Psík v byte - skúsenosti

2xmama
15. jan 2021

Prosím o Vaše skúsenosti ohľadom psíka do bytu. Chceli by sme šteniatko čivavy, len neviem, či až pôjdu deti do školy, vydrží psík sám doma do poobedia. Nie je to uštekaný psík do bytovky? Nechceme psíka za každú cenu, aby sa trápil, preto Vás prosím o skúsenosti. Ďakujem.

mummy01
15. jan 2021

Ked bude nauceny,tak vydrzi. Len to ho treba ucit uplne od steniatka a neocakavat,ze sa to nauci az ked deti pojdu do skoly. A teda,vsetky civavy co poznam su ustekane,jedna suseda ma tiez a ten jej je este aj agresivny. Ale ustekana je aj moja pudlica,aj susedov york...

ladyk001
15. jan 2021

My sme mali yorka a naučil sa ako tak cikat a kakat vonku až okolo 8 mesiacov... a stekal keď bol sam doma nonstop 🙂 aj keď bol dospelý už

syslik81
15. jan 2021

zalezi od povahy psa.. moja je bezne sama doma ked som v praci steka vynimocne a cely cas spi-vidim ju na kamera -hned jak odidem ide do postele a uziva si to tam .. uz ma 10 rokov aedoma byva od mala sama kym som v praci ..civavy su vatsinou kludne psy -gaucove takze ak jej to vynahradis prechadzkami tak to prezije

ladyk001
15. jan 2021

@syslik81 a čo máš za rasu ?

syslik81
15. jan 2021

@ladyk001 trpazlicieho spica ale otec bil svyhnuty s civavou .. takze aj ked sa tvari ako spic viem ze je to mimomanzelske dieta 😝

sterea
15. jan 2021

Do bytu si kúp psa, ktorý neplźne, má vlasy. Ušetríš si kopu roboty. My máme pudla, je to veľmi inteligentný pes, hravý, športovec-vydrží dlhé prechádzky, túry. Sučku sme kúpili až keď už deti nemali družinu. Prvých 8 mesiacov boli nehody. Teraz má psík 14 a v pohode vydrží od 7-14.30 kým deti prídu domov. Je veľmi naviazaný na majiteľa, treba sa mu venovať.

laskonkakaty
15. jan 2021

My máme civavu-fenku rok.
Je úžasná, od 2 mes. necika a nekaka na podložku, ale krásne vonku a to tiež sme preč od 7.00 do 14.00. Celý čas pravdepodobne prespí, vôbec nešteka, keď je sama(keď skúšala len tak pre hlúposti stekat hneď sme ju upozorňovali, že nesmie.... ) dala sa krásne vychovať, ide ku dverám keď jej treba ísť von, za odmenu snáď aj salto by sa naučila.
Takže závisí od vychovy, povahy jednotlivca a hlavne vašej trpezlivosti(na začiatku potrebovala veľa mojkat, brat na ruky.,volat ju na podložku na cikanie a pod.).
Držím palce

nenne27
15. jan 2021

Myslim.ze kym.pojdu deti na slovensku do skoly, z vasho steniatka bude uz psi dedusko😔

bambulienka25
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jumama
15. jan 2021

Psik v byte chce urcitu davku oddanosti. Ked sme si priniesli 2 mes steniatko, zistili sme ze je to casovo narocne ako babatko. Vstaval aj v noci na cikanie, a cez den sme chodili cikat s nim aj 10 krat denne. Doma sa nam nevykakal nikdy, to od zaciatku skrabkal na dvere, jedna nehoda bola raz v noci, ked sme sa nazobudili vcas. Odmenou za caste vencenie bolo, ze sa cca okolo 4 mesiaca naucil uplne pytat, narastol mu aj mechurik a vydrzi uz. Uz aj spanie sa zmenilo, nevstava o pol piatej, ale kludne aj do 9-10 rano spi. Vecer zaspi okolo 10. Teraz ma 5 mesiacov. Rano vencim ja, cez den dcera, vecer muz, tak to mame podelene, lenze aj pri online skole to vyjde, ze casto musim ja okolo obeda ist s nim, lebo dcera ma hodinu. A keby chodi dcera do skoly, tak zas len ja. Poobede chodime na 5 km prechadzku, muz vecer ide raz, niekedy dva razy. Cize stale je to cca 5 venceni denne. Dcera ma 10 r takze sa da na nu spolahnut, vyvenci aj sama, aj ho uci nejake triky, ale nie je to tak, ze mozem dietatu zverit psa, ze je to jej pes, nech sa stara cely den. Casto nas vencenie okolo bytovky nebavi, pretoze to je vsade obcikane a vsade smeti, ktore sme predtym moc nevnimali, zdalo sa nam sidlisko vcelku ciste. Cize aj toto spociatku je ako s malym deckom v obdobi vzdoru 🙂 Vsetko lize, kuse, taha, alebo si sadne a nehne s nim nic. Strasne rad by sa hral, ale starsie psiky sa uz nehraju, cize tahaval za kazdym psom, clovekom, dietatom, kocikom, vsetko nove dobre zaujimave 🙂 Bol to pre mna skor stres zo zaciatku. Aj z toho uz trosku vyrastol, ba dokonca to teraz vracia steniatkam. Zvykli ho yorkovia ocikavat ako stena a teraz sa nam uz dva razy stalo, ze on ocikal steniatko. A vsetkych yorkov vonku ignoruje. Kvoli korone sa neda ist na vycvikovy kurz, nerobia ich tu u nas teraz, tak len ako vieme sa snazime, trebars podla youtube videi cvicit. Velmi ho lubime, naj je ta velka vychadzka, na ktoru ale dceru casto nevieme dostat spolu s nami. Ked ide sama s kamoskou a psom, to jej vyhovuje, s nami je to pre nu uz nuda, uz zacina pubertalniet 🙂 A psik je vtedy najstastnejsi tiez, lebo ho pustime na volno, na zavolanie alebo piskanie uz pride ku nam. Nedajboze tam byt ake nejake zvieratko, asi by ho lovil 🙂 Na sidlisku neviem, kedy si to budeme moc dovolit, jednak by vybehol na cestu pod auta a potomna smeti uz nam funguje fuj to, tento tyzden ale objavil kamene, lebo prezubuje a ked mu ich chceme vybrat z papulky radsej by ich zhltol. Jeden veru aj zhltol, ked sme si nevsimli.a potom grcosil rano. Po kazdom ockovani alebo odcervivani nam grcosil... cize su to nielen prijemne chvilky, ale aj starost, fakt ako o babo, kym sa ten psik vychova. Ale rastie a vyvija sa rychlejsie, tak to je vyhoda 🙂

lienka9
15. jan 2021

@2xmama my mame yorka a cely den prespi ked nie sme doma :D mame aj kameru a ked bol maly sme ho casto okukavali,teraz obcas ,ze co robi.. a spi max sa prejde napit..stekne mozno raz ,ked sa mu nieco nepozdava,ale nic mimoriadne..ucili sme ho od mala kazdy den na chvilku nechat sameho a casy sme predlzovali..teraz som bola na materskej a skoro non stop doma,tak si zvykol na spolocnost,ale aj tak nesteka ked odideme..zalezi naozaj od povahy aj to ako ho naucite 🙂 neda sa zovseobecnit na rasu.kamoska ma tiez civavu a nikdy im nestekala doma.

hettinka
15. jan 2021

@2xmama hlavne si kúp psa z chovnej stanice a s preukazom pôvodu. Nie z mnoziarne, ušetríš veľa peňazí za veterinára. Osobna skúsenosť, bohužiaľ, mali sme cavaliera z mnoziarne a stále bola chorá. Uhynula nám 6-ročná, hoci bola krásna a povahovo úžasný pes. Ale teda nikdy viac...
Ak nemáš toľko peňazí, radšej z útulku.

dellitta
16. jan 2021

Ja som mala civavku v byte 13 rokov...ako pisu niektorí zavisi aj od povahy ale najma od vychovy. Nasa bola uzasna...nestekala,nenicila nabytok. Chodila som do prace a tiez bola sama od rana 5:30- 15:00. Samozrejme predtym vyvencit,potom tiez. Milovala dlhe prechadzky,je to aktivny psik ( aspon nasa bola) ale vela zavisi od majitela. Aky pan,taky pes v zmysle ako si ju vychovas,taka bude. Ked bola mensia,jasne ze sem tam sa jej stala nehoda,ale potom uz len pekne vonku sa vencila. Za mna to bol najlepsi spolocnik. Bola dlhosrsta,cize viac pracne co sa tyka cesania a samozrejme plznutia,ale nic hrozne to nebolo. Ked sa nam narodila prva dcerka,vtedy zacala byt trosku ustekana,ale to na cudzich,ktori sa chceli pozriet do kociara. Branila si ju...za mna naj spolocnik do bytu. Len treba pri detoch davat velky pozor,aby ju nezasliapli,neprivalili a podobne...

arianna25
16. jan 2021

Mam civavu, perfektna je, tichucka, poslusna. Aj moje kamosky co maju civavy, tak ziaden problem. 💕

reisi
16. jan 2021

Ahoj. Tiež máme psíka v byte. Naučil sa neštekať, robiť vonku potrebu ( občas nehoda) ale čo je dôležité je dať veľký pozor odkiaľ kúpiš psíka. My máme psíka s PP ale psík má veľa zdravotných problémov, za rok dve operácie a zase vyšli najavo ďaľšie zdravotné problémy. Beháme po klinikách v celom kraji, jednak je to náročné, keď psík trpí, logisticky náročné psíka nenecháš samého doma aj cca 10 dní po operácii a financie ani nehovorím. Mne veľa dr. povedalo, že veľa psíkov s PP ich majú podvodom... treba si chovnú stanicu preklepnúť, či je to tak, ako sa tvári. My bojujeme za zdravie uz rok ( genetické vady) a nikto nevie ako to skončí...
Kiežby som vtedy pri kúpe bola múdrejšia a dala si čas všetko preveriť...

mon29
16. jan 2021

@2xmama my mame uz 9 rocnu fenu, neplznucu.. ma namiesto chlpov vlasy a fakt ,ze si usetris tym kopu nervov. Pisk je super, nesmrdi, je na nas naviazany, ale treba ppciyat aj s obetavostou a nie vzdy sa da ist vsade so psom..

michalka4193
17. jan 2021

My máme tiež civavu krátkosrstu je taka malinka ma cca 2kg aj menej kúpili sme ju ako 4m a je úžasná my sme predtým mali dávno yorka a ta cikala nonstop všade aj keď sme sa snažili ale naša čivava je úplne super je našou súčasťou a bez enj by sme už len tak nevedeli byť nesteka ale ze vôbec nikdy! Ku psom sa chová priateľský skôr sa chce hrať a mame aj 2 deti a miluje ich aj náš síce keď sme ju doniesli bola vonku bojazliva ale veeľmi rýchlo sa naučila 3krat chodiť von to jej stačí na začiatku aj v noci na podložku raz cikala ale bola som v úžase ako rýchlo sa naučila ako sem tam sa stane nehoda ale to skôr keď pomedzi sa viac naje že jej zatlači na mechúr. Ale prisaham že neľutujem a to ja som skôr bola na mačky ale teraz si neviem naozaj predstaviť ze by tu nebola je to taky gaucovy cicik a pritom má len 1rok a 5mesiacov.....

hors
17. jan 2021

Ja mam doma 2 čivava jedna je s útulku ma cca 9r a 2kg a druha je nechcena a ta ma 2r a 1,2kg. Obe sú úžasné neustekane. Veľa ľudí vraví, ze čivava je utekala no naše vôbec,keď sme vonku nevšímajú si iných psíkov macky atď...ak sa nejaký psík chce hrať ak sa pridajú . Ta s útulku ju mame 3r a Štefana za cely čas 4x takže sekanie u nej je rarita .Ta menšia, zastekne keď niekto ide domov inak vôbec. Ja mam deti 17, 8 a 5r .Ďalšia vec je ze ta stara neplzne vôbec a druha plzne keď meni srst vtedy ju dávam strihať inak neplzne .No naše sú naučené byt aj cely deň samé susedia nevedia ,že sú doma keďže nestekaju .Na WC chodia 3 x von keď nie sme cely deň doma co je mali kedy tak im nechám zachodik pre macku kde si prebehnú. Známa ma Yorku aj môj strýko a teda tie sú tak ustekane strasne .Známej steká cely deň pokým príde niekto domov, susedia sú na prášky.Strykov je uteráky keď je dlho doma a keď vidí psa je upne agresívny. Toto je skôr o povahe psíka. Kamoška ma pidbula a keď sa jej mala narodila tak spával pri postieľke alebo na posteli pri malej a keď niekto prišiel pozrieť malú tak vrcal a stekal bol strašne zlý tak ju strazil.Inak je to veľmi dobrý pes.

nick24
17. jan 2021

@2xmama moze byt doma v pohode...drviva vacsina psov je cez den doma ci na zahrade bez ludi a naopak su za to radi, ze si v klude pospi....ale dolezite je,aby mal kto vencit (za kazdeho pocasia), aby mal kto psika spravne socializovat a vycvicit (aj mali psikovia su psikovia a treba ku nim tak pristupovat), a aby mal kto zaistovat vsetky ostatne potreby. Zamyslela bysom sa nad vyberom rasy, civava moze byt dobry psik,ale nepovazujem ho obecne za najlepsieho k detom (zalezi na veku deti samozrejme) a ano, civava je rada,ked su spolu 2....za mna je uzasny psik do bytu a k detom Cavalier KChS, ale z neho je viac chlpkov. No su jemnucke a dobre sa upratuju,nezapichavaju sa,ako u kratkosrstych psikov. Supwr na nom je to,ze sa vie dost prisposobit a teda vie byt aj lenivy aj velmi akcny, nema vo zvyku nic nicit v byte a ani velmi brechat. Pripadne maly pudlik (vyhoda je aj ohladom srsti, na udrzbu jeden z najlepsich psikov do bytu) je tiez super volba. Kedtak sa kludne opytaj, mali sme uz v byte rozne psiky,aj ja ako dieta....a to aj velkeho vzrastu.

nick24
17. jan 2021

@nick24 Inac potvrdzujem, ze zaciatok je o ozaj castom venceni,aj behom noci...nesmie sa naucit doma vykonavat potrebu, inac je problem..ja som mesiac vzdy pri steniatku vydrzala nocne vstavanie a cez den som mala home office...a nikdy sa nam ziadny psik nenaucil doma vyprazdnovat,takze 'nehody' doma nepoznam,ale trebalo zacat na tom pracovat hned. Nepoznam ani situaciu,ze by doma psik daco ponicil,len teda ja som vzdy s psikom pracovala a kludne brala aj maleho rodinneho psa na cvicisko...teda nikdy to nesmie byt tak,ze psik je pre deti,inac sa to potom doma ukaze,...treba,aby to bola zaluba dospelych a deti k tomu spravne viedli.

zuzdu
17. jan 2021

A my sme sme zase zachránili takú pouličnú zmesku, inak by šteniatko utopili. A môžem povedať, že je to tá najvdacnejsia sučka, ktorú veľmi milujeme. Má už 2 roky. Vydrží doma koľko treba, niekedy aj 10 hodín bez nehody....ale to je výnimka. Šteká len keď prichádza niekto z rodiny, od šťastia..... takže ozaj závisí od povahy psíka. Je veľmi ucenliva, von vyspinit sa naučila veľmi rýchlo. A deti miluje aj oni ju....dokonca sa tak nehadaju. A to mám 3-och synov. Absorbuje zlú náladu. Určite neľutujem, že nemáme žiadne čistokrvne.

mirka740
17. jan 2021

@mon29 aku mate rasu prosim?

zuzdu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzdu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzdu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zitulina
17. jan 2021

My máme fenku shi- tzu. Neplzne,nešteká. Zlatučký brmbolec 😀

kofolala
17. jan 2021

@hettinka plne s tebou suhlasim !

rainee
17. jan 2021

To je veľmi individuálne. My sme mali psa co vydržal doma 7-16h v pohode, doma nikdy nič neznicil a nestekal, len vonku a to dosť. Bol to fantastický pes. Susedia mali maltezaka co stekal vkuse nonstop a zničil všetko, dokonca obzral na podlahe linoleum.🤷‍♀️
My tiež zvažujeme civavu, ale je mi ľúto keby bola sama celý deň doma, menším deťom by som ešte psa venčiť nedala. A co s nim keby sme išli na dovcu kde pes nemôže. Tiež čo keď bude vkuse stekat a budú sa susedia sťažovať 🙄 Inak počula som ze tieto kabelkove psy sa učia cikat na podložky a von mu stačí max 2x denne co sa doma dosť nabehla taky malý.

mon29
17. jan 2021

@mirka740 bišónika

rainee
17. jan 2021

@jumama no presne to nie je len radosť ale aj veľa starosti a venovania sa, veľa ľudí si to ľahko predstavuje a potom ich prekvapi koľko psík vyžaduje času, náklady na veterinu, so susedmi môžu byť problémy keď pes steká, dieťa môže dostať alergiu atď. Inak nebojís sa keď dcéra venci sama psa? Ja by som sa bála pustiť dcéru von so psom z toho dôvodu, keby náhodou môjho psa napadol dáky iný veľký a nedajbože aj ju. Stalo sa nám niečo podobné a neviem si predstaviť ako by reagovalo 10r dieťa v tej situácii.