Ako vybaviť zmenu priezviska?

michaela712712
19. mar 2023

Ahojte prosím chcem sa opýtať priateľ má dosť hanlivé meno a budeme sa brat toho roku no on nemá problém so zmenou priezviska ....a ja nechcem aby si bral moje priezvisko je to pre mňa nepríjemné že on sa vydá za mňa 😂 a mám 3 súrodencov možno keby som bola jediná tak si necham to svoje a ešte k tomu jeden s mojich bratov sa volá rovnako ako môj priateľ 😂 za mňa hrôza prosím poraďte ako vybaviť to priezviskoo

kalifka
19. mar 2023

@michaela712712 moja kamarátka takto mala, jej muž si vzal jej priezvisko a v pohode bol s tým aj chalan.

snehulak77
19. mar 2023

V rodine mojej kamarátky to riešili. To hanlivé meno zmenili- zopár pismenok a vzniklo bežné priezvisko, iniciálky zostali rovnaké a bolo to v pohode. Také meno si zobrala potom aj manželka

sissy27
19. mar 2023

@michaela712712 dobre rozumiem, ze ty nechces prijat jeho priezvisko, lebo sa ti nepaci a nechces ani aby si vzal tvoje priezvisko, lebo medved? No nemam problem, tak si nejaky vyrobim 🙈
Ale k veci - normalne si on moze zmenit priezvisko na ine, nech ide na matriku, vyplni ziadost (musi to nejako zdovodnit), zaplati kolok a hotovo, potom uz len vybavit nove doklady, nahlasit zmeny v banke, u zamestnavatela, lekara atd a moze dufat, ze s tymto priezviskom budes spokojna…
Alebo teda jednoduchsie - po svadbe si nechate kazdy svoje priezvisko, nie je povinnost mat rovnake.

pribinak
19. mar 2023

Ak on nemá problém vziat si tvoje priezvisko tak celkom nerozumiem čo vlastne riešiš?

Že máš súrodencov? A však vieš koľko ľudí má take priezvisko ako vy? Určite nie ste jedno na svete

ukulela
19. mar 2023

@michaela712712 vybavuje sa to na okresnom urade. Ziadost, kolok, zdovodnenie a zmenia. Menil si aj moj kolega. Daval si mamine za slobodna.

66bublinka66
19. mar 2023

@pribinak ja chapem že muž sa vola napr Jozef a aj jej brat je Jozef a keby si muž vzal jej priezvisko budú dvaja Jozef mrkvicka napr

stellarstar
19. mar 2023

Ma by zaujímalo to priezvisko 🤣

pribinak
19. mar 2023

@66bublinka66 tak áno, ale snáď nebývajú všetci v jednom dome

nelca84
19. mar 2023

@michaela712712 ja by som vybrala priezvisko, ktore sa uz v rodine nachadza, napr. priezvisko matky za slobodna, starej mamy za slobodna ...

h2
19. mar 2023

@stellarstar To aj mňa 😁, ale asi sa ho nedozvieme.

kitycat
19. mar 2023

Ked budete vypisovat papiere k sobasu, tak tam vypisujete aj priezviska po sobadi pre vas aj pre deti.
Mozete si zvolit aj nejake od vasich predkov

ibrunova
19. mar 2023

@nelca84 to by bolo celkom vtipné, svoje priezvisko nie, po žene nie, ale svokrine za slobodna áno 🤣

nelca84
19. mar 2023

@ibrunova to bol priklad, moze sa ist aj do viac do minulosti. Neviem co je na to take vtipne 🤷‍♀️ vzdy lepsie dat nejake z rodiny, nez uplne od veci. Vid. Ondrej Gregor Brzobohaty.

janage
19. mar 2023

Zavolaj alebo navštív matriku, kde bývaš, alebo tú, kde sa chcete brať. Vysvetlite im a oni vám presne poradia.
Hanlivé priezvisko sa zmeniť dá. Vyberá sa iné rodinné ako už niekto spomínal napr. mama za slobodna. Nejaká spojitosť tam musí byť, inak povedané malo by byť také, čo sa už predtým v rodine vyskytlo. Nie také, čo si ráno prečítaš v novinách a povieš si, že jeeeej, také chcem😉
Naozaj pre presne info zavolaj, napíš, navštív aj s budúcim manželom matričný úrad.

maranco
19. mar 2023

@michaela712712 prihlási sa občianskym preukazom na web stránke https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/...
a vyplní žiadosť.
Poplatok by mal byť 1.50€ keď to vyplní cez net a je hanlivé.

https://www.minv.sk/?sadzobnik-spravnych-poplat...