Veríte v Boha?
Ja už za tie roky nie
Stručné zhrnutie
- Verejná diskusia o viere v Boha sa v témach delenia jasne rozdeľuje medzi veriacich, neveriacich a agnostikov a často sa točí okolo otázok utrpenia a zmyslu života.
- Veriaci v diskusii odkazujú na duchovné zdroje a praktiky ako Biblia, Denníček sestry Faustíny Kowalskej, modlitba, spoveď, sväté prijímanie a sviatosť pomazania chorých ako prostriedky na znášanie bolesti a hľadanie zmyslu.
- Kritika a obrana vedy sa v diskusii stretávajú pri téme pôvodu života; spomenuté zdroje zahŕňajú evolučnú teóriu, dokument "Achillove päty evolúcie" a odvolania na Big Bang alebo vedeckú literatúru.
Q: Ako nájsť kresťanské duchovné zdroje a literatúru na posilnenie viery?
A: Diskusia konkrétne odporučila Bibliu a Denníček sestry Faustíny Kowalskej ako duchovné texty a spomenula zjavenie vo Fatime ako príklad náboženského svedectva.
Q: Kde hľadať populárno-vedecké vysvetlenie otázky pôvodu života a evolúcie?
A: V diskusii sa uvádza dokument "Achillove päty evolúcie" a "odborná literatúra" ako odporúčané zdroje; Stephen Hawking bol tiež spomenutý v súvislosti s vedeckými názormi na vznik vesmíru.
Q: Aké náboženské praktiky sa v diskusii uvádzajú ako pomoc pri chorobe a utrpení?
A: Veriaci v diskusii uvádzali modlitbu, spoveď, sväté prijímanie a sviatosť pomazania chorých ako konkrétne prostriedky, ktoré poskytujú útechu a zmysel pri utrpení.
Q: Kde nájdem historické kritiky cirkvi a konkrétne príklady zneužívaní?
A: V príspevku s historickým prehľadom sa menia konkrétne mená pápežov (napr. Ján XII., Alexander VI.) a uvádzajú sa inštitúcie ako Inkvizícia; podľa textu Inkvizícia v Španielsku potrestala okolo 341 000 osôb, z ktorých za živa upálili 31 912.
Q: Ako riešiť vnútorné pochybnosti medzi vierou a vedeckými argumentmi?
A: Diskutujúci odporúčajú čítať odbornú literatúru, porovnávať teórie (evolúcia, Big Bang) a zároveň zvážiť osobné duchovné skúsenosti; konkrétne menované zdroje sú Darwin, Stephen Hawking a lokálne odporúčané knihy či dokumenty.
Q: Aké filozofické otázky zostávajú bez dohody v debate o Bohu?
A: V diskusii zostávajú otvorené otázky ako "kto stvoril Boha?" (paradox prvotného hýbateľa), právomoc náboženstva v dejinách a otázka, či je utrpenie dôkazom alebo vyvrátením existencie Boha.
Závery z diskusie
Zhoda
- Diskusia sa rozdeľuje medzi veriacimi, neveriacimi a agnostikmi, pričom každá skupina používa osobné skúsenosti alebo rôzne zdroje (Biblia, vedecká literatúra) na obhajobu svojho postoja.
- Veriaci často uvádzajú sviatosti (spoveď, sväté prijímanie, sviatosť pomazania chorých) a modlitbu ako konkrétne prostriedky na zvládanie utrpenia.
Sporné názory
- Niektorí účastníci tvrdia, že evolučná teória je "dokázaná" a pozorovateľná, zatiaľ čo iní ju označujú za nedokázanú a preferujú stvorenie alebo inteligentný návrh.
- Náboženstvo v diskusii je prezentované buď ako zdroj morálnej sily a nádeje, alebo ako nástroj moci a historického zneužívania (napr. kritika pápežov, Inkvizícia).
Otvorené otázky
- Existuje Boh a je možné túto existenciu empiricky dokázať?
- Prečo dobrí ľudia trpia a zlí ľudia sa často majú dobre — je to dôkaz božej spravodlivosti alebo jej absencie?
- Ako riešiť logický paradox "kto stvoril Stvoriteľa?" pri argumentoch o pôvode sveta?
Spomenuté značky a firmy
Cirkev, Vatikán, Inkvizícia, Kostnický snem, Pápežský palác
Spomenuté produkty a metódy
Denníček sestry Faustíny Kowalskej, Biblia, modlitba, spoveď, sväté prijímanie, sviatosť pomazania chorých, dokument "Achillove päty evolúcie", evolučná teória, Big Bang, kreacionizmus, agnosticizmus
Miesta a osoby
Fatima, Rím, Praha, Naardene, Bologna, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko, Ježiš Kristus, sestra Faustína Kowalská, Ján Pavol II., Stephen Hawking, Aristoteles, Platon, Charles Darwin, Mikuláš Koperník, Giordano Bruno, Galileo Galilei, Ján Amos Komenský, Dante Alighieri, Ján XII., Benedikt IX., Gregor VII., Bonifác VIII., Urban VI., Ján XXIII., Eugen IV., Gregor XII., Pavol III., Pius IV., Sixtus IV., Innocenc VIII., Alexander VI., Pius V., Gregor XIII., Sixtus V., Innocent X., Lev XII., Gregor XVI., Lev XIII.
@hendikep "@hankab pozri, ludia ako Ty by mohli mat znamenie pred ocami ale by mu neuverili. Viera je dar."
Haha, ano, v tomto mas pravdu, je to presne tak. My (ateisti) ziadnemu znameniu neuverime len tak. O akom znameni hovoris? Napriklad tomto?
https://www.youtube.com/watch?v=nsWMUZ0dIygAno, samozrejme, niekomu take znamenie staci, ved ako sa tam krasne vsetky modlia 🙂
@hankab k tej vymyslenej knihe.z biblie existuje vyse 25 000 manuskriptov. o existencii julia cezara existuje asi 60 manuskriptov.nikto nespochybnuje,ze cezar existoval,ale biblia je vymyslena.zvlastne.mozeme sa bavit o tom,ci su udalosti v biblii opisane pravdive,rovnako ako sa mozeme bavit o tom,ci su akekolvek historicke spisy pravdive,ale bavme sa o ton exaktne,ako o inych spisoch.
@lonely66 Nie, toto je myslene ako fakt. Asi preto ti ludia isli za Jezisom, ze im dal jest. A preto ho chceli vyhlasit za svojho krala. Mysleli si, ze im da jest vzdy. A preto mu vtedajsi predstaveni isli po krku, bol nezelany, bural ich zauzivane zvyklosti. Mimochodom, ako sa daju vedecky vysvetlit tela mrtvych ludi, ktore ani po desatrociach nepodliehaju rozkladu? Bez zasahu zvonka, prirodzene. Preco sa bezne clovek rozlozi a preco to u niektorych neplati? Je ich vo svete niekolko...
@lonely66 ok, mozeme ukoncit tuto nikam neveducu debatu. Uz len dodam na zaver, ze keby nebolo ocitych svedkov Jezisovho posobenia, krestanstvo by nevzniklo. Kto by veril vymyslenym bludom v situacii, ked viera v taketo "bludy" znamenala smrt? Asi len cisti blazni. Aj ti by si to zrejme vo vazeni pri muceni a pred popravou rozmysleli, ci im to za to stoji. A urcite by to nebolo take masove, ako sa to stalo. Verit v bludy moze par jednotlivcov, ktorych polutujeme pre ich ubohost, ale krestania rastli ako huby po dazdi... A zacali verit aj ti, ktori krestanov najprv prenasledovali a zatvarali do vazenia. Taky Savol - Pavol napriklad. Sam priznava, ako nivocil Boziu Cirkev, kym sa ho Jezis neopytal, preco ho prenasleduje... Takze ano, mame slobodnu volu, v vo verit chceme a budeme, ale popri tom mame aj moznosti skumat, co a ako sa naozaj stalo.
@lonely66 to nemáš pravdu moje dieťa nie je pokrstene, nech si samo zvolí v akej viere chce vyrastať. Navyše krst v kostole nie je biblický, biblický krst je ponorenenim, nie pokropenim. Chodiť do kostola alebo veriť Bohu, môžu byť 2 rozličné veci.
Stvorenie sveta si nájdi v knihe Genezis prvá Mojžišova, hneď prvé strany.
@kristiii Každé náboženstvo, ktoré vzniklo, vyjadruje to, že človek nie je len telesný, ale aj duchovný. Ešte si pamätáme z hodín dejepisu, že vo svete prevládalo polyteistické vnímanie sveta, ľudia uctievali bohov podľa prírodných úkazov, alebo na základe spoločenského diania (boh Slnka, hromu, mora, ale aj vojny, lásky, uctievanie panovníkov ako bohov atd.) V tomto sa odlišoval judaizmus, ktorý si držal líniu viery v jedného Boha a to aj v časoch, keď všetky okolité národy mali mnohobožstvo. Ustáli to aj v časoch, keď boli pre svoju vieru prenasledovaní, občas sa vyskytol nejaký úlet typu Zlaté teľa, ktoré si urobili, keď sa nevedeli dočkať Mojžiša, ale vieme, ako to dopadlo, Mojžiš sa vrátil aj s Desatorom a Zlaté teľa bolo zničené... Z toho vidno, že človek odjakživa prahol po duchovne, vedel, že existuje niečo, čo ho presahuje, tak sa snažil si to nejako vysvetliť po svojom. Židia však boli výnimoční v tom, že ich Boh im sľúbil, že sám odčiní hriech, ktorý človek spáchal a síce tým, že im pošle Vykupiteľa. Jedine Božou mocou a výchovou svojho ľudu Židia neprepadli pohanskému vnímaniu sveta ich kultom, udržali si svoju v časoch prenasledovania a potom, keď Ježiš vykonal svoje dielo, pred svojím nanebovstúpením dáva pokyn: "Choďte a učte všetky národy a krstite ich v mene Otca i Syna i Ducha Svätého." Ježišovi učeníci dostali ten pokyn v časoch, keď všetky národy už boli ukotvené v nejakých svojich svetonázoroch a hlásať iného Boha, inú vieru, ako boli zvyknutí veriť, znamenalo pre kresťanov často prenasledovanie, väzenie a smrť. Ale keď sa už zavŕšilo to dielo vykúpenia, Boh sa chcel zjaviť všetkým ľuďom. Káže ľudí učiť, vysvetľovať a potvrdzoval to mnohými zázrakmi. Áno, vznikajú nové náboženstvá aj potom, napr. islam vznikol vraj vďaka zjaveniu archanjela Gabriela. Podľa opisu, ako Mohammed pri tých zjaveniach trpel, je to úplne iný anjel ako tí, ktorí sa objavili v judaizme, či pri počatí a narodení Ježiša Krista. Predpokladám, že toto je dielo padlých anjelov, teda zlého ducha. Aj kvôli tomu, že Ježiš varoval pred falošnými prorokmi, ktorí sa časom objavia. Teda aby som sa vrátila k tvojej otázke. Áno, niektoré náboženstvá si ľudia vymysleli a niektoré vznikli zásahom nadprirodzených síl, preto je človek povolaný skúmať a rozlišovať a prosiť Boha o dar múdrosti, rozumu a viery.
@karolinakr "Ludia, co boli v nemocnici, stratili vedomie a vznašali sa nad salou a videli sami seba..Nemožu si vsetci tu istu vec vymyslieť"
Áno, ľudia také pocity zažívajú. A už aj máme dosť dobré predstavy o tom, ako k nim dochádza. Dokonca zážitky oddelenia duše od tela, svetlo na konci tunela, rekapituláciu celého života a blažený pokoj dokážeme cielene vyvolať - napr. pomocou ketamínu (ktorý sa využíva pri anestézii a ktorý ovplyvňuje činnosť zrkadlových neurónov). Ak pri operácii mozgu vyradia z činnosti pravý angulárny závit, budeš mať pocit, že sa vznášaš dva metre nad svojim telom a pritom budeš pri vedomí vnímať, čo sa deje. Dokonca je možné mierny mimotelový zážitok vyvolať len tým, že človek si dá silné líčenie a potom sa na seba díva na videu v reálnom čase (nie zrkadlo, kde je obraz otočený). Tieto pocity sú jednoducho spôsobené tým, ako sa nám v mozgu vytvára mentalny model priestoru a našej pozície v priestore. Predpokladá sa, že zážitok z "onoho sveta" je prirodzený dôsledok vyhasínajúcej činnosti kortexu.
@kristiii Áno, vierovyznaní je celkom dosť, ale v žiadne iné okrem kresťanstva nerieši problém odpustenia a viny, zo všetkých veľkých náboženských vodcov je Kristus jediný, ktorý sa nám postaví po boku tvrdiac, že je naším Stvoriteľom v ľudskej podobe, príde vyriešiť problém viny za naše hriechy, kedy trpel viac ako ktokoľvek z jeho stvorenstva a viac ako všetci spoločne. Podal nám dôkaz toho, že nás miluje a že je k nám lojálny a chce, aby sme mu dôverovali v čase, i v nečase, v utrpení i radosti, až do večnosti.
@kristiii doplnila by som @morusha, že nielenže Boh prišiel na zem kvôli človeku, aby nám dokázal svoju lásku, ale vyžaduje aj od nás milovať blížneho ako seba samého. Nie je to sebastredné náboženstvo, kde je človek sám sebe bohom a sám sa snaží očisťovať, reinkarnovať, sám sa dopracovať k nirváne a blaženosti, neriešiť problémy iných, nechať človeka svojmu osudu, nech trpí, asi musí, asi si odpykáva tresty za minulé zlé životy a pod. Boh, ktorý je osobou a je živý, miluje človeka a neželá si, aby trpel a ani aby spôsoboval utrpenie. Preto hovorí, že človek bude súdený z toho, koľko lásky rozdával okolo seba. Kresťan má byť ten milosrdný Samaritán, ktorý zraneného človeka neobíde, ale mu poskytne pomoc. Nielen v tej fyzickej rovine, ale aj v duchovnej. Máme obväzovať rany krvácajúce, aj rany spôsobené hriechom.

@morusha v tom pripade mozem byt boh aj ja, aj kazdy z nas, kto si presiel smrtou blizkeho cloveka v mladom veku, nepravostou, sklamanim, lebo som si ho prezila na vlastnej kozi. Preto by ma mal niekto uctievat?