Sťahovanie na Oravu

angelikasj
23. máj 2020

Ahojte milovníci Oravy a Oravaci..Zvažujeme s rodinou sťahovanie na Oravu zo západného Slovenska. Milujeme hory a tiez nam chyba pokoj,ktorý tu na západe nie je ,no bojím sa ci je to spravne rozhodnutie. Nasli sme dedinku Likavka,ktora je na skok do Rk,kde je vsetko potrebne..No napr.take počasie,nebude to pre nas sok?Su tam v okolí Rk take tuhe zimy? Jedna známa vravela,ze na Orave vychádza slnko az o 11.00. Je to tak?Dakujem za každú radu a postreh..

bosorka2302
23. máj 2020

@angelikasj likavka nie je Orava ale Liptov. Pre mna Liptov top destinacia a zimy mi tuhe nepridu...Na hornej Orave su tuhsie

angelikasj
autor
23. máj 2020

@bosorka2302 Dakujem, nam to tiez velmi ucarilo, ako sme tam zacali posledne roky chodit pravidelne k znamym..A s pracou je to tam ako?

3petka
23. máj 2020

@angelikasj Asi tak nejak Likavka nie je Orava. Logicky si asi budeš musieť trosku zvykať na menšiu zmenu. Stromy tu kvitnú neskôr. A tvoja známa má asi o koliesko menej, nakoľko slnko vychádza na celom slovenku rovnako. Len ak budeš mat dom niekde rovno pod kopcom tak ti naň slnko môže zasvietiť až o 11.

bosorka2302
23. máj 2020

@angelikasj zalezi ake odvetvie co sa prace tyka..s blavou sa to porovnat asi neda ale mam pocit ze viac prac.prilezitosti tu je ako na spomenutej Orave. Zas blizko je Lm Bb takze ozaj zalezi od odvetvi v ktorom pracu zhanate..ved si pozri pracovne ponuky nieco pozistuj mimo konika a potom rieste tak zavaznu vec ako stahovanie

deti95060810
23. máj 2020

Maminka máš riadne medzery v zemepise...
Ružomberok poznám dôverne. Cez mesto tečie Váh a od neho poriadne fúka. Najmä v zime dobre ťahá. Likavka je časť mesta - za koľajnicami.... Do mesta na skok. Viac by som sa bála ako počasia čo so zamestnaním. Je síce v meste veľká fabrika - celulózka, ale vieš aká je teraz doba...všade počuť o kríze kvôli corone...
Ale prostredie je to pekné. Je tam síce chladnejšie ako na západe, ale ak si zvykneš tak to bude OK....
Ešte môžeš pozrieť na nete počasie tam kde bývaš teraz a v Ružomberku... Možno budeš prekvapená. ... 😉

jana_eyre_2
23. máj 2020

Akoby mohlo vyjsť slnko až o 11na slovensku? 😅

deti95060810
23. máj 2020

ak chceš vedieť viac skús sa dať do skupiny Ružomberok, LM, - žienky budú vedieť ako je to s prácou....

eliska13
23. máj 2020

@angelikasj prostredie krasne milujem ten kraj, vecery sú chladnejšie, zimy už nie sú také tuhé ani tam, ale to by bolo posledné čo by ma zaujímalo😀skôr by som rozmýšľala nad tou pracou, škôlky, školy, zdravotníctvo dochádzanie
Hlavne tá práca.

angelikasj
autor
23. máj 2020

@deti95060810 Vdaka za rady, chcela som vediet co najviac pre aj proti, na vietor sme zo zapadu zvyknuti, ale Likavka sa mi zda , ze je trosku chranena okolitymi kopcami..Pracu by sme hladali v oblasti zdravotnictva a manzel predaj v obchode, takze asi nic lukrativne..S tym slnkom to znama myslela tak,ze kym opadne ranna hmla a opar, je 11.00 hodin..

barra2
23. máj 2020

Ja pochadzam z Liptova, rodina z maminej strany z Oravy. Ako dieta som vzdy tuzila zit na Orave ale s pribudajucimy rokmy ostavam zit na Liptove. Podla mna Liptov ma viac moznosti, ci uz pracovne alebo aj volnocasove.

angelikasj
autor
23. máj 2020

@barra2 a vedela by si mi poradit konkretne nejaku dedinu alebo mesto, ktore je podla teba super pre rodiny? Nechcela by som prist do dediny, kde je iba krcma a kostol..Hlavne kvoli detom, aby sa v buducnosti mohli rozvijat..Samozrejme turistiku povazujem za c.1, ale asi ich bude zaujimat aj nieco ine..

eliska13
23. máj 2020

@angelikasj pozri si ponuky práce na profesii len tak pre info.Teda si sestrička?ľudia si robotu držia a sú roky na tom istom mieste.

deti95060810
23. máj 2020

@angelikasj tak to potom myslela dobre.... Niekedy ozaj je taká hmla, že slnko sa objaví tesne pred obedom...

deti95060810
23. máj 2020

@angelikasj však Likavka nie je zlá...do mesta blízko, len tam by som sa bála že veľa ľudí ide skratkou cez koľaje a už tam zopár ľudí zarevalo.... Najmä deti nevieš čo napadne.

kittykat22
23. máj 2020

@angelikasj Likavku nie - je tam smrad z Ruzomberka. Chod smer Dolny Kubin - je to tam lepsie. Vsade okolo su hory, Kubin ma dobre sportove vyuzitie a je tam Kubinska Hola na lyzovanie.

barra2
23. máj 2020

@angelikasj tak vo vacsine dedin mas len to, ja by som asi hladala nieco v okoli LM a LH. Kde LM uz ma celkom pekne vybavenie, prechadza tadial dialnica, v Jasnej si za par minut, do tatier ani hodinka nie, do PP tiez tak. Pre deti tu mas toho habadej.

angelikasj
autor
23. máj 2020

@kittykat22 takze je tam stale ten smrad? Naschval sme sa boli naposledy dva razy pozriet Rk aj Likavku kvoli tomu, ale nebolo nic citit, tak som sa potesila, ze to uz asi odstranili..Ci kvoli korone fabrika nepracuje v plnej prevadzke?

kittykat22
23. máj 2020

@angelikasj ano stale. Prosim ta, nechod do tej oblasti 🙄 Zaplatis x tisic eur aby si rano pila caj v smrade 🙈 Ja chapem ze ked sa tam niekto narodi alebo ma na mesto citovu vazbu tak mu to nepride. ALe ty ktora ides niekam len tak - si myslim, ze nie. Pozri IP, pisem ti.

dianaana
23. máj 2020

@angelikasj V RK uz davno nie je smrad. Likavka je velmi pekna dedinka, priamo je spojena s RK, ale ak budes byvat niekde na jej konci, kludne to moze byt do RK peso aj viac ako pol hodina. Dolny Kubin je podla mna ovela krajsi ak RK, ale obe mesta su v podstate porovnatelne, maju nadhernu prirodu, lyziarske stredisko a pod. Su od seba 15 min autom. Kubin je viac rozlahlejsi, a ma krajsie miesta ako RK. Ja by som sa riadila v prvom rade pracou - najprv si najdite pracu a podla toho sa stahujte.
Pocasie na Orave je super, to tvrdia vsetci blavaci. Ale uz aj tu ludia pomaly uvazuju o klimatiazii do bytov. V lete je o par stupnov menej ako na juhu, a teda prijemnych 30 😃 Zimy su tuhsie, tiez o par stupnov menej ako inde, ale nie je to nic dramaticke. Na horej Orave byva naozaj vela veeela snehu, ale na juznej je to tak ako inde. Ale ako vravim, v prvom rade PRACU. Ponuka ani platy tu nie su ako v BA. Tak isto aj domy su lacnejsie, ale len ak ich treba prerobit. Nove domy su uz tiez dost drahe.

luccija
23. máj 2020

@angelikasj čo od toho presťahovania sa očakávas?Máte 2 auta, deti sú ako veľké?Pracovné príležitosti sú mizerne, ak nebudeš mať dom časť domu na prenajimanie toto je oblasť kde väčšina ľudí žijú z turizmu.Ja tam mám blízko svokru.Ludia čo robia na úradoch, firmách, obchodoch si miesto drzia.dalej je práca ako čašník, kuchár za minimálku, chyžná.To už radšej Liptovský Mikuláš a okolite dedinky.Ale celkovo ja by som tam chodila na výlety, chatu nie presťahovať sa.Dochadzanie deti zo školy autobusmi do malých dedín je katastrofa

deti95060810
23. máj 2020

žiaden smrad v Rk nie je....Smrad bol kedysi. V škole sme nemohli ani len okná otvoriť...To bolo hrozné. Ale odvtedy je to už dávno.
Dolný Kubín? Tam je problém s robotou, A čím ďálej na východ ako Lipt. Hrádok tým je to horšie...
Na Turistiku máš dobre aj Martin. Veľká a Malá Fatra, Martinské Hole, Lyžiarske strediská... Blízko MT máš Za - a tam je omnoho lepšia zamestnanosť ako kdesi na Orave, alebo Liptove....
Inak dobre aj Terchová...Si blízko Oravy, blízko Kysúc a do Za máš pár Km....

lula313
23. máj 2020

Podľa mna to nie je stastne rozhodnutie. V RK je fakt len celulozka, čo sa týka ovzdusia, to je kvôli celulozke horsie ako v ba(casto v smogovych správach je na tom najhoršie a odporúča sa nevychádzat). A zabijes aj možnosti pre deti, čo sa týka vzdelania, či následného uplatnenia. Buď tiež skoncia v celulozke, alebo ti odídu daleko študovať VS, či za prácou. Keby som sa sťahovala, tak by som išla za lepsim(lepsie podmienky pre deti na štúdium, lepsie platená praca atd.)

lubica088
23. máj 2020

@kittykat22 tak v Likavke urcite smrad nie je, ked aj v minulosti bol v RK, do Likavky nikdy zapach nepresiel, pretoze tomu branil kopec Mnich… a teraz aj v Rk je ta situacia omnoho lepsia, SCP hodne investovala do filtrov… na Likavke je vyhoda v tom, ze je spojena s mestom a deti mozu na strednu a kruzky bez problemov chodit peso, nemusia riesit autobusy ani ty im robit taxikara
co sa tyka Dolneho Kubina, je tam pekne, ale s pracou urcite horsie… tiez by som ale najskor hladala pracu, az potom riesila stahovanie

@lula313 v RK sa odporuca nevychadzat ???? tak to som v zivote nepocula a nezazila 🙏

lenuliatko84
23. máj 2020

Aj na zapade su zapadnute dedinky.ja by som sa tam nestahovala

kittykat22
23. máj 2020

@deti95060810 terchova - rit sveta 🙈

majkeel
23. máj 2020

Zo zapadneho Slovenska na sever do divociny medzi horalov? Kupit pitbula, strelne zbrane, absolvovat kurz sebaobrany a boja o prezitie v divocine. ;)

deti95060810
23. máj 2020

@kittykat22 možno pre teba...😉

angelikasj
autor
23. máj 2020

@luccija Auto mame, manzel by pracoval ako predavat v okolitych mestach a tym, ze by sme nemuseli uz brat hypoteku, nemusela by som mat nevyhnutne pracu hned. S nad ale ako zdravotny asistent by som si ju casom nasla. Rozmyslali presne aj o prenajimani casti domu, to by bolo fakt super, keby sa to podarilo a mohla by som byt doma pri detoch. Likavka ma laka prave pre to, ze je spojena s Rk, kde su kruzky a skoly..ale ked je tam stale ten smrad, tak ma to fakt odradza..A co bude, ked budu deti vacsie ma az tak netrapi..Kazdy ma svoju cestu a nieco ine ho laka. Ja som byvala vo velkom meste, no vzdy ma to lakalo do hor a manzela tiez, tak si chceme splnit sen..Ak bude deti lakat rusny zivot, nebudem im branit. A mozno je dobre, ked budu studovat vysku v inom meste, aby sa osamostatnili..

angelikasj
autor
23. máj 2020

@majkeel to by som nepovedala...nechcem ist na nejake opustene lazy

pupavapampeliska
23. máj 2020

ja som z Oravy (Tvrdosin), prezila som tam väcsinu svojho zivota a vratit by som sa nechcela. jednoducho tam nie su prilezitosti. co sa tyka mladych ludi, po strednej sa väcsina rozuteka na VS a malokto sa vrati spät. nemam pocit, ze by sa situacia nejako za ten cas zlepsovala, skôr je to este horsie (co sa tyka pracovnych prilezitosti). urcite by som sa tam nestahovala bez vopred zabezpecenej prace. ako niekto spominal, ludia si tu dlhe roky drzia svoje miesto a ak on nahodou pridu, môze nastat problem.
zima byva horsia ako na juhu, to urcite, ale ani u nas uz nebyvaju 2m snehu ako kedysi (naposledy si pamätam, ze sa nieco take stalo v roku 2006), inak je zasnezena zima skôr vynimkou. samozrejme chladno je asi viac ako inde na Slovensku, len si nepredstavujte nejaku rozpravkovo zasnezenu krajinu, to by ste sa museli vratit spät v case :D leta byvaju podobne horuce ako na juhu, uz davno pominuli casy, ze by sme na Orave v lete nemali nad 30°C a ako niekto spominal - aj na severe sa klimatizacia stava pomaly nutnostou. mozno by som upozornila na silny vietor, ktory obcas byva (na to si treba zvyknut).
celkovo ako mlady clovek stahovanie na Oravu neodporucam a uz vôbec nie do nejakej zapadnutej dedinky. ked uz, tak nejake väcsie mesto, ale aj to je nic-moc.
nechcem, aby to vyzeralo, ze na Oravu iba kydam, to nie, ja som si tam svoj cas uzila a rada spominam na detstvo, ale od urciteho veku mi bolo jasne, ze na Orave nechcem zostat, ze tam jednoducho nie su prilezitosti pre buducnost. mam byvaleho spoluziaka zo strednej, ktoreho otec vlastni firmu a ten chalan na Orave zostal, pracuje pre otca a ma sa fajn. ja som dcera ucitelky a robotnika, bez ziadnych extra kontaktov, po gympli som odisla na VS do CR a keby som sa vratila domov, netusim, kde by som sa zamestnala.
to je môj pohlad, urcite by sa naslo kopu ludi, ktori by Oravu odporucili, naozaj to zalezi aj na tom v akej oblasti hladate pracu alebo ako si predstavujete buducnost.