Správanie sa na fóre a dôvera v knižky o materstve

vikina74
11. aug 2009

Mile maminky, vsimla som si, ze sa forum v poslednom case zacalo akosi delit na dva extremne tabory, co je mi luto, lebo sme vlastne vsetky na jednej lodi. Uz len ten fakt, ze sme prihlasene na fore o vyvine a vychove dietatka ukazuje, ze nam na nasich detickach velmi zalezi a nie je nam jedno ako vyrastaju. V teme "pre netabulkove mamicky" - ktora sa mi zo zaciatku zdala velmi slubna, lebo vyzyvala riadit sa viac aj intuiciou nez iba knihami - sa to bohuzial do istej miery zredukovalo na predhananie v tom, ktora mamina dala svojmu babatku skor dospelacku stravu. Tato nova tema je pre kazdu mamicku, - a som presvedcena, ze takych je tu vacsina - ktora je otvorena voci vedeckym a lekarskym poznatkom, v zaujme vyvarovania sa najhrubsich chyb a zaroven sa riadi svojim srdieckom a intuiciou. Taka ktora berie tabulky a odporucania ako zaklad, ktory prisposobi individualnym potrebam dietatka a vlastnej zivotnej situacii. Myslim si, ze uplne odmietanie tychto odporucani je kratkozrake, rovnako ako slepa viera v kazdy clanok, ktory sa objavi. Velmi sa prihovaram za vyuzivanie rodicovskej intuicie, ak mam z niecoho zly pocit, tak to moze byt stokrat napisane v tabulke, proste to neurobim. Ale na druhej strane by mal fungovat aj zdravy rozum, ktory napr. aj bez tabuliek hovori, ze 10-tyzdnove babo ma papat mliecko a este nic ine.
Zaroven by som sa chcela prihovorit, aspon v tejto teme za zachovanie urcitej kultury komunikacie, pokladam za nedostojne, ak sa dospele zeny "vyhadzuju" navzajom z tem s poukazanim na ich exkluzivitu pre urcity okruh mamiciek. Na druhej strane prist do nejakej temy iba nekonstruktivne kritizovat, podpichovat a arogantne povedat svoj nazor tiez ziadnu maminu necti. Kazda mame svoj nazor a forum by malo sluzit na ich vymenu. A to sa nezaobide bez respektu. Bola by som strasne rada, keby to fungovalo. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

P.S. Pre fanusikov gramatiky 😉 : Osprevedlnujem sa za nepouzivanie diakritiky, som v zahranici a nemam slovensku klavesnicu.

sophie1981
12. aug 2009

no.....mama mala zatlkat ze pije mnam.... 😀

wiwienne
12. aug 2009

Myslim, ze forum je na to, aby sme sa tu podelili o skusenosti a tym si poradili, pomohli.Len tolko.

perla200
12. aug 2009

rada by som sa pridala...ja totiž ani sama neviem aká som mamina, pretože som maminou velmi krátko... a zaradiť sa neviem vôbec do nijakej témy....tak dúfam, že tu sa mi to podarí

mukky
13. aug 2009

ahojte

vy ste teda toho popisali,no nic,uz vas docitat nestihnem..snad zajtra

ja kojim aj prikrmujem um od mesiaca ☹ ,maly mi nepriberal...tak nasa "skvela" pediatricka mi nakazala davat um..ani snahu nemala mi nejak pomoct aby som kojila...skoda ze som este vtedy nemala net,najprv by som to skusila uplne inak..castejsie prikladala k prsniku a snazila sa rozkojit..zhukla na mna ze ja vobec nemam mlieko..,hlavne ze kojim uz 13 mesiacov 😕

velmi vela krat mi podala nespravne informacie...tym chcem povedat ze nie kazdy nazor lekara je ten spravny..ja sa riadim podla seba,"tabuliek",priklanam sa k vacsine nazorov pediatrov..

s mliecnymi vyrobkami sme zacali po roku,kedze aj kojim nie je potrebne zacat skor,s lepkom po roku,manzel mal do 7 rokov bezlepkovu dietu..nesolim,nekorenim,nedavam sladkosti,nezazahustujem mukou,radsej ryzovymi vlockami,ako muka je vhodnejsi ryzovy alebo zemiakovy skrob..nerobievam zaprazky na oleji,pijeme len cistu vodu,od roka davam 2 krat tyzdenne aj instantnu kasu,ale bola som jej velkym odporcom.no jeden nazor lekara preco obcas ano ,zmenil moj nazor 😀

maleho nebabusim,skor otuzujem..ja aj manzel mame problemy so stitmou zlazou dozivotne,mame nadvahu a obe rodiny tuto predispoziciu...ja som alergicka,na nikel,kobalt,a plno veci k tomu pridruzenych...kedze alergie taketo sa krizia aj s potravinami..maleho stravujem takto ako ho stravujem..urcite mu neskodim tym ze nepozna v roku cokoladu,ci bryndzove halusky,pribinacky,hranolky,kravske mlieko a podobne....nechcem aby zdedil nase ochorenie a verim ze ani nezdedi..nechcem aby mal nadvahu..,alergie,pokial mozem,chcem mu dat dobry a zdravy zaklad,pokial len budem moct..

niektore ma poznaju,pre mnohe som mozno extrem...nechcem z maleho vychovat nejakeho tutmacika,ktoreho bude kazdy lutovat..viem ale ze chcem vychovat z mojho syna CLOVEKA

jankapiknova
13. aug 2009

ja tiez nebabusim maleho ale skor otuzujem,v podstate si to sam vybral,lebo lepsie spava ked je chlad a ked ho trosku viacej oblecem sa spoti a stale ma kropaje na nose a potom ho moze ofuknut a dopadne to este horsie.
Kamaratka strasne naobliekavala malu od malicka aj malo snou chodila von a ma ju stale choru len ju trosku ofukne.
my sme kazdy den vonku ci mrzlo alebo velmi teplo a musim si zaklopat nikdy chory nebol. 🙂
Ale jak sme uz pisali kazde dieta je ine 😉

deina
13. aug 2009

Aj ja otuzujem - vlastne bol maly od malilinka otuzily, uz v porodnici sme ho vyzliekali (a to bol predcasne narodeny o 2 mesiace). Kamoskina mala bola vo fusaku uz ked bolo 5 stupnov a Misulo bol len trosku prikryty dekou. Obcas mam taky divny pocit, ked ideme von,ci nie je prilis nalahko (to ked vidim ine kociky a deti), ale chory nebyva, ani prechladnuty nie, takze mu to takto asi vyhovuje.

Ten Rajec je co? Mineralka Rajec alebo nejaky dzus? Mne zatial pije vodu a neohrna nad nou nos, dokonca nechce ani caj. Raz mal granulovy hami caj, na moj vkus strasne sladky, tak ten pil, ale to bolo raz, inak len vodu. Skusala som mu sem tam dat ovocnu stavu zriedenu vodou, ale ani velmi nechce, ta voda mu zatial chuti najviac. A ja tiez len vodu pijem, vacsinou.

jankapiknova
13. aug 2009

deina mne sa tiez niekedy zda ze je na lahko obleceny, tiez sledujem sem tam co maju deti oblecene a nas je skoro vzdy najmenej obleceny 😀 , ale vidim ze mu nieje zima , nieje studeny,je spokojny tak mi je ho luto naobliekat ked viem ze to nema rad a stavim sa ze aj v noci keby porovnavam s mamickami co maju deti na spanie tak je zas nas najmenej obleceny 😀 ,a zas by ma tu len sprdli niektore mamicky ze som zla na svoje dieta 😀 ale nie. 😉

atrami
13. aug 2009

Moje decká tiež pijú čistú vodu. Naučil ich to MM. Potrpí si dosť na čistoutu v aute, takže tam majú povolenú len čistú vodu alebo minerálku.
Nebabuším tiež. Vždy majú ponožky a pokrývku hlavy. pokiaľ niesu 30°c teploty. Mladší nejako priťahuje úrazy. Vždy do niečoho zakopne alebo narazí, takže ponožky a čiapky slúžia ako chrániče. 😀

Moja doktorka je celkom fajn. V kojení podporuje. Antibiotiká predpisuje len v krajnom prípade.

mukky,
ahoj.
Kedy odchádzate?

sophie1981
13. aug 2009

dobre ranko...janka o kolkej bol budiek??? 😀

k obliekaniu...Katka bola narodena v 35tt, nevedela si udrzat teplotu, tak sme ju museli vyhrievat....to jej aj ostalo...asi do 2 mesiacov milovala, ked bola zababusena a ked jej bolo doslovne horuco....potom sme to zacali otuzovat...no a teraz sme na zlatej strednej ceste....ani malo ani vela, tak ako vacsina... 😀

jankapiknova
13. aug 2009

no moj jak je teplo velmi tak v kociku aj doma len na boso ale ked sa trosku schladi tak ponozky urcite. Ja sa tiez snazim davat cistu vodu hlavne v noci vecer a sem tam mu dam bylinkovi caj ale v mensiom pomere jak pisu. 😉

cestovatelkaandrea
13. aug 2009

atrami dik za napady 🙂

atrami
13. aug 2009

andrejka,
nemáš za čo, hlavne keď chutí. 🙂

mukky
13. aug 2009

atrami ahoj,ideme v piatok v noci

cestovatelkaandrea
13. aug 2009

atrami
a mala si niekedy taky problem ze ti dieta nechcelo jest zelenivo masovy prikrm viac ako tyzden. nas to strasne odmieta aj doma varene aj z poharika. predtym bol velky jedak a zjedol vsetko ☹

mamutka
13. aug 2009

nas tiez niekedy odmieta, moc to neriesim, lebo ked je horuco ani mne nechuti jest, radsej sa natlaci cerstvym ovocim a da si mliecko castejsie....ked na obed vobec nechce, ponukam mu prikrm miesto olovrantu, nech aspon daco z toho spapa, ale dam radsej viac ovocia, jogurt...ma teraz take sviezejsie veci radsej

zuzka1.
13. aug 2009

ahojte zienky,

mukky dnes mame sosovicku, uz je hotova, cakam ked sa maly zobudi, bude mnamka.
vcera som mu spravila 1x krupicnu kasu a nechcel, vykaslal s ana nu! tak mal potom broskynovu vyzivu, moja maka mu narobila slivkovu a broskynovu, este ked bude vela jablk, bude aj jablkova. to lubi aj maly aj mm.

my sme pili dlho len vodu cistu, teraz aj rajec bylinkovy. caje nechcel, asi preto, ze som stale hovorila ako to smrdi 😀 😀 😀

a otuzily sme aj my. Spava nezakryty, v izbe cez zimu 19-20stupnov, ale cez zimu v spacaku. Cez leto tricko, plienka, ponozky. Nikd yosm ho nejak extra neobliekala, ked bola kosa, mali sme fusak na kociku a decku, ale inak nikdy nejak moc. Co som s aja napocuvala od svokry, to bolo!!! 😝 😀 😝 😀

mukky
13. aug 2009

zuzka ahoj 🙂
robila si tak ako ja minule,ci inak?aj ja budem dnes robit malemu cervenu sosovicu s jogurtom a zemiackami,vcera mal polievku s maskom,zeleninou a ryzovymi vlockami...zvyknem davat dva dni maso,dva dni nie..je to rychle a malemu to chuti ako vsetko..

ja aj ked maleho sprchujem,tak obcas tu uplne poslednu sprsku vody tam taku vlaznejsiu,na posledne sekundy..

v zime kym idem spat,otvorim okno aj 6 krat dokoran na par sekund a vetram,davam aj zvlhcovac vzduchu..bojim sa aby nedostal laryngitidu,takze aj plysaky som dala prec z postielky,okrem jedneho ked zaspi a potom mu ho vyberiem von

maly zaspinkal,idem aj ja k nemu dospat

mukky
13. aug 2009

ja som este kupovane pohariky s jedlom a vyzivy nedavala a ani nechcem...rada varim,a nasi tiez urobili vyzivu ,len ciste ovocie a bez cukru,mnam,aj ja lubim

jankapiknova
13. aug 2009

aj ja rada varim mukky ale nas maly ked zacinal domace vobec nechcel,myslim zeleninove a tak som raz vyskusala kupit a to mu moc chutilo tak zo zaciatku papaval take a teraz uz spapa v pohode aj to aj to, a je to super,lebo ked sme na cestach alebo tak tak je velmi prakticke kupovane a doma sa snazim vzdy kuchtit 🙂

mukky
13. aug 2009

janka mne maly papa vsetko,este sa nestalo zeby mu nieco nechutilo,ale ak by nechcel papat tak tiez by som ich musela vyskusat,to je jasne.. 😵

jankapiknova
13. aug 2009

moj on papava tiez celkom dobre,no hovorim museli sme zacat kupovanymi,ale treb si vybret 😀 tak uz od malicka si vybera 😉

cestovatelkaandrea
13. aug 2009

aj ja som kupovala zo zaciatku len pohariky, lebo maly doma varene nechcel. zachutilo mu doma robene az po dvoch mesiacoch

zuzka1.
13. aug 2009

my sme zo zaciatku striedali varene s kupovanymi(poharikmi), ale malemu to prestalo chutit, takze cca od 10.mesiaca len varim. Ovocne som davala aj kupovane, ale posledne mesiace spapa len doma robenu vyzivu alebo cerstve ovocie, takze sme prestali kupovat.

aj my davame cez zimu, ked kurime zvlhcovac. a vetrame skoro stalr, kedze neznasam ten vzduch bez vetranie 😝

blesk44
13. aug 2009

ahojte, a odkedy sa moze davat ta cervena sosovicka?

berenika39
13. aug 2009

zkusili jsme to v desátém měsíci, jen do polévky, a super, ona snad nenadýmá tak jako klasická čočka. ted ji dělám i samotnou, na cibulce, podusím, dám do ní trochu pažitky a lžíci jogurtu.

cestovatelkaandrea
13. aug 2009

sosovica tak od desiateho mesiaca ako pise berenika

atrami
13. aug 2009

Aký je rozdiel medzi červenou a obyčajnou šošovicou?

Nám chutila aj fazuľa.

zuzka1.
13. aug 2009

atrami neviem, ale mukky ked mi davlaa recepty, hovorila, ze je sladsia myslim a skor sa uvari 😉

a mukky dnes som ju robila normalne, s mrkvou aj zemiakmi, trosku osolila a bolo hotovo a spravila klasika zaprazku.

shaula
13. aug 2009

Atrami - no je červená 😀 Vaří se jen krátkou dobu, nenadýmá, a po uvaření změní barvu na žlutou. Červená čočka se může dávat cca od 8 měsíců, normální o něco málo později.

atrami
13. aug 2009

Takže na obale je napísané červená šošovica/čočka.
No pozriem ju v obchode.