Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

ikke
3. dec 2012

"Hľadajú sa mamičky - chovateľky "úžitkovej" zvery"
(ide o "ovecky, kozy, kone, prasiatka a podobne" 😉 )

iviatko
3. dec 2012

cesto oddychuje v ladnicke nejaky cas, alebo sa to hned robka ???? Recept mam uz dlho, len som to davno nerobkala....
robka nerobka, neznasam tieto zdrobneniny 😀 😀

vavrovci
3. dec 2012

Dajaka stranka o lacne hracki 😉

pajenka
3. dec 2012

😝 Nevite prosim jestli budou od roku 2013 nějaké zmneny? 😝

jarkalada
3. dec 2012

@pajenka asi v pravopise 😎

haley7897
3. dec 2012

Kokso to bol výkend na pohladanie.....Takže v piatok mi došiel manžel rozbalily sme si s drobcom darčeky a tešily sa na sobotu.....sobota boly sme na obede potom sme išly k mojim rodičom a chcely našeho drobca do nedele tak sme im ho nechaly a večer sa išly so susedovcami zabavit do Lm Rk aj do mojej rodnej dediny ked sme isly domkou zastavily nás Páni policajti Manžel šoféroval tak mu daly hned fúkat no nenafúkal tak si s nimi ešte zapálil,iba ked jeden s nich hovorí Podme si dat preteky aj vy ste na Fábii aj mi a mi že si srandu robia iba ked ozaj tak sme sa nasmialy no a slávna nedela Sesterničke sa narodila malá princezná tak sme išly na aute najprv po malého k našim a vzaly sme do auta aj naše krsniatko ideme ešte najprv dáke vecičky kúpit pre malú ok kúpily sme sadneme do auta iba,ked nás otočilo a pecka riadna do auta Muž vynde s auta ja som ostala pri detoch lebo boly vystrašené potom vyndem aj ja a to nám jedna trúba nedala prednost a šlahla do nás nechcely sme volat policajtou,aby sme jej nenarobily zle,Tak sme sa dohodly že si to dáme urobit mi a ona to príde zaplatit odfotila somm naštastie jej auto naše aj číslo som si odpísala a milá žena sa dnes ozvala že máme jej nechat naše auto aj klúče aj doklady a ona ho dá urobit do mes.No skoro som jej vy....že ju to vobec nesúri no jasné že nie ved nerozbila svoje.Baby chcem sa opítat nemožeme ostat bez auta mes neviete či existuje niečo zo zákona že nech nám zatial zohná dáke iné teda požičia lebo ona tvrdí že nám nemusí zabezpečit iné ani preplatit náklady že si muž bude musiet platit taxi aby sa dostal do práce prosím poradte nám

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa pomoc! aj ja som len clovek. toto je mooooc 😀 😀 😀 😀 😀 😀
btw. dotycna spisovatelka ma v pase Lipt. Mikulas...tot rydza slovencina a ked uz niekto nepouziva ciarky, aspon bodky by mohol trafit... 🙄

iviatko
3. dec 2012

@haley7897 OMG 😅 😅

haley7897
3. dec 2012

@iviatko riadna drsnota 😕 😅

iviatko
3. dec 2012

jezkove oci, citam ju ... Parádny výkendík ideme pozret starkú dačo pomožeme porobkáme večer sa chystáme domkou a náš malí nie a nie.
Už sme tak pekne cikávaly do nočníka kým sa včera nestala nehoda Marko cikal v kúpelny a do vane spadol šampon s police tak sa chudáčik zlakol musíme najst miesto kde nás nebude nič rušit
Ako sa maže dakto s priatelou

Inak ja by som chcela vediet, ako sa ucia taketo zeny s detmi... Nico je druhak a vecer si piseme cez gmail chat, ked uspavam Petka /on je v druhej izbe/ a opravujem mu chyby, vysvetlujem preco...tak si to zapamata. Neustale sa pyta, ake y/i a preco...keby som mala taketo znalosti...no neviem 😅

haley7897
3. dec 2012

@iviatko xixi to nerob...necitaj ten blog!!! 😀 malo by sa jej tam zobrazovat varovanie ked to clovek otvori 😀 😀 😀
a ako sa ucia s detmi? no podla mna; "mamiiiii, ake i/y tam ma byt?"... "a co ja viem, daj tam trebars makke..."

iviatko
3. dec 2012

@haley7897 😔 to moja mama tak odpovedala, pis ako pocujes... povedala si slovo a vyslovila tvrdo aj makko a uz vedela ake y/i/ 😀

haley7897
4. dec 2012

@iviatko ale to je v poriadku, je to o cite k jazyku. podla mna ak by ludia aspon trosku viac citali, nedokazali by porobit tolko "hrubiek". jednoducho by im to bilo do oci a pritom by sa ani nemuseli drilovat gramatiku... 😖

bodka70
4. dec 2012

@didiana333 , @jarkalada , ja už som tu videla špeciálne slovné spojenie, že "ultra zvuk" 😀 😀 😀

haley7897
4. dec 2012

Ako sa vymazuju priatelia s MK?

odrik
4. dec 2012

@haley7897
Presne tak 🙂! My sme ako deti veľmi veľa čítali, moji rodičia boli na to veľmi prísni, neboli učitelia 🙂, napriek tomu sa narodeniny, Vianoce a vysvedčenie spájali s peknou knihou. A tú sme aj prečítali. A takto sa nám mnohé gramatické pravidlá, zákonitosti a výnimky dostali "do očí" 🙂! Takto sme získali tzv. jazykový cit 🙂!

zapka21
4. dec 2012

Vedeli ste???? V slovencine mame nove vybrane slovo po "V" 😀 dnesny nalez v komentaroch k fotke: "keby sa dalo hlasovat,tak ste s nimi u mna jednoznacne vytaz" 😀 😀 😀

haley7897
4. dec 2012

@zapka21 jj, je zaradene hned po "vysacka" 😀

bodka70
4. dec 2012

a ešte ste zabudli na "vynš" 😀 😀 😀

nice202
4. dec 2012
haley7897
4. dec 2012

@bodka70 neveryyym 😀 😀 😀

zapka21
4. dec 2012

@haley7897
@bodka70 Any ja neverym 😀 😀 😀

zapka21
4. dec 2012

@haley7897 Ja som dnes napisala, ze "S osobnej skusenosti"... a prisla som na to az o hodnu chvilku, ked som si to po sebe precitala tretikrat!!! No "hamba my" 😀 😀 😀

bodka13
4. dec 2012

"neurologyčka"

bodka13
4. dec 2012

teraz som našla "nervyčky" 😲

haley7897
4. dec 2012

@zapka21 ako, stava sa... ale take "hrubky" aku tu citas nevyrobis omylom... 😉
ja napriklad niekedy ked dlhsie citam nieco v anglictine tiez stracam cit a uz sa mi stalo, ze som napisala: "pridem vo february" 😀 😕

zapka21
4. dec 2012

@haley7897 Juuj, tak to nie, na to nemam 😀 Ja som proste na ZS pri uceni gramatiky bola "bohuzial" dosledna, hehe 😀 hii, esteze to mozes zvalit na anglinu 😀

haley7897
4. dec 2012

@zapka21 jj, tak vysacka, nervycky, vyns a pod - to uz je high level 😀 😀 😀
ale vaaazne 😀 😀 😀 ked dlho cucis na cudzi jazyk, tak to trochu otupi cit pre gramatiku, napr ked vidim spomenuty februar ako february, nepride mi to divne 😔 😀 kedze je to normalny tvar slova v aj.

sova33
4. dec 2012

Zase po čase si musím ulevit - proč???? Proboha, proč kdekdo má pocit, že za každou číslovku patří tečka? Když procházím KZ, pořád dokola vidím v 8. měsících, v 20. měsících atd. Já vím, je to malá tečička a možná prkotina, ale nám, co pravopis umíme, to ztěžuje čtení 😠

suezana
4. dec 2012

@haley7897 ja som sa najviac pobavila na tvojej hláške, že aspoň bodky by mohla trafiť 😀 😀 😀 😀 😀

haley7897
4. dec 2012

@suezana 😀 no, ved ked si to precitas, tak cely ten zazrak zo seba autorka vyplula prakticky na jeden nadych. ked neratam tie obcasne bodkoradia co tam vyrobila v navale emocii, tak su tam cca 2 mozno 3 vety.mozno aj viac, ale nemam silu to znova citat. 🙄 🙄 🙄