Zrušenie volebného práva pre Slovákov žijúcich v zahraničí

20. feb 2024

Ahojte, otázka do pléna. Len tak ma to zaujíma, lebo každý deň tu človek vidí, ako sa v každej politickej diskusii naťahujete jak deti, lebo Fico lebo Blaha lebo neviem čo. Zrušili by ste volebné právo Slovákom žijúcim v zahraničí? Ja áno, lebo je to set pokrytecké, keď niekto žije mimo SR a voli iným ľuďom to, čo sám nezaziva. Diskusia vítaná, hejty ma nezaujímajú.

autor
20. feb 2024

@mihula nie ja som sa na Slovensku narodila, a nepotrebujem odchádzať. Spokojný život môže mat človek aj tu. Tráva nie je zelensia inde. A ja nikomu nič nediktujem toto je diskusia.

sono2
20. feb 2024

Áno. Nemusela by som sa tam zakaždým trepať. Muž tu slovensku politiku hrozne prežíva.

mihula
20. feb 2024

Tak ak si spokojná tak nerieš kto bude koho voliť 😀

kiki68
20. feb 2024

Presne tak ako Ty, spolieham sa na svoj usudok.

danica2711
20. feb 2024

autorka, a tebe čo tak vadí na tom, že volia zahraniční Slováci? Že poväčšine nevolia Fica a spol., pretože majú možno lepší nadhľad nad našou politicko-ekonomickou situáciou a sú menej ovplyvnení špinou vo volebnej kampani? Či proste ako písala vroni, všetko z vedľajšieho chotára je zlé? Inak o tebe veľa vypovedá veta z tvojho úvodného príspevku "Diskusia vítaná, hejty ma nezaujímajú". Diskusia, kde ťa každý hladká len po srsti nie je diskusiou

autor
20. feb 2024

@danica2711 diskusia vítaná neznamená že musia so mnou všetci súhlasiť. Stačí povedať svoj názor.

zmrzlinka2021
20. feb 2024

Urcite nezrusila. Sú to obcania slovenskej republiky, len momentalne funguju a pracuju niekde inde a teda prirodzene tam aj byvaju. A castokrat ide o ludi, ktorí zdvihli zadky, prebrali za seba zodpovednost, makali na sebe... pretoze v zahranici tie zaciatky su narocne pre "cudzincov". Nehovoriac o podstatne vyssej rozhladenosti. Tito ludia ziju neraz v statoch, kde tie veci funguju, kde si davaju ludia zalezat na cestnosti, slusnosti... proste typickych "prozapadnych vlastnostiach".

Skôr na demokracii je smutné, ze volicské oprávnenie a rovnaku hodnotu hlasu má aj hlas cloveka:
- ktorý je financne negramotný
- ktorý uverí hocijakému hoaxu a mozem s ním pekne manipulovať
- ktorý akceptuje hrubost, vulgarnost...

Vidíme to na súčasnej koalicii.

ahhola
20. feb 2024

Pokial je volic "vonku" do 3 rokov, nech si voli. Potom uz predsa nemoze mat ziadnu povedomost o pomeroch doma. Zneuzivaju takych ludi, najma studentov vselijaki vychcanci, este im zaplatia vlak na volby a po ceste su nahodou😂prislusne bilbordy, aby sa nepomylili vo volbe. Jedna od nas je 20 rokov v UK a na fb jej zrazu zavietilo slovo "progresivne"🤔Hned vedela, ze to je to prave pre SK a musi sa obetovat a preletiet✈️hore, dole, aby nas, nevedomych zachranila od pekelneho ohna. A to sa boji prejst po istych castiach Londyna... V CR ide velka polemika, doslova tych volicov naskriabavaju v ceskych komunitach, takych co uz neceknu cesky, ake baba s dedom boli cesi. Hnus🍄

vroni
20. feb 2024

@ahhola, ano, úplne tak to je. Vonku všetkých ovláda Soros, dinojasteri a ilumináti a všetci spoločnými silami skúšajú zvnútra rozložiť utajený raj na zemi zvaný Slovensko. Dobre, uznávam, že nie som schopná pochopiť, preco človek žijúci v "starej" EU voli progresivcov, ale dobre. Možno sladká pomsta alebo tak. Ešte menej však chápem, ako niekto, kto si zažil bacovanie Fica a jeho zlodejskej bandy, je schopný voliť ho znovu. A z jeho voličov drvivá väčšina sedi doma na zadku.

bloger
20. feb 2024

Nie. Nevadí mi, že sa vyjadria. Pokiaľ to nezrušili asi je to v poriadku.

veselo_neveselo
20. feb 2024

Za mna, pokial je niekto obcanom slovenska, ma rovnake prava a povinnosti ako ini obcania slovenska. Uz len z tohto pohladu im pravo volit zobrat nemozno.
Ked treba, vezmite im obcianstvo. Nech stat povie, ze takych co tam nebyvaju, nechce. To bude potom ina sranda 🙂 (To bol pokus o vtip, keby dakomu nedoslo)

Ale, podla tych hlasov, co tu zazneli - odkial beriete, ze ludia nezijuci na slovensku maju pocit ze co sa tam deje sa ich netyka? Ved im moze zalezat na tom, ako ziju ich rodicia, surodenci, ako to bude ked pojdu na dochodok, alebo len proste na smerovani krajiny ako takej?
To neznamena ze ked tam neziju teraz, tak tam iz nebudu zit nikdy.

sss777
20. feb 2024

Neviem, či je to také jednoduché s tým, že sme odtiaľto vypadli, lebo chceme podporovať iné krajiny.
Ja som odišla hneď po škole, žila som v dvoch rôznych európskych krajinách a teda treba povedať, že to tam fungovalo oveľa lepšie ako u nás. Teda minimálne zdravotníctvo.
Po rokoch som sa (už s vlastnou rodinou) vrátila na čas na Slovensko a začala som plánovať ako si otvorím vlastnú ambulanciu kúsok od Trenčína.
Vybavovanie papierov a uznávanie špecializácii bolo strašné, ale nejako sa po dlhých mesiacoch podarilo. Už som sa videla ako pracujem v milovanej krajine a ukážem aj slovenským pacientom, čo ma v zahraničí naučili a budem sa o nich s láskou a úctou starať.
A potom voľby dopadli tak, ako dopadli.
A ja som proste nemohla dovoliť, aby moje dieťa vyrastalo v krajine, kde vládne táto skupina ľudí.
Voliť chcem aj naďalej, len tak mám šancu raz sa vrátiť.

annm81
22. feb 2024

Nečítala som diskusiu, ale som Slovák žijúci veľkú časť života v zahraničí, tak som snáď povolaná sa vyjadriť. Môžem vypisovať, že o slovenskej politike má mnoho zahraničných Slovákov často lepší prehľad ako väčšina "domácich", že zahraniční Slováci majú na Slovensku stále rodinu a priateľov a že im teda na smerovaní krajiny stále z osobných dôvodov záleží, mnohí sa dokonca cítia ako vlastenci. Poznám celú kôpku ľudí, čo sa napriek vzdialenosti snažía slovenskej spoločnosti pomáhať, často vo voľnom čase a bez nároku na honorár (vrátane seba). V neposlednom rade zdaleka nie každý vylučuje, že sa niekedy v budúcnosti vráti. Čo je ale najpodstatnejší argument, že zatiaľ žijeme v liberálnej demokracii, takže sa môžeš zavzdušňovať koľko len chceš, platí všeobecné volebné právo, ktoré má každý občan z Ústavy garantované. A zbaviť len tak niekoho občianstva si tiež nemôžeš dovoliť len preto, že sa ti zachce.

bu1bu
22. feb 2024

Nie, nezrusila by som volebne pravo pre Slovakov zijucich v zahranici. Zaviedla by som nejaky vzdelanostny cenzus, neviem presne aky, mozno zodpovedat nejaku jednoduchu otazku, nieco co by mal vediet kazdy priemerne vzdelany clovek. Vyselektovali by sa mozno nejake jednobunkovce.
Mimochodom zahranicnym slovakom vdacime za vznik 1. CSR, bez penazi od americkych cechoslovakov, ktori financovali vznik legii by sme nikdy neboli uznani za narod. Odporucam si to nastudovat vsetkym “ odbornickam” na skazeny zapad.

veronikadbc
22. feb 2024

Takto teoretizovanie a rozduchavanie vasni, nechapem na co je to dobre. Sme v demokracii, ked je niekto obcan statu, tak ma od isteho veku pravo volit. Ci uz byva v zahranici, je na tom inteligencne horsie, neprispieva na chod statu danami, alebo veri hoaxom. Ci sa nam to paci, alebo nie. Myslienky, ako znemoznit casti obcanov volit je podla mna zahravanie sa s obmedzovanim demokracie. Take tu uz bolo, napriklad, ze v minulosti nemohli volit zeny. Ved naco, maju jeden hlas spolu so svojim muzom, ten ma aj tak rozhodovat za rodinu. Takto sa da zdovodnit kludne obmedzenie volebneho prava pre skoro hocikoho.

timea301196
22. feb 2024

Ano zrušila by som

bu1bu
22. feb 2024

Volebne pravo by ste im zobrali, ale ich peniaze, ktore zarabaju v zahranici a ktore im SR zdanuje su vam dobre, ze?! Pre tie aspon trochu uvedomele; https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/d...

mell27
22. feb 2024

@stanzi otázne je, koľko ľudí by bolo ochotných riešiť ešte IQ testy, aby mohli ísť voliť....

cessy01
22. feb 2024

Ja ti odpoviem otázkou. Je podla teba správne zobrať právo voliť vzdelaným ľuďom ktorí neboli ohodnotení v tejto krajine a kvôli tomu sa dočasne presťahovali do inej a nechať voliť neandertalcov z osad ktorí nevedia ani písať a čítať?

pieksamaki
22. feb 2024

Ja zijem aj aj....no zial o politiku sa nezaujimam do takej miery aby som mala nejaky nazor....ale myslim si ze kym bude zriadenie Slovenska republika..tak musia mat aj slovaci zijuci v zahranici volebne pravo. Aj by mali mat...kym budeme ako štat.

erikavesela
24. feb 2024

@bu1bu slovak zijuci v zahranici viac ako 183 dni zdanuje svoje prijmy tam a nie na sk...