Sťahovanie na Oravu

angelikasj
23. máj 2020

Ahojte milovníci Oravy a Oravaci..Zvažujeme s rodinou sťahovanie na Oravu zo západného Slovenska. Milujeme hory a tiez nam chyba pokoj,ktorý tu na západe nie je ,no bojím sa ci je to spravne rozhodnutie. Nasli sme dedinku Likavka,ktora je na skok do Rk,kde je vsetko potrebne..No napr.take počasie,nebude to pre nas sok?Su tam v okolí Rk take tuhe zimy? Jedna známa vravela,ze na Orave vychádza slnko az o 11.00. Je to tak?Dakujem za každú radu a postreh..

luccija
23. máj 2020

@angelikasj no neviem...pozerala si si ceny domov?Ak chces prenajímať všetci už chcú mať luxus, bazén, vírivku a nie tvoje 2 deti na dvore.v tomto okolí je milión penziónov, apartmánov za dobré ceny.Mas predstavu koľko muž zarobí ako predavač?Auto máte jedno?ak áno ty pôjdeš niekde z dediny do práce autobusom to máš zabitý celý deň.Ale tak idea je to pekná muž v robote, deti na vzduchu ja nemusím ísť hneď do roboty sem tam prenajmeme bude to prilepsenie, ale ak nebudeš mať peniaze z predaja bytu, domu neviem kde teraz bývaš na zivot a našetrené tak ľahké to nebude.Predavac zarobí cca 650 eur moja rodina v potravinách a to je dobrý plat.Vsetko záleží za koľko predate kúpite čo idete kúpiť novostavbu starší dom?Ja by som do toho nešla, ale ty možno nájdeš raj na zemi

angelikasj
autor
23. máj 2020

@luccija plan je taky, ze dom v ktorom teraz byvame, predame tak, aby sme nemuseli brat hopoteku..Podla moznosti, chceme najst uz prerobeny dom do 150 000, alebo v najhorsom pripade pozemok a postavit nejaky drevodom alebo drevenicu.. Ako som uz pisala, nechcem uplny zapadakov, bud mensie mesto, alebo dedinu, ktora ma dobre napojenie na mesto, ako ta Likavka, kde chodia busy kazdu hodinu, aj viac..Alebo sa da ist aj na biku..Nemusim hned pracovat v odbore..ked nic nebude, isla by som aj niekde upratovat, alebo pracovat do Lidla napr. Je to tam s pracou ozaj take zle? Myslela som, ze najhorsi je vychod a juh Slovenska..

lula313
23. máj 2020

@lubica088 Ano, keď hlásia Smogove spravy, tak aj povedia, kedy nemas vychadzat a Ružomberok je tam najčastejšie. Keď sme sli z tatier, tak okolo celulózky bolo prostredie úplne hmlisté, ja neverim, že je to tam s kostolným poriadkom. Podľa mna to bude niečo ako volakedy Nováky, že časom každý zamestnanec dostal rakovinu.

robin30
23. máj 2020

@angelikasj okoliu rk sa vyhni velkym oblukom koli mondi kto moze ide odtial prec a ak orava tak bobrov zazriva 😍

angelikasj
autor
23. máj 2020

@lula313 tymto si ma fakt odradila od Rk, pozerala som tie smogove spravy na shmu a fakt je tam najviac Rk. Ked pojdeme byvat niekam prec tak aj pre to aby sme boli v zdravsom prostredi a toto je upne zle.. Vdaka

26ka
23. máj 2020

napríklad krásne sú aj dediny ako Komjatná alebo Lúčky, ale aj z hľadiska dopravy by som volila väčšie mesto - priamo Ružomberok, resp. ešte aj tú Likavku (čo je samostatná dedina hneď pri meste, nie časť mesta ako píšu niektoré). Za mňa ten hlavný železničný uzol je dosť dôležitý, celý život som od takéhoto hlavného bodu musela dochádzať ešte Ďalšie 2 prestupy, takže určite skúste pozrieť ten Ružomberok, a jeho sídliská ako Roveň, Baničné, Polík, Kľačno, Satelity (so zástavbou rod. domov). A teda nielen kvôli doprave, ale aj z toho pracovného hľadiska to je dôležité.

luxus10
23. máj 2020

@angelikasj ani zo srandy by som sa nestahovala hore, ani zo srandy!!!!!

ak vam chybaju hory pravidelne ich navstevujte....zo je lrn taky syndrom tych, ktorym je dlhodobo teplo...mate dostatok slnka, rozmyslate inak...pre vas su hory prijemne osviezenie, pre dlhodobe zitie to vsak moze byt dlhodobe trapenie....

hovorim z vlastnej skusenosti....nikomu nevnucujem nazor...je ine sa narodit v teple a slnku, a ist do zamracenych oblasti, kde je vecna zima...

poznam viac ludi a nazor potvrdili,...niekomu je to jedno....

belllinka
23. máj 2020

Si radsej kupte nejaku chalaupu v lese na Orave na vikendy.

laila22
23. máj 2020

@luccija no neviem ci chcú mať všetci vírivku a luxus, určite s tým nepočítajú v prenajatej izbe. Kto chce luxus nech ide do grand hotela. Ja oceňujem aj bývanie v súkromí a určite som nečakala vírivku. Vždy sme sa zamerali na to, aby bola izba veľká, priestranná, úložný priestor, aby boli izby čisté a kúpeľňa a WC v štandarde... Bývali sme takto na Orave v drevenici a mali sme absolútne súkromie so svojou kuchyňou a sociálnym zariadením, v prednej časti bývali majitelia a ani sme o nich nevedeli.. Na dvore taktiež súkromie.. Známy bývali aj u rodiny s troma deťmi a nemali žiaden problém... 🙂 Rovnako rada od bývam aj v hoteli kde netreba napr. robiť raňajky... Záleží ako je človek nastavený a akú dovolenku chce prežiť.. 🙂

angelikasj
autor
23. máj 2020

@luxus10 mozem sa spytat, hovorite zo skusenosti, ze ste sa tam niekde narodili a zili, ci ste sa ako my pristahovali? Neviem, ci mate niekto zmapovane aj ine casti Slovenska, este ma napadlo okolie BB a Zvolena, tam by malo byt asi teplejsie. Po pravde najviac sa obavam tej zmeny klimy..Aj ked leta na zapadnom SR su poslednu dobu fakt neznesitelne..

luxus10
23. máj 2020

@angelikasj pristahovala som sa z tepla do zimy....prosto nadmorska vyska okolo 100 nm je a zostane pre mna relax, toto je trapenie....neviem v akej nadmorskej vyske zijete, ale viac ako 230 by som nesla ani zo srandy....

angelikasj
autor
23. máj 2020

@luxus10 byvame v Pezinku, tam je okolo 150 mnv..A teraz ste na akom mieste? Myslite, ze cela ta oblast Oravy a Liptova je taka chladna?

luxus10
23. máj 2020

@angelikasj ...neznesitelne leta....ale to teplo a slnko z vas vytlaci vsetok bordel....je to ina kvalita zivota....vsimam si ze tu hore su ludia hrozne nevrli a zli,je to nedostatkom slnka a svetla.... oni si to vobec neuvedomuju....

zuzanockamt
23. máj 2020

@majkeel to by som nepovedala

luxus10
23. máj 2020

@angelikasj liptov a orava, najlepsie sa vyjadria dievcata co tam ziju, kolko maju leto? peknych slnecnych dni? intenzita leta sa tu hore s tym vasim neda vobec porovnat....

luxus10
23. máj 2020

@angelikasj pezinok a 150 m nm, sen vsech divek...🙂 bielo vam zavidim...🙂

zuzanockamt
23. máj 2020

@luxus10 letá na Orave sú už dosť dlho veľmi horúce

angelikasj
autor
23. máj 2020

@luxus10 nepoznam az tak vela ludi zhora, ale tych, co som stretla a poznam su velmi ludski a dobri, ziadna falos, ci ohovaranie a arogancia..ale nezijem tam, neviem, ako je to naozaj

angelikasj
autor
23. máj 2020

@luxus10 v Pezinku neni co zavidiet, cely april sme nemali dazd, zahrada sa meni na pust, co bude v lete ani nechcem vediet..

zuzanockamt
23. máj 2020

@angelikasj čo sa týka ľudí, tak sú omnoho lepší, ľudskejší, ústretovejší, ochotní pomôcť...pani, ktorá tu píše, má uvedené bydlisko ZA, a tá okolo Oravy ani nešla

luxus10
23. máj 2020

@zuzanockamt je to vnimanim, pocitom, vies to co je vam horuce, mne je polozima....🙂

moji spoluziaci, kolegovia, ked je okolo 0 st C chodia doma na kysuciach po dvore v kratkom rukave....🙂

zuzanockamt
23. máj 2020

@luxus10 bežné sú teploty 30+ v lete, tak neviem

angelikasj
autor
23. máj 2020

@zuzanockamt a posledne zimy boli ake? Vy by ste ktore mesta, ci dedinky odporucala?

luxus10
23. máj 2020

@zuzanockamt jasne , urcite vies ci som sla ci nie, na orave mate miesta s najnizsimi rocnymi teplotami, hotove chorvatsko....

snazim sa niekomu zdola priblizit z dlhodobeho hladiska, co to je zmena klimy....

orava pre dolnozemca-tak na dovolenku, a nemyslim to ako urazku....

zuzanockamt
23. máj 2020

@luxus10 žiješ na Orave?

zuzanockamt
23. máj 2020

@angelikasj táto zima nič moc, čo sa snehu a mrazov týka...ja sa ale vyjadrujem o Dolnej Orave, okr. DK

angelikasj
autor
23. máj 2020

@zuzanockamt tam by som aj chcela, vyssie uz nie..A s pracou je to tam ako?

luxus10
23. máj 2020

@zuzanockamt teploty....neberiem vam 30 +,

chodte dole, tam maju 38+ ale pri inej nadm. vyske, inej klime, tlaku vzduchu, prefukava to tam....

hovorim komplexne....myslim, ze vo vseobecnosti plati, ze kazdy je nastaveny zit tam, kde sa narodil, a ostatne vnima inak,

a opakujem-bez akejkolvek urazky....

zuzanockamt
23. máj 2020

@luxus10 ja by som zase nemohla žiť "dole", hoci teplo milujem, ale mentalita ľudí mi nevyhovuje vôbec

zuzanockamt
23. máj 2020

@angelikasj teraz bude s prácou problém...no to všade