Rodičovská dovolenka alebo pracovná kariéra?

dorotelka
25. okt 2007

Ahojte maminy. Rada by som poznala Váš názor... Ste "za" byť na rodičovskej dovolenke 3 roky alebo odísť po 6 mesiacoch do práce? Ja som totiž "obetovala" (viem, že to nie je v tejto súvislosti celkom vhodný výraz) pri prvom dieťatku svoju pracovnú kariéru a ostala som sa mu venovať 3 roky doma a urobím to zrejme takisto aj teraz. Len mám pocit, že moje blízke okolie sa bude na mňa pozerať ako na hlúpučkú sliepočku a čudovať sa načo som toľko študovala keď sa zahrabávam do plienok. Ja už nemám chuť vysvetľovať, že som v prvom rade matkou na plný úväzok a na dvoch stoličkách sa na 100% sedieť nedá. Čo si o tomto myslíte Vy??? 😉

andrea.m
25. okt 2007

ja som bola aj teraz plánujem byť doma 3 roky.a ked si niekto myslí že som hlúpa tak hlúpy je on,lebo deti sú malé iba raz a v robote budem do 60tky.

certica
25. okt 2007

andy suhlasim, samozrejme - ak si situacia nevyzaduje ine 😉

dorotelka
autor
25. okt 2007

andrea.m, jednoduché a výstižné - super 😉

certica
25. okt 2007

ale kazdemu vyhovuje nieco ine a netreba zase za kazdu cenu veci silit

dorotelka
autor
25. okt 2007

Presne tak, certica, ja nikomu nevnucujem môj názor a neodcudzujem mamy, ktoré odchádzajú od baby do práce ale takisto chcem aby okolie rešpektovalo moje rozhodnutie a nemali ma za blbú keď sa nevenujem kariére...

tinni
25. okt 2007

dorotelka, myslim, ze je to na tebe, urob tak, ako to citis... ja osobne sa priznam, ze by som nedokazala byt tri roky na materskej, a preto od 6 mesiacov robim... keby som mala byt zavreta doma, bola by som podrazdena a nervozna, a to by malickej urcite nerobilo dobre... 😉

pietra
25. okt 2007

dorotelka, andrea - suhlasim s vami. Ja tiez planujem byt doma 3 roky a vychutnavat si malu. A to uvazujem aj nad tym, ze by som potom zacala pracovat doma, alebo len na polovicny uvazok. Deti rychlo vyrastu, ale praca nohy nema, neutecie

maaja
25. okt 2007

kazdy sa rozhodne sam ... a nebudem odsudzovat ani maminy ktore budu doma aj tri roky alebo viac a tiez ani maminy, ktore idu do prace aj v prvom polroku ... kazda mamina je ina a kazda chce nieco ine ... a myslim ze obe situacie maju svoje ZA a aj PROTI
ja osbne by som chcela ist do prace v septembri 2008, to bude mat Marek rok a pol ... chcem ho dat do jaslieciek, ale chcem ist len tak na pol tyzdna ... myslim ze detsky kolektiv mu urobi dobre a mne zasa pracovny kolektiv 😀

takze dorotelka akokolvek sa rozhodnes urobis dobre 😀

tinni
25. okt 2007

maaja, vystihla si to presne, ja si myslim, ze ked je vyrovnana a stastna maminka, tak aj dietko je stastne... 🙂

sue
25. okt 2007

Dieťa potrebuje kľudnú, spokojnú maminu, pretože vtedy je spokojné aj ono... sú ženy, ktoré nevydržia byť doma s dieťaťom do troch rokov, tak nech radšej idú do práce... sú také čo si svoje materstvo chcú vychutnať na 1000%...a potom sú také, ktoré by strašne rady ostali doma, ale nemôžu, lebo by rodina nevyžila ☹ ..takže sa treba riadiť srdcom ale i rozumom a kašľať na všetky "múdre" reči z okolia 🙂

tinni
25. okt 2007

je to tak Sue, mna tiez presviedcali, ze smalickou MUSIM! byt do troch rokov doma, ale ja by som sa zblaznila, bola by som podrazdena a to by nikomu neprospelo... a takto sme stastni vsetci, lebo aj tak robim vacsinu z domu... ale vypocula som si teda dobre vela kvoli tomu 😒

musa
25. okt 2007

dorotelka ak nie si nutena po financnej stranke,alebo ti z toho doma nehrabe,tak s i matersku uzi naplno,ved za par rokov ked ti deti odrastu ta uz nebudu potrebovat,budu mat svoje zaujmy,kamaratov.Ja by som sa asi tiez brala do roboty,ale ja mam moznost pracovat doma,som stale v kontakte s ludmi.takze mi doma nie je dlho. Kazda minca ma dve strany.

maaja
25. okt 2007

a myslim ze naozaj aj pre deticky je dobre byt v kolektive aj skor ako v troch rokoch ... moja sestra dala maleho do skolky preto, lebo videla ze mu chybaju deticky

ramzesa
25. okt 2007

no ja som na RD uz 3,5 roka a planujem byt aj nadalej. A planujeme aj tretie,tak sa tesim a RD si uz dufam budem vychutnavat naplno. Teraz popri RD aj studujem a je to riadny stres. Pracovat budem este dost. 😝

janinah
25. okt 2007

záleží aj od druhu práce,ktorú mamina robí,priznajme si,že niekde sa dá v práci aj trocha oddýchnuť,niekde je to riadna makačka,ja sa teda do práce skôr ako po 3. rokoch nehrniem,už som tak išla po predchádzajúcej RD do práce a mala som čo robiť,padala som od únavy,nestíhala som,je to individuálne,ale ja dávam prednosť rodine a deťom a nie kariere

maruschka
26. okt 2007

ja som jednoznačne za materskú.Kariéra počká,ale ten čas,ktorý by mamina strávila pri svojom bábätku sa už nikdy nevráti.Veď naša malá má 5 rokov a už má toľko kamarátov,že vlastne príde zo škôlky a uteká von.Takže si ju užijeme len chvíľku večer,pokiaľ nezaspí a občas mi to je aj ľúto.Ale tie 3 roky by som určite zostala doma,veď to je ten čas,kedy je bábätko úplne bezbranné,krehké a určite by som ho nedala nikomu na opatrovanie.Veď by som sa zbláznila od strachu.Takže som za rodinu-kariéra nie je podstatná.

babulka
26. okt 2007

Ja som to spojila - aj robota (na polovicny uvazok, zlaty moj zamestanvatel), aj rodicovska dovolenka (tiez na "polovicny uvazok") 🙂 Priznam sa, ani si nedokazem predstavit, ze by som bola s dietatom do 3. rokov doma (mne by z toho kvapkalo na karbid, a asi aj malemu 🙂 ). takto som sa realizovala v praci, aj doma.
Kazdemu ale vyhovuje nieco ine, a kazdy sa musi zariafit odla svojho. Nik nema pravo do toho hovorit. Ale zas ak je matka doma nesokojna, ale je doma, lebo to od nej vyzaduje okoloie (byt "spravnou" matkou), tak nech radsej ide do roboty, ako si vybijat frustracie na detoch (aj take, bohuzial, su).

dorotelka
autor
26. okt 2007

Ďakujem Vám maminy za Vaše názory - naozaj sa rôznia 😉 ... Fakt je ten, že som mala možnosť počas prvej RD odísť na mesiac zastupovať jednu učiteľku na strednej škole. Bolo to obdobie plné môjho duševného nepokoja, pretože Adam mal vtedy necelé dva roky a podávali sme si ho v rodine ako "horúci zemiak", keďže za cudziu opatrovateľku nie sme a na škôlku bol ešte malý. Prišla som síce z práce na obed, ale do večera som písala prípravy na ďalší deň a nehovoriac o tom, že som mala aj povinnosti v domácnosti. Priznávam, že som malému venovala minimum svojho času a dosť sa to na ňom prejavilo. Bol smutný a začal byť mrzutý, jednoducho akoby to ani nebol on. (Podobne aj ja, keďže chcem všetko robiť naplno.) Vtedy som pochopila, že nič na tomto svete mi nestojí za to, aby som to uprednostnila pred svojimi deťmi. Máme ich, pretože sme po nich túžili a bolo nám dopriate, preto budem robiť všetko aby som dopriala im. Akonáhle dovŕšil Adam 3 roky, začal navštevovať materskú školu. Dlho som ho na túto zmenu pripravovala a bol vo svojom veku dostatočne zrelý na to, aby pochopil, že tam teraz patrí a pekne zapadol do kolektívu. Som presvedčená, že dieťa môže dostať najväčší citový základ do 3 rokov veku a nie som si istá, či mu ho dokáže niekto vštepiť viac ako VLASTNÁ MAMA???

dorotelka
autor
26. okt 2007

Áno babulka, úplne s Tebou súhlasím, že niektoré maminy si rodičovskú dovolenku jednoducho vychutnať nedokážu, potrebujú sa realizovať aj iným smerom a preto sú doma nervózne. Tu sa mi natíska otázka, či sú dostatočne zrelé na to, aby mali deti. Tiež sa v tomto prípade ale prikláňam k názoru nech idú radšej pracovať a pre baby zabezpečia opatrovateľku akoby mali byť nervózne a odnášalo by si to celé okolie. Skôr ale dokážem pochopiť "pracujúce" maminy, ktoré majú buď svoj vlastný biznis, alebo sú živiteľkami rodiny, poprípade majú zamestnanie, v ktorom by ich dlhodobejšia absencia mohla priniesť nejakú frustráciu (napr. lekárky) ako tie, ktorých práca nie je až tak dôležitá pre ich ďalšiu axistenciu - napr. rôzne THP pracovníčky atď... Možno je to mylný názor, ale cítim to tak 😉

radoslava
26. okt 2007

Ja by som chcela zostat doma 3 roky, hlavne preto lebo si chcem uzit malu, co ak by som nemohla mat druhe a potom by som si to neskor vycitala. Je pravda ze vela mamiciek musi ist do prace lebo jeden prijem nestaci. Zatial sa nam dari prezivat 😀 takze ostanem doma dokedy sa bude dat a ak sa postasti tak aj 6 rokov.
Robila som 10 rokov a to od rana do noci takze aku taku karierku mam takze ked sa raz vratim nebudem total vyorana zo vsetkeho 😀

petrusk
26. okt 2007

ahojte, dorotelka opísala si presne môj problém, plánujeme bábätko, ale tiež riešime situáciu s mojou prácou. Mám prácu, z ktorej keď vypadnem, ťažko sa do nej vrátim a mám aj svoju firmu popritom a tú tiež nemôžem nechať len tak, je to to väčší prídel do našej domácnosti a keďže máme kopec dlhov, byt na hypotéku a ďalšie pôžičky, tak si ani z tohto hľadiska nemôžeme dovoliť, aby som nepracovala a neviem si ani predstaviť, že by som nepracovala, a bola by som len doma. Chýbala by mi sebarealizácia a necítila by som sa dobre. Nie som kariérista, ale práca ma baví a je to práca, ktorá sa dá vykonávať v robote aj doma, tak to všetko prenesiem len domov a s manželom sa pri malom (keď bude) prestriedame. Tým nechcem povedať, že práca je dôležitejšia ako rodina a dieťa, to vôbec, v tomto mám jasno, na prvom mieste budú deti a manžel a potom práca. Mám šťastie, že mi manžel dosť v tej mojej práci už vie pomôcť a deti zbožňuje, tak myslím, že nám to pôjde, keď si to budeme vedieť všetko zosúladiť, deti, prácu, domácnosť aj naše školy. Takto si to aspoň predstavujeme, aj keď sa toho trochu bojíme a uvidíme aká bude prax.

tari
26. okt 2007

ahojte 🙂 ja patrím do tej kategórie, že mi je kariéra ukradnutá, ale z jedného príjmu sa nám nepodarí utiahnuť aj náklady, aj úver, ktorý máme na byt...prvých 6 mesiacov, kým sa mi ráta materská z platu sa to v pohode dá finančne zvládať, ale potom, bohužiaľ, náš štát vďaka fantastickej 4.500,- korunovej materskej núti mnohé mamičky, aby prerušili to najkrajšie obdobie keď je dieťatko maličké a musia ísť pracovať, aby sa malo dieťatko dobre... 😒

preto netreba hneď odsudzovať mamičky ktoré sa ponáhľajú do práce - nie je v tom vždy kariéra 😉

dorotelka
autor
26. okt 2007

Ahoj Radoslava, cítim, že si to užívaš 🙂 a to je super, presne tak, nikto nikdy nemôže na 100% vedieť či si to bude mať možnosť ešte niekedy v živote zopakovať. Prvé dva roky sú náročnejšie, ale netreba pred tým utekať, tretí rok je "na oddych" a nie je nad to, keď vidíš tie dennodenné pokroky Sabinky na vlastné oči a nie len sprostredkovane keď by si prišla z práce, no nie? 😀

verulka
26. okt 2007

Ja som bola na MD veeelmi dlho, ale kedze som mala tri dietky po sebe, nebol cas ani rozmylsat a hlavne predtym som nikdy nerobila. Potom mi zacalo nieco chybat, tak som sa dala na skolu. Teraz uz robim a coskoro idem opat na MD. Teraz vsak viem, ze to bude ine. Nepojdem po kratkej dobe spat do prace, ale ani neplanujem ostat "iba na MD. Mam vselijake plany, ktore zacnem realizovat a naplno sa do toho pustim, ked moje babo pojde do skolky 😉 Takze to mne vyhovujucim sposobom sklbim 😉 kazdy si najde svoj sposob fungovania 🙂

dorotelka
autor
26. okt 2007

Ahoj verulka, malý sa mi narodil 4 mesiace pred štátnicami na EU, bola som totálne vyšťavená a ani som si nevedela predstaviť začať hneď pracovať pri bábätku. Teraz však robím domka na živnosť od septembra účtovníctvo, hoci som dovtedy bola normálne zamestnaná. Volila som túto možnosť, keďže viem, že nechcem odísť počas rodičovskej do práce.

maruschka
26. okt 2007

ja som na materskej 5 rokov-máme druhé bábätko,ale aj tak by som si nevedela predstaviť,že by som išla do práce skôr.Aj keď veľmi po tom túžim-lebo mne materská "moc nesadla".Ja nie som typ,ktorý by bol rád doma..ak ma viete pochopiť.Ale pre mňa sú moje deti všetkým.Aj keď si pokričím,alebo sem-tam urobím "cirkus" na celý byt,aby som sa trocha vyventilovala 😀 😀 tak by som od nich skôr neodišla.Aj keď staršia dcérka išla teraz prvý krát do škôlky,tak som to zvládla iba do šatne,ďalej to musel zvládnuť manžel sám.Mne to je skrátka ľúto,že také malé detičky,by som nechala samé.Jednoducho si robíme každý deň pekný program,výlety,aby som hlavne ja a možno moje deti-ak si to budú pamätať, mali peknú spomienku na spoločne strávené chvíle na materskej.lebo viem,že toto sa už nikdy nezopakuje a ja by som to už nemohla nikdy vrátiť späť,aby som to napravila.skrátka venujem sa im naplno. 🙂

zuzu13
26. okt 2007

no to je ťažké rozhodovanie...ale dnešná doba vo väčšine prípadov donúti mamičky ísť do práce či sa im chce alebo nie...jednoducho bez koruniek to bohužiaľ nejde...
PS:píšem z práce 😅

radoslava
26. okt 2007

Dorotelka mas pravdu zatial si to uzivam 😀
Inak tiez som si dlho nevedela predstavit co budem robit na materskej , to ked som este nebola ani tehu. Ale je fakt neuveritelne ako sa to cele zmeni ked sa ten krpec v mojom pripade krpana narodila 😀 .
Uz na pracu ani nepomyslim.
Ale velmi dobre chapem ze financie su velmi dolezite a vacsina ma aj uvery a hypoteky a zvladnut to z jedneho prijmu nieje sranda.
Inak ked by sa stalo ze by mi po dvoch rokoch zavolali z firmy ze ma potrebuju a ze ak nepridem tak sa im to moc pacit nebude asi by som fakt dost rozmyslala. Lebo robim u sukromnika a sice mi musi drzat miesto ale 😀

babulka
27. okt 2007

Inac baby viete, ze mame snad najdlhsiu matersku + rodicovsku dovoelnku zo vsetykch "civilizovanych" krajin......? 😲

tinni
27. okt 2007

no to viem, podla mna su 3 roky dost vela... 😝