Smrť maličkej v aute

eevicka83
26. júl 2015

Ahojte. Mozno vam to pride blbe aku temu som sem dala ale musim sa niekde vypisat.. Odkedy som sa dozvedela o tej malickej kristinke co zomrela v aute som z toho hotova.. riadne neviem prestat mysliet na to ako musela anjelik trpiet ako velmi chcela aby ju odtial ocko vybral.... ako prosila o pitie a ako pomaly zomierala... strasne ma to trapi ako si taketo malicke dietatko zasluzi takuto krutu smrt... sama mam tri deti a ked sa pozriem na tu najmladsiu co je vo veku kristinky tak mi ide srdce puknut... ako sa toto mohlo stat???!! boze preco ho nenapadlo ovela skor ze ju do jasiel neodviezol... to je ta najkrutejsia rana aku moze rodic zazit... ja neviem ako sa oni s tym mozu vysporiadat niekedy.. ja by som uz bola mrtva od bolesti... neviem strastne to prezivam a stale na nu myslim ☹((((

tova
27. júl 2015

@eevicka83 co opisal novy cas ani necitaj, je to bulvar a vsetko napisu drasticky. takych pripadov sa stava vo svete vela a citala som uz vela clankov o tom ale ani jeden nie tak neludsky ako to opisu sk noviny s obrazkami a pofotia pohreb. Vsade v zahranici pisu v takom pripade sa zomiera rychle a ked dieta spi, casto je to v spanku, neprekrvuje mozog, odpadne, zomrie. ziadne draticky vykriky, place, dehydrovany clovek na to nema energiu. min. tyzden v okoli nasli dehydrovanu zenu vo vode, ked ju nasli nekricala, nerozpravala , nehadzala sa, bola zmatena nevedela odpovedat, reagovat, hybat sa, vnimala ale bola mimo. stratit dieta je hrozne a este takou nepozornostou, rovnako nezodpovedne ako ked rodic prilahne male dieta v posteli alebo necha na minute vo vani a dieta sa utopi.

sissy27
27. júl 2015

@eevicka83 áno, je to tragédia, tá malá zomrela úplne zbytočne a pre rodičov a príbuzných už nikdy nič nebude ako doteraz... každopádne ďalšia téma, diskusia, status, článok v novinách atď. čas nevrátia a tvoje otázky "prečo? ako?" nikomu nepomôžu, okrem toho už viackrát bolo psychológmi vysvetlené, ako sa takéto veci stávajú, aj ako sa im dá predísť..
ak to ty osobne tak strašne prežívaš, tak skús pouvažovať nad odbornou pomocou...

tinqua
27. júl 2015

@eevicka83 takáto vec sa dotkne každého, zvlášť matiek, ale treba sa sústrediť na vlastné deti...preventívne sa vykašli na bulvár a hyeny, čo sa priživujú na každej tragédii...holt autopilot je niekedy sviňa, otecko zaneprázdnený určite myslel na x vecí čo bolo treba porobiť a jednoducho zabudol...nosiť dieťa do jasiel nebola jeho každodenná rutina...minule som zablúdila do diskusie pod jedným z článkov týkajúcich sa tohto prípadu a bola som zdesená z tých nenávistných reakcií...absolútne nesúhlasím ani s tým, že má byť potrestaný, tá rodina už prišla o poklad a výčitky svedomia sú tým najhorším trestom...vraj mu hrozí 12 rokov, neviem k čomu bude dobré keď prídu ešte aj o živiteľa a celkovo nerozumiem k akej náprave by malo prísť jeho uväznením...je mi ich ľúto

nair
27. júl 2015

Ja si myslím, že väčšina tých nenávistných a pomstychtivých reakcií súvisí so strachom každého človeka, že sa aj jemu môže prihodiť kedykoľvek to isté, lebo nech tvrdí kto chce čo chce, toto sa môže stať každému.. (Asi okrem matiek čerstvo po pôrode, ktoré sú po pár minútach bez svojho dieťaťa ako bez ruky.)
Každý urobí vo svojom živote toľko obrovských chýb z nepozornosti, kde môžu byť následky fatálne, no našťastie väčšina z nich končí šťastne.

A na margo.. koľkí otcovia (aj mamy) ľahkovážne riskujú za volantom a takto úmyselne hazardujú so životmi svojich rodín a životmi ostatných na cestách.. Ten úmysel, to je to, čo je naozaj smutné.. ☹

lyzzy
27. júl 2015

@tova.... Podľa dostupných informácií dievčatko utrpelo vážne popáleniny a takéto bolesti jej asi nedovolili spat.Podstata a konečný výsledok je rovnaký ale aj v takýchto prípadoch sa rozdeľuje ako smrť nastala....ci dôsledkom dehydratacie alebo prehriatím organizmu....a medzi týmito dvoma spôsobmi je veľký rozdiel bohužiaľ.

tova
27. júl 2015

@lyzzy si asi nerozmyslala ze pluzgiere a popaleniny sa vytvorili az po smrti.

gaby21
27. júl 2015

@nair toto je tak debilná reakcia, može sa to stať každému, to nie je pravda, može sa to stať človeku, ktorý je so svojimi deťmi príťomný iba fyzicky, psychycky je uplne inde to znamená najčastejšie je to telefon, ja ked vidím tie ženy na ihriskách s telefonom v ruke, su schopné do toho klepkať nekonečne dlho, neodpovedaju na otázky detí vobec nevnímaju svet okolo, áno takáto matka dokáže bohužial zabudnuť aj svoje dieťa, zaujíma ju všetko možné len nie čo je pre nu prvoradé a to je dieťa, takisto aj otcovia, ktorí sa venuju svojim deťom, ale myslim aktívne, nie že daju tablet do ruky alebo zapnu telku, otcovia ktorí po12 hodinovej šichte prídu domov, svoje dieťatko okupu, prečitaju rozprávku, pomaznaju sa, neexistuje, aby taký otec zabudol akýmkolvek sposobom na svoje dieťa, taký otec vie, že je pre svoje dieťa ochrancom, nikdy nedovolí aby sa mu niečo stalo, kladie potreby svojho dieťaťa na prvé miesto a vždy dbá aby bolo jeho dieťa v bezpečí, rodičia ktorí sa venuju svojim deťom aktívne, nikdy nezabudnu na svoje dieťa 🙄

tova
27. júl 2015

@gaby21 nemyslim ze 57r. muzi su od prirody vhony byt rodicom maleho dietata. Tam treba mat dobru pamat, byt zbehly, rychly. Je prirodzene , ze starsi ludia uz casto zabudaju, a tak to verim ze nebolo umyselne. Je to iny pripad od toho v taliansku, kde matka narokom nechala dieta ostat spat v aute a isla do kempu pricom si na dieta v aute spomenula az o par hodin. Ked chcela nechat dieta spat, mala sediet v aute s nou, kolko krat som tak robila aj ja. Alebo iny pripad kde mlady otec tiez akoze zabudol dieta odviezt do skolky, isiel do prace, pisal si sms pocas dna s cudziou zenou, cez obed isiel do auta nieco vziat, (akoze si dieta nevsimol) az ked isiel z prace tam dieta akoze nasiel ale nevolal pomoc Rovno autom isiel do nemocnice. to je veeeelmi podozrive za to bol pravom odsudey, svina mal to prepocitane.

vejula
27. júl 2015

ODporučam prečítať všetkým ktorý nechápu "ako môže niekto zabudnúť dieťa v aute." americká reportáž ocenená Pulitzerovou cenou. https://www.modrykonik.sk/blog/laskykvet59/article/zabudnute-dieta-v-aute-moze-sa-to-stat-65akiw/
Ale už teraz mi je jasné, že na MK su samozrejme väčšie odborníčky, ktoré proste ani toto nezoberu, a budu si tvrdiť svoje dokola.

gaby21
27. júl 2015

@vejula Ten článok som prečítala a budem sa opakovať, može sa to stať rodičovi ktorý nie je psychicky prítomný s dieťaťom, neustále je niečím roaptylovaný, v týchto prípadoch to boli telefonáty vačšinou z práce, čo je absolutne neospravedlnitelné, ked šoférujem zásadne netelefonujem po prvé može ma to stáť kopu penazí, po druhé som natolko rozptýlená, že sa nesustredím plne na šoférovanie, no po tretie, ako som sa dočítala, mohla by som kvoli tomu zabudnuť na svoje dieťa, ktoré je priputané v autosedačkče. Prípad ženu, ktorá vustupuje v tom článku, ma uistil, ešte viac v tom že rodičovi, ktorý aktívne trávi čas so svojimi deťmi, sa to jednoducho nemože stať, Jej syn mal desať mesiacov, starala sa onho opatrovatelka, zena počas jazdy riešila niekolko telefonátov vážných telefonátov, zaujímalo ju všetko okrem toho, že má v aute dieťa, toho aktívneho času s babtkom trávila velmi málo, e ked už sním bola, tak riešila aj iné veci, totálne ma vytočilla veta, popri prebalovaní malého, teraz neviem presne meno, písala e mail mužovi do Iraku, prečo sa nedokáže venovať IBA svojmu dieťaťu, táto žena sa vobec ničím nepoučila, stále sa venuje niekolkým veciam naraz a nikdy naplno svojumu dieťaťu, poved prečo by nemala byť ptrestaná za to, že zabila svoje bábatko? ja ked som so svojimi deťimi, venujem sa im, nerišim problémy iných, viem že ma ptrebuju, som na nich psychicky naviazaná, neustále myslim na to, že ču v bezpečí. Preto vet MOZE SA TO STAT KAZDEMU, je chorá, mne sa to nemože stat, može sa mi stat. že zabudnem zatvoriť okno a tým ohrozím svoje deti, atd. ale NIKDY NIKDY nezabudnem na svoje dieťa priviazané v autosedačke, ktoré ma volá, a takisto ani moj manžel, pretože aj napriek tomu, že je 12 hodín v práci, aj tu jednu hodinku, ktoru sa im venuje každý večer, je s nimi prepojený aj mentálne, vie že maju aj iné potreby, nielen cikať, kakať a spať, vie že sa budu na jeho ochranu spoliehať celý život, a prvoradé su ony, a nie práca, vyzvánajuci mobil alebo príbuzný, ktorý je po krk v problémoch

eevicka83
autor
27. júl 2015

ja nechcem nikoho sudit ale aby niekoho 6 hodin nenapadlo kde ma dieta, je bohuzial hrozne...Nic neriesim mne je luto len tej bambulky malej ako si vytrpela... len dufam ze to netrvalo dlho a ze telicko rychlo upadlo do bezvedomia... velmi mi je jej luto... neviem na to prestat mysliet.. a je mi uplne cudne ked si rodicia par dni po krutej smrti dietatka sadnu na kavu v nakupnom centre... nech riesili hocico ja by som medzi ludi nevysla strasne dlho a nie kvoli ludom ale kvoli sebe.. bola by som uplne na dne..

gaby21
27. júl 2015

@tova No neviem, ale aj chlap v jeho veku by mal vedieť, že vezie malé dieťa, pokial nemá vážne problémy s pamaťou, stále si myslím, že to bola nezodpovednosť a mal by byť za to riadne potrestaný

gaby21
27. júl 2015

@vejula Inak ak aj ty žiješ vo vedomí, že sa to može stať aj tebe, si potencionálnou hrozbou pre svoje deti a mala by si to začať riešiť, najlepšie so psychologom, aby sme nemuseli čítať další prípad zabudnutého dieťaťa 😔

vejula
28. júl 2015

@gaby21 pre ženu je to možno nezvyčajné ale pre muža je absolutne normálne, že savenuje okrem dieťaťa aj práci. Ty kedmaš dieťa v aute, za celý čas jazdy nemyslíš na nič iné, len na to, že maš dieťa v aute? Ak by si šla do práce nemôže sa ti stať, že napr premýšlaš nad tým, čo ťa tam čaká? Práve vtedy môže nastať tá situacie kopirujem : ľudský mozog je úžasný, ale zároveň chatrný prístroj, v ktorom nové a komplikovanejšie štruktúry ležia na tých starých, ktoré stále používajú nižšie živočíšne druhy. Na vrchu tohto prístroja sú tie najmúdrejšie a najbystrejšie časti – prefrontálny kortex, určený na myslenie a analýzu, a hipokampus, ktorý vytvára a uchováva naše okamžité spomienky. Na spodku sú bazálne gangliá, takmer identické s mozgom jašteríc, ktoré ovládajú naše vôľové, ale iba veľmi málo vedomé správanie.

Diamond hovorí, že v situáciách, ktoré sa týkajú všedných a rutinných motorických zručností, fungujú u ľudí bazálne gangliá ako taký pomocný autopilot. Keď náš prefrontálny kortex a hipokampus cestou do práce plánujú, čo budeme v ten deň robiť, hlúpe, ale výkonné bazálne gangliá sú tie, ktoré v skutočnosti šoférujú auto. Preto si niekedy uvedomíte, že ste šoférovali auto z bodu A do bodu B, bez toho, že by ste si cestu, všetky odbočky či krajinu, ktorou ste prechádzali, dokázali jasne vybaviť.

A nemusíš sa báť dieťA v aute nezabudnem, nešoferujem totiž.

vejula
28. júl 2015

„Kvalita predošlej rodičovskej starostlivosti je, zdá sa, nepodstatná,“ povedal. „Dôležité faktory, čo sa nám stále ukazujú, sú tie, ktoré obsahujú kombináciu stresu, emócií, nedostatku spánku alebo zmien v živote človeka, keď sa bazálne gangliá snažia robiť to, čo robiť majú, a vedomá myseľ je príliš slabá na to, aby im dokázala odolať. Čo sa stane, je, že dôjde doslova k prepísaniu pamäťových obvodov v bezbrannom hipokampe, podobne ako pri počítačovom programe. Ak tieto pamäťové obvody nie sú znovu oživené, napríklad plačom dieťaťa alebo tým, že vám manželka pripomenie, že máte na zadnom sedadle dieťa, môžu celkom vymiznúť.“

ten minulý príspevok som myslela tak, že žena je prvý rok väčšinou na materskej, je nonstop s dieťaťom, jej všetky rutiny sa v podstate točia len okolo dieťaťa, preto nemá vytvorenu rutinu, ktorá sa týka niečoho iného ako dieťaťa, preto by bolo pre nu divné, že dieťa nieje vedla nej a začali by zrejme blikať kontrolky. Muž však po narodení dieťaťa chodí hned do práce, jeho každodenna rutina nieje spätá s neustálou prítomnosťou dieťaťa, preto akonáhle sa jeho zabehnutý systém naruší tým, že má napríklad dieťa niekde zaviesť, pričom zvyčajne proste chodí sám do práce, môže sa stať, že automaticky zamieri tam kde chodí bežne. JE to väčšinou zmes viacerých faktorov, ale proste môže sa to stať a nemá to nič spoločné s velkosťou lásky, ktoru voči svojmu dieťaťu cíti.

nair
28. júl 2015

@gaby21 To nebola debilná reakcia, ale môj názor, s ktorým sa nestotožňuješ, do budúcna si rozmysli na koho a ako zaútočíš.. 🙂 Teší ma, že máš pravdepodobne so svojím manželom na všetko 100% rovnaký názor, a ten jeho tým pádom nemusíš označovať za debilný, lebo by sa mu to pravdepodobne nepáčilo.. 😉

waitinka7
28. júl 2015

Hrozná, hrozná a ešte raz hrozná tragédia. Ja len nerozumiem, že či si to nikto okoloidúci nevšimol. Veď auto bolo na verejnom priestranstve, neverím, že nikto okolo neprešiel a že si to nikto nevšimol, že dnu je malé dieťa....sme už takí nevšímaví?

lorela
28. júl 2015

@waitinka7 Takí neskonale ľahostajní a egoistickí. V správach v deň tejto strašnej tragédie totiž odznel rozhovor s jednou staršou pani, ktorá plakala a hovorila, že s kamarátkou išli okolo auta, videli dieťa, potom v tej blízkej reštaurácii na to upozornili, a tam im čašník (alebo kto) odvrkol, že no a čo, to nie je jeho starosť 😔
Ktovie, či dieťatko v tom čase ešte žilo, ale ak áno, títo traja ľudia si môžu hlavu trieskať o múr do konca života.

natalym
28. júl 2015

Ja nechápem ako niekto môže ísť do reštaurácie na obed a decko nechať v aute, však spí. Ja by som sa nemohla ani v pokoji najesť, však sa môže zobudiť a bude plakať, to nie je normálne podľa mňa. Alebo môže ísť nakupovať, však by som sa nevedela sústrediť na nákup. Nechápem.
Poučenie z toho príbehu je taká, že žiadna vec nie je taká dôležitá ako vlastné dieťa, resp. ako život. Myslím, že v tej chvíli keď zistil, že malá je mŕtva už tie veci, ktoré boli top už boli úplne bezpredmetné.
Ľudia bežne telefonujú počas jazdy s telefónom v ruke, dokonca som videla aj smskovanie aj FB riešiť a šoférovať. A je to zakázané to je nepochopiteľné a aj tak to robia.

waitinka7
28. júl 2015

@lorela presne tak....ako mohli konať tak nečinne? Veď každý normálny by zavolal nejaké záchranné jednotky a snažil sa rozbiť okno minimálne nejakým veľkým kameňom, čo by našli niekde naokolo.

worker_falcon
28. júl 2015

@waitinka7 tak to počkaj. môže byť mnoho dôvodov, prečo je dieťa samé v zavretom aute. Rodič skočil do reštiky po zabudnutý mobil. rodič skočil niekde na malú (WC). rodič niečo odbehol zaniesť do najbližších dverí, atď, atď. Je tam asi 2 minúty a určite by sa nepotešil, keby našiel rozbité okno na aute a "zachránené" dieťa. Prípadne je rodič jedným z ľudí na dohľad od auta.
Jeden detail - v takýchto prípadoch by som nechal pootvorené všetky okná. Auto za ten čas nik neukradne a je zreteľné, že sa vodič za chvíľku vráti, keďže je auto slabo zabezpečené.

Ešte si asi neskúšala rozbiť okno na aute, že? o to viac s fóliou, ako malo to v Nitre, či kde.

kiki68
28. júl 2015

@worker_falcon dieta sa nema nikdy nechavat ani na 2 minuty same v aute ak je vonku teplo. Pretoze co ak rodic niekoho stretne,co ak rodic dostane infarkt alebo mu pride zle, stane sa mu uraz atd.
Pootvarane okna nestacia, uz si niekedy skusil ostat v aute ak je vonku 32 stupnov a mas iba otvorene okna?

A ak covek nema cim rozbit sklo vola predsa poziarnikov a policiu alebo 112.

Nechapem ludi,co si odkladaju deti v aute. Staci strasne malo aby sa stalo nieco zle.

natalym
28. júl 2015

@kiki68 Ja to tiež nechápem. Tak isto tak nenechávam kabelku ani peňaženku alebo drahý kabát v aute.

kiki68
28. júl 2015

@natalym nikto normalny tam nic co mu je vzacne nenechava, ved dnes ides od auta a niekto na parkingu ma snimac a ani nevies a otvori auticko ani nemusi rozbijat okno ani zamok. Ved naco su vsade tie vystrahy,ze nenechavajte kabelku a veci co lakaju zlodejov v aute. kto tam necha dieta ci psa je tiez sprosty. Ako keby neexistoval cierny trh s detmi a psami atraktivnych plemien. Ja vzdy myslim na to,ze co keby sa dieta aj zobudi alebo zbrklo nieco spravi,do niecoho sa zamota co tam najde po ruke.

natalym
28. júl 2015

@kiki68 Mne stačí pre predstavu, že sa zrazu zobudí v aute samé a bude tam revať o dušu, však to je aj pre dospelého stresujúce, zrazu sa zobudiť a nikde nikoho. Môže byť smädné, môže sa natiahnuť za niečím, zamotať sa v pásoch, vyvliecť sa, hocičo. Neviem si to ani predstaviť. Aj keď mne sa to nemôže stať si nedovolím povedať, lebo keď mám veľa toho alebo som strese tak dokážem zabudnúť. Vždy som sa snažila, keď som bola pracovne vyťažená, najprv poriešiť deti, aby boli v bezpečí a potom riešiť robotu. Všetkým som povedala, odvediem dieťa do škôlky, prídem do roboty a zavolám , resp. som ochotná sa s Vami baviť. Nevedela som riešiť robotu aj príp, revajúce decko. Asi som z inej planéty.

natalym
28. júl 2015

@kiki68 Ja by som toho chlapa tam na mieste asi zabila. Určite by som sa nemohla na neho ani pozrieť, možno to príde neskôr, ale vždy by som to videla.

kiki68
28. júl 2015

@natalym vies co este ani psa som tam nikdy nezabudla, nie tak dieta. Prve co pozeram je ci mam vsetko zive pri sebe a ja som taky freak,ze obidem auto nez idem prec. Mne sa raz stalo,ze som auto nezamkla, nastastie pred domom, odvtedy sa tam radsej pozeram a kontrolujem ci som zamkla. No ale nezamknut auto a nechat tam uvarit si dieta je dost rozdiel. K autu som sa inak vratila po 15tich minutach s tym,ze mam zly pocit,ze som ho nezamkla. Tak zenska intuicia je dobry radca. Ja inak vobec neviem co by som robila keby vidm aj cudzie dieta nariekat o dusu v aute hoci by bola zima. Ja by som to tak nedokazala nechat, ze neni to moja vec nech si reve. Ja si myslim,ze keby ludia neboli tak lahostajni tak by tychto tragedii bolo este menej.

kiki68
28. júl 2015

@natalym este neviem ci si citala, asi 2 mesiace naspat v Rakusku v nejakej dedinke nechala mamicka zle dobrzdeny kocik s babom, ona isla kupit listok, lenze fukal vetrisko a ten kocik posunulo do kolajiska, tadial rpechadzal nakladny vlak...dalej asi nemusim hovorit co sa dialo. O tyzden ten isty scenar v dedinke vo Svajciarsku. U nas o to pisali v Rakusku dost ako na SK o tej malickej v aute. Proste clovek musi predvidat a mat oci vsade. Ja odteraz uplne kukam po nastupisti, proste keby sa nieco ma take stat nech sa tomu predide v poslednej minute. Mna z toho uplne mrazi.

natalym
28. júl 2015

@kiki68 Ja tiež skúšam dvere či je zamknuté, aj dvakrát, aj sa vrátim. Ja zbieram aj ožranov na ulici, ostatnú obchádzajú, ja sa pozriem čo mu je, však mu mohlo prísť zle, ľudia si automatika myslia, že je ožratý. A volám záchranku ak nereaguje. Tiež je to len človek, vždy si poviem, čo keď ho žena opustila a tak sa dopil, že nevie o sebe. Revajúce decko no určite by som neodišla, išla by som do najbližšieho obchodu a hoc aj kričala, niekomu reve decko v aute, by sa hanbil dotyčný jak pes. Ja som zlá na také veci.

natalym
28. júl 2015

No nezávidím to tomu chlapovi. Je to trest.