Skúsenosti s bytovými mačkami

4. mar 2022

Prosím vás, ak chovate mačky doma (v byte) a nechodia von,nestretávajú sa s inými mačkami,riešite aj nepovinné očkovanie alebo neockujete? Dali ste si automaticky kastrovat mačku alebo nie? Všetky názory vlastnej skúsenosti sú vítané.

vsauce_
4. mar 2022

Máme doma dvoch kocúrov a obaja sú očkovaní, vykastrovaní a jeden má dokonca aj čip (s čipom sme ho už brali z útulku). Je to na tebe, ale my chceme predchádzať teda chorobám, na ktoré sú mačky dosť náchylné (napríklad pri menšom strese mávajú problémy s močovými cestami napr). Dokonca máme aj popruhy pre mačky. S jedným sme boli v parku, ale ten sa bál a vôbec nechcel nikam ísť. Ten druhý je zase extrovertnejší a je mu to jedno 😀

anjelicek26
4. mar 2022

Zavisi, aka je to macka a ci chcete mat maciatka, podla mna vykastrovat ma zmysel pri domacej aj vonkajsej macke rovnako, proste nemas tie hormonalne vykyvy pri harani a obcikavanie u kocurov... ockovane su vsetky, besnota je povinna asi vsade (ci?) bez toho ju na veterine neradi budu osetrovat, rovnako aj ine choroby, radsej...

sjuzi
4. mar 2022

Máme doma 2 kusy z útulku, už sú vykastrovaní a očkovania základné dávame raz ročne, dávam im aj raz ročne robiť koprológiu na parazitov, neodčervujem paušálne. Sú len v byte. Kastrácia jednoznačne, stačilo mi raz prežiť ruju u mačičky (dostala ju 2 týždne po tom, ako sme ju vzali z útulku), bolo to hrozné, ako trpela a my s ňou. Určite to pomáha zabrániť aj nežiaducemu správaniu v budúcnosti.

sisqa19
4. mar 2022

ja mam jedného kocúrika, čisto iba v byte. kastrovaný je, kvôli značkovaniu ale očkovaný nie je vôbec

sirka9
4. mar 2022

urcite kastracia, ono aj ked nedate tak raz pridete na to, preco dat. u kocura znackovanie, u macky neskutocne zvuky. a ockovat tiez. nikdy neviete co donesiete domov na topankach.

nika523
4. mar 2022

Určite kastrovať a očkovanie no myslím si že ak sú len v byte nie je to potrebné, mám dve mačky a tiež nad tým rozmýšľam

sisqa19
4. mar 2022

@vsauce_ ako to myslíš s tými močovými cestami a očkovaním? chápem tomu, že zo stresu môže mať problemy v tomto smere, ale očkovanie na to predsa nie je, či?

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucik90
4. mar 2022

Aj bytové mačky treba odčervovať. Vajíčka skrkaviek a iných parazitov môžete priniesť na topánkach domov a stačí, že pobehate topankami po chodbe, potom tadiaľ pobehá mačka, ktorá si následne olíže labky.... Bytové mačky stačí odčerviť raz za rok a vonkajšie 4x za rok.
Ja dávam zaočkovať aj moje 2 bytové mačky, dokonca som si priplatila za nejaké doplnkové očkovanie. Môže sa stať, že mi mačka raz vybehne von a stretne sa s infekčnou túlavou mačkou a nechcem si potom vyčítať, že som niečo zanedbala

lucik90
4. mar 2022

A kastrácia je bez debaty... Ak nechcete množiť, nemá zmysel nechať mačku nevykastrovanú. Je to pre ňu stresujúce a aj pre človeka, lebo neustále mňauká, je nervózna, nedá sa s ňou vydržať... A nekastrovany kocúr zas bude znackovať a to je neskutočný smrad...

lucik90
4. mar 2022

Ak mala mačka po očkovaní reakciu, treba to konzultovať s veterinárom, tu nedostanete odborný názor

akvi
4. mar 2022

Bytovú by som neockovala, zbytočné.. obzvlášť, ak mala reakciu. Veterinári s obľubou tlačia všetky možné aj nemožné očko, veď z toho majú prachy. Su oveľa horšie a častejšie choroby, ktoré mačku môžu postihnúť a ockovanie na ne neexistuje. Takže by som sa vôbec nestresovala kôli očko. Ešte sa mi nestalo, že by veterinár odmietol ošetriť neockovanu mačku. Kastrácia je samozrejmosťou, nechceš, aby si kocúr znackoval a nechceš, aby mačka každého pol roka mala ruju, mne stačila ta jedna, čo mačka musí mať, aby sa mohla vykastrovat. A ja by som do bytu určite radšej brala mačku, nie kocúra. S kocurmi su väčšie problémy, oni aj keď su vykastrovani, tak obcas im aj tak prepina a veľmi často mávajú problémy s mocovymi cestami. Tam nie je otázka či, ale kedy ich to lapne a tam pomáha potom uz len špeciálna strava.

vsauce_
4. mar 2022

@sisqa19 Mačky reagujú na stres ako ľudia, akurát s tým rozdielom, že u nich sa to prejavuje ako problém s močovým mechúrom a u ludí väčšinou na žalúdku 🙂
Potvrdili mi to aj dvaja veterinári, keď náš stresman nezvládol väšiu návštevu a hneď deň na to mal problém s močením (dokonca krv v moči). Teda môže byť vystresovaný aj z návštevy lekára, druhej mačky, alebo jednoducho sa menia jeho nálady ak nie je/je vykastrovaný. Ja som len týmto chcela poukázať, ako sú mačky citlivé, nie je ža stres u mačiek existuje očkovanie.

caroline_
4. mar 2022

Mam dve z utulku,len v byte/v dome,v zivote neboli vonku,len ked ich nasli a dali do utulku,kastracia a sterilizacia je samozrejmost,odblsenie,ockovanie neriesim,tak ako u seba :D

caroline_
4. mar 2022

@akvi presne tal,aj ja mam taku skusenost

vsauce_
4. mar 2022

Autorka - ak mačka reagovala zle na očkovanie, treba všetky vyšetrenia a testy konzultovať s veterinárom (poprípade nájsť iného, ak ti nevyhovuje momentálny), aby vedel zvieraťu do budúcna nastaviť správne vyšetrenie poprípade lieky 🙂

alica_matejka
4. mar 2022

mam kamosku ktora ma takto dve macky v byte a v pohode, no dala ich vykastrovat, aby boli v takej tej vacsej pohode a nemyslim si, ze by im pri takomto style zivota nieco chybalo

sisqa19
4. mar 2022

@vsauce_ aha jasne. iba ma to zaujímalo, lebo môj je kastrovaný ale neočkovaný a už druhýkrát sa u neho tento problem prejavil, tak ma to zaujalo. vdaka

vsauce_
4. mar 2022

@sisqa19 Náš má len odčervenie a nejaké základné očkovanie sme mu dali (tým, že je útulkáč a žil v podmienkach akých žil, tak sme sa pre istotu rozhodli takto).
Dúfam, že tvoj bude v poriadku a nebude to u neho tak časté 🙂

nika523
4. mar 2022

@akvi mačka nemusí mať jednu ruju aby sa mohla sterilizovať, má sa sterilizovať už pred prvou rujou

pepek11
4. mar 2022

V byte máme mačičku a kocúrika. Ona je sterilizovaná, on je kastrovanỷ. Zachránili sme ich z ulice. Raz do roka chodíme na očkovanie. Odčervujeme ich raz za 6 mesiacov.

akvi
4. mar 2022

@nika523 nám veterinárka vždy kázala počkať na prvú ruju a až potom sla pod nôž. Robí sa to preto, aby bola istota pohlavnej zrelosti. Viem, že niektorí vet. na tom netrvajú, ale mne to dáva logiku a ja verím našej vet., uz mi niekoľkokrát dokázala, ze vie, čo robí a prečo.

vroni
4. mar 2022

Mame párik, on kastrovany, ona sterilizovaná, neockovani

lucia147852
4. mar 2022

Ockovanie nie je nevyhnutne. Kastrovat určite. To sa podľa mna ani nedá mat nekastrivanu macku v byte. Ich ruje sú dosť divoké, plus moc viac smrdí.

margaretka_
4. mar 2022

Mam 2 macky. Jedna bola ako maciatko ockovana a cipovana. Druha nie. Neockujem ich. Roky som ich ani neodcervovala (nosila som trus na vysetrenie, nikdy nemali parazity). Odcervila som ich az po tom, ako boli vonku a lovili myši.
Kastrovane su obe. Nie su to chovne macky a mat doma macku v ruji je trapenie pre nu aj majitela.

autor
4. mar 2022

Ja teda neviem,ale mám mačku viac ako rok a ruja býva čím.dalej tym a ked je,tak sa nič nedeje,ako to tu opisujete,keby z toho neplynuli zdravotné rizika,tak nad kastraciou ani neuvažujem

akvi
4. mar 2022

Tak to máš šťastie, že tu ruju ma takú bezproblémovu. Naša nevedela co so sebou, a tie zvuky, čo vydávala, no koniec, to sa nedalo počúvať.

nika523
4. mar 2022

@akvi to je nezmysel

nika523
4. mar 2022
nika523
4. mar 2022