Spoločné bývanie so svokrou

janka1224
8. mar 2024

Ahojte,
rada by som sa poradila s tými ktoré máte podobnú skúsenosť. Bývame v jednom dome so svokrou mi dole ona hore. Pred rokom zomrel svokor a časté návštevy vždy bez zaklopania mi idú na nervy a neviem sa s tým zmieriť. S manželom máme syna, ktorý ide do školy od septembra. Ona aj vidí že mi to vadí ale vždy povie no prišla som sa pozrieť na teba Miško ... ako keby sme tam my vôbec neboli... Mám ju rada, vychádzame spolu dobre, ale nevyžiadané každodenné návštevy bez zaklopania a rešpektovania súkromia sú už nad moje sily. Ja rozumiem že je sama (chodí k nej švagrina s manželom ale nebývajú tam), ale je toto normálne? Neviem čo s tým , už sme toto raz zažili keď bol syn ešte malý a chodila k nám aj 5 x denne, vtedy jej muž povedal že nemusí tak často a urazila sa ... Chcela by som zachovať dobré vzťahy ale už som z toho nešťastná. Niekedy iba prídeme a už je u nás, začne malému ukladať veci a podobne... Ako by ste to riešili?

lenkahvh
8. mar 2024

obtyzden tato tema, ja sa cudujem ako toto moze niekto nanovo zalozit, na dva kliky si vygugli milion starsich diskusii a najdes tam rady

ale mas len dve moznosti - odist alebo trpiet to

gejb
8. mar 2024

@lenkahvh alebo namontovať dvere s guľou zvonku. Nechápem ako môže niekto bývať takto, že hocikedy môže niekto vojsť do bytu.

janka1224
autor
8. mar 2024

@lenkahvh ďakujem za tip, nechodím tu často pozriem si ďalšie diskusie

lenkahvh
8. mar 2024

@gejb aj to sa da, ale co tak tam bude stat a zvonit a volat, Misko priniesla som ti babovku 🙂 a ju vnutri porazi od jedu

lenkahvh
8. mar 2024
gejb
8. mar 2024

@lenkahvh takto to ale bežné ľudia majú. Návštevy sa ohlasia, zazvonia. Ak si doma a chceš tak otvoríš.

janka1224
autor
8. mar 2024

@lenkahvh Už som to riešila aj tak, že som normálne zamkla a musela zaklopať keď chcela vojsť ale neklopala asi ego 🙂 a vždy odišla. Ale keď zomrel už mi to bolo ľúto urobiť.

lenkahvh
8. mar 2024

@gejb ved ano navstevy ano, ale svokra nie je navsteva - ona v jej ociach je predsa sucast rodiny

lenkahvh
8. mar 2024

@janka1224 ja ti rozumiem, aj chapem, ze je ti jej luto, ale taketo spolocne nazivanie vzdy niekomu ublizuje, naozaj je malo takych, kde nie su trecie plochy ziadne
prajem ti krasny sviatocny den a posielam pozitivnu energiu 🙂
drz sa

janka1224
autor
8. mar 2024

@lenkahvh Ďakujem 🙂

tenerifka
8. mar 2024

@janka1224 kolko ma svokra rokov? Dohodnite sa, ze Misko k nej kazdy deñ zabehne o tej a tej hodine.A popracujte na vlastnom byvani

gejb
8. mar 2024

@lenkahvh okej, ale rodina sú aj tvoji rodicia, súrodenci, teta, strýko...ti si ale u vás predpokladam kľučky nepodavaju a neprepadávajú vás pomaly aj na záchode...
Nám svokrovci vzdy vopred zavolajú ci môžu prísť, dohodneme sa, aj ich pohostime. Sú súčasťou rodiny a zároveň chodia na návštevu a aj to tak beru...všetci sú spokojní.

janka1224
autor
8. mar 2024

@tenerifka Svokra má 65 rokov a Miško k nej chodí každý deň , tak som si myslela že sa vyhneme týmto nevyžiadaným návštevám a nevyhli... vlastné bývanie už bohužiaľ neprichádza do úvahy

aaadkaaa
8. mar 2024

No pozri, svokra to berie tak, ze je tam doma proste. Tak k vam chodi ako domov. Vela s tym nenarobis,ked nemozete odist...

danica2711
8. mar 2024

@janka1224 ona nie je návšteva, vieš? Ona je doma. Bývaš v jej dome. Chápem, že ti to ide na nervy, aj mne by išlo, ale na kľudný život podľa tvojich pravidiel je jediná cesta: odsťahovať sa. A ak to neprichádza do úvahy, tak len trpieť, keď pokusy o obmedzenie návštev neboli úspešné. Úplný kľud a súkromie nebudeš mať bohužiaľ nikdy. Veeľmi dôkladne by som zvážila veci, čo "neprichádzajú do úvahy"

betulinka1
8. mar 2024

@janka1224 to nezmeníš a bude sa to iba zhoršovať. Toto mi robila babka a tá bývala v susednom samostatnom dome ale na tom istom pozemku. Presne s tou istou vetou, došla som pozrieť deti. Pričom sa s nimi ani nehrala. Stále sa to stupňovalo, keď mi už začala behať do domu v nedelu o pol osmej vecer, hoci vedela, že to je čas kúpania, alebo došla do kuchyne a začala ochutnávať z hrncou čo som varila (neznásam to, tisíckrát som jej vravela, že nech si naberie na tanier) alebo v lete vyjedala melón lyžičkou a všetky jej sliny padali do melóna (tisíckrát som jej rovno odniesla z melóna k nej domov aby neslintala nad naším, inak to ani detom nedovolím a musia si dať na svoj tanier) tak som si uvedomila, že to je koniec. Lebo ja som už mala pocit, že čím viac sa na nu hnevám, tým viac ju to uspokojuje a začala byť ako energetický upír pre mňa. Tak som sa rozhodla, že žiadne peniaze nestoja, za tieto nervy a kúpili sme s mužom nový dom a odsťahovali sa. Na jednu stranu ma mrzí, že sme sa zadĺžili, hoci ten dom bol po mojej mame, keď zomrela a nebol vôbec starý, bol tam bazén a všetko hotové, čiže sme v ňom žili bez úveru, čo bolo super. Ale toto naozaj nebolo pre mňa, takto žiť. Vydržali sme tam takto 3 roky. Teraz chodíme pozrieť my ju, ked chceme a takto je to lepšie.

cokoladova_babovka
8. mar 2024

@janka1224 No nezávidím ti túto situáciu. U nás je to podobné aj keď iné, Svokra tiež rovnaký vek, svokor zomrel, neustále nás vyvoláva že k nej máme ísť bývať aj keď máme vlastné bývanie. Stále je niečo, s čím jej treba pomôcť a vydieranie, že ona už nemôže bývať sama. K švagrinej chodí bez ohlásenia na návštevy. Jedna moja kolegyňa si to nastavila dobre. Bývajú hneď vedľa ale na začiatku stanovili pravidlá, svokra keď niečo chce s deťmi, dopredu zavolá. Prípadne podá cez plot buchty či vajíčka. Deti tam chodia, svokrovci na pozvanie. Žiaľ si myslím, že musíš pre svoje dobro riskovať to, že bude svokra na čas urazená, ale musíte si dohodnúť pravidlá. Povedzte jej, že si vážite, že tam môžete bývať, ale že potrebujete súkromie a že by ste si chceli nastaviť pravidlá. Ona je síce doma, ale ak chce, aby ste bývali s ňou, musí to pochopiť. Treba sa oddeliť, spraviť vlastný vchod, proste dve bytové jednotky. Keď to nepôjde, jedine sa odsťahovať. Aj keď do menšieho ale pre pokoj v duši by som to urobila. Držím palce.

asemrakova
8. mar 2024

Ahoj, viem sa presne do teba vcitit ako ti je. Byvam tiez so svokrovcami, sice nie v jednom dome ale v jednom dvore a aj tak u nas boli navstevy bez zaklopania aj 5x denne, presuvala na veci v dome... raz mi dosli nervy, pohadala som sa s muzom, on sa potom porozpraval s rodicmi (netusim co im povedal) a odvtedy chodia menej a hlavne zamykam. Ale aj tak ked je svokra doma (nastastie pracuje cez tyzden, ale ma ist pomaly do dochodky, co ma desi) najde si hocijaku zamienku, aby mi vyklopkavala na okno a najde zrovna vzdy moment ked uspavam babatko...tak jej pekne zakyvam a ignorujem 😅lebo si nebudem budit dieta a vstavat, kvoli tomu aby mi oznamila ako svieti vonku slniecko (situacia predvcerom)... nehovoriac o tom, ze ked sme dnu a mam otvorene okno a hrame sa so synom napr.tak ona zacne ziapat cez okno na syna, ze ma ist vonku, ako je pekne a vobec ju netrapi, ze my mame mozno iny program ako s nou vykacavat na dvore...samozrejme, ze syn zacne plakat, ze on chce ist teda von, ked ho starka vola. No je to tazke, ja sa aj snazim nastavit hranice, ale ona ako keby ma nepocuvala, ide si stale svoje. Najradsej by som vypadla stadialto, ale som na materskej, takze to nie je momentalne realne.
Co keby ste si sadli a dohodli sa na nejakom kompromise kedy by mohla chodit k vam (ze by napr.prisla raz za den a naplnili by ste jej tu potrebu pozornosti nech je spokojna) a povedat, jej ze vam to vadi, ked hodi casto, a zamykala by som sa. Nech jej dohovori muz.
Drzim palce, verim, ze je to narocne.

tykat
8. mar 2024

Ja by som tu uz vyclenila samostatnu odnoz "Byvanie so svokrou - rady, tipy, navody, workshopy a nazorne ukazky"

cokoladova_babovka
8. mar 2024

@tykat na taký workshop by som prišla :D

zic
8. mar 2024

@tykat hlavne "prevencia" 🙂 🙂... tak isto ako neexistuje "obed zdarma", tak nie je ani "byvanie zdarma" 🙂

suzitok
8. mar 2024

My sme prechodne bývali rok s moju mamou, inak si veľmi dobre rozumieme, ale život s ňou bolo čisté peklo. Ona to proste brala tak, že jej dom, jej pravidlá a môže si tam robiť čo chce a aj od nás žiadať čo ju len napadne. Žiadne súkromie sme nemali, do vsetkeho hovorila, urazala sa, hadali sme sa denne. Teraz tam býva brat s manželkou, dom prerábajú a sú na nervy tiež, ale už tam vložili peniaze, úvery..tak som zvedava ako to dopadne, nevedia uz len tak odist, ale svagrina uz par krat povedala, ze ide do podnajmu a veru mali s mojim bratom nezhody, hoci sa majú velmi radi a brali sa nedávno. Mama im proste príde do izby kludne aj v strede noci, otvori dvere a vojde, alebo im ide do skrin, do veci,...su to neprijemne situacie..a vekom sa to zhorsuje
Ja si myslim, ze proste sami je sami...alebo si nastavit snou pravidla, sú rodiny, kde to pekne funguje dlhodobo, niekde chvilu...treba skusit..

tykat
8. mar 2024

A ešte tak ako je finančná gramotnosť tak "Vzťahová gramotnosť"
- kedy sa partnerova mama stava svokrou
- v koho dome byvam ked "byvam so svokrou"
- co to znamena ked nam "nechali poschodie"
- ...

stanulienkat
8. mar 2024

Chodievala by som v dome hore bez a len v nohavičkách, možno ju to trkne.
@tykat súhlasím s tebou. Mala by byť jedna skupina: bývanie so svokrou. Tak ako by mali dávať ocikané testy len do jednej skupiny, pretože stále sa opakuje to isté. Ak niekto robí stále to isté a ocakava iny výsledok, tak chyba je len na jednej strane. Všetky témy bývanie so svokrou su na jedno kopyto a čudujem sa, že sa stále zakladajú nové, pretože výsledok je stále ten istý. Tak ako bol pred 100 rokmi a tak isto ako bude aj po 100 rokoch.

svetlonos
8. mar 2024

@janka1224
to mas dan za dom - zivot s rodicmi v dospelom veku. Radsej v jednoizbaku ako takto!
Riesenie? Jedine - odstahovat sa, inak ta raz slak trafí.

janka1224
autor
8. mar 2024

Mrzí ma, že som založila opakujúcu sa tému, možno som sa chcela trošku vyrozprávať a posťažovať... čo sa týka bývania , manžel ešte za slobodna si nadstavil na dom svokrovcov ďalšie poschodie a ja som netušila do čoho idem... áno s odstupom času by som to už tak určite neriešila a hneď na začiatku si nastavila pravidlá, teraz je už neskoro alebo sa odosobniť a nech sa svokra oduje , keď jej poviem že mi to vadí.. Svokor vždy pekne zaklopal a čakal kým prídem otvoriť len jej sme tiež naznačili že by mohla klopať tak bol oheň na streche, že nemáme čisté svedomie... Teraz je už ťažko sa sťažovať. ďakujem za každú reakciu.

nika11103
8. mar 2024

@janka1224 ja by som radšej bola cely mesiac na suchých rozkoch a vode , ale išla by som bývať trebárs aj do podnájmu . Niekto tak vie fungovať a fungujú, ale ja som už fakt stará bývať či s rodičmi či svokrovcami, za mna je to súkromie úplne totálne dôležité. Spoločná kuchyňa a kúpeľňa nikdy nebudú robiť dobro. Opakujem, nájdu sa aj ľudia ktorí tak žijú a vyhovuje im to, ale ak máte mat nezhody atd. Nerešpektovať nejaké súkromie tak utekať preč. Aj do podnájmu milióny ľudí tak žije. Držím palce

komplikovana
8. mar 2024

Ved dobre viete, ze to nieje otazka svedomia. Klopat na dvere je slusnost. Aj medzi rodicmi a detmi.

michaela412
8. mar 2024

My napríklad bývame vo vlastnom dome, ale blízko domu svokry, tiež keď sa dcérka narodila chodila k nám bez klopania, ja som zamkla a hotovo, a to moja svokra nepracuje je vkuse doma, zistila že keď som ja doma s malou nemusí ma kontrolovať ani navštevovať, chodí len keď je môj muž doma, moja svokra je taká, že keď jej poviem čo sa mi nepáči dokáže vydržať týždeň a potom akože na to zabudla, a pochopí to na trvalo tak po desiatom upozornení. Ono je to boj, ale vždy treba hovoriť jasne. My keby máme bývať čo i len 20km od svokry, tak sa zbláznime, lebo ona vkuse niečo potrebuje. Zavolá môjmu mužovi nejde mi televízor, on dobehne za 5min je naspäť doma. Inak by to bolo o nervy

vierkainka
8. mar 2024

@janka1224 je tu veľmi vela takych tém.Dovolim si však podotknúť nieco z vlastnej skúsenosti spred pár rokov z jedneho vzťahu ktorý uz skončil - bohuzial kvôli svokre.Nuz ale k veci: Stale je to jej dom,ona nemá dôvod klopať vo vlastnom dome a pýtať si dovolenie.( Tak mi to bolo vtedy povedané) A takto ti poviem: byvanie so svokrovcami nikdyyyyy nebude o uplnom súkromí.Skus jej povedať slušne ze ti to prekáža, dať guľu miesto kľučky.No ale reálne máš len dve možnosti,bud to budes trpieť,alebo sa odstahujes.Nezavidim ti,je to tazka situácia.
Ja som zvolila odchod celkovo,ale to je dlhý pribeh.Prajem pokojné vyriesenie situácie.