icon

Na svadbu s priateľom

avatar
marianaaoa
22. apr 2023

Ahojte, chodím s priateľom niečo vyše 2 rokov, ja mám 29, on 27. Pozná sa s mojimi rodičmi, vychádzajú v pohode. Dostali sme pozvanie na svadbu mojej sesternice. Keď som o tom povedala priateľovi, hneď sa ma pýtal či tam musím(e) ísť. Ja som introvert a nemám rada oslavy, svadby atď, ale viem sa prekonať, hlavne ten počiatočný stres a nesedieť tam ako za trest. Vysvetlila som mu že by to bolo pekné keby sme išli, lebo so sesternicou som mala dobrý vzťah, najmä v detstve sme boli super kamošky. Povedala som mu dátum kedy to bude, vravel že to je ešte ďaleko. Potom som mu ukázala aké šaty som si kúpila, ešte som zopakovala dátum, aby si to pamätal. Bez nátlaku, všetko som mu hovorila nenútene, potom sme sa dohadovali kto by bol šofér, tak som aj rátala že tam pôjdeme ako partneri. Dnes je týždeň pred svadbou, pripomenula som mu to a zrazu nastal šok že nevie či vtedy nemá oslavu narodenín jeho kolega (najlepší kamarát). Potom vravel že je to možno v piatok a v sobotu by ešte zvládol ísť na svadbu. Potom zase špekuloval že keby to aspoň bolo bližšie (je to asi hodina cesty). Chcela som len jednoznačnú odpoveď či so mnou ide alebo nie, stále som sa nedočkala. Do večera mi má dať vedieť, ale tuším že ostanem v neistote.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 18. jún 2026 · 185 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Nejasná, odkladaná alebo chýbajúca odpoveď partnera týždeň pred rodinnou svadbou signalizuje problém v komunikácii a plánovaní spoločných akcií; praktické riešenia sú nastaviť konkrétny termín odpovede (napr. „do večera“) alebo požadovať jednoznačnú SMS „áno“/„nie“.
  • Ak partner odmieta alebo váha ísť na svadbu, riešenia zahŕňajú zabezpečiť iný doprovod, oznámiť novomanželom zmenu doprovodu a včas nahlásiť počty porcií a zasadací poriadok, alebo ísť na svadbu samostatne.
  • Opakovaná ignorácia a nekomunikácia sa vnímajú ako red flags vo vzťahu; odporúčané kroky sú priama konfrontácia, nastavenie ultimáta alebo prerušenie kontaktu/ukončenie vzťahu.


Najčastejšie otázky

Q: Ako získať jednoznačnú odpoveď od partnera, či pôjde na svadbu?
A: Požiadajte ho, aby do konkrétneho termínu (napr. „do večera“ alebo „do piatku“) odpísal len „áno“ alebo „nie“; ak nereaguje, mnohé odporúčania z diskusie považujú mlčanie za „nie“ a odporúčajú zariadiť sa podľa toho.

Q: Čo robiť týždeň pred svadbou, keď partner stále nevie, či ide?
A: Zabezpečte náhradný doprovod z rodiny alebo kamarátok, okamžite informujte nevestu/ženíchovu stranu o zmene a potvrďte nahlásenie počtu porcií a zasadací poriadok, lebo tieto veci sa často uzatvárajú niekoľko dní pred svadbou.

Q: Môžem ísť na svadbu sama, ak partner nechce alebo sa nevyjadrí?
A: Áno; konkrétne odporúčania zahŕňali ísť s rodinou alebo kamarátkou, oznámiť novomanželom zmenu doprovodu a požiadať o menovku/úpravu zasadacieho poriadku.

Q: Je váhanie s účasťou na rodinnej svadbe jasným znakom problémov vo vzťahu?
A: Väčšina odpovedí považovala opakovanú ignoráciu a vykrúcavé „neviem“ za red flag ukazujúci problémy s prioritami a komunikáciou; menšinové názory v diskusii pripomínali, že niektorí ľudia sú introverti a kompromisy môžu byť primerané.

Q: Ak sa rozhodnem rozísť, aké praktické kroky odporúčali ženy v diskusii?
A: Konkrétne návrhy zahŕňali zabaliť osobné veci do krabice a poslať poštou s dokladom, dohodnúť konkrétny čas na vyzdvihnutie vecí, prípadne nechať veci vonku pri kontajneri a ukončiť kontakt (zablokovať).

Q: Ako riešiť dlhodobú nekomunikáciu partnera v praxi?
A: Odporúčané kroky sú priama a konkrétna komunikácia o očakávaniach, nastavenie pravidiel (jednoznačné termíny odpovedí alebo SMS „áno“/„nie“), a ak sa nič nezmení, dočasné odmlčanie alebo ukončenie vzťahu.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Nejasné odpovede a ignorácia sú považované za vážny problém komunikácie vo vzťahu.
  • Ak partner neposkytne včas rozhodnutie, odporúča sa zariadiť sa samostatne, zabezpečiť iný doprovod a včas informovať novomanželov o zmene.
  • Opakovaná nekomunikácia je vnímaná mnohými ako signál, že vzťah môže mať dlhodobé problémy a môže byť dôvodom na ukončenie vzťahu.


Sporné názory

  • Niektorí tvrdia, že neúčasť na svadbe alebo váhanie je dôkaz nezáujmu a odôvodnenie rozchodu, zatiaľ čo iní argumentujú, že ide o introvertné preferencie a uprednostňujú kompromis a toleranciu.


Otvorené otázky

  • Ako jednoznačne rozlíšiť medzi partnerom, ktorý je skutočne introvert a partnerom, ktorý si necháva otvorené dvierka pre iné vzťahy?
  • Kedy je primerané dať ultimátum („odpoveď do piatku/do večera“) a kedy uprednostniť dlhodobejšiu prácu na komunikácii?


Spomenuté značky a firmy

Lidl, Pošta, Facebook skupina turista, Postoj

Spomenuté produkty a metódy

ultimátum, SMS „áno“/„nie“, poslať veci poštou v krabici s dokladom, nahlásiť počet porcií/zasadací poriadok, zohnať náhradný doprovod/menovka, odmlčanie/ignorácia ako taktika, ukončenie vzťahu/rozchod

Miesta a osoby

Nitra, Bratislava, Trnava

Strana
avatar
marianaaoa
autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
zmrzlinka2021
22. apr 2023

@marianaaoa pre mňa by prioritou bol môj priateľ, čo je budúci manžel, nie kamoška. To ako s tebou jedna vypovedá, kde sú neho v rebríčku dôležitosti nachádzaš. Nepáči sa mi komunikáciaz jeho strany. Si jeho budúca žena,nie kamoška, ktorá hľadá niekoho ako sprievod

avatar
nelca0510
22. apr 2023

@marianaaoa asi to nie je medzi vami tak vážne,keď nechce ísť na svadbu,kde bude v podstate celá tvoja rodina

avatar
marianaaoa
autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
jaskolka
22. apr 2023

Úprimne? Za mňa sa chová ako somár.

avatar
elinosar
22. apr 2023

Na prvom mieste mas byt ty a tvoja rodina. Kamarat ma byt vzdy druhorady ak to s tebou mysli vazne.

avatar
tosomja
22. apr 2023

Bolo by mi to ľúto, ale povedala by som mu, že ja idem a ty buď sa pridáš, alebo sa choď ožrať ku kolegovi. 🙄 Nenechám si pokaziť deň. A rodine povedala, že nechcel ísť a neriešim ďalej.

avatar
blondinka95
22. apr 2023

@marianaaoa chova sa blbo. Dokonca aj môj bývalý s ktorým som bola dva roky a časom hodnotím že bol úplný blb so mnou zvládol kamoskinu svadbu, ktorú predtým nepoznal a ďalšiu svadbu bratranca.
Ak to myslí vážne s tebou tak toto by nemalo byť o čom.
Nezopakuj moju chybu a nevyhýbaj sa rozhovoru len preto že nebude príjemný.
Držím palce

avatar
vela02
22. apr 2023

Pre mňa by to bol dosť vážny problém. Ste partneri, nie kamosi na spoločenské akcie. To bude robiť vždy pri nejakej oslave, svadbe? Veď si mu to dala včas vedieť. Po 2 rokoch vzťahu by mi ani nenapadlo partnera nútiť, alebo prosiť aby isiel so mnou na svadbu, veď to je automatika. Žiadna oslava kamosa, kamoš to určite pochopí. Tu by som sa asi vážne porozprávala s partnerom, ako myslí váš vzťah. A ani nič také že “ja mu to vrátim keď bude mať niekto z jeho rodiny svadbu, nepôjdem”, nepripadá do úvahy. Bojovanie do vzťahu nepatrí

avatar
rebrambora
22. apr 2023

@tosomja 👍 presne primerana reakcia. Lenze toto je presne no go vo vztahu a zaciatok konca.

avatar
janagem
22. apr 2023

Ono mne to zasa príde také - on ti aj povedal, že tam nechce ist, no vyznieva to trošku, že si naliehala. Možno mal pocit, že je nevypocuty - nevieme ako predchádzajúce rozhovory vyzerali - či si hovorila hlavne ty svoje predstavy. Ak by nechcel ísť, ja by som to neriešila a šla sama.

avatar
marianaaoa
autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
andrea_82
22. apr 2023

@janagem ked to s niekym myslim vazne a jeho rodina ma pozve na dolezitu oslavu, tak je jedno, ci sa mi tam chce ist alebo nechce. Ak by boli manzelia, tiez by neisiel?

@marianaaoa tyzden pred svadbou este nevie, ci ide alebo nie? A neveste ste jeho ucast potvrdili? Aj podla mna sa chova ako hlupak.

avatar
marianaaoa
autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
marianaaoa
autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
janagem
22. apr 2023

@andrea_82 vieš, že mne by to bolo jedno? Pre mňa by bol komfort partnera dôležitejší ako niečo iné. Ak tam vyslovene nechce ísť, no a čo

avatar
janagem
22. apr 2023

@marianaaoa povedala si, že sa spýtal či tam musíte ísť. To bol náznak, že nechce

avatar
andrea_82
22. apr 2023

@janagem hm, tak to mame iny nazor. Ja si myslim, ze obcas sa treba aj trochu prisposobit, "obetovat", ak je nieco pre ostatnu rodinu tak dolezite a mna to zase tolko nestoji.

avatar
marianaaoa
autor
Autor odpoveď zmazal
avatar
elizabet173
Autor odpoveď zmazal
avatar
vela02
22. apr 2023

Nesúhlasím s názormi, že máš ísť sama. Ale to som ja. Keby mám viac ako 2 roky priateľa, tak na svadbu sama nejdem. Možno ešte na nejakú oslavu, to chodím bežne keď je priateľ v práci. Ale na svadbu fakt nie. Ak sú ženy ktoré sa budú cítiť komfortne samé na svadbe, ok. Ja by som sa veruže komfortne necítila

avatar
spadnutaslivka
22. apr 2023

jasne ti dáva najavo, že tam ísť nechce. Neviem ako ešte jasnejšie než povedať. Keby tam chcel ísť, chystal by sa na svadbu, rozprával by s tebou o tom a hlavne by si nehľadal dôvody, prečo nejsť. Prečo sa neporozprávate narovinu? Zase hovadina, ale na komunikácii stoja a padajú vzťahy. Ak komunikovať neviete, máte veľký problém. Aj keď zatiaľ sa tvárite, že je všetko ok. Lebo očividne nič neriešite. Akonáhle niečo bude treba riešiť, bude zle.

avatar
zmrzlinka2021
22. apr 2023

@marianaaoa
Prosim ta, vsimaj si vsetky veci na priatelovi. Zatial spolu len chodite a mozes vychytat velmi vela red flags, ktore mozu v buducnosti vazne narusat vas vztah a vyhnut sa problemom tym, ze nevstupis neuvazene do manzelstva, do deti s takym clovekom.
Mozno nieco vyzera ako banalita ale aj takymito drobnostami ukazuje svoj pristup k veciam, k tebe, k vasmu vztahu. Vztah nie je len o tom, co mne vyhovuje, je to aj prisposobovanie sa, hladanie kompromisov, hladanie toho dobreho pre toho druheho. Mna by velmi bolelo, keby mu uz teraz bol prednejsi kamos, co vo vasom vztahu je jeho priorita - druhy clovek, nie ty. Tvoja rodina raz bude aj jeho rodina a ty by si mala hrat pre priatela velmi vysoku dolezitost uz teraz. To ze je niekto introvert neznamena ze je aj sociopat. Nie kazdy ma rad oslavy, vela ludi, ani ja, ale tych par hodin to prezije uplne kazdy, kto chce.

avatar
janagem
22. apr 2023

@andrea_82 veď ja ti to neberiem ak to je pre teba dôležité, tak to od partnera vyžaduj. Ja nevyzadujem a ani nechcem.

avatar
h2
22. apr 2023

@marianaaoa V podstate ti nesľúbil, že pôjde. Možno si urobila chybu v tom, že si už skôr nenaliehala na jednoznačnej odpovedi, či pôjde. Teraz už len počkaj, čo ti povie dnes večer a podľa toho uvidíš. Ja by som bola sklamaná. Ale zase, ja by som to nenechávala takto na poslednú chvíľu, chcela by som jednoznačnú odpoveď skôr.

avatar
0silvia0
22. apr 2023

@marianaaoa uz tou otazkou, ci tam musime ist ti dal akoze najavo, ze sa mu tam nechce ist. Nevieme preco sa nevyjadruje priamo, ale skus byt priama k nemu aspon ty.
Nevieme aky vazny je vas vztah, ale mozno sa neciti na mozne otazky tvojho pribuzenstva, ze kedy budete na rade so sobasom vy dvaja? Len dedukujem...

avatar
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
avatar
tosomja
22. apr 2023

@vela02 ani ja nie, ale prečo by som mala odmietnuť pozvanie na svadbu len preto, že on nechce ísť a radšej sa bude vyhovárať že ide kamarátovi na oslavu. A ja by som sedela doma tak či tak, pravdepodobne by som pozvaná ako partnerka nebola. Lebo o Tom zmienka nie je, že "sme pozvaní ku kamarátovi" ...

avatar
cyberk
22. apr 2023

Riadny debil… kde na takychto partnerov chodite? musis ho dat do pucu. Ja by som naliehala nech mi da hned odpoved, nech si cim skor spravis plan B a milostivy pan nech sa ide ozrat s kolegom, ked ta ma tak na haku…

avatar
marianaaoa
autor
Autor odpoveď zmazal
Strana