Prečo je život v zahraničí lepší?

9. sep 2023

Z času na čas počujem, ako niekto odišiel žiť do zahraničia a ako je to tam lepšie, žiť natrvalo myslím, aj s deťmi. Všetci títo tvrdia, že už by sa na Slovensko nevrátili. V čom je zahraničie lepšie? Je tam lepšia kvalita života? Odhliadnuc od práce.

anjelicek26
9. sep 2023

Tak neviem, poznam dost ludi, co sa vratilo, hlavne kvoli rodine. To, ze rodinu nemas pri sebe bolestne pocitujes prave az vtedy, ked je daleko. Ked kazdy vylet za babkou a dedkou, tetami, bratrancami a sesternicami znamena balit kopu ludi na 9h do auta...

Kazdopadne my zijeme v zahranici 18 rokov a teda nie, nevratila by som sa, ale preto, ze tu mam manzela, dom, deti skoly, pracu... sme tu doma... vyhody vidim v kvalite zdravotnictva, v takmer nulovej korupcii, dodrziavani pravidiel, ochrane matiek (ci co sa tyka tehotenstva a rozlozenia pracovneho casu), je toho vela... vela veci je, co by som este chcela v krajine, kde zijem zmenit, ale to tak mas vsade... kvalita zivota je tu ale vseobecne lepsia... ale tak co viem ja, na Slovensko chodim dlhu dobu uz len dovolenkovat dva krat rocne...

valeria_h
9. sep 2023

To sa nedá takto paušalizovať, niekto sa má dobre aj na Slovensku, druhí by sa už nevrátili, niekto sa vrátil a ľutoval a niekto sa vrátil a neľutoval. Záleží od viacerých faktorov. Najčastejšie sa ľudia vrátili kvôli rodine, ďalší si zahraničie moc idealizovali atď..

seahorse27
9. sep 2023

Je to velmi rozne. Vacsinou sa ludia vracaju preto, lebo v zahranici sa na nich stale napriek dosiahnutym pracovnym vysledkom pozeraju ako na menejcennych (vychodny blok), niektori kvoli rodine, ini tam zas ostavaju - nevadi im nic a su spokojni (plat, podmienky…).

ivangeline
9. sep 2023

Mnoho veci je teda uplne inde ako na SR a zvycajne lepsie. Len jedno tam nie je. Rodina. Zazemie sa buduje dlhsie. Preto sme sa aj vratili. 🙂

kittykat22
9. sep 2023

Ja som mimo SR a mam pocit, ze zivot je lepsi v zahranici hovori hlavne slovaci co sedia doma na zadku a nevystrcili zo statu nos. Zivot v zahranici je tazky a rodicia sa doslova obetuju pre svoje deti. Prides do tramtarie a ziadne spoluziacky, kamaratky, rodicia, babicky a dedkovia, krste a zname ktore by ti pomohli ked potrebujes. Dieta chore - si sama, si chora - si sama, potrebujes nieco - si sama, kto postrazi cez prazdniny - si sama. A takto dookola. Nase deti sa budu mat dobre. Ale my to za nich odskaceme. Druha vec je kultura. Ak zijes v CR tak to este tako tak ide lebo je to blizko a celkom si aj rozumieme. Ale za hranicami? Take Nemecko, Anglicko alebo Kanada alebo Australia? Vsetko ine. Ziadne tradicne vianoce, ziadny salat, ziadna ryba - a ono si povies - jedna vecera. Ale ked sa to vsetko zbehne tak ti to bude chybat.
Zivot v zahranici je velmi velmi tazky. O tom, ze vsade mas nizsi plat nez domaci zo zaciatku a byvas po spolubyvajich, platis monstroznu hypoteku a si rada, ze si rada.
Ako hovorila moja mama a mala pravdu "si myslis, ze tam macky medom seru?" ...

vevesh
9. sep 2023

Ja osobne hlavne kvoli mentalite slovakov- ak zazijes iny (lepsi) pristup, tazko sa ti zvyka na horsie. A plus rasizmus, ktory je na sk ovela citelnejsi ako na zapade (i ked tam sa tiez rozmaha...).

dulazh
9. sep 2023

Všetko ma svoje+ a -,zalezi len na cloveku,co mu viac vyhovuje.Ani zahranicie uz nie je to co byvalo pred 20 rokmi.

marianarem
9. sep 2023

Tak ide aj o to, co sa mysli tym zahranicim, asi nie hocijaka ina krajina, trebars Syria. A ani v krajinach zapadnej Europy sa neciti lepsie uplne kazdy. Kamarat zije uz dlho v Britanii, ale vzdy hovoril, ze deti chce vychovavat na Slovensku, ze tu sa mu zda pre ne lepsie prostredie a je viac stotozneny s nasimi hodnotami. Nakoniec sa im ale narodil chlapcek so sluchovou vadou a ostali tam kvoli dostupnejsiej zdravotnej starostlivosti prenho.
Mam kamarata, ktory dlhodobejsie zil v styroch krajinach a spomedzi nich sa dost trapil vo Svajciarsku a v Nemecku, nesadlo mu to tam, hlavne mentalita ludi. Teraz je dlhodobo spokojny v Holandsku.
Ja osobne som mala 2 roky priatela v juznom Taliansku. Na prvy pohlad rozpravkove prostredie., naozaj nadhera. Ale zivot tazky. Bola tam vtedy velka nezamestnanost, vela ciernej roboty a kadejakych podvodov. Priatel bol cukrar. Do cukrarne, kde robil, jedneho dna prisli policajti a zavreli to tam. Potom jedine co nasiel bola zase robota na cierno, ziadne poistenie, 10-12 hodin denne. doslova ziadne volne dni, ani cez vikend, len na Vianoce nejake 2-3 dni. Podotykam nebol ziadny imigrant, ale cisty rodeny Talian. Byvanie beznych ludi tam bolo hrozne. V lete fajn, ale v zime v domoch neskutocne vlhko, 10 stupnov, para isla z ust a vsade plesne. Bola som vtedy vdacna, ze zijem na Slovensku a moja petrzalska garsonka mi pripadala neskutocne krasna a utulna 🙂

martinkatinka
9. sep 2023

@anjelicek26 ty mas muza Slovaka? Casto citam tvoje prispevky a dost dobre stale pises po slivensky, tak zrejme doma hovorite aj po slovensky....

lenkaerika
9. sep 2023

Skúsenosť s V.Britaniou - hypotéka na 30-40 rokov, prakticky do dôchodku, jasle stoja takmer celý mesačný plat, lekárovi sa len tak nedostaneš, fungujú hlavne po telefóne, mestá aj so 100 tis. obyvateľmi nemajú nemocnicu, do práce sa cestuje denne aj 150 km, čo nie je lacné a zaberie veľa času, bežná pracovná doba v administratíve je posunutá od 9 do 17. hod.. Veľa vecí na Slovensku funguje lepšie, len Slováci sa musia porovnávať a sťažovať, často vidia len negatíva, majú nízke národné povedomie a chcú byť často niekym iným

olimuc
9. sep 2023

Otazka, kde v zahranici a co si tam vybudujes. Z osobnej skusenosti, Nemecko strasne upadlo … tie zlate casy su prec … takze vzhladom na mentalitu, pocasie a pomer prijem/ vydavky … uz nie. Ak by si sa ma spytala pred 10 rokmi - fajn, sice tiez uz nie zlate casy, ale stale dobre. Pre 20 rokmi … fantasticke, ano boli sme ostblock ale mame rovnako usta, aby sme vedeli kazdeho uzemnit a poslat kam Patri … vysoka zivotna uroven, minimum Ostblocku. .. na Svk je par veci ako napr skolky, kt daju dobre zaklady a nezruonuju a potom sa clovek moze vratit odkial prisiel… pripadne do inej krajiny podla vlastneho vyberu. Ale zlate casy s pred 2008 su navzdy prec. Mne staci more, pocasie, mentalita a co sa tyka prace je to jednoduche, ak clovek ovlada jazyk krajiny a dobre CV

erikavesela
9. sep 2023

My sme sa po 10 rokoch vratili z de...obcas lutujem, ale vacsinu casu som spokojna, ze sme sa vratili.. dovod?..celu dobu (aj napriek tomu, ze sme obaja hovorili plynulo po nemecky) nas povazovali za odpad...kamoska skoncila v nemocnici, lebo hovorila v s-bahne svojou rodnou recou...nie, takto sme zit nechceli....oproti napr.nasim susedom sme boli velmi dobre zabezpeceni...a to im tiez bolo trnom v oku...ako moze mat cudzinec vyssi plat (zistili z posty z privatnej zdravotky) ako domaci???.....jaaj...zijeme z ich penazi (nikdy sme nic od ich statu nedostali, ale to, ze sme mali obmedzenia uz nevideli)..je toho vela...odisli sme...tym pre nas ponizujuci zivot v de skoncil

lavender273
9. sep 2023

Nemyslim si ze zivot v zahranici je lepsi, kazda krajina ma pozitiv a negativa. Podla mna vsade moze byt dobre ked si clovek to tak zariadi. (Ak neratame krajiny typu Severna Korea atd).

veselo_neveselo
9. sep 2023

Pretoze tam (aspon v zapadnej EU) vela veci jednoducho funguje, a na to sa lahko zvyka.

jaga18
9. sep 2023

Moje 4 (nevlastné) sestry žijú v zahraničí- GB, AT, D . Všade je to cca rovnaké. Sú veci, ktoré sú oveľa lepšie tam, sú veci, ktoré máme my lepšie. Keď porovnam ich štandardy a životnú úroveň, sme na tom asi rovnako. Samozrejme s tým, že my vlastníme 2 domy tu na SK, oni v zahraničí všetci žijú v podnájme aj po cca 15 rokoch.

pinkgirl
9. sep 2023

Je to veľmi individuálne. Cestovala som v lete vlakom a so spolucestujúcou sme sa dali do reči. Mladá žena okolo 30tky. Vrátila sa po štúdiu v Dánsku späť na SK. Pochvaľovala si, že tam veľa vecí funguje on-line, cez PC veľa vybavíš, a podobne. Ale jej nesadla miestna mentalita. Študoval tam aj jej priateľ a už manžel z SK, mala tam aj svoje podnikanie, ale spolu sa vrátili - postavili dom z toho čo zarobili, sú tu s rodinou, ktorá im tam chýbala.

martija
9. sep 2023

Vždy sa zdá, že u susedov je tráva zelenšia, ale nie je to často pravda. Najskôr človek musí byť spokojný so sebou až potom môže skúšať inde. Lebo ak je človek nespokojný, tak bude kdekoľvek na svete. Ja mám 2 kolegyne Talianky, ktoré tu žijú, lebo je tu lepšie. Mam aj kolegu Brita a Američana. A na soc. sieťach som pod nemeckým príspevkom čítala ako nemec píše, že je na čase vypadnúť z Nemecka inde. Takže je jedno kde si, zariad si to tam ako najlepšie vieš a budeš šťastná. A na Slovensku sa zle nežije. (Zili sme v Španielsku 10r, narodili sa mi rám 2 deti)

nikpa
9. sep 2023

Ja zase poznám niekoľko párov čo sa spolu aj s deťmi zo zahraničia vrátili späť domov, na Slovensko. A náhodou to boli vždy 2 ,,zasnúbene,, zeme kde sa žije výborne 😄 Amerika a Švajčiarsko. No nie je všetko zlato čo sa blyští. Dokonca aj môj muž sa odtiaľ vrátil žiť späť sem, vtedy bol síce bezdetný a slobodný ale pointa zostava...

kornelies
9. sep 2023

@vevesh Vies, preco su Slovaci rasisti???. Komunisti dali historicke stavby neprisposobivym obcanom, ktori ich znicili. Dali im davky. Z coho? Z dani pracujucich
Preto ten rasizmus a aj bude, pokial sa nezacnu ludia vzdelavat.

hiro
9. sep 2023

"Prečo je život v zahraničí lepší?"
Neviem ci je. Ale jedna vec je fakt - ked nepoznas lokalne realie tak vsetko sa zda jednoduchsie, ci vybavit ci to to, kazdy pomoze, kazdy chape, no cudzinec, pomozeme, poradime, nikoho moc neurazis lebo nevies cim (nepoznas tie spravne slova) atd... takze vlastne zivot v zahranici je jednoduchsi. Vsetko rychlejsie vybavis a kazdy s hocicim pomoze.

mina0202
9. sep 2023

@anjelicek26 môžem sa spýtať, ako sa ta krajina vola. Kde bývaš?

dulazh
10. sep 2023

@jaga18 to len na Sk vlastnia skoro vsetci nehnutelnost,v ostatnych krajinach je normalne byvat v najomnych bytoch.

miadi
10. sep 2023

@kittykat22 vo vela suhlasim. Ale ta tradicna vecera vianocna mi nikdy nechybala . 😃tu som nejedla nikdy ani na Svk . Mne kapor smrdi ble Ja som mavala zemiakove pyre a rybacie prsty ako dieta. Ale kto chce si moze urobit aj tie tradicne Svk vianoce. Podla mna su Kanadania najpriatelskejsi narod k emigrantom. Kazdy si uvedomuje ze mà predkov od niekial. ( zila som aj inde tak to viem porovnat)

hopsadobrandejsa
10. sep 2023

"The grass is always greener on the other side..."

Ja som sa rozhodol vratit spat domov ( horizont cca v priebehu nasledujucich 2 rokov ). Zijem v jednom z najkrajsich miest v ramci krajiny a napriek tomu sa necitim ako doma. Mesto a region ma vela co ponuknut, ale niekedy to nestaci. Ista nekompatibilita tam je.

Pre mna do 30-tky to bolo super. Vela som si uzil, spoznal skvelych ludi, super zazitky. Bola to fakt super jazda. Po 30-tke sa to zacalo menit.

Slobodnych Sloveniek tu vela nie je, s domacimi to tiez nie je jednoduche....vraj prilis emancipovane ( tvrdenia domacich, nie moje slova! ). Tahat ucty v dvoj krajinach skrz hypo je dlhodobo neudrzatelne. Dovolenky viacmenej len domov inak by sa clovek s rodinou videl este menej. Nie je to vzdy prechadzka ruzovou zahradou.

Covid vela zmenil, mnohi odisli domov a uz sa nevratili. Vsade chybaju ludia, v niektorych sektoroch viac ako v inych a gradualne sa to prehlbuje. Nemecko detto, tych caka peknych par narocnych rokov ak sa mi nepodari prilakat kvalifikovanu prac. silu.

Poznam ludi co sa biju do hrude ako sa uz nikdy nevratia na SK ( akasi extremna forma averzie proti rodnej krajine ) a potom su ti ktori sa domov vratili a su celkom spokojni.

Ja to vzdy vravim hoci si to mnohi nepriznaju, vela ludi na SK si zije nad pomery. V okoli mojho rodneho mesta vyrastli take baraky v okolitych satelitoch, ze miestami pozeram ako puk odkial ludia na to beru peniaze. Ja robim v zahranici a pri tych ludoch vyzeram ako chudobny pribuzni.

To len na margo toho ako sme my vsetci v zahranici za vodou a ze sa mame ako v bavlnke.

Kazda krajina ma svoje nedostatky a kto si mysli, ze zahranicie je schodisko do nebies tak by ste mali upriamit pozornost na Nemcov a sledovat vyvoj v najblizsom roku.

"Chory muz Europy je spat...."

Bottom line: vratit sa spat na SK ma zmysel.....ale nie pre kazdeho.

Poznam mnohych miestnych ci znamych a hoci zarabaju dobre, len horko tazko klamu svoje okolie. Mnohi tazko a vela pracuju a potom utapaju svoje problemy v alkohole.

Peniaze ta stastnejsim neurobia ak trpis depresiou.

miadi
10. sep 2023

K otazke. Nezijem na Svk 18 rokov a nie nevratila by som sa. Ak by som niekedy menila krajinu tak severna +stredna America mi vyhovuje viac. A to je len Moja osobna preferencia neznamena to ze je to “ lepsie .”

mamamasama
10. sep 2023

Kvôli mentalite Slovákov by som sa už nevrátila. Stačí mi vzorka, čo vidím na fb a MK 👌

kittykat22
10. sep 2023

@miadi tam ide skor o taku spolupatricnost k sviatku. Na Slovensku je na vianoce proste na Slovensku 🙂 Najhorsie je, ze ked odides a si prec cca 10 rokov a prejdes par statov tak vidis, ze v zahranici je to narocne, domov sa uz nechces vratit pretoze si ina 😅 Ja som mala normalne obdobie, kedy som sa pytala, ci to vsetko stalo za to. A ja mozem povedat, ze sa nemam zle. Ja som nemala na vyber - musela som odist. Ale mat v pohode rodinu, zazemie na Slovensku tak prisaham ze nevystrcim rypak zo statu 😅 samozrejme po dovolenkach by som lietala ako diva bara 😅😅

tenerifka
10. sep 2023

@miadi ty mas muza Kanadana, rovnako ako ja mam muza Spaniela, su v nasich krajinach doma, mame tu zazemie, deti, znamych.... Ale ak sa dvaja Slovaci vyberu niekam do sveta, a su tutmaci, nespolocenski....tak mozu mat ten pocit, ze "nezapadli", ze to nie je dobre, ze je ina mentalita, je im smutno za rodinou atd....ja som nikdy nechapala tomu, ze ludia sa prestahuju na zapad a zacnu tam hladat slovensku ci polsku komunitu, ja som napriklad taku potrebu nikdy nemala.
Preto to vidim prudko individualne, ak niekto zarabal na Sk 1000 eur, a v zahranici si najde pracu za 1300, z toho vela vody nenamuti, a jasne, ze bude mat pocit, ze je vsetko na houby

vevesh
10. sep 2023

@tenerifka aj ked su velmi spolocensky, v niektorych statoch budu mat ludia problem zapadnut- napriklad v takom nemecku ci orient alebo cina- jedno skrz rasizmus a deuhe skrz rozdielnu kulturu. Tym, ze mas muza spaniela, mas lahsie zapadnut. I ked napriklad spanielov ja osobne som stretla velmi rasistickych (boli baskovia) a velmi sa od ludi z vychodneho bloku diferencovali. Jedinych, ktorych brali na svoju uroven, boli francuzi a taliani. Tot moja skusenost...🙃🙃

dulazh
10. sep 2023

@tenerifka presne si to vystihla-mas zazemie,nakolko manzel je domaci.Bola si prijata do ich komunity aj kvoli nemu.Slovaci bez zazemia nemusia byt vobec tutmaci,staci,ze natrafia na zaciatok na ludi pre ktorych budu vzdy len auslander a zacnu vyhladat svoje komunity.V nemecky hovoriacich krajinach je dost domacich pre ktorych sme stale len votrelci z vychodneho bloku a mozes zit tam roky,vediet rec,pracovat,vzdy pre nich budes auslander.