Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

jijitka
1. feb 2012

@romcovaklarka takový smajlík, který by to vystihl, tady nenajdeš. Tomu by musely téct slzy proudem a rval by si vlasy 😀

bodka70
2. feb 2012

@romcovaklarka , ježkove oči, Sodoma-Gomora Cecilko 😕 😕 😕 😀 😀 😀

marooshka
2. feb 2012

nové téma - Červencovky 2012 jsem! 🙂 vinadívat mimíska 😝

alamo
2. feb 2012

@marooshka to je dobre! Treba to o sobe mluvi to tema - jako 'ja jsem cervencovky' 😀

lussy666
3. feb 2012

@kvojtanikova ked maju zle sykavky, fakt maju ist na logopediu.....akurat teda ze tam ma byt y a nie i....

lenka3007
3. feb 2012

@romcovaklarka pokračovanie : "ako mam zapisat moju dceru do decki modeling" 😉

inkinka
3. feb 2012

farmaceutka pise o svojej praci blog : tam to ani iný magistry nepoužívali

som uplne stvrdla 😕 😀

kokazm
3. feb 2012

mne zas bije do očí veta: Stojí to 3 Eury. 😕

lenka3007
3. feb 2012

@kokazm alebo 5 eurokorún 😀 😀 😀

jijitka
3. feb 2012

@marooshka ona asi chtěla napsat "Červencovky 2012 sem!" Jen si myslela, že "jsem" je spisovnější. Taky přece nenapíšeš "já sem byla" ale "já jsem byla" 😀 😀

berenika39
3. feb 2012

@jijitka a taky aby jsme a aby jste 😀 😀 ...

jijitka
3. feb 2012

@berenika39 takže správný název měl být: Červencovky mohly by jste jít jsem 😅

berenika39
3. feb 2012

@jijitka už jen to y (mohli) a bude to vpořádku 😉

alamo
3. feb 2012

Cervenecofky kdyztak 🙂

ikke
4. feb 2012

prosim vas, je tu niekto z kosic a okolia (alebo proste z vychodu SK)? co znamena sloveso "vyberaju"?
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/kde-v-kosiciach-vyberaju-detske-satstvo-2/
vobec nerozumiem tej otazke 😅

simisi
4. feb 2012

@ikke nie je to "zbieraju"?

berenika39
4. feb 2012

@ikke z Košic nejsem🙂, ale vypadá to, že chce paní věci darovat tak kde je vybírají,sbírají, shromažďují....si myslím....optej se přímo🙂

inkinka
4. feb 2012

@ikke a co su rekliky, tomu rozumies? Ja nie 😉
"vyberaju" chapem ako simisi a berenika

ikke
4. feb 2012

@inkinka neviem, nie som si ista, mozno kabatiky? 😅 ved vravim, ze tomu vobec nerozumiem...
nerozumiem, ci to ma byt "zbieraju" (akoze zoberu bezplatne vsetko, co prinesies), alebo "vykypuju" (teda za peniaze), alebo...? lebo zas "ist na vyber" v obchode s textilom znamena, ze sa ide do fabriky vybrat tovar, ktory budeme predavat 😉

inkinka
4. feb 2012
kvojtanikova
4. feb 2012

@lussy666 hej jasne, ved viem, moj syn tiez chodil na logopediu, ja som sa len smiala lebo fatk tym ze ja sama pisem bez makcenov a dlznov som automaticky citala to druhe.

adelaida33
5. feb 2012

@ikke Som z Košíc, ale tiež som tomu neporozumela... 😖 , tak som sa jej opýtala a myslela tým presne to, čo dievčatá píšu: zbierajú, prijímajú a pod.

jijitka
5. feb 2012

nemohla jsem pochopit co znamená: "kasleme a sypeme" co má jako společné sypání s kašlem. Pak mi došlo, že asi sípeme 😀

jijitka
5. feb 2012

tak dneska je úroda, další perla: "vzkušenosti" 😅

bodka70
5. feb 2012

@ikke , ja som priamo Košičanka, takže viem o čo ide 😉 . Detská fakultná nemocnica robí občas takú zbierku - zvolia nejaký deň a miesto a ľudia tam nosia detské oblečenie a oblečenie pre bábätká, pochopiteľne zadarmo, ako charitu a oni to používajú pre deti hospitalizované v nemocnici, kedže tam sa veci viacej ničia - musia sa sterilizovať, prať pri väčších teplotách.

ikke
5. feb 2012

@bodka70 vdaka 😉 a zjavne som nebola ani zdaleka jedina, co to nepochopila 😅

lenka3007
5. feb 2012

"nevie niekto o niejakej praci"

Dnes som to slovo "niejaky" videla vo viacerých fotoblogoch. 😒 To je nove synonymum od slova "nejaký"?

mataharyy
6. feb 2012

@lenka3007 No já bych to klidně rozdělila na "nie" a "jaky" pak si můžeš hledat i "nie hoc jakou robotu" 😀 Při použití více jazyků by to mohlo vyznít i tak že chceš místo ředitele planety... Například 😎

adelaida33
6. feb 2012

@bodka70 o tej zbierke teda viem aj ja, ale to sloveso sa mi fakt nezdá najvhodnejšie zvolené... 😖 😕

romcovaklarka
6. feb 2012

Já jsem vždycky v němém úžasu z těch telegrafických až staccatových příspěvků, jako je např. tento:

M34 Tak dnes kontrola na poradně proběhla v pořadku akorat vysledky krve my vyšlo malinko nižší železo proto jsem tak unavená,ale tlak byl dobrý takže natekly nožičky je to normal s miminkem jsme ok🙂

Vždycky si to představím, jak to autorka říká - sype ze sebe jedno slovo za druhým, ani se nenadechne a na konci se vyčerpaně zaculí od ucha k uchu.