11 mesačná dcéra nechce jesť

91erika94
28. mar 2021

Mamicky potrebujem pomoc! :(
Moja dcera 11 mesiacov nechce nic jest. Absolutne nic. Ziadne plnohodnotne jedlo. Ziaden obed vecera nic. Sem tam par hryzov chlieb, nejaka vianocka poochutnava z toho co papame my ale nie v takom mnozstve ze by sa normalne najedla :(
Trva to uz asi 3 mesiace ze sme stale len na UM. Prosim mamicky poradte ako ju naucit jest. Skusala som kusky do ruky sama nech papa s nami naraz nic nepomaha. Mixovane nemixovane proste 0bodov.
Dakujem

dominka63
28. mar 2021

@91erika94 a vaša dochutena strava ?

patka06
28. mar 2021

mlieko je tiež považované za jedlo ....naplní žalúdok, znížila by som dávku a častejšie ponúkala bežné jedlo to čo jete vy

karhu
28. mar 2021

nas takto jedol a je ok, casom sa to zmenilo same

jarnajar
28. mar 2021

Kľud, má len 11 mesiacov. Raz začne jesť. Možno ju trápia zúbky, vtedy deti dlhé obdobie nejedia. Skúšala si jesť spolu s ňou? My sme odkedy dcéra sedela jedávali každé jedlo spolu. Spojí sa jej to s tým, že ste pokope, rozprávate sa... Dcéra bola veľká nejedáčka, niekedy za celý deň nič okrem MM a aj toho málo. Prešlo to. Ale chápem ťa, tiež ma to trápilo, vymýšľala som všeličo ako ju motivovať a nakoniec pomohol len čas.

roja01
28. mar 2021

Bola by som zvedavá, čo na to odborník na výchovu, pretože názor odborníka na stravovanie je jasný: pestrá strava.
Poznám škôlkarku, ktorá je iba čistú ryžu, čisté cestoviny, čistý rožok a iné čisté biele pečivo. Ešte, že teraz začala trocha masla a pizzu (syr, šunka a kukurica, ananás). Žiadne ovocie, žiadna zelenina. A kde je vláknina, tak dôležitá pre správne trávenie a vyprázdňovanie. Podľa mňa tu nepomôže ani nechať dieťa trocha behom dňa vyhladovať, pretože i na hladovanie sa dá zvyknúť a potom by to bolo ešte horšie.

91erika94
autor
28. mar 2021

Skusala som aj jest snou ale nezabrala.dam jej aj z mojho obeda kes chce ale hned to vypluva.nic nic nic..a co sa tyka zubov ano idu jej tetaz stolicky ale ved detom idu do 2 rokov dobre ze nie zuby..nemozem tuto nechut pripisovat stale len zubom...🙈

jarnajar
28. mar 2021

@roja01 Tiež si myslím, že na hlad sa dá zvyknúť, zmenší sa jej žalúdok. To asi nie je cesta pre autorku. Čo vidím v okolí, toto sa medzi prvým a druhým rokom zvyčajne krásne upraví. Len určite treba skúšať, zaviesť stolovanie, hravé formy a ukľudniť sa. Tvoj príklad je škôlkárka, táto má 11 mesiacov. U tej škôlkárky je to už za čiarou.

91erika94
autor
28. mar 2021

@dominka63 ochutna a vypluje niekedy zje dva tri hlty ale to nepovazujem ze sa naje

jarnajar
28. mar 2021

@91erika94 Fakt nemá ešte ani rok, vytrvaj v ponúkaní a kľud, ak by sa to ani po pár mesiacoch nezmenilo, poradíš sa s pediatričkou.

juliet86
28. mar 2021

@91erika94 co na to hovori pediatricka? nema nedostatok vitaminu B pripadne zeleza? za tym moze byt aj nedostatocny apetit. daj ju vysetrit. a ked jej do um flase by si napr spravila riedku kasu? hlavne z toho neurob boj

91erika94
autor
28. mar 2021

@juliet86 kasu? Do flase? Neexistuje..skusala som nechcela to 🙈 hovorim ze sem tam zje daco..jogurt to da vacsinou vzdy ale to nie je bohvie co myslim..puding krupicu ale nozmalny obed nie

nikpa
28. mar 2021

@91erika94 a keby si trochu obmedzila to mlieko? Keď nebude mať bruško naliate mliekom a bude hladná tak možno by zjedla niečo.

engynka
28. mar 2021

Ahoj. Nas maly prestal papat prikrmy okolo 12 m a teraz ma 21m a stale to ma s jedlom vselijake. Keby mozem vratit cas tak idem metodou blw, samozrejme ak je vsetko zdravitne v poriadku, co v nasim pripade je. Proste by som ho nechala pochytat rukami ako sa jemu paci, neriesit bordel a neriesit ci zjedol vela malo kolko gramov, nepozerat na druhe deti, necitat komentare a diskusie. Proste nechat to na doetati. Kedze je tvoja aj tak na UM tak nemas co stratit, jedine to ze sa sama zoznami s jedlom ako to jej bude vyhovovat a ze si sama vybuduje vztah k jedlu. Lebo teraz vidim na mojom, ze som ho nutila, vymyslala metody ako TV, hracky, knihy, lietadielka, znizila som mlieko, zaviedla kasicky, nasadila probiotika a podobne kraviny a aj tak proste kamen urazu je ze proste nema vztah k jedlu. A teda u nas sa napr je sladke minimalne takze nedavame mu nahrady sladkym jedlom. Proste moja chyba, ze som to podcenila a zbytocne vymyslala hlupociny.

brendaa
28. mar 2021

@91erika94 ahoj ako prospieva, vládze, co pocikane plienky? Su deti co nepotrebuju jest alebo priebercive deti niektore potrebuju k jedlu program, rozoravky, knizky hracky...
Skus jej pozriet ci nena zdurene dasienka, alebo zabku...
Na podporu chuti do jedla pomahaju vitaminy cebion B a najviac asi sirup Peritol. Drzim palce.

91erika94
autor
28. mar 2021

@brendaa cebion davame. Co sa tyka ostatnych veci vsetko oka len zuby idu stolicky.(uz ma7zubov)

91erika94
autor
28. mar 2021

@nikpa praveze sa bojim ze ked nebude mat aspon to mlieko nebude mat nic. To ze zahryzne to chleba 2..3.x nie je bohvie co.keby mi zje aspon jedno jedlo viem sa od neho odpichnut ze aspi jeden chod normalne zje

91erika94
autor
28. mar 2021

@engynka pocula som uz o tejto metode.nevadi ne ze bude neporiadom ubrblana alebo taketo..sak uprace sa len sa bojim ze nezje vela vies.co potom? Mam to robit tak alebo teda skusat naplanovat 5x za den a nechat kolko zje sama?

engynka
28. mar 2021

@91erika94 ja by som ti odporucila jeden Ebook. Urcite nechod na to sama svojvolne. Treba si to nastudovat. Poslem ti to do IP, nerobim reklamu ale pre nna je tato mamina co to naoisala velkou inspiraciou a vdaka nej som zacala robit veci inak lebo som zistila ze vela veci co mi radili moja mama, babka su proste uz prezitok, teraz nemyslim co sa tyka jedla.
Urcite nemaj velke ocakavania ze sa vsetko zmeni hned a rychlo, s jedenim je to fakt na dlho.

nikpa
28. mar 2021

@91erika94 tak nemyslela som ju vyhladovať ale skúsiť aspoň jeden deň. Ona vie, že dostane čo chce, mlieko, teda nemá dôvod si dať to čo chces ty aby jedla.

danieladugard
28. mar 2021

@91erika94 aj mňa napadlo blw a potom čítam, že aj iná mamička to tu hodila. Tak keď teraz nezje veľa, tak tým nič nestratís, keď ani potom, ale za pokus to určite stojí. Mame dcéru, teraz už 2 roky 3 mesiace, od 6 mesiacov len blw občasne nejaká kaša, ale aj to od 8 mesiacov sa krmila sama lyžicou. Je to o tom, že vtedy sa deti cítia asi také, samostatné, objavujú jedlo, nenahadze sa im to do žalúdka len. 🙂 ja som sa na tie 3 jedla denne hlavne vždy riadila týmto - raňajky: nejaké pečivo nakrájať na pásiky napr, a dva druhy ovocia, banán na kolieska, hrozno na tretiny. Obed: mäso/jeden typ zeleniny napr brokolica na tej dlhej stonke/druhý typ napríklad naparena červená paprika na pásiky. Vravím pásiky ale vlastne sa to vola 'finger food', krajaju sa jedlo ako keby na prsty. Večera to isté ako obed. Dáva to určitú štruktúru a veľmi to pomáha. Rozhodne sa vyhnúť sladkostiam a podobným blbostiam, ktoré deti nepotrebujú, hlavne, keď sa ich snažíme nakopnúť s jedlom. V 11 mes bol dcéra na 2x210ml UM ale je to veľmi individuálne, určite pomôže, keď dáš menej aspoň o tretinu, lebo vlastne sa tých 210ml berie ako plnohodnotné jedlo. Držím palce 🙂

angel993
28. mar 2021

@91erika94 môj tak isto viac nejedol ako jedol, trvalo to kým sa mu neprerezali prvé stoličky, od cca roka do roka a pol. Neriešila som ponúkala som stále, ale on si len vypýtal MM, iné nechcel. Teraz má 20 mesiacov akurát som ho odstavila a odkedy nemá MM zjedol by aj nás, stále si pýta jesť.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
stanislavicenka
28. mar 2021

@91erika94 iba skusat. Jednoznacne. A co pediater na take nejedenie.
Moja nejedla skoro do 2 rokov, ale ja som kojila, okolo 2 ho roka sa rozpapala. Dodnes zje pomenej, ale nema problem s nicim. A urcite by som vyhodila vianocky, krupice, pudinceky z jedalnicka. To nie je plnohidnotne jedlo, avsolutne ziadne ziviny nema. Nasi tiez nezjedia vsetku zeleninu, vymyslam vzdy tak, aby zjedli, kamuflujem. Inak detom az do 6 rokov moze vadit konzistencia, vona, cokolvek🤷.
Pevne nervy, a klud

andreatytler
29. mar 2021

@91erika94
Ak zje len par lyzic, je to uplne v pohode. Ak pribera a je zdrava, nemas co riesit.
Zacala si sa koli prikrmom trapit prilis skoro... do 12 mesiacov ma byt mlieko zaklad stravy a prikrmy funguju len ako zoznamovanie sa s jedlom... treba si odsledovat zelezo... tusim to je jedinne coho nie je v mlieku dostatok pre dieta starsie ako 6 mesiacov.
Podla mna dieta citi tvoju nervozitu a napetie okolo jedla. Treba z jedla spravit prijemny zazitok, plny objavovania novych chuti... daj jej ochutnat kyslu stavu z citrona a ked pri tom zmrasti tvar, urob to iste... ochutnaj a zmrasti tvar a zasmej sa na tom.
Ja nasho krmim tak ze mu dam kusky na to aby sa krmil sam (alebo to skumal, alebo sa s tym hral) a pomedzi to ho krmim. Ak nechce, necham ho nech sa s tym pohra a oboznami. Potom ponuknem znovu par tyzdnov neskor.

91erika94
autor
29. mar 2021

@stanislavicenka vianocku som len skusala dala asi pol krajca..a jogurty su jedine jedlo ktore mi este zje..uz ani kase nepapa..som rada aspon za tie jogurty

stanislavicenka
29. mar 2021

@91erika94 ja som bola velmi nervozna, ze dcera neje. Upokojilo ma iba to, ze sa kojila. Pediater sa nevyjadril? Ale urcite sa treba upokojit, je to iba obdobie, ktore nebude trvat vecne. Mozno ju trapia tie zubky, to trva aj niekolko mesiacov. A moze citit aj stres z teba. Deti su enskutocne vnimave bytosti

nickpick
29. mar 2021

@91erika94 absolutne chapem cim si prechadzas a ver tomu, ze taketo spravanie u deti do roka je uplne normalne, podla mojho osobneho nazoru sa u nas s prikrmami zacina velmi skoro, odporuca sa zacat v pripade nekojenych deti v 4. mesiaci a v pripade kojenych v 6. mesiaci, lenze nie vsetky deti su schopne zacat s nemliecnou stravou takto skoro, maju nedozrety traviaci trakt, plus bolestivy rast zubov moze jedenie dost ovplyvnit, ak mala prospieva, ma vahu v norme, netrap sa, skusaj a hladaj jedla ktore by jej zachutili, moja dcera cca do roka jedla rovnako ako tvoja, okrem mm len jogurty, ovocie, trosku chlebika, po cca roku sa to jemne zacalo zlepsovat, uz si dala aj par lyzic polievky, teraz ma rok a pol a stale tocime tie iste jedla ale vidim ze zje uz slusne mnozstvo, co u nas funguje vzdy je vyvar (zajaci, kuraci, morcaci a hovadzi) s rezancami - zacinali sme s par lyzickani, teraz da aj pol dospelackej misky, ovocie a ovocne stavy, ovsena kasa....kombinujem blw s krmenim, ranajky dokaze jest sama, na obed a veceru ju vacsinou krmim, drobne snacky pomedzi spapa tiez sama, ale stale su dni kedy odmieta jest, v ine dni ma prekvapuje chutou do jedla, dokonca si pride sama vypytat ked vidi, ze niekto je.... proste to je vyvoj, netreba sa vzdavat a stresovat, mna vzdy hnevalo, ze nasa nechce napriklad jest rozok v kociku ako ine deti, ze nie je ochotna ani len ochutnat nove jedlo a hned sa odvracia a odmieta otvorit usta, ale vzdy si poviem, ze to je len faza a ze bude lepsie, proste je taka a nic s tym neurobim, nie je podvyzivena a robim vsetko co je v mojich silach....