Zákaz parkovania na chodníku

27. sep 2023

Od nedele plati zakaz parkovania na chodniku. Uz teraz je parkovanie u nas pri dome komplikovame, je malo miest a teraz nam zoberu dalsich minimalne cca 30 miest pred domom 😡 Preco sa nemohlo parkovat aj dalej, ak bol zachovany odstup 1,5 metra?? Velmi som vytocena. Aky mate na to nazor?

mazisika
27. sep 2023

ono to ma dve strany. su ulice, kde ak by auta neparkovali na chodniku, tak by auto po ceste nepreslo, no je to take, ked ma clovek obchadzat auta z cesty na chodnik, ked sa tam nezmesti, to vytoci tak isto

ibrunova
27. sep 2023

autorka- nepochopila si ma, nemyslela som teba.

patta89
27. sep 2023

Ja som za, ale suhlasim, ze mali spravit aj nove parkoviska a parkovacie domy....v dnesnej dobe, uz vela ludi ma 2 a viac aut a nezaujima ich ze je problem s parkovanim...u nas v BA pred niekolkymi rokmi chceli spravit taky park. dom, ale ludia sa stazovali, ze ho nechcu, pisali peticie, tak ho nepostavili...lebo za park miesta si budu musiet platit, a kazdy chce vsetko zadarmo....my sme si pred niekolkymi rokmi kupili novostavbu a automaticky sme museli kupit aj park. miesto v garazi, my sme boli za...teraz uz byvame v dome, ale za to miesto v dvore na auto si platime dan....takze tak, kto chce mat auta, nech si plati miesto alebo parkovne !

1ryba
27. sep 2023

Keď ti to vadí, nepíš na koňa ale primátorovi a poslancom ako chcú riesiť nedostatok parkovacích miest.

allisian
27. sep 2023

Podľa tvojich reakcií ťa zaujíma a súhlasíš iba s názorom, ktorý je podobný tomu tvojmu. Lebo ty si sa už rozhodla - že si vytočená a hotovo.
Pri podobných zúrivých komentároch ohľadom parkovania tu, tam, hentam atď atď, si vždy spomeniem a vybavím pohľad na hasičov, ktorý sa snažili dostať k horiacej bytovke v Prešove...

em4life
27. sep 2023

@janinka007 Chodci kade prejdu? Deti, co idu zo skoly alebo vychadzaju s dvora?

viestta
27. sep 2023

Autorka, iste je, ze s tym kociarom si nepochodila vsetky chodniky na Slovensku. To, ze si ty vsade presla je fajn, je mnozstvo chodnikov a ulic, kde sa to neda. Chodnik je raz chodnik, teda prioritne urceny na to aby po nom chodil chodci a kedze mnoho vodicov je sebeckych a neohladuplnych a nedodrziavali co im vyhlaska kaze, tak sa pristupilo k drastickemu rieseniu. Places na nespravnom hrobe. Mala by si svoje vycitky smerovat na tych, ktori doteraz vyhlasku nedodrziavali.

januska12323
27. sep 2023

Zákon je dobrý, zlé bude jeho ne/dodržiavanie. Prvý mesiac sa rozdá pár pokút, urobia bububu, postavia pár tabúľ, kde to bude stále dovolené a vec vybavená. Ja bývam na ulici s rodinnými domami, každý má minimálne 1 miesto na parkovanie vo dvore a kde parkuje väčšina? No predsa na chodníku a ceste lebo sú leniví zaliezť do dvora. Z dvojsmerky je tu pomaly jednosmerka a nikoho to nezaujíma.

kikus238
27. sep 2023

Ja som za. Beriem to s pohľadu chodca, matky s kočíkom, aj ako šofér. Nachodila som sa dost a niekdy prejsť je veľky problem, chodnik ktorý má na šírku meter a postavia sa tam auta, dodavky a nieje ako prejsť a takých chodníkov tu máme dost. Veľa raz som musela riskovať že nás môže zrazit auto keďže sme auta museli cez cestu obchádzať a rovno pred nosom križovatka. Alebo keď som sla autom riskovať nehodu. A auta za zakrutou nevidia.Neraz som mala chuť policajtov volať. Na chodníku tabuľa zákaz zastavenia a veselo si tam parkujú, policajti to neriešia, popri ceste rodinné domy všetci majú dvor ale auta stoja na chodniku. Neraz som mala problem prejsť a riskovala som že buď sebe oskriem kočík alebo oskriem auto. Pokiaľ clovek takéto situácie nezáživná každý deň, tak to nepochopi. A keď poviete šoférovi že zavadzia tak ešte on sa ohradi že riešime somariny. Viem že veľa ľudí bude mať problém, ale na to je mesto aby riešilo parkovacie domy a podobne.

katka2602
27. sep 2023

Chodnik je chodník, opravuje sa a auta ho ničia. Dala by som vysoké poplatky za tretie, štvrté auto v rodine. A čo som si všimla aj v mojom okolí práve takýto ľudia vykrikuju, kde ma otec, mama, syn auto plus firemné, zaberajú 4 miesta na parkovisku. Tak nech platia. Prvé auto zadarmo, druhé polovičný poplatok a tri a viac také aby si 3x rozmysleli koľko firemných áut budú mať pred blokom. Miesta sa nenafuknu,ničiť zeleň kvôli parkovisku nie je tiež 2x rozumné. Ale nie je normálne, aby mala 1 rodina 4-5 áut pred blokom. A parkovacie domy? Slováci sú leniví ísť niekde pešo, to budú nadávať, že ma auto niekde odparkovať a potom ísť zastávku pešo.

nikpa
27. sep 2023

Bývame pri veľkom ihrisku kde ľudia vozia deti na tréningy. Každý deň máme komplet zastavene chodníky autami okolo barakov cez pol sídliska. Kocikom neprejdem, musím ísť po ceste, s odrážadlom sa malého bojím pustiť, aby niekomu neoskrel auto, keďze na chodníku zostalo tak 30cm voľného. Raz sa nám dokonca stalo, že ženská nám pred nosom otvorila dvere cez celý chodík a rovno som do nej s kočíkom vrazila, ešte mi škaredo vynadala. Ďalšia vec, že 1 rodič privezie dieťa a ďalší príde za nimi na druhom aute. Čiže 1 trojčlenná rodina na 2 autách 🤦 Mne už tečú nervy z toho a neviem sa dočkať nedele.
No sama chodím autom a viem, že veľakrát mi toto nariadenie skomplikuje život. Takže všetko má aj výhody aj nevýhody. Ale chápem kompetentných, že s tými autami sa už musí niečo robiť, rovnako som za platené regulované parkovanie na sídliskách. Ľudia totálne spohodlneli a nedbali by aby mohli zaparkovať rovno doma v obývačke s jednou nohou na gauči.

hianicka13
27. sep 2023

Má to aj svoje pre ale aj proti. No človek sa časom naučí čo a ako a isto s každý bude vedieť tomu prispôsobiť. No je pravdou, že človek v tejto dobe po chodníku koľko krát veľmi ťažko len tak prejde

zmrzlinka2021
27. sep 2023

Chodnik predsa je urceny pre chodcov, ci nie?

julish
27. sep 2023

verím, že postupne to ľudí bude motivovať, aby mali menej áut. Tri autá na domácnosť fakt nie.

tarra6
27. sep 2023

@janinka007 u nás na jednej ulici presne takto parkujú autá, na prejazd je toľko ako na tvojej foto a ulica je obojsmerná!!!

sisaka
27. sep 2023

Chodník je určený pre chodcov, nie pre autá, autá tam nemajú čo robiť. U nás (v Kanade) sa nesmie parkovať na chodníku, našťastie máme široké cesty, takže sa vždy dá parkovať na kraji cesty.

adka_bh
28. sep 2023

@janinka007 takéto ulice sú u nas v meste skoro všetky, žiaľ je to výstavba pomaly zo 40rokov a nie ani jedno auto sa nedá dnu parkovať nakoľko brány do dvorov z tohoto obdobia sú uzske, som veľmi zvedavá ako tento nelogicky zákon ktorý nemyslí aj na takéto staré výstavby bude uplatniteľný v praxi, lebo tie auto proste nezzmiznu z večera do rana, a nie ani tabuľa že neplatí zákaz nie je mozna lebo cesta je úzka aby sa povolilo státie.
Nedá sa všetko plošne aplikovať na všetko zákon je nedostatočný - nemysli na všetky problémy v praxi a aj starostovia miest sa vyjadrili už pri jeho schvaľovaní aj teraz že čakajú na jeho úpravu od novej vlády.
No u nas v meste bude od 1ho totálny chaos ako to bolo na jar 2022 preto sa to odložilo ale žiadna čarovná palička problém nevyriešila a scenár sa bude opakovať.

hiro
28. sep 2023

@janinka007 No... ti co tam maju tie rodinne domy dlho vedeli ze si ich maju prebudovat tak aby mohli voist s autom do svojej garaze / dvora.

lenka_da
28. sep 2023

Tiež som vodič, ale som hlavne rodič a súhlasím s tým, že chodník má byť pre chodcov, pre deti je nebezpečné motať sa pomedzi autá a mnoho vodičov nerešpektuje 1,5m. Treba dobrú parkovaciu politiku - je nemysliteľné, že u nás na sídlisku začína byť štandardom mať v rodine 2 autá, príp. ešte tretie, firemné... Popri tom sme relatívne malé mesto, aj keď krajské. Takže väčšina ľudí pracuje vo svojom meste, dve autá majú preto, lebo ich to cenovo nezaťažuje, tak prečo nekúpiť... Dobrá premyslená parkovacia politika + dobrá MHD by to vyriešila.

adka_bh
28. sep 2023

@hiro väčšiu debilitu som už dlhšie nepočula ako prebudovať ? Zvaliť dom ktorý stojí v rade domov presne na okraji chodníka? Či zrušiť obývačku a urobiť garáž? Ach sa už nečudujem že sme mali takú vládu keď takýto ľudia s takto jednoduchým zmýšľaním toto vypustia z úst !stare výstavby domov z rokov keď chodili pomaly ešte kone po blatovej ceste …..ach áno veď nech rovno dajú zákon všetko zbúrať a postaviť nove ekologicky neutrálne a sebestačné veď keď už nech to vezmú slnieckari riadne od podlahy!

viestta
28. sep 2023

@hiro zburame aj narodne kulturne pamiatky a splanirujeme centra miest, pretoze v case ked sa stavali nebolo treba riesit parkovacie miesta?

hiro
28. sep 2023

@viestta Teraz neviem ci si robis srandu 🙂 Do centra auta nepatria. Pacilo sa mi ako to fungovalo v Taliansku - mestecka so stredovekymi budovami, uzke ulicky, neviem ci tam bolo povolene ist automobilmi ale myslim ze som auta nezaznamenal, tovar do obchodov vozili na vozikoch ktore si tlacili alebo tahali. Tak ako bolo v minulosti, ziadne dodavkove auta, ludia peso, bicykle, mopedy...

sterea
28. sep 2023

@milanemila- ja by som a vašom mieste na komunistov nenadávala, lebo dnes by väčšina ľudí nemala kde bývať. Za komunistov fungovala hromadná doprava, ľudia chodili do práce autobusmi a vlakmi a nechodili na návštevu k "susedovi" autom, ale použili bicykel a ak sa des "hráme" na ekologických tak by sme sa k tomuto modelu mali vrátiť.

hiro
28. sep 2023

@adka_bh "Či zrušiť obývačku a urobiť garáž?" - ano, kto to musi spravit tak, nech si spravi garaz tam alebo novy prejazd do dvora tak. Rok a pol o tom vedeli ze si to maju prestavat. Mesta/dediny na to upozornovali ze si ludia maju upravit tak aby mohli parkovat na svojom ze uz na chodniku nebudu moct parkovat. Tu sa nebavime o stredovekych pamiatkach ale o povojnovych chajdach co boli na fotke vyssie.

viestta
28. sep 2023

@hiro tak uz aj v nasom "zaspatom" Slovensku mame centra miest bez dopravy, maximalne s obsluznou dopravou. Lenze mesta nie su len stredoveke historicke jadra. Mas ulice postavene v 19 a prvej polovici 20 storocia, tam sa s autami nepocitalo. Nepocitalo sa s tolkymi autami ani na sidliskach s tisickami bytov. No ale ak by sme doviedli tvoju viziu do reality, kde zaparkujes tie auta, ktore do centra nepojdu?

hiro
28. sep 2023

@viestta Ten co byva v centre auto v podstate nepotrebuje, vsade ide mestska doprava alebo za chvilku moze zaist kde potrebuje bicyklom ci kolobezkou, auto moze mat pre pripad potreby zaparkovane niekde na okraji mesta.
A co sa tyka sidlisk tak pamatam zo 15 rokov dozadu ze na nasom boli poloprazdne. Co sa za ten cas stalo ze zrazu nie je kde zaparkovat? Byva tu viac ludi? No veru nie. Len ludia si kupili dalsie auto zene, dalsie 2 auta 2 detom takze na byt su aj 4 kusy.

tanyag
28. sep 2023

Konečne. V iných krajinách je to už dávno na pokutu. Chodníky sú pre chodcov.

milanemila
28. sep 2023

@sterea ja si dovolim tvrdit, ze v BA hromadna doprava momentalne naozaj funguje dobre a stale sa zlepsuje aj obnovuju vozovy park, my velakrat uprednostnime elektricku pred autom a to mame 2 male deti. Rovnako sa stavaju nove cyklotrasy aj ked to vznieslo vlnu kritiky praved od ludi, kt sa potrebuju vozit v aute vsade 🤷🏼‍♀️
Ale prosim ta v krajinach, kde nebol komunizmus ludia nemaju kde byvat, alebo nefunguje doprava? 🤦🏼‍♀️

viestta
28. sep 2023

@hiro ja nerozporujem tvoj pohlad na vec, ale na druhej strane, ten co byva v centre vobec nemusi v centre pracovat, na nakupy tiez nejak chodit musi... A kde bude to auto parkovat, ked ani na okrajoch miest nie je kde parkovat? O zachytnych parkoviskach, o vyhradenych parkoviskach pre rezidentov z miest, kde je regulovane parkovanie mozme iba snivat. Vsak? Ano, ja som za to aby chodniky boli pre chodcov, som za to aby sa uprednostnovala MHD, ja sama som clovek bez auta a zijem. Ale ked spravime A, tak musime mat na to podmienky, teda musi byt spravene aj B. Zakazy problem parkovania nevyriesia, to vies aj ty, aj ja.

janinka007
28. sep 2023

@hiro cize posuniem si dom o 1,5m a potom nastupi mesto a rozsiri cestu. Tak? Dobre mece🤦‍♀️