Stres - práca v potravinách

14. jún 2020

Ako bojujete so stresom? Ja to už nezvládam...Nemôžem spávať a podpisuje sa mi to na mojom fyzickom stave. Pracujem v potravinách na vyššej pozícií a tlaky z vedenia sú neuveriteľné. Dosiahnuť čo najlepšie výsledky s najmenším počtom ľudí. Sledujú každú jednú hlúposť na predajni a za všetko som zodpovedná ja. Keď sa nestíha, namiesto toho aby zabezpečili viac zamestnancov alebo aspoň brigádnikov, máme my viac kopnúť do vrtule. Robíme všetci na 110% a aj to je pre nich málo. Nehovorím o tom, že ak nám neotvoria v nedeľu tak vyhodia 1/3 zamestnancov. Teraz mi za každú nedeľu strhávajú dovolenku, do konca roka mi neostane nič na oddych. Včera som zaspávala s pocitom, že v pondelok znova príde kontrola z vedenia (ako každý pondelok) a nájdu chyby, ktoré mi budú vyčítať. No v sobotu je strašne veľa ľudí, nič sa nestíha, moje pokladníčky sa nedvihnú z pokladne aby išli na predajňu pracovať. Ani len nemôžem zatvoriť v zatváracej dobe, lebo si ľudia zvykli nakupovať k večeru a my musíme ostávať dlhšie v práci a vyhnať ich nesmiem. Strach z toho, že prídem o robotu je veľký - na druhej strane potrebujem zmenu inak sa každú chvíľu zrútim, no hľadaj si prácu teraz po korone. Ani neviem čo tu čakám, len som sa chcela vybúriť na klávesnici...

s_a
14. jún 2020

Ano, ja osobne som niečo podobné, len v menšom vydržala 3 mesiace 🙂 myslím si ze s takými skúsenosťami by nebol az taky problém nájsť si niečo v menej stresovom prostredí.. Nie je to proste pre každého

extempore
14. jún 2020

Nechapem... nemozu ti krátiť dovolenku... to je co za blbosť?

autor
14. jún 2020

@extempore ja musím každý mesiac odpracovať určitý počet hodín, ak sa tak nestane a nebude mi teda sedieť pracovný fond - sťahuje sa dovolenka. Ja si tú nedeľu môžem odpracovať iný deň alebo ostávať každý deň v práci dlhšie. Snažím sa niečo odpracovať, ale niekedy si človek musí aj oddýchnuť dva dni po sebe. Ak si odpracujem nedeľné hodiny cez týždeň, mám tak voľno jeden deň v týždni a nedeľu. A to je teda na palicu....

daganov
14. jún 2020

hľadaj inú prácu, aj keď je to teraz ťažké, lebo sa to podpíše na tvojom zdraví

sissy27
14. jún 2020

No na tvojom mieste sa obrátim na príslušné orgány (inšpektorát práce, daňový úrad). Ako ti môžu len tak strhávať dovolenku za dni, kedy je oficiálne zatvorené? Ako to, že nemôžete zatvoriť v stanovenom čase - lebo ľudia si zvykli? Ako zdôvodníte predaj mimo otváracích hodín, veď pokladňa zaznamenáva aj čas?

kate_cs
14. jún 2020

Ja som pracovala v obchode na vedúcej pozícii a presne viem o čom píšeš. 10 rokov som pracovala v tomto odvetví a ku koncu som odrobila 200 hodín mesačne a sama sa čudujem, že som dokázala otehotnieť. Skoro ma to ku koncu zomlelo. Peniaze nie sú všetko. Po materskej si budem určite hľadať pokojnejšiu prácu, síce za menší plat 🤷🏼‍♀️

bimbambim
14. jún 2020

Za nedeľu máš mať nie dovolenku ale prekážka na strane zamestnávateľa a po druhé vykašľali by som sa robiť na 110 percent keď sa raz nestíha tak sa nestíha pokiaľ ti sedia peniaze a tovar by som nič navyše nerobila a obrat sa inšpektorát práce

loginexistuje
14. jún 2020

@sissy27 jasne ze mozu to takto robit ved preto nie je otazka zrusenia nedelneho predaja taka jednoznacna ak ho stat zakaze upravia pracovny cas 1/3 ludi vyhodia a potom uz nebude treba to takto nadrabat aby sedel pracovny fond

tslobik
14. jún 2020

Ja by som sa vykašlala na takú prácu. Tiež som si povedala, že budem robiť len tam, kde budem spokojná.

mogaa
14. jún 2020

Tiež mi to nie je jasné s tým sťahovaním dovolenky, lebo ako hovoríš pracovný fond nepustí.....normálny týždenný prac.čas je 40,5hodiny, takže zase to nie je že ak pracuješ 6dní v týždni robíš 9hodín.....maximálne môžeš týždenne odpracovať 48hodín to znamená že ak pracuješ 5dní , tak je to denne cca 9,5hodiny(samozrejme na ten daľší týždeň pracuješ o tie nadrobené hodiny zase menej).....takže stačí si tú nedeľu rozrátať medzi ostatné dni kedy pracuješ, ale určite nie čerpať dovolenku.....

pribinak
14. jún 2020

Tu na MK sú právnici, podľa mna ti dovolenku strhávať nesmu.

autor
14. jún 2020

@mogaa áno môžem si to odpracovať tak ako som písala...ale tiež si chcem aj oddýchnuť. Ale keď bola korona v "plnej sile" mali sme prísny zákaz ostávať nadčas alebo chodiť do práce v čase voľna, aby sme sa nestretávali na pracovisku s druhou smenou. Tak tam to inak nešlo ako strhávaním dovolenky. Ale ako píšu ženy vyššie, asi sa naozaj obrátim na inšpektorát...

mogaa
14. jún 2020

ale na druhej strane v čase korony mohol zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky, pretože prevádzka fungovala......s určitou časťou dovolenky môže zamestnávateľ manipulovať a nariadiť čerpanie.....aj v automobilkách sa to rieši štýlom že keď nie je práca, tak pár dní sa to vykryje dovolenkami a zbytok sú zamestnanci na percentách doma

sissy27
14. jún 2020

Mne to nijako nepríde ok aby ti strhávali dovolenku. Osobne si myslím, že to malo byť ošetrené buď dodatkom k pracovnej zmluve s úpravou prac.času, alebo ako píše @bimbambim prekážka na strane zamestnávateľa.
@loginexistuje môžu len tak oberať ľudí o dovolenku, lebo sú ľudia ticho, alebo to má aj nejakú oporu v zákone?

amienne
14. jún 2020

Urcite na inspektorat. Ja ta chapem i ked pracujem v potravinarskej obchodnej firme nie priamo na prevadzke ale v strednom manazmente na centrale. Ten stres je strasny. Mala som uz 2x diagnostikovany syndrom vyhorenia. Teraz som na materskej. A vies co rozhodla somsa ze sa tam uz nevratim. Kaslat na ten nadstandardny plat. Dako bude. Zdravie mam len jedno a deti s matkou troskou budu mat zniceny zivot, rovnako manzel. Hladaj novu pracu ak mas strach dat vypoved bez istoty zamestnania a utekaj cim skor prec. Drzim silno palce.

loginexistuje
14. jún 2020

@mogaa zamestnavatel disponuje celou dovolenkou a je to bezne ze sa teraz nariadovala dovolenka

@sissy27 ano mozu a robili to aj v inych odvetviach nariadovali cerpanie dovolenky u ludi kde nebola platena plna alokacia uplne bezne

predavacky maju moznost rozlozit si to v tyzdni ak nechceli nemuseli ale potom je cerpanie dovolenky

sendy1977
14. jún 2020

@loginexistuje zamestnávateľ disponuje celou dovolenkou, ale ešte stále platí, že musí dať vedieť 2 týždne vopred? Alebo sa to zmenilo ?

loginexistuje
14. jún 2020

@sendy1977 hej 14 dni
Z ustanovení § 111 až § 115 Zákonníka práce vyplýva, že dovolenkou zamestnanca v celom jej rozsahu disponuje zamestnávateľ. To znamená, že zamestnávateľ plánuje a určuje celú výmeru dovolenky zamestnanca pri rešpektovaní pravidiel uvedených v citovaných ustanoveniach. Nástup dovolenky musí zamestnancovi oznámiť aspoň 14 dní vopred, pokiaľ sa s ním nedohodne inak.

sara07
14. jún 2020

ked pridu z vedenia, nenechaj sa drbat ale popros jedného nech pride ako pozorovate v sobotu a nech ti povie ako to máte stihat
vypytaj si brigadnikov alebo novu prac.silu
čo sa týka nedele napíš p.Matovičovi ako pre jeho sanitárny den padáš na hubu, môžem ti povedat že takto je to všade bud nedela alebo už -50až -80 hodín nadčasov ktoré si raz trpko odmakáš ako fretka a budeš padat na hubu
inak na nedelu by mala byt prekažka na strane zamestnávatela čo aj je v podstate, lebo ty chceš príst do práce ale nie je ti umožnené lebo je zatvorené, no len to su papierovačky a mal by ti náhradu mzdy platit štát + žiadne minusové hodiny
treba písat na fb matovičovi, sas robit tlak aby láskavo otvorili a potom nech sa dohaduju kolko chcu, naštastie sa aj už začnaju ozyvat aj politici že nedela je protiustavne zavreta , nudzovy stav skončil a sanitarny den alebo hodiny sa daju poriešit aj inak

sara07
14. jún 2020

@extempore môžu v plnej polnej , ano je to prekažka na strane zamestnavatela ale to by štat musel niečo aj robit

selest
14. jún 2020

A potom este placu ze ak nebude v nedelu otvorene tak "musia" prepustit predavacky. Prd musia kludne by im mohli poprekladat sluzby aby ich bolo na smene viac a nemuseli by doslova behat pomedzi zakaznikov s paletami ze ma kolkokrat skoro zvalia alebo kasuju tak rychlo ze nestihnem ani zaplatit a uz mi tam hadze tovar dalsieho zakaznika. Verim ze si v strese preto ja ako zakaznik som z toho v strese tiez. Su to nenazranci hlavne velke retazce..zila som dlho v zahranici a fakt tam ked som isla ci do lidla ci do tesca alebo ineho obchodu tak to bola pohoda klud, vsetci mily usmiaty. Za kasou robili velakrat babicky a dedkovia co ti 3 veci kasovali 5 minut a este si s tebou pokecali. Boli to tie iste retazce, mali tie iste ceny ako my tu dokonca velakrat nizsie, predavaciek viac na smene s neporovnatelnymi platmi o pristupe atmosfere ani nehovorim. Zaujimave ze tam neskrachovali koli tomu ze v nedelu zatvoria ani koli tomu ze prijmu posilu navyse len u nas na sk...Drzim ti palce

sara07
14. jún 2020

uplne presne manžel má presne toto , padá na hubu ale nedelu si vala šunky , jul to si už sám napisala dovolenku na nedelu lebo to naozaj takto nejde už
pracuje ovela viac ako ked bol obchod v nedelu otvoreny a to je z tých čo si pytaju na nedele pracu
tiež nadava ako pohan na systém čo je

sara07
14. jún 2020

@selest nie to tak nebude, to by sme museli mat iné zákony, oni maju vypočitane presne kolko ludi budu mat na ploche a kolko vydržia , čo najviac nahrabat pre svojich akcionarov a máme tak užasne zakonik prace že v pohode môžu robit to čo robia
oni prepustia ludi aby bol fpč , a pokial tu bude tak že na poziciu predavačky budu hladat tri mesiace a nik sa im neozve tak dovtedy budu držat to v taktom tempe aj množstve ludi
lenže tu sa povie nooo a oni hned na zadné opustíme slovensko a namiesto toho aby vláda povedala nech sa pači tam su dvere cuvnu a robia čo chcu si na slovensku
na ploche má napr v nemecku alebo rakusku ovela viac ludi, tá ista plocha aj retazec, a to po platoch pomlčim

sara07
14. jún 2020

@sissy27 robi sa to všade vo velkom bud minusove hodiny alebo dovolenka len malokto to má ako prekažku v práci záleží ako maju odbory postavene

pleja
14. jún 2020

našla som aj toto: Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca, čo ustanovuje § 111 ods. 5 Zákonníka práce. Teda nemôžeš si vyčerapť dovolenku za ceý rok ako náhradu za nedele, musí ostať dovolenka tak, aby boli 2 týždne na oddyc. Ináč ako píšu ostatní...inšpektorát práce. Nie sme v otrokárskej spoločnosti.

luzzia
14. jún 2020

normalne poposielajte link na tuto diskusiu vsade, kam vas napadne - idealne take tie zvucne mena - kovacic hanzelova, brano zavodsky, poslite to kludne dennikom, mediam, politikom. a nie len opis problemu, ale vazne link na tuto diskusiu, nech vidia, nech sa vyjadria, citat sa to da aj bez registracie na MK.

sara07
14. jún 2020

@pleja ale to sa menilo v uprave na začiaku pandemie aby zamestnavatalie mohli s dv robit čo chcu
napr, kamoška čo robí v obchode , čo boli v obchode cez pandemiu môžu si zobrat v lete dv, kto sedel doma cez letne mesiace má zakazané na 10-11 si môžu zobrat

pleja
14. jún 2020

@sara07 Neviem, možno to korona naozaj zmenila, ale radšej by som si to poriadne naštudovala a obrátila sa na príslušné miesta.

mimka795
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzi56
14. jún 2020

@selest presne, sú to nenazrane svine, je som pracovala v jednote dva mesiace.
Najhoršie na tom bolo, že podveduca bola taká krava že až.
O 18tej sme mali zavrieť, a ona ešte o 17tej začala vláčiť nový tovar, aby som vykladali, fotónom zákazníci, upratať predajnú, no des.
Domov som chodila o pol ôsmej, a to som to mala päť minút.
Oni majú aj 300 % prihodenych na tovary, manzel pracuje v oblasti predaja, nakupujú úplne za lacno a keď to potom vydim v obchode🤨.
Predavačky by sa mali zamyslieť, ale vždy sa nájde neaky ritolez čo mu jebe a mysli si že o tých 50€ čo dostane viac bude milionár.