Ostal som sám s dcérkou

28. aug 2022

Ahojte, viem, že je asi nezvyk, že sem píše chlap, ale priznám sa, už neviem na koho sa obrátiť a som dosť zúfalý.

Dnes ma po niekoľkoročnom manželstve opustila moja manželka, jednoducho sa rozhodla, že nechce byť viac so mnou a našou malou 2,5-ročnou dcérou... priznám sa, taký zúfalý ako som teraz som v živote nebol. Zbalila si kufre, jej nový priateľ prišiel, naložil ju do auta a sucho mi oznámila, že včera dala na súd návrh na rozvod manželstva. Áno, som zlomený, zúfalý a zničený. Dôvody rozvodu nejdem rozoberať, proste ak si myslí, že bude šťastná s iným, želám jej len to dobré.

Mám však neskutočné obavy z toho čo bude, ako to dokážem prekonať s malou a hlavne ako jej vysvetliť, že jej matka... že jednoducho odišla... mám pocit zlyhania, že som zlyhal ako manžel a že zlyhám aj ako otec. Proste, dostal som sa do situácie, že neviem ako ďalej. A hlavne, neviem ak to povedať malej, a asi v tomto by som potreboval najviac poradiť - aktuálne som to malej vysvetlil tak, že mamka išla na výlet, ale je až príliš bystrá a viem, že táto "výhovorka" mi vydrží len pár dní.

Manželka nemá záujem o dcéru, ani ju nenapadlo, že by si ju vzala so sebou, v rozvode je dokonca napísané, že navrhuje, aby som ju mal ja v starostlivosti (s čím súhlasím). Mám však veľké obavy, pretože je veľký nezvyk aby sa na Slovensku staral o dieťa iba otec. Keď sa pozriem teraz na malú ako mi tu pri mne spí, tak sa mi len tlačia slzy do očí, že ako jej to preboha všetko vysvetlím - som Ocenil by som preto akúkoľvek radu, ako malému človiečikovi vysvetliť, že mamka odišla a že sa už nevráti. Nechcem ju traumatizovať a nechcem aby ju to poznačilo.

Ospravedlňujem sa za dlhý text a vopred ďakujem za každú odpoveď.

pribinak
28. aug 2022

V utorok ráno si zanes na súd návrh na neodkladne opatrenie - zverenie, styk a výživné
Súd ohľadne rozvodu môže byt aj za rok, dovtedy musíš mat dcéru papierovo poriesenu

Manželka si to môže hocikedy rozmyslieť, naloží dieťa do autá a odíde
Čiže rýchlo rieš papiere

danieli
28. aug 2022

A s malickou sa netrap, v tomto veku to moze byt aj vyhoda, vysvetluj len vecne to, co sa opyta, ak sa opyta kde je mamka, mozes odpovedat pravdivo, byva v novom byte, na otazku kedy pride? Neviem drobec, v tomto veku to staci. Zvladnes to, urcite

pribinak
28. aug 2022

Je tu právnicka skupiná, poraď sa napr @draik

autor
28. aug 2022

@pribinak návrh na neodkladné opatrenie som podal e-schránkou elektronicky už dnes, nech to tam majú v utorok ráno hneď na stole. ale vďaka za pripomenutie. @danieli bojím sa, že či to bude stačiť, malá je až príliš bystrá a má obdobie, kedy sa pýta - prečo?

luccija
28. aug 2022

Ona Ti dala precitat navrh rozvodu?
Chod sa poradit k psychologicke ako to dietatu povedat a celkovo ako sa zmierit s takou situaciou.

ildiko36
28. aug 2022

Nechapem ako jedna matka môže opustiť svoje dieťa, ale neboj sa zvladneš vychovu aj sám, možno casom si najdeš este priatelku
Ja napr tiez sama vychovavam 3deti a úprime som rada že sme sami, je to kus narocne ale dá sa to zvladnuť. Ja chodim ku psychologicke so synom lebo ma poruchu autistickeho spekra, a nepozna svojho otca, nemal do teraz o nom zaujem, zrazu sa zjavil a chce ho navštevovať.Pchychologicka povedala do 5r.musim synovy povedať že to je jeho otec aby to daak prijal a spracoval.
Podla mna by si mohol tiez vyhladať psychologicku ktora ti pomôže vysvetliť malej kde je mamička

gabriela_obzerova
28. aug 2022

Co je to za mater 🤦🏼‍♀️ Urcite by som sa poradila s psychologickou. Ak nechces osobne, tak pogoogli, najdi poradnu na nete.

lienka.7
28. aug 2022

Ja ti držím palce. Das to aj sam, neboj sa ✊🍀
Radšej byt s milujucim otcom ako s matkou hyenou. Malá to neskor pochopi aj sama.

zorana999
28. aug 2022

Nechces aby ju to poznačilo, nechceš ju traumatizovat. Ja neviem, či to pôjde bez toho. Ale za to viem, že stačí jeden plnohodnotný rodič na to, aby dokázal vychovať skvelého človeka.
A ty to zvládneš. Veľmi ti držím palce.
Bud silný

denden77
28. aug 2022

drzim palec 🍀🍀🍀

leskovael
28. aug 2022

Keď nevieš ako to dieťaťu povedať, kontaktuj detského psychológa, ale deti celkovo prijímajú veci tak, ako im ich rodičia podajú. Ak to podáš ty bez negatívnych emócií a povieš ako "normálnu vec" aj dieťa to prijme normálne (v rámci možností samozrejme, lebo odchod matky nepovažujem ani prinajmenšom za normálny. Ale žiaľ, stáva sa to, že odchádzajú otcovia a tieto rozhovory sú potom na matkách) Otázky budú, ja by som odpovedala pravdivo, primerane k veku. Príklady ti neviem napísať, lebo tie otázky môžu byť rôzne. Ale vždy som zato, hovoriť pravdu tak, aby tomu dieťa rozumelo. Nateraz možno stačí len niečo v štýle "Maminka išla preč a teraz bude bývať inde a my dvaja budeme bývať tu spolu." Prečo? "Lebo sa to niekedy stane, že mama a tato nebývajú spolu ale každý inde.."napr...
Podľa mňa sa bude chcieť s dcérou stretávať, takže sám uvidíš ako sa bude situácia časom vyvíjať.

A na záver... Si rodič - otec ktorý zostáva pri dcérke. Takže určite ako otec nezlyháš. Práve naopak! Veľa šťastia, držte sa.

tifi2324
28. aug 2022

Nechápem ako môže niekdo len tak sucho opustiť svoje dieťa aj keď vám manželstvo nevyšlo mohla to celé urobiť inak.....ja by som neprežila tak odísť od dieťaťa ktoré som si porodila 😕.....k malej treba byť hlavne úprimný ja som vždy deťom povedala pravdu aj keď bolestivú hlavne opatrne a citlivo ale pravdu... povedať mamka odišla lebo sme si už nerozumeli ale ľúbi ťa a dohodneme sa spolu aby si sa vidala aj s maminkou(teda ak má vôbec záujem sa s malou stretávať)...... držím palce začiatky budú ťažké ale časom to pôjde a je super že tak myslíte na malú

heidi4
28. aug 2022

Zelam Ti vela stastia a velmi vela sil...

kalifka
28. aug 2022

Aj ja som takto vyrastala, síce od mojich 5 rokov. Bolo to ťažké ale môj otec to zvládol na výbornú 😉 jedno ale poradím neklam lebo neskôr to bude ťažšie. Ja som vedela ako malá prečo odišla mama od nás a trápilo to dlho. Bude dobré, len Tu musíš byť silný a byť tu pre dcerku a potom všetko zvládnete 😊

autor
28. aug 2022

@kalifka bojím sa, že keď jej poviem pravdu teraz v tak útlom veku, nepochopí to správne, a bude trpieť rovnako ako ja... preto som tak opatrný v tom, čo hovorím

simonkazga
28. aug 2022

Hlavne pravdivo a primerane veku. Vždy len toľko informácií, koľko nutne musíš. Napr. na otázku kde je mama, povedz len, že išla bývať inam. Nepridávaj žiadne zbytočné informácie o tom, ako vy dvaja sa už nemáte radi a bla bla. Neklam jej a nikdy neslubuj veci, ne ktoré nemas dosah. Ako napriklad, ze mamka za nou bude chodit.. lebo ak sa tak nestane, ty budes ten co jej klamal. Ty to zvladnes! Drzim palce!

kalifka
28. aug 2022

Chápem, kľudne sa choď podariť k detskému psychológovi. Verím Ti, ja si doteraz pamätám ako to bolo u nás- ten pohľad môjho otca ako pozerá na mamu keď odchádza, bolo to príšerne...

noami12
28. aug 2022

Ahoj, s týmto poradiť sidce neviem ale urcite navstivte psychologa, lebo mam znamu ktora ma 4r. dceru ktora tiez sa rozisla s otcom jej dietata a vseliako si ju striedali až dieta to neznasalo dobre po psychickej stranke.
A hlavne držím Vám palce, zvládneš to určite, bud silný !!!
A ja ako matka dieťaťa, nedokázala by som sa dieťaťa vzdať nech by sa dialo čokoľvek, neviem si predstaviť ani to ze by som odišla a nie to ešte ze by som išla bez nej...
Je to smutné ale verím že ma dieta dobrého otca ktorý to zvládne ❤️

kitycat
28. aug 2022

Chlape, daj sa dohromady. Ved si otec... Tolko zien si tymto muselo prejsť... Je toho plny konik 😉

Malej povies, ze mama byva inde, ze nevies kedy pride na navstevu. Vecne. Ze uz skratka nebyvate spolu. Slovo "Preco" moze byt jej momentalne oblubene slovo, ziadnu vynimocnost by som v tom nehladala, to neber nijako urazlivo 😉

A tie co sa pohorsuju nad onou matkou.. Aj take zeny su... A niekolko ich tu pisalo, ze tehotenstvo si neuzivaju, nie su stastne, ze nevedia ako si najdu k dietatu cestu... A kolke pisali, ze skratka MUSI... No nie kazdy je taky. A pamatam sa, ked sa moji rodicia rozviedli.. Netrebalo psychologa staci zdravy rozum a sebaistotu vo svoje schopnosti rodica.

bambooolik
28. aug 2022

@autor Poradiť Ti asi neviem, ale napíšem len toľko - myslím, že si nezlyhal ako manžel. V tomto prípade by odišla od Teba, ale ona si našla nového chlapa a vyklašlala sa aj na dcérku a to je znakom, že zlyhala ona. Ak utekám od zlého muža, dieťa mu nenechám. Vlastne vyzerá, že pre maličkú je dobre, že Ti ju nechala. Veľmi Ti držím palce aby ste to spolu s dcérkou zvládli.

danieli
28. aug 2022

Urcite sa bude pytat aj preco aj stale podobne otazky, vzdy len co najkratsia pravdiva nestranna odpoved, mne sa to u deti vzdy osvedcilo, kratka pravda, nerozvadzat a vzdy ta ista odpoved, mozes aj ty dcerke davat otazky, kedy by si si zelala vidiet maminku? Je to skor taka zachranna otazka ked nevies co ine povedat a tak musi chvilku porozmyslat ona, ziskas cas a mozes pozornost odviest inam…podla moznosti nevrtat sa v tom, je to stale zlaty detsky dokonale bezstarostny vek, dcerka vnima nepritomnost maminy, ale to vsetko za tym a okolo toho vobec nevnima, zije dnes a vnima hlavne teba tvoju pritomnost a pocity, ak budes smutny bude aj ona, ak budes pre nu oporou bude rast stastna aj bez mamy

ankare
28. aug 2022

Chudinka dcérka. 😢 Ale, chválabohu, má Teba. ❤️ Silno Ti držím palce!

simona20201309
28. aug 2022

Takéto rozhodnutie zrejme neurobila zo dňa na deň a určite to nebola ukážková mamička. Ťažko mi je uveriť že niečo také dokáže urobiť žena.
Ja si myslím, že s odstupom času budeš rád, že si sa zbavil takej osoby. Verím tomu, že to zvládneš. Naozaj je to netypické, býva to opačne, ale vidíš- musia to zvládnuť ženy, zvládneš to aj ty.
Maličkej sa snaž robiť program. O matke sa snaž hovoriť co najmenej, príliš nevysvetlovať. A čo babičky?

lalala94
28. aug 2022

@kitycat tiež ma udivuje ako ľahko súdia tú ženu a ľutujú dieťa aj muža. Ak by to bolo ale naopak a písala by tu žena, ktorú opustil muž a nechal jej dieťa, nikto by to neriešil (pritom toto je drvivá väčšina prípadov). Ešte by ju sfúkli, že si za to môže sama a nemala si začať s blbcom.

autor
28. aug 2022

@lalala94 netvrdím, že som bez chyby, určite mala dobré dôvody, prečo sa tak rozhodla. Nie som dokonalý. Skôr hľadám námety a spôsoby aby malá prešla tým celým s čo najmenšou ujmou.

slovakboy
28. aug 2022

Počul som ue také malé deti si veľmi rýchlo zvyknú na výmenu rodičov alebo ich rolí. Im stačí bezpečie a je im jedno kto im ho dá. Pomohla by babka alebo ak máš nejakú ženu v rodine ktorá nás ňou mohla byť častejšie. Horšie to bude neskôr keď sa začne pýtať prečo iné deti majú mamku. Ale to sa dá postupne dohodnúť so psychológom. Teraz skús jej vyplniť čas. Boli ma srdce a aj mne je do plaču ked si predstavím tak malé dieťa že sa pýta na mamku. Hrozné. Určite si asi aj ty mal vinu na rozchode a poznáme len tvoju verziu. Možno má ona problém sama so sebou. Ale nechať dieťa? To nepochopím.

cecilia29
28. aug 2022

Tu na MK je poradna rodinnej a detskej psychologie. Tak skus tam napisat. Silnooo drzim prsty. Zvladnete to 💗

autor
28. aug 2022

@slovakboy preto nechcem, aby ste ju odsudzovali, keď sa takéto niečo stane, vždy sú na vine obaja, nie jeden. Snažím sa skôr získať radu, ako pomôcť mojej teraz už jedinej láske...:(

katarinka89
28. aug 2022

Ked si ju nevzala so sebou- zrejme ani pocas zivota s malickou nemala nejaky vrucny vztah a to dieta vyciti a mozno sa budes divit a zvladne to super.
Tisnu sa mi slzy do oci ked si predstavim, zeby som takto ja nechala svoje deti - 😢

miadi
29. aug 2022

Povedala by som jej ze mamina ju velmi lubi no je velmi nestastna a Isla si dat do poriadku zivot . Ze teraz potrebuje byt sama, uplne jednoducho kratko bez hnevu ci trpkosti ber to ako fakt . Lebo Len velmi nestastna osoba vie opustit svoje dieta. . A ze Mama chce pre nu to najlepsie a to je prave zivot s tebou . Ze ty ju velmi lubis a vsetko bude ok.