5 mesačná dcérka nechce papať polievky. Čím ich nahradiť?

zuzkal99
20. júl 2012

mam 5 mesacnu dceru a nechce mi papat polievy iba vyzivu s piskotami ovocie a jogurty, kazdy den jej ju skusam dat ale vobec to nepomaha stale to vypluva a naduva ju s toho, mam ju s tym trapit nadalej alebo este pockat nejaky cas,, aku stravu davate alebe ste davali svojim detom? prosim poradte

nikki28
20. júl 2012

ja mam 7 mesacneho syna a ked sme zacali s prikrmami, tak so zeleninou nemal problem, ale nechcel ovocie, takze opacna situacia... nedavaj jej polievky, ale skus len zeleninu, aku ma rada? zemiak? mrkvu?

boska79
20. júl 2012

paneboze, a co chces aby Ti jedla uz rezne? omg....toto snad nie... jogurt? 5 mesacnemu dietatu? polievky? 😕 😕 😕 😕

nelicefo
20. júl 2012

polievka a 5 mesacne dieta?????
Tak toto tu este nebolo... 😨 😨 😨

careamell
20. júl 2012

Ak máš dieťatko kojené, tak je na príkrmy ešte skoro. Celkovo by som ale povedala, že si začala zle tým, že si jej dala ako prvé ovocie a to ešte s piškotami, sladkými. Preto ti možno odmieta nesladkú polievku. A jogurt by som tak malému dieťatku nedala. Na to má čas, či už je kojené, alebo na UM.
Pokiaľ jej polievky nechutia, počkala by som 2-3 dni a ponúkla neskôr. Určite to však nevzdávaj a ponúkaj jej ju. Možno jej vadí konzistencia, skús jej ju dať raz viac hustejšiu, inokedy menej, uvidíš, čo jej vyhovuje. Ak by jej vadila chuť, nakoľko nie je sladká, ako výživy, postrúhaj jej na jemno do nej trocha jablka. Potom jej postupne dávaj menej, až si zvykne na chuť zeleninky.

aknel1985
20. júl 2012

piskoty a jogurty som v tomto veku nedavala jednak piskoty su lepok a ten je vhodne zaradit v 7mesiaci a jogurty od 9mesiaca ...v tomto obdobi som davala malej len na obed zeleninku prve lyzicky , 3 dni sme skusali mrkvicku potom zemiak, cuketu, atd...a neskor do toho aj trosku mäska cize taka polievocka ako riedsia kasa , a vecera kasa ryzova alebo kukuricna ....cize len obed a vecera a mala pila medzitym len moje mliecko a ovocny prikrm som davala az po zavedeni zeleninky pretoze potom ju deticky odmietaju ovocie im chuti viacej , uprednostnuju sladku chut .......je vela o tom popisane aspon tolko

ibajeho
20. júl 2012

Jogurty 5mesacnej? Ty uz si jak ta co tu davala kinder cokoladu 11mesacnemu. Tak ked jej davas piskoty a jogurty jasne ze je pre nu zelenina nezaujimava. Skus vyradit tie piskoty a jogurt, ponukaj jej castejsie zeleninu. Snad sa na to chyti. A ak nie tak neviem ci si jej uz davala masko ale tak skus a ked k tomu primiesas zeleninu mozno sa chyti.

magali
20. júl 2012

asi nebudem jedina ktora ti povie ze si zle zacala s prikrmami.. zacat sa ma mrkvou, tri dni davat len mrkvu, ak nema nejaku reakciu tak po troch dnoch dat zemiak a zasa tri dni sledovat ci sa neosypala. proste zacina sa jednozlozkovymi kasickami a po par dnoch uz mozes vyskusat zeleninku kombinovat.. ovocie by som davala az o hodne neskor a jogurt v 5 mesiacoch je uplne zle.. ten mozes az okolo roka.. zadaj si do vyhladavaca prikrmy a najde ti kopec tem v ktorych sa dozvies viac..
inak nikde nieje napisane ze 5 mesacne dieta ihned zacne milovat prikrmy, nasmu malemu trvalo aj dva mesiace kym si zvykol a lepsie papat zacal az okolo roka, ale kazde dieta je ine.. takto male dieta vsak este stale potrebuje povacsine mlieko

lauricka
20. júl 2012

ked vies ist sem na konika, urcite vies aj vyhladavat na nete, je tak? a aky je problem najst si na nete nieco o tom, ako sa zavadzaju detom prikrmy? deti kojene sa prikrmuju v siedmom mesiaci a nekojene v piatom, ale zacina sa postupne, spravne je zacat postupne po jednom a s tymi trojdnovymi rozostupmi, takze das mrkvu, potom mrkvu a napr. zemiak atd., postupne mozes dat vhodne masko trosku, zltok, po mesiaci napr. ovocie postupne...alebo mozes zacat kasou a potom zeleninu, kasu tiez mozu v piatom mesiaci, netreba rozpisovat, vsetko urcite najdes na nete. Co sa tyka lepku, tak ten je vhodne zaradit medzi piatym az siedmim mesiacom. Jogurt jedine kvalitny biely, najlepsie zakysane mliecne vyrobky, ale to v tomto veku je akosi skoro. A normalne polievky? To ti ktora mudra teta poradila? Ze pozdravujeme.

dijefcatko
20. júl 2012

nechápem ten prístup niektorých maminiek, ktoré sa ponáhľajú so zavádzaním príkrmov čo najskôr v čo najväčšom a najrozmanitejšom množstve, akoby to zároveň znamenalo napredovanie ich dieťaťa.
nie, polievočky ešte papať nemusí, ani výživu s piškótami, jogurty vôbec nie a ak je kojená, dupľom nie. skúšajte len zeleninku, stačí pár lyžičiek na obed. ak odmieta, pridaj jabĺčko a postupne jeho množstvo znižuj. drobčekovi nič neutečie ;)

kika1111
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
palomka
20. júl 2012

no baby, pediatricka, alergologicka a kozna lekarka mi potvrdili, ze co bolo kedysi bolo a teraz sa ma s prikrmom zacat ovela skor. potvrdzuju to vsetky nove studia a vyskumy ktore sa tym zaoberaju. bola som prekvapena pretoze som postupovala aj ja podla kniziek a tabuliek pri prvom dietati a drzala som sa od lepku a mliecnych vyrobkov co najdalej a skoncili sme napokon aj tak, ze dcera ma alergiu na BKM a dalsie ine intolerancie 😖 alergologicka aj kozna lekarka mi teraz pri druhom dietati odporucaju zacat s prikrmom skor a taktiez aj s ml. vyrobkami. necakat az do 8-9m. samozrejme okrem tvarohu...ale v podstate je to kazdeho osobna vec 🙂

candy23
20. júl 2012

lepok je ok, ten je potrebne zaradit medzi 4-7m zalezi ci je dieta kojene alebo na um, vo vseobecnosti sa zacina zeleninkou, do ktorej sa postupne zavadza masko a pod, ovocie sa dava zvycajne az po mesiaci, dvoch po zeleninke a polievockach, Polievky su tu myslene ako vyvar masko zeleninka spolu rozmixovat, samozrejme ziadna sol! Cize aj polieky su ok. Ja som zacala presne podla tabuliek a aj tak nechce a nechce ani ovocie, ak uz kojim pomaly kazdu hodinku. Skus spravit prestavocku 2-3 dni a opat prejdi na zeleninku. Skusaj a nevzdavaj.

sampo
20. júl 2012

no ja sa inak ani necudujem, ze nechce 🙂

zajaciq
20. júl 2012

v piatom mesiaci som len dojcila 🙂 tot moja skusenost.

sosovica
20. júl 2012

zuzukal99@ Tak Zuzka myslim že si začala zle zo zavádzanim prvych prikromov.Ja som kojila do 5 mesiacov a kedže sme prešli na UM tak som pomaličky začala davať mrkvičku,zemiačik a rozne sme miešali ked sme nemali žiadnu alergiu.Začala si velmi zle tym že si jej dávala sladké.Skús sa poradiť zo svojou destkou doktorkou a ona t určite povie čo smieš a čo by si nemala davať svojej malej.Aby si nepokazila žaludoček svojej dcerke.A aby si si to nevyčitala neskoršie.PEkný večer

nikolka2
20. júl 2012

Polievky ? neviem ja ako 5 mes. babetkam som dala ,,,jedine dcerke , lebo ju som nekojila ,,tak som akurat zacala so zeleninkou ,,,a maleho som kolija dost dlho a ten pil len mliecko obcas vodu ,,,a ked sme dakde boli a videl , ze papame sme mu dali nejake Max pecivo lebo nam ho bolo luto ,,nech daco žuva 😀 a papat sme zacali ked uz nam do taniera ,,veštil ..ze do kedy ma tak to chcete trapit ? A s dcerokou ked uz zacala papat zeleninku ,,,tak sme postupne zacali pridávat ,,,ale polievky boli u nas urcite neskor ,,,ale ked chuti ,,,neodsudzujem ,,teraz fajna letna zelenika nie je na skodu ,,,ale aj tak by som sa skor este na to Mliecko sustredila 😉 Moj nazor 🙂

monika15
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kristina22
20. júl 2012

Milé mamičky ak Vás takéto otázky tak velmi rozčulujú nechápem načo na ne reagujete???Nikto múdry z neba nespadol a ak ste si nestihli všimnút MK je o tom aby si mamičky navzájom radili a pomáhali Tak prečo by si mala zuzkal99 hladat cez Google ked sa môže spýtat tu a odpovedia jej mamičky ktoré chcú poradit.Niektoré otázky sú možno pre Vás hlúpe pretože máte dve či tri deti ale zato ešte nemusíte mamičke nadávat a urážat ju vetami že je vypatlaná a pod.V takom prípade jej radšej nepíšte nič.Týmto jej rozhodne nepomáhate tak sa nad sebou niektoré zamyslite....

xenicka13
20. júl 2012

no vsetko sladke treba vylucit a zacat odzaciatku

msally
20. júl 2012

a

natty53
20. júl 2012

kojila som len...preco ma babatko,ktore ani nesedi samo uz jest ako nejaky horar? 😝

aliza
20. júl 2012

a ja uz sa neviem dockat, ked o par mesiacov zakladatelka tejto temy napise novu temu, ako jej dieta nechce nic jest a o dalsich par mesiacov, ako ma jej dieta zhnite zuby 😖. Zacat piskotami a jogurtami....to snad nie je ani pravda 🤐.

kvetinka211
20. júl 2012

@zuzkal99 ak nekojis, tak je uz cas na prikrmy, ale mala si zacat najprv zeleninkou. Teraz ju mozes postupne zavadzat a skus inu formu, vobec to nemusi byt vo forme polievky (svokra ma tym stale rozculuje ci papa polievky ... no vacsinou nepapa lebo polievka tece a ani babo ani ja nemame nervy pol hodinu sa krmit). Cize uvar mrkvicku, zemiacik, nechaj trosku tekuteho v tom, rozmixuj tak aby to malo cca. konzistenciu vyzivky a skus davat postupne po lyzickach .. uspech je aj ked spapa len 1-2 lyzicky. Dietatko niekedy potrebuje viac razy ochutnat a az potom mu zachuti. Postupne davaj nove a nove druhy zeleninky, vzdy s 3 dnovym odstupom. Ak by aj tak nechcela, skus uvarit jablcko s mrkovou, potom postupne znizovat podiel jablcka, potom samotnu mrkvu, potom mrkvu so zemiacikom, mrkvu s petrzlenom atd.

A este jedno: dufam ze jej nedavas tie presladene vyzivy nadstavene skrobom co dostat bezne v potravinach ... to je recept na cukrovku do buducnosti. A tiez vsetky sladene ochutene kasicky. Jogurt dufam davas biely, ale aj tak je este skoro na jogurt.

luciferkax
20. júl 2012

autorka zrejme myslí "polievku" varenú zeleninu, predpokladám.. teraz je neskoro plakať nad rozliatym mliekom. Určite by som prestala dávať aspon na pár dní piškoty, sladké, alebo jej dať pár dní úplne pauzu od jedla, dávať len mliečko a potom skúsiť opať zeleninou, mkrvičkou

digysa
21. júl 2012

@kristina22 ono je to sice pekne, ako si danu mamicku (co polozila otazku) zastala. Ale zo vsetkych odpovedi si jej poradila asi najmenej.... Mohla si aspon do dalsieho odstavca napisat, co ma a co nema robit....ked uz pises... 😅

@zuzkal99 Dostala si tu dobre vynadane...ale bohuzial pravda je taka, ze aj tie negativne odpovede si dobre precitaj...lebo su spravne.
Fakt je to zle, ako si zacala krmit svoje dieta.... A chces od jeho TRAVIACEHO SYSTEMU az prilis vela....
Kazis mu zdravie.....

Zacina sa zeleninou a IBA JEDNOU....nie zmiesanymi zeleninamu a robenim polievok....
Kazdy tyzden zarad nieco nove....To dieta potrebuje cas na to, aby prislo na chut novemu druhu jedla.....

Naco to tu vlastne vypisujem chod napriklad na www.hipp.sk a tam mas vsetko krasne napisane.... Strasne zle stravujes svoje dieta aj napriek tomu, ze mas k dispozicii najvacsi portal informacii aky existuje.....

Preto sa ani necudujem, ze su tu take negativne odpovede, na taku "nevhodnu otazku" 😒

Ako zacat prikrmovat?:
http://www.hipp.sk/prakticke-rady/vyziva-mimink...
PLan vyzivy:
http://www.hipp.sk/prakticke-rady/vyziva-mimink...

Od narodenia do 4.-6. mesiaca

Do konca 4.-6. mesiaca je materské mlieko najlepšou stravou pre Vaše dieťa. Pokiaľ nedojčíte: HiPP 1. Pri zvýšenom riziku alergie odporúčame HiPP HA1.

Pri zvýšenej potrebe tekutín (potenie, zvýšený výdaj tekutín) HiPP Čajové nápoje.
Ako nápoj od prvného týždňa feniklový a harmančekový čaj v klasickom balení. Môžete tiež vyskúšať unikátne balenie čaju Pro detské bruško v 23 g balení, z ktorého sa pripraví cca 63 porcií. Všetky tieto nápoje sú vhodné pre deti ohrozené alergiou.

Tip: pokiaľ Vaše dieťa trpí silným nadúvaním, môžete počiatočnú výživu pre dojčatá pripraviť aj s feniklovým čajom.

Dôležité: detská fľaša músí byť po každom použití vyčistená. fľašu a všetky jej súčasti 1x denne vyvarte. Vyvárajte 5 minút vo vriacej vode.

Po 4. až 6. mesiaci

Po 4.-6. mesiaci na obed HiPP Zelenina alebo HiPP Baby menu. Ako doplnok niekoľko lyžičiek HiPP 100%ného ovocia, ovocné príkrmy alebo rozdrobené Baby sucháre v mlieku alebo v ovocnom príkrme. Ďalej môže byť večerné mliečne jedlo postupne nahradené HiPP mliečnou kašou alebo kašou na dobrú noc.

Pokiaľ dávate svojemu dieťaťu už 2 príkrmové jedlá (napr. na obed menu a večer mliečnu kašu), môžete teraz prejsť na HiPP 2 následné mlieko.

Vhodé nápoje pre Vaše dieťa sú HiPP šťavy alebo Čaj & Ovocné nápoje.

Tip: zohrievajte len toľko jedla, koľko predpokladáte, že Vaše dieťa zje. Nezohriate zostatky jedla uchovávajte v chladničke a spotrebujte do druhého dňa.

Dôležité! pokiaľ používate mikrovlnnú rúru: odstráňte viečko a prikryte otvor. Po zohriati obsah pohára premiešajte plastovou lyžičkou tak, aby ste nepoškodili sklo. Skontrolujte teplotu.

Od 7. mesiaca

Detská výživa sa teraz skladá z mliečnej stravy, jedného HiPP Baby menu od 4. mesiaca a z jedného jedla vo forme mliečnej kaše.

Poobede dostáva najskôr svoju fľašku s mliekom alebo materské mlieko. Postupne prechádzajte na HiPP Ovocie & Jogurt. Ako desiatu podávajte HiPP Ovocie, HiPP Šťavy alebo Čaj & Ovocie. Od ukončeného 7. mesiaca budú Vášmu dieťaťu ako desiata chutiť HiPP Ovocné duety. Aby sa dieťa učilo prežúvať svojimi prvými zúbkami, môžete mu ako desiatu dávať HiPP Baby keksy.

Večer sa o dlhodobé zasýtenie postará mliečna kaša na dobrú noc s plnohodnotnými bio obilninami.

Tip: jesť s lyžičkou sa Vaše dieťa najskôr musí naučiť. Buďte trpezlivá, pokiaľ kašu neustále vypľúva. Len trpezlivé opakovanie znamená úspech.

Důležité: nápoje s obsahom sacharidov môžu viesť pri častom alebo neustálom kontakte so zubmi ku vzniku zubného kazu. Nenechávajte preto dieťa, aby z fľaše pilo samo.

Od 8. mesiaca

Žuvať sa musí dieťa tiež naučiť. Od 8. mesiaca by si Vaše dieťa malo pomaly zvykať na hrubšiu stravu. Teraz môžete prejsť z riedkej stravy na obedy, ktoré obsahujú kúsky, na HiPP Junior Menu od 8. mesiaca.

Poobede podávajte HiPP Ovocie alebo kombinujte: HiPP Ovoce a HiPP Ovoce & Jogurt. Na večeru máte na výber z výborných mliečnych kaší alebo kaší na dobrú noc. Deň začínajte najlepšie s našim HiPP následným mliekom 2 alebo s následným mliekom 3. na cesty odporúčame HiPP tekuté kaše s hodnotným ovocím, alebo HiPP Kinder keksy.

Tip: deťom, ktorým nechutí hrubšia strava, dávajte najskôr menu po 4. mesiaci, do ktorého môžete primiešať menšie množstvo menu od 8. mesiaca.

Dôležité: teraz sa môže Vaše dieťa pomaly učiť piť z pohára. Skúšajte podávať nápoje po malých dávkách a k tomu používajte pevný pohár alebo cvičný hrnček.

Od 10. mesiaca

Ku raňajkám Vám odporúčame HiPP-následné mlieko. Dopoludnia ako desiatu podávajte namiesto mlieka príkrm HiPP Ovocie alebo Ovocie & Jogurt. Prejdite na obedné junior menu od 8. mesiaca, aby si Vaše dieťa zvyklo na hrubšiu stravu.

Popoludní podávajte HiPP Ovocie & Jogurt v skle a na večeru výbornú mliečnu kašu alebo kašu na dobrú noc. Na olovrant sú ideálne HiPP Ovocné duety. A na cesty odporúčame HiPP Ovocie v praktických kelímkoch "Ovocie 4 x 100 g“ alebo HiPP Detské sušienky.

Tip: deťom, ktorým ešte stále nechutí hrubšia strava, podávajte najskôr Baby menu od 4. mesiaca, do kterého primiešajte menšie množstvo Junior menu od 8. mesiaca.

Dôležité: teraz sa môže Vaše dieťa naučiť piť z pohára. Skúšajte podávať nápoje po malých dávkách a k tomu používajte pevný pohár alebo cvičný pohár.

Od 12. mesiaca

Ako mliečnu stravu odporúčame HiPP 3 následné mlieko. Toto mlieko je optimálne prispôsobené detskému zažívaniu a tým je lepšie znášané ako normálne kravské mlieko. Teraz podávajte ako plnohodnotný obed HiPP Detské menu od 12. mesiaca alebo HiPP detské cestoviny. Ako zákusok alebo desiatu podávajte Ovocie & Jogurt, Ovocné duety nebo Ovocie & Jogurt s müsli.

Tip: Od 1 roku je ako desiata ideálny HiPP Múčnik pre najmenších. Jablkové pyré s kúskami palaciniek nebo mliečn aryža s jablkami.

Dôležité: odteraz by Vaše dieťa malo piť zásadne zo šálky. Fľaša už nie je potrebná.

Od 15. mesiaca

Na obed podávajte od 15. mesiaca HiPP Menu alebo HiPP Detské bio cestoviny ako pestrú, vyváženú stravu. Ideálnym doplnkom k cestovinám, zemiakom, zelenine, atd. sú HiPP-Bio-Mäsové guľôčky v dvoch výborných príchutiach.

Ako nápoj na desiatu a k jedlám sú vhodné HiPP šťavy, ovocné striky a Čaj & Ovocie.

Tip: pokiaľ sa vo Vašej rodine často podávajú teplé večere, môžete dieťaťu ku obedu dať mliečnu kašu a teplé jedlo až večer.

Dôležité: Vaše dieťa sa teraz bude pokúšať jesť samé a k tomu je najviac vhodný detský príbor.

Od 1½ do 3 rokov

Teraz môže Vaše dieťa jesť hlavné jedlá s rodinou. Dávajte pozor na vhodné jedlá pre deti. Prílohy, ktoré sama uvaríte, môžete u jedného jedla ideálne doplniť napr. s HiPP Bio-mäsovými guľôčkami.

HiPP z ríše rozprávok a HiPP detské cestoviny Vám pomôžu vytvoriť pestrý a zdravý jedálniček.

Tip: HiPP Detské menu z ríše rozprávok si Vaše dieťa určite obľúbi.

Dôležité: aby ste zaistili dostatočný prísun vápnika, odporúčame dve mliečne jedlá denne.

atrami
21. júl 2012

pravdepodobné papáte UM. Skús vynechať akékoľvek príkrmy a dávaj 3-4 dni len mlieko /neboj bábu to neublíži/ a potom začni podávať zeleninu- zemiačik, špenátik, brokolicu- najprv jeden druh. Ak by malinkej nechutilo, pridaj troška mliečka. Stačí ak spapá 1-2 lyžičky.
Pravdepodobne sa stalo to, že dcérka si navykla na sladkú chuť ovocia. Vynechaj ešte potraviny s obsahom lepku, teda aj piškóty. Jogurtíky začni dávať až, keď budete mať nahradené UM 2. dávkami príkrmov- ovocie na desiatu, zeleninku na obed, potom možeš začať dávať jogurtíky na raňajky.
Mne synovia odmietali príkrmy do 8. mesiaca, boli len kojení. Vobec im to neublížilo 😉 sú to už školáci a školkar a sú to dobrí jedáci.
Držím palce. Všetko určite zvládnete, len to chce trocha trpezlivosti, pevnú vôľu a pevné nervy.
Žiadna z nás z neba učená nepadla. Ja som tiež občas potrebovala pomocť často s jednoduchým problémom.

majuskaemka
24. júl 2012

mile mamičky, neviem prečo niektore reagujete, ked sa chcete len posmievat? možno mate už viac deti a je pre vas samozrejmostou ako ich krmit, ale tie čo mame len jedno, tak nam dobra rada padne vhod. A ked zuzka napisala polievka, možno myslela len dvoj , trojzlozkovu uvarenu zeleninku, aj ja tomu hovorim polievočka 😎 A teraz k otazke zuzka, už ti tu napisali ze zacat sa ma mrkvickou, a tri dni odostup, potom pridaj napr zemiacik a zas tri dni, potom pridaj dalsiu zeleninku. Po 7 dnoch môžes uz aj mäsko pridat (to dobre rozmixuj) zeleninku stači popučit vydličkou - ale poriadne... Nečuduj sa že mala nechce polievočku aj ja by som si radcej vybrala vyživku. Co sa tyka jogurtu este je skoro, a s vyživkou si mohla tiež počkat až pokial sa mala nauči na polievočku...a radčej by som zacala jablčkom ako vyživkou. Jablčko povariš ošupane, potom ho na detskom struhadle nastruhas,,,,s keksikmi si mohla počkať až do 6teho mesiaca (ja osobne nedavam piskoty ale keksiky Sunarka). Nepišeš či je mala kojena alebo nie, bo tam sa zavadzanie prikrmov liši. Ak nie je kojena tak 5ty mesiac nie je skoro. Aj ja som začala polievočkami v 5tom mesiaci a mala nie je kojena..

mia551
24. júl 2012

moja malá má skoro 18 mesiacov a niekedy má dni, že nechce nič iné len mlieko (stále je kojená). polievky mi nespapá ani teraz, som rada ak zje aspoň pár lyžičiek zeleninky s mäskom... v 5 mesiacoch sa naozaj nemáš kam ponáhľať...

l_m180
24. júl 2012

naša Mia má 4 mesiace a týždeň a už 2 týždne jej skúšam dávať - uvarenú rozmixovanú mrkvičku a zemiačik... aj vypluje aj zje...
A polievky od 5 mesiaca - su uplne v pohode, mne ju mamina dávala vraj od 2 mesiaca a jedla som ju 🙂 🙂
inak, skús tieto receptíky:

5. MESIAC:

Kalerábová polievka
Ingrediencie: polovica kalerábu, 2 stredné zemiaky, 1 stredná mrkva, 1 lyžička olivového oleja (poprípade masla), 500 ml dojčenskej vody
Postup: kaleráb nastrúhame na hrubšej strane strúhadla, zemiaky a mrkvu nakrájame nadrobno, všetko dáme variť domäkka. Uvarenú polievku rozmixujeme, poprípade dohustíme ryžovou kašou. Môžeme dochutiť pažítkou alebo petržlenovou vňaťou.

Zeleninová kaša
Ingrediencie: ryžová kaša, mrkva, brokolica alebo varená zelenina podľa chuti a sezóny, olivový olej (1 lyžička), zeleninový alebo kurací vývar - 100 ml
Postup: ryžovú kašu zmiešame s vývarom, pridáme zeleninu a lyžičku olivového oleja.

Červená šošovica
Ingrediencie: 1 šálka lúpanej červenej šošovice, 1 šálka nastrúhanej mrkvy, 1 šálka nakrájaného póru, 1 lyžica rastlinného oleja
Postup: všetky ingrediencie dáme do vody a varíme 20 minút, potom rozmixujeme.

Brokolicová polievka
Ingrediencie: brokolica, kukuričná múka, maslo, mlieko
Postup: 100 g brokolice uvaríme domäkka. Kukuričnú múku rozmiešame na riedku kašu a za stáleho miešania prilievame do polievky a 5 minút povaríme. Necháme chvíľu vychladnúť a rozmixujeme spolu s kúskom masla a mliekom.

Vyskúšaj... 🙂 🙂 🙂

Lebo moja kolegyna bývalá ma synčeka má 7 mesiacov aj niečo a nemôže do neho dostať nič okrem MM,... ani lyžičkou ani flaškou... takže si myslím, že je lepšie začať skorej, aby si dieťatko zvyklo a naučilo sa postupne papať všetko 🙂
Ale je to len môj názor 🙂

adriana7
24. júl 2012

@zuzkal99, no tak tie polievky proste nedávaj, v zime sa ich ešte navaríš!
...teraz skús ponorným mixérom kašičky - hocijaké čerstné ovocie, napríklad ošúpané broskyne, marhule, jahody...nie je pravda, že s ovocím sa nemá začínať, sladká chuť je dieťaťu najprirodzenejšia, aj materské mlieko je sladké