Aké nezvyčajné mená ste dali svojim ratolestiam a prečo?
Stručné zhrnutie
- Rodičia v diskusii uvádzali voľbu nezvyčajných mien z rôznych zdrojov vrátane starých slovanských mien (Živa, Bohumír, Svorad), medzinárodných mien (Caroline, Vincent, Aurelia) a knižných/postáv (Mína Harker, Victor Hugo).
- Pri zápise netradičného mena na matrike niekoľko rodičov uviedlo, že matrika si vyžiadala overenie pôvodu mena cez internet alebo kalendár mien (príklady Lillien, Nicolas).
- Hlavné motivácie pre výber nezvyčajných mien boli rodinná tradícia (meno po pradedovi alebo otcovi), význam mena a snaha o medzinárodnú výslovnosť alebo jednoduchosť pre viacjazyčné rodiny.
Najčastejšie otázky
Q: Ako zapísať nezvyčajné meno do rodného listu na Slovensku?
A: Diskutujúce uviedli, že matrika môže žiadať overenie pôvodu mena ukázaním zdroja na internete alebo v kalendári mien; konkrétne príklady, kde to bolo potrebné, sú mená Lillien a Nicolas.
Q: Kde nájdem kalendár mien alebo zdroj, ktorý matrika uzná?
A: V diskusii bol spomenutý rozšírený online kalendár calendar.zoznam.sk a používateľ spomenul aj cs.m.wikipedia.org ako príklad overiteľného zdroja.
Q: Môžem dať dieťaťu zahraničné meno, ktoré nie je v slovenskom kalendári?
A: Áno, viacerí rodičia dali zahraničné mená (napr. Caroline, Tiffany, Vincent), ale matrika môže požiadať o preukázanie pôvodu mena cez internetový zdroj; overovacie postupy sa podľa diskusie líšia medzi mestami.
Q: Ako sa rodičia bránia negatívnym reakciám na nezvyčajné meno?
A: Rodičia uvádzali praktiky ako prezradiť meno až po narodení, pridať druhé meno (príklad Anna Živa) a používať zdrobneniny alebo skratky v rodine (príklady Vinco, Alexík, Tiffy).
Q: Z akých inšpirácií rodičia čerpajú pri výbere mien?
A: Uvedené zdroje sú rodinné tradície (meno po otcovi alebo pradedovi: Ferdinand, Branko), literatúra a hudba (Mína Harker, Lana Del Rey), svätci a historické mená, a význam mena (napr. Arthur, Viliam).
Q: Ktoré mená a stratégie sú v diskusii najčastejšie spomenuté ako „bezpečné“ pre medzinárodné rodiny?
A: Rodičia odporúčajú krátke medzinárodne vysloviteľné mená ako Vincent, Elias, Caroline alebo Anna ako prvé meno s ďalším špecifickým druhým menom (príklad Daniel Vincent).
Závery z diskusie
Zhoda
- Mnoho rodičov uprednostňuje menej frekventované alebo staršie slovanské mená aj medzinárodné mená kvôli originalite a významu.
- Pri netradičných menách je bežné, že rodičia volia druhé meno alebo používajú zdrobneniny, aby name „sadlo“ k priezvisku a znižovalo sa riziko posmechu.
Sporné názory
- Niektorí považujú mená ako Chanella alebo Kira za rizikové z hľadiska posmechu, zatiaľ čo iní bránia právo na originalitu a poukazujú, že aj „netradičné“ mená ako Viola alebo Vincent môžu dieťaťu veľmi sadnúť.
Otvorené otázky
- Kedy presne a podľa akých kritérií matrika vyžaduje overenie pôvodu mena (záleží to na konkrétnej matrike alebo existujú jednotné pravidlá)?
- Ako sa mení frekvencia konkrétnych mien regionálne (príklady: Melinda na juhu Slovenska, častejší výskyt mien ako Alex alebo Leo v mestách)?
Spomenuté značky a firmy
calendar.zoznam.sk, cs.m.wikipedia.org, upsvar
Spomenuté produkty a metódy
matrika, rodný list, overenie mena na internete, rozšírený kalendár mien, druhé meno, meniny (konkrétne spomenuté dni: Živa 25.10.)
Miesta a osoby
BA, UK, Francúzsko, Taliansko, Bulharsko, Maďarsko, San Zeno di Montagna, Victor Hugo, Lana Del Rey, J.K. Rowling (Rowlingová), Matuška, Chmelar
My sme chceli Vratka,Vraťa,ale kedze zijeme v Nemecku a predstavili sme si,ako by bol z neho Fratko s nemeckym rackovanym R,dali sme Peter. Rodina sa pri oboch detoch dozvedela meno az po porode,takze aj keby sme dali neviemake podla nich hrozne,kecat by nam do toho uz nemohli😁
Inak,v porodnici nam tu povedali,ze Petra tam nemali uz dobrych 10 aj viac rokov,a veru je jediny na skole aj v okoli. Nezvycajne meno sme teda nakoniec sice nedali,ale momentalne neletí...
Môj syn Mario, a dcérka Matilda Priscilla, po slovensky Priska - tak sa volam aj ja aj moja mama a moja babka ☺️
Ja mám Améliu. Myslela som si že je nezvyčajne keď som ho dala lebo som ho nikde nepočula len kamoš, ktorý býva v inom kraji mal dcerku Ameliu. no teraz za posledné 3 mesiace som stretla 6 mamičiek v ba a tiež deti Amélie 🤣🤣🤣
Naša prvá je Lilien Viktória, teraz čakáme a uvažujem na menami Linda, Rebeka,Aurora, Elizabeth, Štefan ak bude chlapec to vieme isto po tatovi.
Spominate ako zvastne mena viktor a hugo... neviem ci su zvlastne, ale ja som stretla chlapceka s menom viktor hugo (neviem ci nebol victor) a to mi uz prislo, ze pfuu😄. Bol malicky a este neboli rozhodnuti, ktorym ho budu volat. Pre moju dceru bol hugo. By ma zaujimalo ako to dopadlo.😉
@moni73 Victor Hugo bol spisovateľ 🙂 môj brat sa volá Viktor a psa mám Huga :D
Ja mám Fedora , dnes veľmi málo frekventované meno, ale pre mňa krásne a silne mužské .
@natushik153 ved jasne. Zas nemam iq hupacieho konika. Prave preto je to meno zaujimave a nezvycajne.
Ja mam Ellu. Tiez tu ziadne neboli, este ma aj odhovarali ze co to za meno. A potom buuum sama Ellinka 😂 ak by bol chlapec bol by Oskar. A keby ine priezvisko tak by bolo dievca Abigeil (k nasmu priezvisku sa nehodilo tak sa nasa cica vola Abie ) 😁
@hakunamatata331988 Aurora je super 😍, aj my sme ho zvažovali pri dcérke a keby bolo ďalšie dievčatko, tak asi bude Aurora 🙂
@majak622 no ja poznám veľa aj v mladom veku ségra má syna Dodá a j kamoskin 10rocny je ich určite viac ako napr.Viliamov
@jance333 aj ja som ludmila a dcere som vybrala tiez ,,normalne" meno bude sa volat slavomira☺ osobne nemam.moc pochopenie pre mena ako kyra, nela, zara, lara a podobne ,,psie" nazvy ale ocividne je to teraz in, nuz sto ludi sto chuti ved aj tak viac zalezi na tom ci je dietatko zdrave ☺

mam Edgar, Elma, Elias.. menam sa rada venujem a rada si citam ich historiu a vyznam, mena su premna dolezite...
prve meno Edgar som mala vybrate este sme ani deti neplanovali, citala som o nom raz v jednom blogu na nete a velmi sa mi pacilo.. potom som si o nom pozistovala co sa dalo, kto ho mal atd.. je staroanglicke a znamena stastna kopia.. volame ho edi..
druhe meno Elma som mala vybrane este pri prvom dietati keby bolo dievcatko.. velmi sa mi pacilo, je to asi skratka ELizabeth (moje oblubene meno) a MArie (bola moja mama) ked som cakala druhe dieta a povedali ze to bude dievcatko, tak bolo jasne, ze to bude Elma.. velmi sa jej to hodi..
meno Elias vybral moj muz, zo zoznamu vsetkych mien co som povyberala ktore sa pacili mne.. to je zname a teraz aj celkom frekventovane meno, ale tiez ho mam velmi rada.. a k nezvycajnym menam inklinujem preto, lebo chcem aby zneli vynimocne, a rada by som ich ucila, ze byt iny ako vacsina nie je zle.. dufam, ze sa mi to dari..
sama mam nezvycajne meno a paci sa mi..
ja som s vyberom mien velmi spokojna a myslim, ze sa mojim detom velmi hodia..