Som príliš úzkostlivá?

h2
13. jún 2015

Milé dámy, prosím o Vaše názory. Môj syn je prváčik v škôlke, má 3 roky a 10 mesiacov. Na budúci týždeň má ísť so škôlkou na výlet autobusom. Ide o celodenný výlet na farmu, ráno odchod, popoludní príchod. Na výlete je zabezpečený obed, ostatné jedlo a pitie má mať dieťa so sebou. Trápi ma hlavne cesta autobusom, z Miloslavova do Lozorna, cez rannú Bratislavu to odhadujem minimálne tak na hodinu a pol. Keď my niekam ideme autom, tak malý je zapnutý v sedačke a teraz má zrazu cestovať autobusom, kde sú síce pásy, ale netuším, ako si ich zapne takto malé dieťa, ktoré navyše ešte nedosiahne ani nohami na zem, či rukami na operadlo sedadla pred sebou. Neviem, ako môj syn túto cestu zvládne, či mu nebude zle, čo bude, ak mu bude treba napr. cikať a autobus nebude môcť práve zastaviť, či počas cesty späť tie malé detičky v autobuse nezaspia, keďže sú zvyknuté poobede spať... možno to preháňam, možno si tu viaceré budete ťukať na čelo, ale zaujímalo by ma, či by ste na mojom mieste dieťa na výlet pustili. Pýtala som sa zopár mamičiek v škôlke, oni deti púšťajú, ale keď sme o tom začali hovoriť, bolo jasné, že ich tieto otázky ani len nenapadli. Budem vďačná za všetky názory.

nelamol
14. jún 2015

Podľa mňa si príliš úzkostlivá. Ale zas je normálne, že niekto je v živote úzkostlivejší, niekto menej. Podľa mňa učiteľky vedia, čo robia, nejdú na taký výlet po prvý raz, ako už písali baby predo mnou. Keby to bolo pre ne prílišné riziko alebo prílišná záťaž, nebrali by deti na výlet. Ale medzi nami, ja sa učiteľkám v MŠ a aj v ZŠ čudujem (lepšie povedané, obdivujem ich), že berú deti na výlety, ja by som si to na zodpovednosť nevzala. Ale dôverujem im. Stať sa môže čokoľvek kdekoľvek, na to netreba ísť autobusom po diaľnici. Ja by som synčeka na tvojom mieste pustila, ak on sám chce ísť. Určite by to zvládol. Ale zas ak ty by si z toho mala mať žalúdočné vredy, nepúšťaj ho, dieťa to v pohode prežije. Pre úplnosť musím dodať, že moja dcérka chodí na výlety zo škôlky len v rámci Bratislavy, aj to len občas, keďže sú ešte len prváčikovia. Takže niečo také ako ty som zatiaľ neriešila. Ale pustila by som ju, keby na to prišlo.

maciatkolulu
14. jún 2015

@trogir tak ja vsetko konzultujem so svojim muzom a moj manzel ma velku zodpovednost a myslim, ze vacsina otcov. Mne maleho po marodeni iba on kupal, prebaloval, ucil chodit. Nechapem preco by som mala tvrdit, ze je menej zodpovedny. Skor by sa to dalo klasifikovat je menej uzkostlivy 😉 a ked sa mi na malom.nieco niezda. Co ja stresujem hned, tak ma vzdy uzemni a vzdy ma pravdu. Napr.nie je nejaky horuci, bledy, nebude mu zima, teplo? Vzdy to vyriesi jednym slovom, nie a ma pravdu. Ked obzeram nejake pofiderne vyrazky, bodky a ine po malom, sa smeje a povie nechaj toho chlapca uz na pokoji, nieco ho stiplo, oskrel sa atd... a ma pravdu. Ale tiez vie odhadnut kedy je nieco vazne, takze nie je pravda co tvrdis. Ja viem, som si toho vedoma, ze som velmi uzkostliva a precitlivela a som rada, ze ma moj muz haltuje. Myslim, ze je to nakoniec normalne, ze matka je citlivejsia a muz viac racionalny a preto do seba zapadame ako puzzle 😉 @aristka

sense
14. jún 2015

@h2 moj chlap by povedal nie a ja by som najprv par z tvojich otazok dala.uciteliek....u nas je to totiz muz taky uzkostlivy niekedy az prehnane....

esterba
14. jún 2015

@h2 v skolke, kam mam prihlasenu malu, podla riaditelky chodia na taketo vylety az s predskolakmi, ale ak sa na to citi aj niektore mladsie (resp. jeho rodicia), može sa prihlasit. Mne sa to takto zdalo primerane. Takze asi by som tiez nebola vyletom v 3 rokoch naklonena. V tejto skolke chodia aj taketo male deti na rozne akcie vramci mesta autobusom, takze si nan mozu zvyknut v kolektive a postupne, na kratsie cesty.

zebra41
14. jún 2015

@h2 moj syn v rovnakom veku bol na vylete v Bratislave, byvame v Nitre, cize cesta tiez trvala cez hodinu. Pasy zapli ucitelky. Deti dali vycikat pred cestou, ale ak by bolo trebal,tak by vedeli zastat na pumpe. Ak si nie ista,tak radsej pribal jedny kratasky a slipky. Cestou domov v autobuse zaspali, preco je to pre teba problem?

sue
14. jún 2015

...toto všetko je pochopiteľné...len raz budete musieť dať ten sklenený zvon, ktorým ochranujete deti, preč a je veľmi možné, že oľutujete, že ste boli takto prehnane úzkostlivé a opatrné 😒 mám v okolí niekoľko prípadov dnes už puberťákov (väčšinou jedináčikov) ktorých rodičia držali v bavlnke - jedna skupinka sú neschopní ťuťmáci, ktorí na všetko potrebujú maminku a druhá skupina sa absolútne odtrhla z reťaze, lebo "konečnd nie sú pod dozorom",......jeden extrém aj druhý 😔

Btw, tiež som chodila do škôlky za socíku a absolvovali sme plavecký v inom meste, lyžiarsky, výchovné koncerty a podobne 😉

jasminet
14. jún 2015

@h2 - chapem, ze sa bojis, ale...mas 4 rocne dieta, ktore je predpokladam od septembra v skolke - pozna kolektiv, pozna ucitelky, oni poznaju jeho - skus mu verit, skus verit ucitelkam, pomocnemu personalu. s autobusom deti nejde jedna, dve ucitelky, je ich omnoho viac... 😉 a vedia co maju robit - niekedy lepsie ako rodicia.

moja dcera je tiez motak, teraz predskolacka, ale doverujem jej, aj ucitelkam... na kazdy vylet sa tesi, pre nich je to dobrodruzstvo. minuly tyzden boli takto stare deti ako tvoj v divadle - prisiel pre ne autobus, vysadil pred divadlom, potom nalozil. minuly rok cela skolka - 70 deti mimo bratislavu kuknut nejaky mlyn - tiez hodina cesty - vsetci sa vratili zivi, zdravi, bez uhony, do dnes na to spominaju 😉

a mimochodom - som 35+ a zo skolky sme boli tyzden na horach, bez rodicov, kamoskina mala isla teraz so skolkou na tyzden z ba do tatier

gabrielita1610
14. jún 2015

@h2 Ahoj ,ja zdielam tvoj nazor a podla mna ist s tak malymi detmi , tak daleko je podla mna odvaha. Syn ma 3r. urcite by som ho nepustila ,no u nas taketo trufale vylety nerobia z MS ,dcera je tretiacka na ZS a oni idu - je samostatna,zodpovedna ,viem ze sa bat nemusim ,riad sa svojimi pocitmi..... 🙂

aristka
14. jún 2015

@trogir to si vtipna ,čo si napisala ,vie tento nazor tvoj muž....a prečo s nimi komunikovať ,pretože u nich viac pracuje mozog a nie hormony ,kvantum veci beru racionalnejšie už len z dôvodu ,že neriešia predmenštruačny syndrom ,ovulaciu tj nie su cyklicky ako ženy ....žena s prehnanou uzkostlivostou viac svojmu drobcovi ubližuje ako pomaha a potrebuje nejaku brzdu a tym by mal byť partner,ktoreho nema za nezodpovedneho somara ,ale za rovnocenneho partnera....ak si vo všetkom napr.aj ohľadom deti necha rozhodovať sama ,muža vykľučkuje ,buď sa rozvedie alebo ona skonči na xanaxe....myslim si ,že mame na pleciach toho dosť a teba dať chlapovi pocit ,že je sučasťou tímu ...rodiny....

terezka1947
14. jún 2015

@h2 kazda mamicka je ina,aj kazde dieta je ine-a kazda mamicka citi,co ma kedy urobit(vacsinou 🙂 )
takze ak citis,nepustaj ho
moj ma cca tolko ako tvoj,je samostatny dost....ale tiez by som ho nepustila-jednoducho,este nie sameho s detmi zo skolky-jednak je tam dost akcnych starsich,co velmi vystrajaju a ucitelkam verim,ale tiez su iba ludia a keby sa nieco stalo,nebudem predsa brat ucitelky na zodpovednost,ked sama mam problem nechat dieta este ist na takyto vylet...o zazitky nepride,budu dalsie-o rok 😉

m.i.r.i
14. jún 2015

@aristka tiez nechapem preco by sme to akoze nepreberali s muzmi..prave naopak..my sme vzdy vsetko riesili spolocne a u nas napriklad som ja ta, co este viac malemu dovolim ako moj manzel..on sa tiez jednoznacne vyjadril ze nie..ziadna skolka v prirode teraz a ani ten vylet ked mal 4..praveze sme sa dlho o tom rozpravali doma, riesili za a proti a manzel, ktory sa synovi tiez venuje od narodenia vidi este viac uskali ako ja...a vie co mame doma..a ako to funguje v skolke...takze tejto poznamke velmi nerozumiem...

m.i.r.i
14. jún 2015

@moni244 ono to je super co pises..a ja ti fandim naozaj...ale ono aj velmi zalezi od dietata...velmi velmi...su deti co napriklad v aute rodicia vozit nemozu, od babatka vrieskaju vo vajicku, 2-3 rocne su schopna absolvovat tak cestu do pol hodiny, inak robia peklo v aute..uvadzam ako priklad..nastastie nas je cestovatel co sa auta tyka dobry...vzdy rad sedel v autosedacke, vela pospal, doteraz len motor zacne hucat a uz zatvara oci..ale mam kamosky co maju aj 4 rocne dieta a nejdu s nami na dlhsi vylet alebo pobyt vzdialenejsi viac ako hodinu cesty, lebo sofer ma z cesty peklo...a maju napriklad 2 deti, kde jedno v pohode a druhe hroza...a to iste je aj s cestovanim vo vlaku, v buse...to iste je so spravanim v skolke, v akcnosti atd...v istej samostatnosti, v nocnom spanku...v dennom spanku..moj syn mal pevny rezim a ked sa nahodou narusil - ze prisla navsteva nejako neohlasene a zobudili ho skor z denneho spanku alebo niec...tak to sme mali doma peklo...dalsie 2 hodiny mrzuty, podrazdeny, nedalo sa s nim nic..ja ho doteraz tazko budim z obedneho spanku, lebo dalsiu hodinu je na nevydrzanie a to ma 5r..a pritom ma kamaratov co od 2r nespia poobede a aj to idu spat vecer o 10.....proste kazdy co nezazije, nepochopi..a tak viem aj ja, co plati na moje 3-4-5 rocne dieta....a ako tu aj ine pisali, ze chudata deti, ze trulkovia z nich budu alebo sa odrthnu z retaze --- akoze sorry..nikto nepovedal, ze nepustim dieta v skole na vylet alebo na lyziarsky alebo neviem kam...ale tak proste nevidim zmysel uprimne v tycho vyletoch s 3-4 rocnymi detmi....tak ako nemyslim, ze 12-13 rocne patri na diskoteku...tiez ho v tom veku nepustim...ale naznamena, ze tam nepojde nikdy a ze mu nieco ujde..a u takych malych - nemyslim, ze 3 rocne bude mat traumu z toho, ze nebolo na vylete..moj v tom veku este neriesil nic...a kazdym rokom deti dozrievaju viac..tak naco silit niektore veci? Tu niektore mamicky nechavaju deti do 3-4 rokov s plienkami, ze naco silit, ved ma cas..ale uz by ich pustali na vylety, lebo mu nieco ujde...nemyslim, ze je to uzkostlivost.....

libka1
14. jún 2015

@m.i.r.i tak nechat dieta do 4 rokov s plienkami ak to nie je z nejakych zdravotnych dovodov uz nie je uzkostlivost ale uplne nieco ine 😅 neviem ako to slusne napisat tak radsej nenapisem 😀

h2
autor
14. jún 2015

@moni244 Ahoj, vieš, ja s Tebou v mnohom súhlasím, ale predpokladám, že s Tvojou dcérou cestuješ Ty, alebo, ako si spomínala, Tvoja mama. Ak ste v autobuse MHD, ktorý ide max. 50 km/hod. a malá nemá pásy, tak predpokladám, že Ti sedí na kolenách, alebo vedľa Teba, kde sa Ťa môže držať. Takže je tam vždy s ňou nejaká osoba, ktorá sa o ňu stará, dáva na ňu pozor. Ja netvrdím, že učiteľky by to nezvládli, dôverujem im a viem, že skúseností majú kopu. Ale majú na starosti viac detí a proste o takej starostlivosti, akú zabezpečuješ Ty Tvojej dcére, keď spolu cestujete, nemôže byť ani reči.

h2
autor
14. jún 2015

@katrinka8 Ďakujem za odpoveď, ale u nás to nie je tak, že by sa syn tešil na výlet a ja by som mu ho zakazovala. Rozprávali sme sa o tom, hovorila som mu, že by som bola radšej, keby ten deň strávil u starkej a on s tým súhlasil. Keby bol smutný, že nejde, keby som vedela, že ísť chce a teší sa, asi by som to viac zvažovala.

h2
autor
14. jún 2015

@aristka Asi som mala spomenúť, že sme to s mužom preberali, rozprávali sme sa o tom, či malého pustíme na výlet. Môj muž má z prvého manželstva dve dospelé dcéry, takže som bola presvedčená, že bude za to, aby syn na výlet išiel a mne povie, že zbytočne preháňam. Ale bola som prekvapená, že mal taký istý názor, tiež sa mu zdal syn na niečo také ešte malý.

libka1
14. jún 2015

@h2 pokial mu to je jedno, tak naco ho tam posielat a byt vynervovana, 3 rocak sa este vyletu dozadovat nebude.
u nas to zacalo zhruba okolo dcerinho 5 roka, to uz vyslovene trvala na tom ked sa islo na dopravne ihrisko, do minizoo, do sauny a podobne ze chce ist. ja som ju teda pustala aj dovtedy, ale vyslovene na tom netrvala sama, takze kebyze poviem nie, bolo by jej to jedno.

h2
autor
14. jún 2015

@maciatkolulu Ja tam so synom ísť nemôžem, práve v ten deň si nemôžem zobrať dovolenku. Ale aj keby som mohla, neviem, či by to bolo šťastné riešenie. Môj syn by tam mal mamu a ostatní nie... 😒

aristka
14. jún 2015

@h2 na ten vylet ide vždy viac dozoru a nie jedna alebo dve učky ...
@m.i.r.i deti v škôlke nie su doma ,kde rodičom skaču po hlave a rodičia im vyhoveju v každom smere ,v škôlke idu z davom ,učky rešpektuju ,viac ako rodičov a učky deti dobre poznaju po roku a vedia s deťmi robiť....ja stale hovorim male dieťa male problemy ,velke dieťa veľke problemy a to aj tak je .....učky z 9takmi zakadnej školy sa s nimi viac narobia na vylete ako učky z matrskej škôlky ...a to je fakt...

h2
autor
14. jún 2015

@aristka Prečo si myslíš, že deti doma skáču rodičom po hlave a rodičia im vo všetkom vyhovejú? U nás to tak rozhodne nie je. Áno, pýtam sa aj syna na názor, a aj ten názor beriem do úvahy, ale aby som vo všetkom vyhovela a nechala si skákať po hlave, to sa určite nedá povedať.

aristka
14. jún 2015

@h2 prosim brať o obrazne ,aj keď je to časty jav ....v škôlke su detičky ine ,ako pišem idu z davom.....

sense
14. jún 2015

@h2 inak osobne si myslim ze pre 3-4 rocne deti ziaden vylet autobusom kde trva cesta 1.5hodinu netreba...ano aj nasa bola na cely den v hore, aj na farme ale cca 20min. vychadzkovym krokom od skolky...

moni244
14. jún 2015

@h2 asi si nesla dlho MHD vsak? Ano, sedi vedla mna, ale soferi MHD jazdia niekedy ako samovrahovia, nie niekto, kto ma zodpovednost za ludi a keby som sa mala zapodievat, co vsetko sa moze stat, tak ani z domu nevylezieme

m.i.r.i
14. jún 2015

@aristka ja akceptujem, ze v skolke maju deti iny pristup k mnohym veciam...a respektuju ucitelky inak ako rodicov...deti skusaju, casom vedia ku komu co si dovolit, ale moze to byt kadejako..niektori maju doma mozno ovela prisnejsi dohlad ako v skolke...vzdy je to o pristupe rodicov k vychove tiez a o povahe dietata...a tiez - ano deti idu s davom..ale tak ako idu v dobrych veciach, tak aj v tych horsich...niektore deti sa v skolke naucia jest, lebo sa "motivuju" kamaratmi...ine zas jest prestanu z toho isteho dovodu...moj syn napriklad nehovorim ze je doma anjel, je to betar a doma si poodvrava aj povyvadza...v skolke v tomto smere asi "poslucha" viac..ale druha stranke veci je, ze doma je ovela opatrnejsi, velmi vela veci si uvedomuje, ked sa hra sam alebo s nami, tak je v tomto velmi rozumny..ked ideme von, pekne pocka pri ceste, aj na bicykli, neozbehne sa hocikde, stale sa obzera, ci sme v dosahu..vidim ale rozdiel uz len ked je s nejakym kamaratom a vtedy zacina byt hluchy, slepy, nevnimavy...zacne sa predvadzanie, sutazivost, lotroviny a nerozmysla ci niekam vybehne, ci nieco spravi..ci si ublizi..v skolke je to presne takto...ide s davom..ma tam 2-3 kamosov, su ako taka svorka, velmi si rozumeju, ale je to pretekanie sa kto vymysli vacsiu lotrovinu, kto bude kde prvy, kto je silnejsi..proste klasika..momentalne puberta patrocneho...ucitelky same hovoria, ze ich musia rozdelovat pri spolocnych aktivitach, lebo nevedia ktory bude skor visiet niekde na lampe...jasneze tie deti nejako zvladnu a vedia to s nimi, ale tak este to nejako beriem, ze je v skolke, v znamom prostredi, neujde z arealu, nikoho to ani nenapadne..necestuje v buse...MHD do mesta, na maly vylet po okoli, na prachadzky...fajn...inak ale staci..
Este napriklad plavenie -- mali kurzy cez skolku...tiez isla vacsina deti..nie uplne vsetci, ale vacsina...my chodime plavat do kurzu mimo skolky...tak som ho nedavala uz do skolkarskeho kurzu aj ked som scasti zvazovala len kvoli tomu, ze tam sli jeho kamarati, ze nech si uzije..nakoniec som ale zistila, ze deti pozbierali, odviezli mikrobusom na plavaren, tam sa mali poprezliekat, spravili kurz, poobliekat, do busu a do skolky...po 2 dnoch polovica deti chorych, do konca kurzu ked dosla tretina tak vela...len sme pozerali ako odpadavali jedno po druhom....no a preco...po kupani sa tie 4-5 rocne deti sami susili, obliekali...v casovej tiesni samozrejme..deti vychadzali vonku mokre, na nedosusene telo obliekli veci, mokre ponozky do topanok, nevysusene vlasy...kurz v aprili, vonku tak 13st...ja ked chodim s malym plavat, tak nas rodicov pustia az do satni, ja si ho vyzleciem a nachystam a ked skoncia tak nam ich treneri este osprchuju a zabalenych v osuskach umytych si ich preberame...vysusim mu vlasy, poutieram, nasucho obleciem, v zime nasadime capicu na usi...z plavania este nikdy neprisiel chory...a nejde tu zas o uzkostlivost ani o nesamostatnost dietata, ci nedoveru v ucitelky..ale proste oni ked maju 15-20 deti a pozeraju na hodinky, lebo treba dojst na obed do triedy..tak je jasne, ze ich nebudu susit, fenovat vlasy, kazde skontrolovat ci je suche, ci je dobre oblecene.....pritom moj syn je otuzily, neprehaname to s obliekanim ani nic, ale tak s mokrom hlavou, nohami...vodou v usiach vyjst na studeny vzduch napriklad -- liahen na problem..proste viem, ze to ani nie je v silach tych uciteliek ustrazit to co ustrazim u takeho dietata ja...

mamulienka30
14. jún 2015

Nasi si na cestu autobusom musia doniest podsedak. Priputavaju ich cez to. Spanie by som neriesila, ak zaspia, tak ich zobudia a hotovo.

aristka
14. jún 2015

@m.i.r.i ako ty môžeš davať dieťa do škôlky ..fakt nechapem a tu sa ide na vylet na farmu nie do plavarne v zime.....

maciatkolulu
14. jún 2015

@m.i.r.i no ja neviem, zvlastny pristup uciteliek... Ale ja som zo skolkou chodila pravidele na plavanie a to bolo dobre davno 😉 a nikdy sme neboli chori a to bol vtedy iny pristup uciteliek, nie ako teraz, ze sa matky chodia stazovat pre kazdu volovinu tipu preco moje dieta vola ucitelka Simona a ine Simonka 😀 . Vzdy sme isli suchi a to peso a nebolo to 20metrov. Mozno aj preto sme boli zdravsi. Inak autorkin maly nema tri, ale za dva mesiace 4 a take deti uz fakt riesia, ze Janko, Petrik, mozno aj nejaky Liamko a Artemis niekde boli a on nie.

m.i.r.i
14. jún 2015

@maciatkolulu no moj 4 rocny to veru neriesil..absolutne ho netrapilo..ved aj autorka sama pise, ze radsej pojde syncek k babke ako na vylet..moj bol taky isty...vyletov ma dost aj s nami..a skolkarsky ho absolutne nezaujimal...teda aj ked sa vratili deti z vyletu, nik o tom nijako nerozpraval, proste boli a hotovo,dalsi den..ziadne ze wow ake zazitky...to prezivaju viac starsie deti, mozno od 5-6r uz to viac riesia.....moj teraz 5 rocny uz trosku riesi ze kde so skolkou idu a co robia, ale vacsinou ani neviem a dozviem sa az ked vidim fotky, ze boli napriklad v meste cele doobedie...alebo niekde na mini vyletiku po okoli...ani to nespomenie..neriesi...teraz so skolkou v prirode ked som sa ho opytala asi 2 tyzdne pred tym, ci chce ist, tak ze nie..ucitelka sa ho tiez pytala a prehovarala ho a on ze nie, ze on chce ostat v skolke...zacal sa trosku zaujimat o skolku v prirode az ked zacali ucitelky cely cas, ze ten ide aj ten ide, aj tento tvoj kamarat aj tento a zacali riesit, ze kam ho ja dam ak nepojde..tak mi zacal hovorit, ze s kym sa bude v skolke hrat ked jeho kamarati idu do tej skolky v prirode, ze teda by chcel ist aj on..neslo mu vobec o nejaku skolku v prirode, ani o nejake zazitky, ale o to, ze nebude mat v skolke kamarata..skor riesil, ze keby tak ten a ten kamarat aspon jeden s nim ostal, tak bude super..a ked navrhla babka, ze ho vezme k sebe, tak to skolku v prirode ani nespomenul..a doteraz vyklada vsade ako bol u babky a dedka a ako chce ist zas...kamosov ma naspat v skolke len niektorych, lebo ostatni vsetci po skolke v prirode ochoreli...
Takze ide prave o to, ze autorka neriesi to, ze syn doma place a stale sa dozaduje nejakeho vyletu a ona mu nechce dovolit a co ma robit...dieta sa vobec nedozaduje...bude radsej u starych rodicov..ide len o ten pocit, ze vyzera v ociach ostatnych ako trapna a uzkostliva..a ci je to spravne tak...ja ju uplne uplne chapem, lebo presne tie iste pocity som riesila aj vlani aj toho roku, ale som rada, ze som dala na svoju intuiciu a ze ma v tom podporili vsetci najblizsi...a syn neprisiel absolutne o nic

maciatkolulu
14. jún 2015

@m.i.r.i ja ju tiez chapem, ako som uz pisala. Ja som to riesila tak, ze som isla s detmi a boli tam aj uplne malicke, riesli to dost, vyskali, tesili sa z autobu a rozpravaju o 1.vylete doteraz. Vacsina 4.roc.riesi a tesi sa a rozprava. Inak videla som ako sa učiteľky starali, ziadna si nevezme na zodpovednosť, ze sa nieco zanedba. Teraz uz viem, ze som konala uzkostlivo a prehanala som, ale ucitelky to akceptovali.

zita19
14. jún 2015

@h2 tak ked prudko zabrzdi mestsky autobus iduci 50tkou, nemam nikto sancu dieta na rukach udrzat. Fyzika a zrychlenie spravia svoje a hmotnost dietata vzrastie niekolkonasobne. Takze priputane dieta v autobude iducom 90 na dialnici je v tomto smere ovela bezpecnejsie. To len tak na okraj.
A k celej diskusii. Ano, si prehnane uzkostliva. Len netusim naco si zakladala tuto temu. Potrebovala si sa len utvrdit v tom, ze tvoje rozhodnutie je spravne? Zmenila tato diskusia tvoje rozhodnutie akymkolvek sposobom?
Odhadujem ze odpovede su Ano, Nie.
Je tvoje dieta, tvoja zodpovednost. Aj to, ze ho pripravujes o zazitky a skusenosti svojou prehnanou uskotstlivostou. Mozno mu tieto skusenosti a zazitky raz budu chybat.