam, ale ani ten vzor mi na rok nesedí.... čert aby sa v tom vyznal...a potom sa čudujme, že tu niekto má aj krásne výplody 😀 😀

berenika39
7. nov 2011

zlatá čeština!!!!! (p.s. slovenštinu mám moc ráda 😉 )

syslica
7. nov 2011

@mamabiba Chlap ti na to ani sedieť nemôže, keďže sa podľa neho skloňujú životné podstatné mená 😉 Čiže do úvahy prichádzajú akurát dub a stroj ...
G. od duba / stroja / roka
D: dubu / stroju / roku
L. - pozor, tu je zrada 😝 o dube / stroji / roku 😀
... lenže ako vidíme, nie je všetko také jednoduché... aj slovenčina má svoje záludnosti
A tu ešte jeden link, keďže ten hore akosi nefunguje: http://sk.wikipedia.org/wiki/Skloňovanie_v_slov...

mamabiba
7. nov 2011

@syslica Ďakujem za link, pretože občas musím tuho rozmýšľať a hľadať v slovníkoch, aký správny tvar mám použiť. To pri komunikácii s ostatným svetom 😀 😀 😀 . A pravdu...po pár mesiacoch na materskej si dakedy pripadám ako hotentot vo vyjadrovaní 😉