Zapáchajúce oprané prádlo

viva13
14. mar 2012

Prosím poraďte mi niekto čo robiť,ked mi páchne oprané prádlo.Periem v automatickej práčke,zmenila som prášok aj aviváž,po opraní krásne vonia a ked sa mi uschne tak páchne,vešiam ho na sušiak vnutri ked je pekne tak na balkon. 😒

cervo4129
4. okt 2014

@anickad77
ahoj. chcel som sa opytat ci sa ten problem s prackou nejako vyriesil alebo nie. dakujem

anickad77
4. okt 2014

@cervo4129 ahoj, no nedá sa povedať, že áno - v lete, keď sa prádlo poriadne vysušilo na slnku, tak to bolo ako tak - ale teraz, keď je už počasie kadejaké, zase sme na tom istom, čo som zisťovala, tak je prádlo zle vyžmýkané, preto dobre neuschne, tá voda v ňom akoby stála - nechápem, mama roky takisto perie a suší prádlo ako ja, u nej som také nič nespozorovala, neviem - už to asi len sušička vyrieši a voňavé obrúsky do sušičky 🙂 už sa teším, až ju kúpime 🙂

PS: už som skúšala savo, ocot, calgon dávam do každého prádla, prali sme v géli, prachu, aviváže sme už asi všetky vyskúšali, takisto aj prášky, kúpili sme aj guľu praciu - nič nepomohlo.

cervo4129
5. okt 2014

Ahoj. No môžem tá ubezpečiť že sušička to nevyrieši ani som obrúskami. Máme ju doma nič ale je to super pomocník hlavne čo sa týka žehlenia. Niektoré veci tam dať aj tak nemôžeš tie potom nijako nevoňajú ba niekedy smrdia zatuchlinou. Preto som sa pýtal že či ste náhodou nerozmýšľali nad kúpou novej práčky.

lara2010
26. nov 2014

@broskilinka Perieš ich sem tam pri teplote 90 stupnov? Ja do uterakov a utierok zasadne nedavam avivaz...

broskilinka
26. nov 2014

@lara2010 ahoj... uz som to vyriesila... periem ich samostatne, teda utwraky s uterakmi a avivaz davam... prwdtym som ich hodila a trickami alebo tak... takze dilema po x rokoch vyriesena 🙂

nadezdah
12. aug 2015

Ahojte. Natrafila som na tuto temu,lebo mam tiez obdobny problem so smadlavym pradlom. Vo februari sme kupili novu pracku so susickou, na pranie som pouzivala Dreft, ten biely a trosku avivaze pol max. 3/4 vrchnacika,ale to hlavne preto,aby pradlo bolo makksie. Uz dlhsiu dobu biely Dreft neviem zohnat a tak som kupila Dreft na farebne a aj na tmave pradlo. Pradlo mi poslednou dobou uz po oprani smrdi,doslova smrdi. Ked preschne,tak to necitit skoro vobec,len trosicku, ale da sa to. No dnes som cuchla aj do pracky,skoro ma naplo. Dala som liter octu, pustila som len plakanie,zmykanie. Zapacha stale. Preto som googlila,ze cim to moze byt. Poskusam rady tu od vas, ale veru ma napadlo,ci to nie je praskom. No uvidim,poskusam viac veci a dam vediet co zabralo.

biankabianka
20. aug 2015

Ahojte, prosím, poraďte mi.
Moje prádlo po opratí páchne zatuchlinou.
Doperiem, otvorím hneď práčku, takže prádlo v nej nestojí navyše ani sekundu, dávam si na to pozor, a hneď ako otvorím a chytím prádlo, páchne zatuchlinou. Zavesím ho na sušiak, a keď uschne, síce už nepáchne zatuchlinou, ale nevonia nijak, ani po aviváži, ani po prachu, proste nijaká vôňa. Som z toho už zúfalá, pravidelne čistím práčku, ešte aj viac ako treba, teraz ju často dávam prať aj prázdnu na 95°, -už sa teším na účet za elektrinu a vodu-, zmenila som aj aviváž, aj pracie prachy, používam tekuté, skúšala som aj ocot, namiesto avivážu, ale nič nepomáha ☹ ☹ ☹ Prosím, ak viete, poraďte... ☹

stepanka274
20. aug 2015

asi sušička to vyrieši ☹ . Mám podobný problém a už o nej veľa uvažujem

ichbinich
20. aug 2015

@nadezdah
@biankabianka
Gely na pranie plus tmave pradlo = casto smrad ☹
Gely na pranie a avivaze sa usadzaju v pracke a to zacina smrdiet.
Treba vycistit pracku - pridat ocot a pustit min. 60°C neskrateny program. Alebo kupit cistic na pracku a ist podla navodu. Uz maju aj ze hygienicke cistice. Vycistit treba aj filter - pozriet v navode ako na to, kazda pracka to ma inak.
Zacat pouzivat aj prasky na pranie. Ja mam aj gely, aj prasky a strieda sa mi to, ako sa mi strieda aj pradlo. Pracka samotna mi nesmrdi, ale to tmave pradlo niekedy ano.

Na odsmradenie pradla skusit oprat v prasku a pridat oxi cistic, napr. vanish. Ak nepomoze, skusit nasledovny trik:
- pradlo oprat s 1/4 l octu. Ocot pridat namiesto prasku. Zapnut neskrateny program s co najvyssou teplotou, aku to pradlo vydrzi. Mne rifle prezili 60°C. Nechat doprat cely program.
- pradlo nechat v pracke, ale teraz pridat 1/8l (pol salky, americky recept) sody bikarbony. Zase nechat ist na tom istom programe.
Nepridava sa ziadny prasok ani ziadna avivaz.
Pradlo nechat uschnut. Ocot aj soda vyperu zvysky gelov, avivazi a pod. z pradla, navyse dezinfikuju a osviezuju. Pozor, pouzivat vzdy oddelene, nie spolu - lebo by sa zneutralizovali.
Tento trik zarucene funguje, je super najma na uteraky. Mam odskusane.

Medzi praniami pracku nechat tvorenu, aby sa vetrala, ja aj necham otvoreny ten suflik, kde sa dava prasok.

Pripadne skusit ine gely na pranie, ine kombinacie pracich prostreidkov a avivazi - mozno je to iba jedna znacka, co to sposobuje. Vyskusat.

biankabianka
20. aug 2015

@ichbinich Ďakujem veľmi pekne!!! A ešte taká otázka, skôr ako poskúšam, aký je teda rozdiel medzi prachom a gélom na pranie? Akurát ten prach sa dáva na vyššie teploty, čo pri tmavom nie je ideálna voľba, či? Gély stále skúšam a mením, zatiaľ sa mi najviac osvedčil Bonux, ale chcem vyskúšať potom Formil, mením aj aviváže stále, Silan sa mi zdá strašne slabučký, používam teraz Tesco aviváž, veľmi silný, ten trochu pomáha..

ichbinich
20. aug 2015

@biankabianka
Najma prasky na biele pradlo maju tu vyhodu, ze opticke zjasnovace su lepsie v praskovom skupenstve. Teda gel na biele nebude tak pekne prat do biela ako prasok.
Navyse tie gely najma pri nizsich teplotach zanasaju pracku.
Gely sa odporucaju pri nizsich teplotach, ale casto su aj do 60°C. Na prasku DenkMit z DMka je napisane, ze od 20 do 95°C.
Ja periem farebne a tmave na 40°C, aj manzelove biele tricka. Uteraky, postelne pradlo a pod. na 60°C. Na 30°C periem iba jemne pradlo. Ani nevyvaram na 95°C. Ten program som mala pusteny RAZ, ako pisali v navode, prvy krat pustit pracku prazdnu na 95°C.
Pri tych 40°C nemam problem ani s praskom, ze by sa nerozpustil. Ale skrateny program pouzivam malokedy, a u mna je to aj tak 60 minut a 40°C. Parminutovy expresny program ani nemam.
Uz niekolko rokov mam prasky DenkMit z DMka a som spokojna. Gel na farebne mam Ariel, na jemne DenkMit.
Avivaze takmer ziadne, mne sa vzdy spravi z nich puding, kym ich stihem minut... Ale kupujem skor sensitive, bud Silan, alebo z DMka. ALe ja zase nechcem silne vone, tak ti neporadim...

biankabianka
20. aug 2015

@ichbinich Ďakujem za rady, skúsim hlavne ten vanish najskôr, alebo niečo antibakteriálne možno, len neviem sa dopátrať k nejakým tipom 😀 Pohľadám v obchode a skúsim...

ichbinich
20. aug 2015

@biankabianka
Hovori sa aj, ze pomahaju tie anitbakterialne oplachovace, co sa pridavaju ako avivaz. Tie dostat podla mna uz vsade.
Vanish neublizi, a ked nepomoze, pojdes o jeden level vyssie 😉 😀
Ale skus fakt prasok namiesto gelu. Zvycajne staci uz len to. A precitaj si vsetky tri strany tejto diskusie, je tu vela tipov. Jedna pisla o pridanom plachani, ze to pomohlo, napriklad.

biankabianka
20. aug 2015

@ichbinich Čítala som všetky diskusie čo som našla na nete asi, fakt, zúfalstvo 🙂 Skúsim si dnes kúpiť aj ten vanish alebo niečo podobné aj prach, uvidíme, napíšem potom 🙂

nadezdah
20. aug 2015

@ichbinich dakujem, vyskusam. Zmenila som praci gel a uz mi tak moc nesmrdi inak

biankabianka
20. aug 2015

Prosím vás, a ešte taká otázka, môže vadiť, ak dávam viac pracieho gélu a avivážu? Môže aj to robiť zle?

popelkamajuska
25. okt 2015

čítam, čítam, pretože mám podobný problém, ale našla som tento článok, ktorý to všetko vysvetlí asi dosť jasne a verím, že nám to všetkým pomôže 🙂
Poznáte to. Vyperiete bielizeň z automatickej práčky a keď ho idete vyvesiť zistíte, že nepríjemne páchne. Ako keby ste prádlo nechali celý deň zatvorené v bubne. Pri budúcom praní pridáte viac aviváže , no bez efektu. Zatuchnutý zápach je tu opäť. Čo robiť? Nepanikárte. Chyba je na 90% v spôsobe vášho prania a nie v práčke samotnej.
Príčinou tohto neželaného javu je na počudovanie naše ekologické správanie a šetrenie nákladov v domácnosti. Mnohí z nás si zvykli prať pri čo najnižších teplotách a na programe s úsporou spotreby vody. Z práčky sa pri takomto spôsobe nevypláchnu všetky nečistoty, zachytené po všetkých kútoch v okolí bubna, odtokových potrubí a filtra. Sú to rôzne nite, vlasy, chlpy, prach. Tie zostanú v práčke, kde vďaka vlhkému prostrediu začnú takmer okamžite hniť. Navyše nízke teploty počas pracieho procesu nerozpustia rôzne tuky a mastnoty a tie sa uvoľňujú aj so zachytenými nečistotami nárazovo.
Preto niektoré várky prádla môžu zapáchať a iné nie. Ak napríklad periete tmavé veci na 40°C a hneď potom dáte bielizeň na 60 – 90°C, môžete si byť takmer istí, že kým vám tmavé prádlo bude ešte ako tak voňať, bielizeň už nie. Tuk sa pri vyšších teplotách rozpustí a skôr budete cítiť zápach zatuchliny, ako vôňu hoci aj najdrahšej aviváže.
Medzi ďalšie možné príčiny patrí tiež používanie pracích gélov. Niektoré totiž pri styku so studenou vodou počas splachovania do bubna práčky zmenia konzistenciu a zanesú, prípadne zapchajú úzke miesta určené na prietok gélu. Podobný efekt majú aj lacné a nekvalitné aviváže.
Prvá pomoc
Vyčistite dôkladne nielen filter, ale aj jeho okolie a pokiaľ to ide, vyberte aj usadeniny z priestoru za ním. Pravidelne – aspoň raz za tri týždne perte na vysokej teplote aj s dlhším pracím programom. 90°C napríklad ručníkom neublíži a vás určite neprivedie na mizinu. Pravidelne čistite nádobky na prací prášok a aviváž.
Ak problémy pretrvávajú vyskúšajte zaručený recept. Pustite naprázdno program na 90°C a miesto prášku na pranie nalejte do práčky celú fľašu octu. Je to prírodná dezinfekcia, ktorá navyše uvoľňuje prípadné vápenaté usadeniny nielen v okolí bubna, ale aj v miestach prietoku a odtoku vody. Ocot však môžete v malom množstve pridať do každého prania. Zlikviduje usadeniny a prádlo pritom vôbec nebude zapáchať.
Tipy a triky:
Do prania tiež môžeme pridať sódu bikarbónu, ktorá spoľahlivo likviduje pachy, navyše bude bubon krásne lesklý a čistý. Podobný účinok má aj malé množstvo kyseliny citrónovej.
Prací prášok ani gél nemusíme umiestňovať do dávkovača na práčke, môžeme ho dať priamo do bubna. Nikdy však nie do zaplneného. Platí pravidlo - najprv prášok, potom prádlo.
Apropo – vedeli ste, že v testoch sa aj tie najdrahšie tabletky a prípravky proti nečistotám či vodnému kameňu obišli najhoršie ? „Prírodné“ čistiace prostriedky nám teda ušetria nemalé množstvo peňazí a zároveň si príroda doslova vydýchne od agresívnych chemikálií.

stepanka274
26. okt 2015

@popelkamajuska aj ja ďakujem veľmi pekne za tento príspevok 🙂 🙂 🙂

biankabianka
26. okt 2015

Ja už som našťastie ušla z tohto "kolobehu zatuchliny". Robila som chybu v tom, že som dala nadmerné množstvo aj tekutého prachu, aj aviváže. Takže teraz nalievam pekne podľa inštrukcii na obale a aviváž nepridávam hneď spolu s prachom, ale až približne 45 min.od konca prania. Potom prádlo krásne vonia. Ja som si zvykla dať ešte po praní ďalší cyklus 15 minútový, to je len také krátke pranie (v návode píšu, že na neznečistené oblečenie, na obnovenie vône), tam pridám len aviváž a je to. Nádherná vôňa, konečne po dlhom boji 🙂 A ešte mám takú vec, že ak používate Lenor aviváž, tak tam treba naozaj o máličko viac ako odporúčajú, o tom sme sa zhodli už viaceré používateľky tejto aviváže. 🙂

milotaa
26. okt 2015

mne niekto poradil oprat na 90-ke a pomohlo to. Vzdy ked zacnem citit povedomy smrad, tak tam supnem nieco na vysoku teplotu a zas je to OK.

stepanka274
26. okt 2015

ja ešte zvyknem naliať tak 30 min pred koncom aj 1dcl octu.

meri_m
2. feb 2019

Reagujem na starú diskusiu; pôvodne som hľadala skúsenosti s pracími gélmi, lebo som mala pocit, že v mojom prípade spôsobila smrad zmena gélu z Persil Sensitive (kedysi som mávala ekzémy) na paradoxne voňavejší zelený Persil (ulakomila som sa na akciové veľké 100-dávkové balenie a fakt sa mi páčilo, ako vonia). Štandardne periem na programe na bavlnu 30 alebo 40 °C a ešte navyšujem pláchanie o 2 cykly. Suším vnútri po sušiakoch, v zateplenom paneláku ani v zime prakticky nekúrime a vlhkosť máme okolo 40 %. Do práčky dávam len gél a odoka ocot namiesto aviváže, filter občas vyberiem, ale nič moc sa na ňom nedrží. Ale cca posledný mesiac som si všimla, že oblečenie je na mne cítiť, ak sa trochu spotím, takou divnou zatuchlinou, ako starý vecheť. Pritom prádlo jemne voňalo po vybratí z práčky aj po vysušení na rozdiel od Sensitive gélu, po ktorom boli opraté veci bez vône. Priateľ potvrdil, že si tiež všimol, že oblečenie je viac cítiť. Mne bolo veľmi nepríjemné, keď som prišla do kancelárie, zhodila bundu a cítila zo seba ten vecheť. Tak som zase skúsila oprať veci so Sensitive a po 2 opratiach je "vechťovina" preč. Zelený Persil som posunula maminke na obrusy. Ešte horšiu skúsenosť mám so zlatým Perwollom, ktorý priamo vyvolával hnusné potenie v opratých veciach (myslela som, že som chorá alebo mám nejakú hormonálnu poruchu, ale priateľovi to robilo tiež); pritom ružový som roky používala bez problémov.
Na uteráky a obliečky dávam Persil obyčajný biely prášok väčšinou na 95 °C + 3 pláchacie cykly navyše, tie sú ok. Tiež vlnené veci, ktoré periem v lanolínových géloch z jarmoku na 20 °C (v programe na vlnu sa mi ani nedá nastaviť estra pláchanie), hocikedy nie sú ešte na druhý deň suché a predsa nestuchnú.

rainee
6. máj 2022

Ahojte, ja mam ten isty problem. Mam novu pracku. Vacsinou preriem na 40-60ke a kratsie programy tak 1-1,5h. Oblecenie extra nesmrdi, ale ani nevonia. No uteraky mam niektore smradlave potuchnute, hned po oprani. Pouzivam gely (pervol, woolite atd) + avivaz, ziadne lacne smejdy. Pradlo nenechavam v pracke, hned ho vyberam. Davam raz za cas prat aj naprazdno na 90ke s cisticom na pracku. Aj som rozmyslala ci to nie je kvalitou tych uterakov, dnes je vsetko z ciny. Viem ze nie je dobre pouzivat moc gely, no prasky sa mi pri nizkej teplote dobre neozpustia. Tak neviem. Tiez po dlhsej dobe sa nam v strarej pracke zacali robit plesne pretoze nie vsade sa da vlhkost vycistit a utriet, hlavne na zahyboch tej gumenej manzety pracky. Takze sme pracku menili. Len sa bojim ze u novej to budem mat tiez.

kloranebb
27. jún 2022

@rainee Ja s tým bojujem dlho. Väčšinou mi to robí čierne prádlo ale aj farebné. Operiem, po vyschnutí na slnku vonku v horúcom dni to aj tak smrdí zatuchlinou, najmä spodné prádlo. Napr. nohavičky z HM. Je to neznestiteľné, ako zatuchnutý dážnik, zvýrazní sa to po spotení. Periem v ekologických českých tekutých prostriedkoch z mydlových orechov. Po prečítaní odpovedí k otázke je to asi jedno v čom človek perie, robí to každý prací prostriedok, preto si myslím, že sa jedná o samotnú látku. V nej je problém. Skúsim siahnuť po kvalitnejšom oblečení s nejakou certifikáciou v duchu hesla menej a kvalitne... aspoň nebudem mať toľko vecí na pranie. Ešte podotýkam, že filter mám čistý, práčku vždy otvorenú, miesto aviváže dávam ocot.

rainee
27. jún 2022

@kloranebb no neviem ci ti to pomôže. Ja som vyhodila stare a kúpila teraz kvalitné nové uteráky a veru začínajú po pár praniach tiez smrdiet. Tiež ti poviem ze triko nové ck tiež smrdka tak už fakt neviem. Asi to bude práskami. Keď nedám avivaz a dám dlhsie pranie je to lepšie.

janka1011
27. jún 2022

@labelo mám presne to isté, keď sa niekto utrie do vypratého uteráka, hneď smrdí. Čítala som, že je to paradoxne kvôli aviváži, že sa nemá dávať na uteráky.