Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zadubené biele prádlo

tatianka79
4. aug 2014

Ahojte...nikdy som s tymto problem nemala, ale mam 20 mesacneho synceka a stale pre neho periem v Lovele. Hlavne biele bodycka napriek vyvarke ostavaju zadubene, najma okolo lem krku a na plieckach a hlavne body od CA ☹ ktore su inak super. V akom prasku periete? Davate aj vanish? Toto som zatial neskusala. Mate niektora tieztakyto problem? Nase veci periem v Persile ale Pervole a vsetko ok. Aj Lovela je fajn len pri tychto bielych veciach som akosi nespokojna...ale body od HM ok, Tesco tiez..tak neviem

warholette
4. aug 2014

co znamena zadubene? zazltnute? zosivene?

lilysk
4. aug 2014

@warholette znamena nie ciste ako slubuju v reklame 🙂)))

lilysk
4. aug 2014

@tatianka79 Periem jedine v Arieli - nemeckom - na biele a nedam na neho dopustit 🙂 Pred tym som mala tiez biele veci take sive ...fadne ...teraz su ziarivo biele 🙂

warholette
4. aug 2014

@lilysk to vazne? to je nejaka novinka.. http://slovnik.azet.sk/pravopis/slovnik-sj/?q=z... v takom zmysle som ho este nepocula, preto sa cudujem 😕 😝 😉

anatalia77
4. aug 2014

@warholette aj ja to slovo pouzivam v suvislosti s bielym praadlom
Je zadubene

warholette
4. aug 2014

@anatalia77
@lilysk
@tatianka79
odkial ste? ja pochadzam zo zapadneho slovenska, je to slovo specificke len v niektorej oblasti SK?

ukulela
4. aug 2014

@tatianka79 ja teraz periem veci po neterach / synovcoch pre moje babo. roky stali vo vreciach. plienky zaztnute, kosielky-ako pises-zadubene. kupila som toto http://www.vmd-drogerie.cz/sanytol-dezinfekcni-... a vysli aj flaky zo zalejovanych plienociek, samozrejmo potom este jedno pranie v detskom prasku, no ten sanytol ma milo prekvapil. konkretne tuto buksu s praskom som kupila v metre.

lilysk
4. aug 2014

@warholette Kosice ... z vychodu 🙂)...uz moja prababka pouzivala to slovo 😉))))
Inak moj manzel je z PD a vela krat su slova ktorym nerozumie 🙂)

simisi
4. aug 2014

@warholette ja som z Trnavy a tiez mame zadubene pradlo 😎

tatianka79
autor
5. aug 2014

@warholette Ahoj, skus si pozriet prirucku slovenskeho pravopisu 🙂 zadubeny je uuuplne spisovne pridavne meno...ani somnerozmyslala ked som pridavala diskusiu ale teraz som to radsej checkla 🙂 studovala som slovencinu na vyske a zalezi mi na tom ako sa vyjadrujem (aj ked nie vzdy) 🙂

tatianka79
autor
5. aug 2014

@ukulela Dakujem 🙂 idem to dnes kupit 🙂

0silvia0
5. aug 2014

@simisi
@tatianka79
teda ja som tiež z Trnavy, ale o zadubenom prádle som v tejto diskusii počula prvý krát, a priznám sa, toto slovo mi bolo strašne smiešne v súvislosti s prádlom, nakoľko som vždy slovo zadubený počula v súvislosti ako obmedzený, hlúpy atď. Takže nedalo mi to, nalistovala som si Krátky slovník slovenského jazyka, a bolo tam!!! Skutočne, výraz zadubený znamená 1. hlúpy, obmedzený 2. špinavé, zájdené prádlo
Myslím, že jazykové okienko môžeme uzavrieť a venovať sa skutočne zájdenému/zadubenému prádlu.

ukulela
5. aug 2014

@0silvia0 vidite, my mame zadubene pradlo a vy mate táčky 🙂

terezka1947
5. aug 2014

ja som minule niekde citala,ze tekute prasky nemaju v zlozeni taku (silnu?)bieliacu zlozku ako tekute...a tak som zacala prat biele veci v "praskovej forme"...a zda sa mi to lepsie...teda,dufam,ze si to nenahovaram 😀
a pouzivam na manzelove kosele Lanzu bielu....inak na drobcove vecicky iba klasicke "detske"prasky a na biele bavlnene plienky alebo nieco podobne biele tiez iba Lanzu

ichbinich
5. aug 2014

@tatianka79:
Suhlasim s @terezka1947, tekute prasky naozaj neperu tak dobre a nemaju taku dobru bieliacu zlozku.
Takze by som odporucala oprat veci v prasku na biele pradlo, ktory obsahuje aj zjasnovace a bielice, staci pozriet zlozenie.
Ak by problem pretrvaval, odporucam Vanish na biele, s tym som dostala von aj krem na opalovanie z bielych triciek (ale po dvoch praniach a namacani).
Este sa odporuca prisypat prasok do peciva, cely balicek ku prasku a prat, pripadne sodu bikarbonu.
Ale neviem, ci vyvaranim sa to pradlo uz neznicilo... Ja periem maximalne na 60°C.
Co este pomaha na kadejake anonymne flaky je namocit pradlo na noc. (Biele na noc, farebne na kratsie). Do kybla dat polovicu davky prasku na pranie a polovicu davky Vanishu alebo ineho oxi cistica, rozmiesat, pradlo namocit. Prasok a Vanish podla pradla: na biele pradlo prasok na biele aj Vanish na biele, na farebne pradlo verziu na farebne 😉
Potom vyzmykat a hodit do pracky.
Inak vidim aj na manzelovych bielycvh trickach, ked ich casto periem iba v geli, ze sa pomaly zadubia, tak ich potom zase operiem v prasku a su belsie. Ak cches, mozes to pradlo potom este extra oplachat, aby sa vymyli vsetky zvysky vanihsu.

0silvia0
5. aug 2014

@ukulela jaj, počkaj, o chvíľu budeme musieť niekomu vysvetľovať, čo sú to táčky 🙂

terezka1947
5. aug 2014

@0silvia0 jooooj,baby...nepodcenujet tam mamicky na MK 😀 😀 😀 😀 😀

ellca123
5. aug 2014

@0silvia0
nooo
to som roky nevedela ,ako mala som to citala v pernikovej chalupke a lamala som si hlavu co to je-táčky 😀
dodavam vek mozno 7r.

0silvia0
5. aug 2014

@ellca123 takéto nárečové slovo si našla v rozprávke o perníkovej chalúpke? to muselo nejako prekĺznuť jazykovému redaktorovi 😎 ale ako rozmýšľam, tak rozmýšľam, ja sa vôbec nepamätám, že by v rozprávke o perníkovej chalúpke boli spomnínané táčky, my sme mali doma asi nejaké iné vydanie 🙂

jamabe
5. aug 2014

@0silvia0 @ellca123 aj ja som 1x čítala/počula slovo táčky v perníkovej chalúpke.. tiež som nechápala... 😀

@tatianka79 ja som malej prala v lovele fakt len keď bola malinké bábo, zdala sa mi dosť slabá... Pokiaľ tvoj nemá nejakú citlivú pokožku, už by si mu mohla prať veci normálne s vašimi... Ešte mi napadá, že možno máte veľmi tvrdú vodu.. tak používať niečo na zmäkčenie - potom sa prádlo lepšie vyperie. Napr. ocot je super a je to ekologické 🙂

andy03
16. sep 2014

baby ja sa chcem opytat ci mi neviete pomoct... mame u nasich kocik, chodime k nim raz za tyzden a ostatnych 6 dni bol uskladneny v zahradnom domceku ale dnes som sa nan pozrela vidim tam take cierne bodky vpite do latky z dialky to vyzeralo ako okakane od much ale ked som sa blizsie pozrela tak to skor vyzera ako vpita pliesen alebo co.. neviem si s tym rady ani odstanovac skrn ni nepomohol.. kociarik byva zarity hruboou dekou aby sa nezaspinil ale toto mi skor pripada akokeby vlozka a strieska nejako zadubela alebo co ja viem...vsak bolo teplo, sice uprsano ale neviem co s tym..
inak zadubene pradlo pozname aj v nitre aj v ziline aj v trencine 😀 😀 😀

janka2273
16. sep 2014

Toto som našla na jedno fóre::

Oživuji tuto diskuzi. Je sice 2roky stará ale po přečtení tazatelky a odpovědí jsem se rozhodla na plesnivé fličky na golfkách ( byli v pytli na půdě ) použít savo perex. Na 3l vody jsem dala 300ml sava a nechala ve vaně " luhovat " hoďku a půl a výsledek je super. Flíčky jsou fuč… Pak jsem to vymáchala v tekutém prášku a už se to suší na podzimním sluníčku…
Pravda " voní " :roll: mi celá koupelna savem a o rukách ani nemluvě ale jsem ráda že je to pryč.. :palec:

janka2273
16. sep 2014

@andy03 Toto som našla na jednom fóre::

Oživuji tuto diskuzi. Je sice 2roky stará ale po přečtení tazatelky a odpovědí jsem se rozhodla na plesnivé fličky na golfkách ( byli v pytli na půdě ) použít savo perex. Na 3l vody jsem dala 300ml sava a nechala ve vaně " luhovat " hoďku a půl a výsledek je super. Flíčky jsou fuč… Pak jsem to vymáchala v tekutém prášku a už se to suší na podzimním sluníčku…
Pravda " voní " :roll: mi celá koupelna savem a o rukách ani nemluvě ale jsem ráda že je to pryč.. :palec:

eeffka
16. sep 2014

@andy03 pliesen, dieta by som do toho uz nedala

Tu začni písať odpoveď...

Odošli