Pravopis, gramatika - koníkovské jazykové okienko

zade
27. aug 2008

Ja neviem, nechcem to zle napisat ani nikoho urazit, no neskutocne ma to vytaca, ked vidim, ako tu niektore dievcence neovladaju pravopis. Napr. ked som chcela malickej kupit cez bazar nohavice, ani neotvorim link s oznamom "predam ryfle".
Proste katastrofa! Som ucka na I.stupni a je to ozaj skoda. Fakt - v mailoch a esemeskach je vidno, kto ma kde zakladnu inteligenciu.
Aky je vas nazor???

veronika66
3. feb 2013

a časté je že ,,dajte my,, radu........ a boli sme ,,mi s detmi ,,

pajenka
3. feb 2013

😝 ůžašnej 😝
😕 ůplně 😕

luciferova
4. feb 2013

Uverim az ked krvicka potvrdi a srdiecko bude bit.. Ale aj tak Pani Bohu dakujem

odrik
4. feb 2013

@luciferova
To je krásne 🙂, prečo by nemohla byť bohom PANI 🙂? Krásny preklep, milý 🙂.

luciferova
4. feb 2013

@odrik veru, aj mne sa to velmi paci a zamyslela som sa, ci Boh nie je naozaj zena 🙂

nanulik
4. feb 2013

@luciferova hehe podarené 🙂 ale to len nejaký chlap si určite vymyslel že boh je muž...

berenika39
4. feb 2013

😝 bomboňeru 😝

..jako krabičku s čokoládovými bonbony 😉

haley7897
4. feb 2013

Neviete mi poradit ako vlozim vydeo na youtube?

no co? poradyme? neporadyme? 😕

aninka30
4. feb 2013

@haley7897 "pomali" by sme mali poradit ako to je s tym "vydeom" 😀

haley7897
4. feb 2013

@aninka30 ale radsej naozaj v-e-l-m-i p-o-m-a-l-y 😉

jaja01k
4. feb 2013

" Ja to měla taky u konce tehotenstvy"

haley7897
4. feb 2013

tak to ver ze chybi tam su...

to teda verim... 😀 😀 😀

suezana
4. feb 2013

Mislite si ze kazdi cigan je hnsuni nepracoviti a nevihovani nie ani vobec ,,,,sto aj 100horsie bieli ludi ako cigani ja ani rad nepovjem ten slov ze cigan

😅 😅 😅 som aj pochválila mamičku, že úžasne to napísala a odkázala mi, že to nemusím čítať 😅 😅 😅 ale keď mne to nedááá 😀 😀 😀
PS- reakcia na dnešnú Zámenu manželiek 😉 😉

nanulik
4. feb 2013

😝 už ma rok aj devet mes.tak je o trochu veči 😝
videla som pri jednej fotke na FB kde mamička držala bábatko na rukách, ale musela som viackrát prečítať či náhodou zle nevidím 😕 😒 len to slovo "veči" mi ani gugl prekladač nenašiel 😝 😀

maca_p
4. feb 2013

a teraz vazne!

je vzdy nominativ mnozneho cisla v tvare i/í? alebo sa pisu ipsiloni aj podla vzorov?
napr. je spravne stari psi, alebo stare psy. alebo je oboje nejako inak? som dlho doma a zacim mat nejaky chaos 😎 tolko x sa mi stane, ze vazne rozmyslam o ickach a nakoniec to prestylizujem, lebo neviem kam z konopi.

hradnapani
4. feb 2013

@maca_p ak ide o podstatne mena, tak kludne moze byt aj ypsilon (napr. ženy; duby). Ale ak ide o mnozne cislo u pridavnych mien, tak vzdy makke i (veselí ludia). To s tymi psami je dvojtvar 🙂

maca_p
4. feb 2013

@hradnapani zabudla som napisat nominativ mn. c. muzskeho rodu.
a ked je dvojtvar, tak jeale asi nespravne napisat stari psy. ci nieee? 😲

suezana
5. feb 2013

@maca_p ja si pamätám zo školy - staré psy / starí psi - takto to mám zafixované - je to správne?

haley7897
5. feb 2013

Maminy aj vasi drobcekovia ked mali tyzden aj try dni vam nechceli spinkat aj ked boli napapane a prebalene?

nerozumiem, napapane a prebalene drobcekovia? ... ale to bude asi tym uderom ypsilonom do hlavy... 😕

syslica
5. feb 2013

@maca_p
@suezana
Správne! Je tu možný dvojtvar... aj ja si pamätám zo školy staré psy, vlky, vtáky, býky... ale aj starí psi, vlci, vtáci, býci 😉 .

eaka
5. feb 2013

@syslica ja si pamätám, že sú staré vlky - keď sa jedná fakt o tie zvieratá, a že starí vlci - ak je to v prenesenom význame (na človeka 😉 ).. snáď netrepem bludy, ale takú info mám uloženú hlboko v pamäti a aj sa tým riadim 🙂

pajenka
5. feb 2013

😝 dvojjazicne 😝

syslica
5. feb 2013

@eaka Dá sa to rozlišovať aj tak, ako píšeš... no pozrela som práve do knižky O vlkoch a ľuďoch, ktorú vydalo Abies, vydavateľstvo Lesoochranárskeho združenia VLK - a tam štandardne používajú slovo "vlci". Možno je to tým, že si už ochranári tieto zvieratá poľudšťujú? V každom prípade, knižka hodná prečítania. 😉

lubiduch
5. feb 2013

Zomriem z niektorych prispevkov..."Mi sme chori od soboti sme mali teploti mislim ci bi to nemohol mat s tich zubkov lebo uz a jeden vonku a druhi samu prerezuje... 🙂"

Boze mat skoro 10 gramatickych chyb v jednej vete!

nice202
5. feb 2013

@lubiduch gratulujem, krasny ulovok! 😀 😀 😀 😀

ianitka
5. feb 2013

mamicky idu mat sutaz ktora donesie naj kolac ...takze robym jahodovi zo zelatinou a medove rezy..dufam ze bude chutit porodcom ...a oteckovia idu sutazit o naaj naj klobasku takze manzel uz vybera z ladnicky ktoru ide zobrat...co by sme neurobyli pre tie nase deturence 🙂

vacsinou preskakujem - ale v tomto pripade sa nedalo 😕

ikke
5. feb 2013

jedna na temu Uloha kravskeho mlieka v spolocenskej vychove dojciat:
"a kamka od 5mesiacov dávala krabicove mlieko,a malý zdraví a nič mu neni.len treba prevarit"

haley7897
6. feb 2013

Baby poradte kde najdem nejake navody na hackovanie, ale take pre zaciatocnikou?

a nechces radsej gramatiku pre zaciatocnikou??? 😕

haley7897
6. feb 2013

@ikke tak nech len dalej zdravi, zdravit je slusnost 🙂

larosa
6. feb 2013

super skupina ženy 😀

som rada, že mohol biť pri porode 🙂 - krásne vyznanie, že?