Prečo je život v zahraničí lepší?

9. sep 2023

Z času na čas počujem, ako niekto odišiel žiť do zahraničia a ako je to tam lepšie, žiť natrvalo myslím, aj s deťmi. Všetci títo tvrdia, že už by sa na Slovensko nevrátili. V čom je zahraničie lepšie? Je tam lepšia kvalita života? Odhliadnuc od práce.

tenerifka
10. sep 2023

@vevesh jojo, Baskovia su rasisti aj voci samotnym Spanielom, to je uplne ina sorta, ale nastastie nie vsetci. Sami Baskovia sa nepokladaju za Spanielov, ale inu rasu, ktorej povod je nejasny, a naozaj tomu tak je, ich jazyk, zvyky a geneticky povod to potvrdzuju

hopsadobrandejsa
10. sep 2023

@tenerifka

Ziskat si priazen domacich nie je len tak, samozrejme zavisi to aj od krajiny. Svajciari su tiez velmi konzervativni a nebude s tebou hned kazdy best friend. Z mojej skusenosti aj skusenosti mojich znamych ti mozem povedat, ze su velmi zdrzanlivi a dovera sa buduje dlhsie. Je to vec ktoru si treba svojim sposobom "zasluzit".

Vobec to nie je o tom, ze "tutmak" Slovak ci Poliak ide do zahranicia a potom tam vyhladava svoju komunitu lebo nevie zapadnut. Hoci su tu tie kamaratske skupiny pomiesane, tak ti mozem rovno povedat, ze casto uvidis Poliakov s Poliakmi, Slovakov s Slovakmi, Portugalcov s Portugalcami a Latino s Latino......

Portugalci a latino su zrejme jedny z horsich, ti casto nemaju zaujem naucit sa jazyk alebo s tym maju problem a maju svoje vlastne "mini komunity". V Zermatte je to napr taky extrem, ze sa ludia smeju, ze dedina uz ani nie je Schweiz ale Portugalsko pretoze jednym casom tam bolo okolo 60-70% Portugalcov.

Dovod preco je tu ciastocna segregacia je ten, ze domaci si casto nepustia ludi k sebe. Ja som stretol aj domacich ktori boli totalne mimo a tvrdili, ze Auslanderi by mali zdvihnut kotvy a vypadnut lebo kradnu pracu a podobne zvasty, ale ten isty clovek ti potom povie, ze on do kuchyne alebo do fabriky robit nepojde lebo to je pod jeho uroven. 🙄

Mnohi o tom vedia, ale nikto o tom nehovori, existuju obytne casti kde byvaju len Svajciari a aj keby si si ten najom mohla dovolit, sanca, ze sa tam dostanes je skoro nulova pretoze domaci trvaju na tom aby tam zili len domaci. Nechcu mas miesanu komunitu v Quarteri. Vyhovorky uz maju nejak nastavene tak aby to bolo "vzduchotesne" ak by niekto chcel tvrdit, ze sa jedna o diskriminaciu. Mne osobne je to suma fuk pravdupovediac.

V kazdej krajine v ktorej som bol, kazdy inklinoval k svojim krajanom a vsade boli skupinky tej onej narodnosti. Uz len to, ze ta spaja jazyk je velke plus pre mnohych.

Ja poznam vela skvelych Svajciarov, ale ze by som dostaval pozvania na vecere pravidelne tak to zas nie. Niekedy to vobec nie je o tom, ze nechces zapadnut ale ze realne nikdy nezapadnes a to je v poriadku pretoze si sucastou krajiny s inou mentalitou.

Treba to akceptovat ako nekompatibilitu a hotovo 🙂.

vevesh
10. sep 2023

@hopsadobrandejsa mam rovnake skusenosti zo svajcom, ale treba mat na pameti, ze 30% svajciarov tvoria nemci (z najrasistickej casti nemecka a to Berchtesgaden) a dalsich 30% zidia, ktori cez 2sv. utiekli cez alpy- takze tam sa tej segregacii a rasizmu niet co divit. Mozno len par kuskov vo francuzskom a talianskom kantone su origo obyvatelia a ti su aj dost priatelski a lahsie sa daju nadviazat priatelstva (su ovela viac pristupnejsi ako ti nemecki a zidovski)🙃

hladamematku
10. sep 2023

Prečo sa to nespytas ich? Ja som bola do desať rokov v troch krajinách, vrátila som sa...keď tu nebudú rodičia, odchádzam preč, ale nie z ekonomických dôvodov, v krajine kde ľudia chcú napadnúť lekárov ktorí počas pandemie odporúčali očkovanie nemôžem žiť, pre mňa je to prerazenie dna debility...

tenerifka
10. sep 2023

@hopsadobrandejsa so zivotom v tebou spominanych krajinach skusenost nemam, ale teda poznam ludi odtial (stali klienti nasej restauracie), a nie su tak uzavreti, ako pises, my dostavame stale pozvania, Luxemburcania, co ziju tu na ostrove nas pozvali k nim na obed, Nemci co tu ziju (niekolko parov) nas pozyvaju tiez (my sa snazime oddelovat pracu od sukromia, ale niekedy sa naozaj neda odmietnut, ked uz naliehaju), Nemci ci Svajciari, ktori sem chodia na dovolenky ci uz na mesiac alebo na polroka nas prosia, aby sme im zavolali, ked budeme chciet ist do Europy, ze nas pohostia atd.....takze ja si myslim, ze je to o ludoch a jednotlivcoch, nie o narode ako takom. Najma starsia generacia zije este v tych svojich "starych dobrych casoch".
Poznam aj vela Slovakov ci Cechov, ktori tu ziju "normalny" zivot ako hocikde inde, ale je pravda, ze tu na ostrove je to velmi jednoduche, je tu vela cudzincov, a miestni su priatelski a tolerantni

hopsadobrandejsa
10. sep 2023

@tenerifka

To je ale skor "exception to the rule". Ja poznam tiez ludi skrz prace s ktorymi mam velmi dobre vztahy, ale to je vsetko vybudovane. Nikto k tebe nepride len tak a zacne s tebou byt najlepsi kamarat.

Druha vec je, ze zalezi z akeho kraja Vasi hostia pochadzaju. Ludia z dedin ci mensich obci maju inu mentalitu nez z velkomiest. To je ako porovnavat vidiek s Zurichom. Diametralne odlisne zivotne priority.

K nam napr kazdu nedelu chodia futbalovi fanusici ( pred a po zapase ) a naposledy ma napr jeden z nich pozval ci s nimi nechcem ist niekedy na futbal, ze ma volnu permanentku.

Ja netvrdim, ze v kazdej krajine ta budu domaci akosi izolovat, ale mnohi ludia potrebuju viac casu kym zacnu niekomu doverovat. Ja osobne to beriem pozitivne pretoze cim viac sa mi ti ludia otvaraju, tym viac mi davaju najavo, ze ma povazuju za doveryhodneho cloveka co je pre mna dost zasadne.

miadi
10. sep 2023

@tenerifka tak Podla mojej mami je mm tutmak nespolocensky. Ja by som povedala ze je introvert. Ja som extrovertny introvert😄Mne vyhovuje small talk s hocikym. Ale zas chodit k ludom na veceru nemam ani Ja potrebu. Raz za cas niekomu na party ci svadbu ok. Ale sme skor rodinne zamerany. Na vecere do restiky s detmi .na vylety atd. Takto mi to vyhovuje. Este tak play dates prežijem ale nejak ma to vyštavy tolko hyperaktivnych deti 😆Mne staci jedno.hyper.. Ex priatel v mexiku musel byt vecne s kamosmi 3-4dni v tyzdni party 🎉 a after party do 4-5am.s ludmi ktorych stretnes sto x a stale ich vlastne nepoznas. Mohla som ist snim alebo ostat doma a ani jedno mi nevyhovovalo.😆

mamelka
10. sep 2023

No ja ti neviem. To ma naozaj niekto len skreslený predstavu,že tu je všetko zlé a v zahraničí dobre. Moja šéfka v DE je Slovenka, muža má Nemca a sama odišla do Rakúska na dôchodok. Vyšlo to tak,že ja som podala v práci výpoveď,že odchádzame na Slovensko a ona ,,Mária a aj ja odchádzam, dobre robíte,,....
A kde sa žije lepšie? Tam kde sa cítiš dobre. Ja milujem Slovensko. Do Nemecka sme odišli za manželom, chceli sme byť spolu,ja som bola na materskej, prečo neskúsil? Skúsenosť skvelá, naučila som sa veľa. Aj sme plánovali zostať, ale vrátili sme sa. Manžel zatiaľ v Nemecku, ale verím,že to nebude na dlho. Mne osobne vadi keď sa ,,hnojí,, na krajiny. Všade je niečo, nikde to nikdy nebude ideálne. Odporúčala by som každému odísť a vyskúšať si

bloger
10. sep 2023

Tak len také Nemecko napríklad. Ako je tam čisto krásna príroda. A určite aj kvalita života je tam lepšia. Alebo z Čiech dôchodky sú neporovnateľné.

mamelka
10. sep 2023

@vevesh ja poznám Španielov (žijúci v Nemecku) a veľmi super ľudia. Poznám aj Nemcov so super povahou ale aj takých kde sú poviem ,,nikdy viac ,,

dulazh
10. sep 2023

@mamelka v kazdom narode su dobri aj zli a nikde nepadaju pecene holuby do huby.

miadi
10. sep 2023

Ked si spokojna tam kde si. Preco ta trapi ze inym je inde lepsie? Ako Ezopova bajka ked liska nedociahla na hrozno povedala si “ aj tak je kysele.” Niekomu je lepsie tam kde sa narodil a inemu inde. Kazdy mà pravo hladat svoje miesto pod slnkom.

stannkal
11. sep 2023

To závisí od človeka a jeho priorít ci je pre neho v zahraničí lepšie. Poznám veľa ľudí čo sa zo zahraničia vrátili na SK. Paradoxne veľa ľudí, ktorí tvrdia ako sa inde lepšie žije sú práve takí co sami nikdy v zahraničí nežili.

sense
11. sep 2023

@hopsadobrandejsa v podstate s tebou súhlasím. Až na jednu maličkosť a možno som mala len šťastie.... Vždy som bývala len medzi Švajčiarmi alebo skôr švajčiarskymi menami a nemala som problém zohnať byt. Dokonca som si vždy vyberala byt kde na schránkach nebolo meno kde bol pôvod mena hneď jasný. Jasne priateľské pozvania na večere neprišli hneď ale so susedmi sme mali vždy korektne vzťahy. Neskôr som sa odsťahovala do bytu kde boli všetko Eigentümer, aj to len preto ze sme ako susedov dostali rodinu - ic alebo - ici uz si nepamätám a bolo po kľude.

sense
11. sep 2023

Život v zahraničí nie je vždy lepší ale je iný... A všetko záleží od toho co očakávaš a co môžeš ponúknuť. Viac ako polovicu života žijem v zahraničí, návrat neplánujem ale nikdy nehovor nikdy. Prečo pretože moje väzby, práca, spoločenský život, je tu a pre moje dieťa je Švajčiarsko domov. Na Slovensku by som musela začať kvázi od nuly, nové bydlisko, nová práca, nový priatelia. Otca nemám, mama nemá problém. Kedykoľvek prist, vo Švajčiarsku sa jej páči aj keď žiť by tu nechcela. Keďže vidí nielen Brutto plat ale aj náklady na život.
Žiadna krajina ti nedá nič zadarmo. A v každej krajine máš nielen práva a povinnosti.
Každá krajina má svoje plusy a mínusy, nie je možné mať len z každého koláča hrozienka
Poznám veľa Slovákov ktori začali na pomocných prácach a vypracovali sa, poznám aj takých kt sú tu roky a sú stále kvázi na začiatku, sťažujú sa ale nič preto aby sa mali lepšie neurobili a sú aj takí ktori začali hneď na odborných pozíciách a majú sa fajn od začiatku ale tí by sa mali fajn hocikde

marlene
11. sep 2023

Zijem v zahranici 31 rokov, mam obcianstvo, dobre platenu pracu v statnom sektore. Na slovensko by som sa nevratila hlavne kvoli mentalite . Mna uz tvarovalo toto prostredie, stala som sa ovela tolerantnejsou voci inym kulturam, nazorom , sposobom zivota .
Kamoska ktora zacinala so mnou sa vratila po dvoch rokov, nevedela si zvyknut, kdezto ja som sa nestala castou ziadnej slovenskej komunity, ale snazila som sa co najviac zapadnut medzi domacu komunitu. Cize z mojho pohladu zavisi vela od toho,co clovek ocakava- naozaj v zahranici zit, alebo len zarabat a neustale smutit za slovenskom.

bagerka
11. sep 2023

Ja som dala Slovensku (národu) už 3 šance.. a dosť. Každý den ma iha presviedčajú o tom, ze sm3 sa rozhodli dobre, odísť. Rodina a známi všetci sú aj tak stále vyťažení, budeme sa vidieť 1-2× do roka, neskôr možno ani to nie. Ja mam ale flexibilnu prácu, potrebujem poriadny internet. Sporim si sama na dôchodok, na štát sa nespolieham, striedavo sme najprv chodil8 tam a nazad a teda okruh známych sú všetko super ľudia, vôbec ma neberú ako dajakú mimozemštanku z východného bloku

zafir01
11. sep 2023

U susedov je tráva vždy zelenšia

fineta
11. sep 2023

Je to mentalitou, teda aspoň to tak vidím. 🙆‍♀️

eva112014
12. sep 2023

@sense
@hopsadobrandejsa My sme vrátili zo Švajčiarska na Slovensko. Dcéra tu začala školu. A nestíham sa čudovať, že slovenský rodič koľko výhod má. Od 6:30 máme rannú družinu už, máme družinu aj poobede. Sú tu obedy. (polievka, hlavné jedlo) Platíme 12 Eur za mesiac, za obedy. Za družinu sa platí 5 Eur za mesiac. A krúžky ani radšej nepíšem. A áno zo slovenského platu, je to pohodička. Vo Šcajci platíš za všetko. Je to o hubu, ak tam človek nemá pomoc. A ten rozvrh hodín vo Švajci🫣 Na obedy domov, dieťa v škole do 16 tej - do 17tej. Je v škole a nie v družine, kde sa deti len hrajú.

katulienkax
12. sep 2023

@eva112014 Priznam sa nechapem, take bohate staty a nevedia zabazpecovat obedy pre deti, podobne ani nori a ine severske staty. A tunajsie matky sa stazuju, ako v jedalnach zle varia, ja som sa v jedalnach stravovala, nemozem sa az tak stazovat, nebola som preberava v jedle. Ja som za skolske jedalne v celku stastna. A ako potom vo SVajci zeny pracuju, ked im dieta dojde na obed domov? Ma to zaujima

erikavesela
12. sep 2023

@eva112014 vidim, ze si z ba...ja tiez a v lamaci je druzina 35€...obedy, bez dotacie cca 50€...to kde chodi tvoja dcera do skoly?

akiana
12. sep 2023

Pre mna okrem spominanej vyssej zivotnej urovne je rozdiel najma v ludoch. V zahranici citim mensiu nenavist, zakernost a frustraciu nez u Slovakov. Na zahranicnych serveroch je v komentaroch na kazdu temu neumerne menej jedu a skodoradosti. Paradoxne sa v zahranici citim viac doma, nez v Bratislave, lebo pre Slovakov som namyslena sliepka, pripadne som si x-krat vypocula, ze vsetko mi spadlo z neba od bohatych rodicov. Slovaci akykolvek uspech, a to nemusis byt ani nejaka superstar, staci ze sa mas dobre, jednoducho neuznavaju, vzdy je za tym nejaka vyssia moc. Bud si podvodnik, zlodej, alebo “dcerenka”. Nevratila by som sa najma kvoli ludom.

atinkaa
12. sep 2023

@autorka dobra otazka - preco je lepsi a co je to ta kvalita zivota? Kazdy si do rovnice o viacerych neznamych musi dosadit svoje premenne, ak tam das blizki ludia okolo, pribuzni, a podobne tak ti vyjde, ze ti je smutno a musis sa vratit. Clovek ani nemusi byt introvert a ani tutmak, jednoducho to tak je, vsetko slovenske ti bude chybat.

Ak si dosadis moznosti nielen vzdelavania, ale aj veda, vyskum, pristup na skole, pristup zamestnavatela (asi uplne to nekoreluje s pracami, kedy ides zbierat jahody alebo umyvat do kuchyne a tym sa z toho nijako nevysmievam, len tvrdim, ze to asi nie je to iste ako ked ta sami chcu na vysoko specializovanu pracu alebo to tam zatial iba studujes a niekde v ramci studii stazujes), moznosti ktore ti ponukne pracovisko pre tvoj vlastny rozvoj, tak je to intergalakticky rozdiel.

A ak sa na to pozries z pohladu sociologickych vyskumov takych, kde su ludia stastni, tak mat rodinu a zit v svojej slovenskej bubline je fajn, najma ak sa ti dari. No obvykle clovek obcas potrebuje vystrcit nos a ist na urad, ist na postu, ist nedajboze niekam ''ostrejsie'' do terenu ako nemocnica, ci nejake vybavovania socialnych veci napr. ak niekto z rodiny ochorie a ty potrebujes opatrovatelku a pod. tak hned vidis v akej krajine si a kde su limity Slovenska. Netvrdim, ze toto vsetko ti v zahranici na zlatej tacke dodaju, ale v ziadnej krajine, kde sme doteraz boli sa mi nestalo, ze by si uradnicku, ktora tam sedi za tvoje dane obtazoval, ze by bol taky strasny problem aby sa s tebou v nemocnici bavili ako s dospelym, ktory je zodpovedny za svoj zdravotny stav a teda si zasluzi vediet, ze co sa s nim bude diat, kedy a pod. normalne slusne. Jednoducho to nevieme. Ak by sa to dalo/malo povedat tvrdo tak ako Slovaci vieme sk**vit uplne kazdu sluzbu, to bez debaty, makat sa vsetci nejako carovne naucia az vonku, doma je to taky volny styl, lazo plazo a co mozeme to si navzajom nechame vyzrat, teda u nas nie je nic zle, cele by to bolo dokonca az jak na oblaciku krasne, az na taky drobny detail, nemas istotu vobec v nicom, nemas garantovanu ziadnu sluzbu a s ohladom na cas v kalendari je este velmi otazne ako to tu bude, sme na chvoste v mnohom, vlastna nespokojnost a take to ''pnutie'' co tu je nevynimajuc.
K najstastnejsim krajinam sa ani nepriblizujeme, Cesko nas neskutocne predbehlo, ak je pravda co tvrdi sociolog Vasecka, ze aj Bulhari su pred nami vo vyskume, v tom kolko penazi davaju na vedu a vyskum, tak je to viac nez smutne, jednoducho u nas ti je super zit, ked si nas clovek, mozno preto tolko ludi k tomu inklinuje a veri, ze sa dako prehrabe k tomu, ze su tiez nasi ludia a bude im hej. Ked si nas vsetko vybavis, vsetkych poznas, u nas plati to hranie sa na vip-ky, to bolo prve co sa moje deti po navrate naucili, uz skolkari si to vsimnu, ze tato mama je vipka lebo ona moze byt v skolke, aj ked ostatni tam nesmu a cakaju von, skola ma namalovanu ciaru, za ktoru nik nesmie, ale niektori predsa len ano a ti tak nejak carokrasne patria k ''najlepsim'' ziakom a podobne je to na VS, kde sa sice ty nedostanes, no spoluziak stvorkar ano a nik o tom velmi nehovori, lebo na mitingoch sa dobre vresti, ze vystudovali tu za nase peniaze a teraz odchadzaju liecit a umyvat zadky a podobne inym, ale to, ze ta ''vyhodia'' tvoji vlastni ti nik nepovie. Ze ti kludne v slovenskej nemocnici doporucia, aby si dieta vyslal obehat ceske nemocnice vlastni kolegovia, aby nedajboze nezabralo miesto ''nasim ludom'', ze to co je aktualny stav sa nam tak nejak nestalo, ale ze si za to mozeme sami, pretoze to ako sa da po skole dostat k ambulancii ma svoje pravidla hry a nie, nie su take ako hoc len vedla v CR. A ze inak bezne plagiatori by sme tu aj mohli skopirovat co sa robi inde vo svete a funguje to, ked chcem ziskat lekara na lazy, no nejak asi aby sme si nezavideli je to tak tazke napisat - vseobecny a detsky lekar na Orave, plat a dat ho nasobne vyssi ako inde vo vacsom meste, doplatit to z mestskych dani, pridat k tomu dom, pridat k tomu miesto v skole a skolke, pridat k tomu pomoc zamestnat partnerku, manzelku v mieste bydliska a je vybavene, easy as pie, v CR to funguje, v Rakusku to funguje, u nas netusim preco doteraz nebol ani pokus ponuknut niekomu mlademu/staremu cosi take.
Okrem toho, ze na zdravie, skoly, kulturu, stav toho celeho vobec nemyslime, az ked je to nevyhnutne. A aj vtedy aj ked nas clovek, tak bez dobrej nemocnice, vie skoncit ako Paska v Kosiciach.

A ako si to porovnat, ja viem, ze na dovolenke si na dovolenke a vsetko aj vnimas inak, ale skus, chod a klasicky hod list na poste, chod sa cosi opytat, vojdi si do nejakeho obchodu mimo bezne trasy kadial ides v turistickom zastupe a uvidis o kolko je to ine inde. Neda sa to porovnat a to najsmutnejsie je, ze obvykle aspon ludia ktorych poznam ja, neodisli ani tak kvoli peniazom, ale kvoli moznostiam, ktore sa im ponukli, kvoli partnerskemu pristupu, kvoli tomu, co vsetko si vies za danu sumu zabezpecit tu a v zahranici, ano u nas ludia maju domy, dokonca brutalne velke oproti zahraniciu, a aj auta a tiez aby boli co najvacsie, v tom patrime jednoznacne k vychodnemu bloku - aby bola ''najvacsia kuca na balkane'' moja, ale staci to? Asi nie, inak by sme Finom a Danom uz davno vyfukli prvenstvo co sa tyka stastia.

Teda zivot v zahranici vie byt prijemny, vie byt co do istoty, ze vykomunikujes co potrebujes velmi pohodlny, no pravdaze to neznamena, ze ked odijdes bez vzdelania, bez toho ze vies komunikovat v nejakom jazyku, tak ze tam z teba odpadnu hned na stanici a opat....ponuknu ti dom, auto a vela penazi, lebo toto si obvykle ludia predstavia, no ta sloboda a volny nadych je v niecom inom. A je otazne, ci to vlastne ludia chcu, pretoze doma na Slovensku je to ako velka skolka a ako ked skolkarov nechas samych a robia neplechu, vyslovene, niekto to povedal a na nas parlament to plati, ked das skolkarovi prachy a on polku strati, polku vymeni za cukriky a vobec nema predstavu o hodnote, tak tak vyzeraju jednania u nas v parlamente, miliony sem, tam, miliardy z EU a nie je to vidiet vobec nikde. Ani na skolstve, ani na doprave - cesty, ani na kulture - opravene pamiatky, ani na platoch, ani na zdravotnictve....jednoducho prachy boli a zrazu zmiznu medzi ''nasich ludi'', rozpustia sa na dovolenky, jachty a potom tie domiska, ktore su akoby nejaky majak do tmy, ze my na to mame, teda par ludi na to ma....a ostatne tak ako kedysi - pusto, prazdno, bez ducho. Uz len pre toto nemoze byt na Slovensku zivot dobry, pretoze sme tak trochu ''cierna diera'' v strede EU, land pre par typkov, co tu mozu vsetko, kym neochoreju, nezostarnu. A ostatni sa asi tesia, ked mozu o chlp viac ako ostatni alebo ked to cele preziju. Kvalitu zivota poznas napr. na starsich ludoch a ano v severnom Macedonsku ked sme boli, tak aj cca mladsie rocniky vyzerali ako v 70-tych, 80tych rokoch ludia tu, ze uz 60tnik je proste stary starec, ale ked sa pozries do Nemecka, ci Rakuska, tak 60tnik je vlastne este celkom ''mlady'' clovek, ktory si moze uzit zivot, u nas uz je to na hranici kedy sa to lame fest a kedy velmi casto najma tazsie pracujuci padnu do skupiny ''na dozitie'' a to su veci, ktore ozaj za prachy nekupis, ak si pozries posledne zaznamy, na ktorych je Jano Slota, tak to vidis. Sice vsetkych ozbijal jak kral ....ale uplne kralovsky na poslednych snimkoch zo sudu neposobil.

terina25
12. sep 2023

@eva112014 pises,ze zo slov.platu. ale tak vies,je rozdiel robit za min.mzdu a platit take poplatky a robit za 2000 eur a platit . Netreba to zovseobecnovat. A druzina za 5 eur,a obedy 12? Moje deti uz sice nechodia do druziny a ani na obedy,ale platila som teda o dost viac.isto nie 5 eur

number19
12. sep 2023

@eva112014 "Platíme 12 Eur za mesiac, za obedy. Za družinu sa platí 5 Eur za mesiac"
To kde v BA?

eva112014
12. sep 2023

@number19
@erikavesela
Nie, nebývame v Ba

eva112014
12. sep 2023

@katulienkax Robia na percentá. Čiže 20 % je najmenej a100 je najviac

erikavesela
12. sep 2023
eva112014
Autor odpoveď zmazal
Zobraz