Imunologické okno. Aký je váš názor?

kukujka
18. sep 2011

Ahojte citala som v casopise clanok,ze od 17teho do 26teho tyzdna maju babatka imunologicke okno a mali by sa im pomalicky davat aj lepok,zltok,biely jogurt.Aky mate na to nazor????Chcela by som vediet Vase nazory na to

usiko
18. sep 2011

ja som to tiez citala a vsetky tieto veci som dcere zacala podavat v tomto case.... 🙂 mozno o 10 rokov napisu ze to tak nie je...ale co uz🙂

avenev
19. sep 2011

@usiko AJ ja som to citala a chystam sa na to spytat pediatra. A ako si jej to podavala? Moja ma 4 mesiace. Mam jej dat oliznut lyzicku s jogurtom? A co ten lepok, ten sa ako podava? Dakujem

tinki
19. sep 2011

@kukujka ahoj, áno je to pravda, pred niekoľkými rokmi sa lepok odkladal na čo najneskôr kvôli celiakii. Tentokrát sa zistilo, že ak sa pomaly začne s pridávaním, tak si telo, resp. črevo vytvorí látky, ktoré to dokážu spracovať. Lepok je v obilninách, takže buď daj oblízať rožok, alebo za lyžičku obilnej kaše. Ale o tom žltku a jogurte neviem. To mi doktorka nespomínala..

kukujka
autor
19. sep 2011

@usiko ahoj a ako na to dcerka reagovala????
@avenev aj ja sa chystam na to opytat pediatra,potom daj vediet co na to povedal ten tvoj

usiko
19. sep 2011

@kukujka @avenev
ahojte, nic sa nedialo,zacala som grahamovymi cestovinami tusim, a ovsenymi vlockami rozomletymi v jogurte.......jogurt s vlockami ide doteraz ako teple rozky,a odkedy don pridavam aj susene ovocie a semienka /sezamlan,tekvica a podobne, rozomlete/ tak sa za nim zaprasi ze az...pravdupovediac,jogurt mam ako zalozne jedlo..teda ak nic ine nechce,lebo jej netrafim konzistenciu alebo co, tak jogurt ide vzdy....

Jogurt moze uz od 4 mesiaca,ak je nedojcena, je totiz tiez z mlieka z rozlozenou bielkovinou ako susene mlieko, ktore je, mimochodom , riadny sajrajt..ved to smrdi uz ked som ho urobila...jogurty davam take ze su zlozene len z mlieka alebo smotany a kultury, teda ziadne susene mlieko a podobne veci...tak 10 percent tuku...aj ked sa mi nezda ten tuk, lebo cholesterol sa viaze na zivocosny tuktakze aby som jej neublizila, tak uz davam aj jogurty, kde je 3-4 percenta tuku.....

inak, pytajte sa lekarok ale zhodnotte si to same...mnoho lekarok nestuduje dalej, pokial nemusi a preto najnovsie poznatky nielen z oblasti vyzivy im nic nevravia......a poznam lekatky co odporucaju take veci pre pol rocne dieta,co ja by som do ust nezobrala......takze skor si najst nejake relevantne informacie na nete...ale spolahlive.....

usiko
19. sep 2011

jaj, a nedala som jej olizat lyzickuale zjest cely jogurt...lebo jak som jej ho dala tak ho zacala jest akoby tyzden nepapala....takze oliznut lyzicku by u nas nejako nefungovalo 🙂 od jogurtu jej nemoze byt vobec nic.....ale treba ho ohriat...a musi byt biely, nie ochuteny....my napriklad uz mesiace ani umele mlieko nejeme, ale jogurty a acidofilne mlieko.......

avenev
19. sep 2011

@usiko A pokial len len kojena?

svetlankat
19. sep 2011

@avenev do pol roka len kojit, potom pomaly zavadzat, ale radsej pomaly, nie hned cely jogurt, ono je to dost velka zataz na tie crievka. My sme sa riadili inymi tabulkami, nam sa odporucal lepok od 10. mesiaca, ale co rok to ine tabulky 😀 😀 😀

kukujka
autor
19. sep 2011

@avenev moja je tiez len kojena tak rovnako netusim ako co

jaruska8
19. sep 2011

@kukujka Hej, aj ja som toto čítala, som z toho mierne znechutená, lebo človek už pomaly fakt nevie, podľa čoho sa má riadiť. 😒 😒 😒 ja som pri zavádzaní príkrmov postupovala podľa príručky mama a ja, ale lepok sme jej dali skôr, ponúkli sme jej rožtek. Malá už skúsila skoro všetko, okrem citrusov, ale aj to chcem stihnúť, kým dojčím, no ako ju poznám, tak jej nebudú chutiť, lebo sú ,,kyslé". 😝
Ja zase neviem, čo s kravským mliekom... Keď prestanem dojčiť, jogurty a syry v poho, ale do varenia som ešte mlieko nepridala a vraj najnovšie by sa aj mlieko malo po 1. roku. ☹

kukujka
autor
19. sep 2011

@jaruska8 aj s tym kravskym mliekom je to kadejake kazdy vravi inak pocula som nazory,ze az po dvoch rokoch,iny,ze po roku a uz som niekde citala,ze uz po 8mich mesiacoch co ma dost zarazilo tak to uz clovek ozaj nevie kedy a co by ma neprekvapilo keby o 10rokov tvrdili,ze sa maju zacat davat prikrmy uz v 3tom mesiaci

tinki
19. sep 2011

v každom prípade každé jedlo zaťažuje obličky, takže všetko s mierou... 😉

usiko
19. sep 2011

@avenev tak do pol roka len MM a potom mozes po trosku lepok, ale nie neskor ako po 7. mesiaci.... 🙂 🙂 🙂 🙂

tamoulik
20. sep 2011

http://www.mamila.sk/post/tak-kedy-babaetkam-za..., potom si cely clanok treba stiahnut.

anjelicek26
20. sep 2011

@kukujka - no radit mozu prikrmy skorej, ale je to len na dietati, kedy sa vobec nauci tuhu stravu prehltat - posuvat jazyckom do hrdielka a ako rychlo mu to zacne dobre travit - nehnackovat, nekakat nestravene kusky potravy, nemavat zapchy. Ono zjest par lyziciek vie aj take male dieta, otazne je, ci je mu to prinosom - alebo zbytocne zatazuje nezrele travenie. Babatkam fakt staci mlieko. Kedysi neboli ponorne mixery a dieta pokym nemalo dost zubov, aby si to pozulo, bolo prevazne na mlieku 😅

kukujka
autor
23. sep 2011

@avenev ahoj tak ako si na tom s prikrmami zacala si ci nie?pytala si sa dr?

avenev
23. sep 2011

@kukujka Boli sme u lekara, mali ju ockovat ale kedze mala tu istu vahu ako pred 2 tyzdnami tak mame prist o tyzden na prevazenie a ked nepriberie budem musiet dokromovat navecer nutrilonom. Som bola z toho zaskocena, ze nepribrala tak som sa aj zabudla spytat na ten lepok. Tak sa spytam teraz...

aliza
24. sep 2011

baby, neblaznite, niekto niekde nieco napise a vy sa hned podla toho riadite. Zistili ste si, na zaklade akych vyskumov taketo clanky vysli, kde sa tie vyskumy robili a na kom? je to odsledovane na detoch az do dospeleho veku? silne pochybujem... ide predsa o zdravie vasich deti a davat 4mesacnemu jogurt a rozok je riadna blbost. To nema nic spolocne s alergiami, ale telo babatka nema proste enzymy na travenie inej potravy, ako mliecnej. Ved ma MM zlozenie ako jogurt? alebo UM? nie, nema, je to specialne upravovane, aby to nezatazovalo organizmus, najma oblicky. O rok napisu, ze treba dat kravske mlieko hned od narodenia, tak nase stadovite mamicky zacnu nosit krabicove mlieko uz do porodnice.

kukujka
autor
24. sep 2011

@avenev ahoj a kolko ti vazi mala?ani moja nieje ockovana ma zatial len 5160g ale o dokrmovani nepadlo ani slovo ona celkovo od narodenia malinko pribera.ja nechapem preco skoro vsetci dr.kazu dokrmovat ved pre kojene babo je normalne aj ked nepriberie za urcity cas potom sa to zas rozbehne hlavne,ze nechudne esteze my mame normalnu dr.a UM na xdokrmenie neriesime ved babo samo vie kolko ma zjest naco do neho pchat este nieco navyse

avenev
24. sep 2011

@kukujka teraz mala 5780g a pred 2 tyzdnani 5800g ale ta vaha skace ked sa len trosku pohne.Podla mna to bolo nepresne, ved papa stale.Ideme tento tyzden tak som zvedava kolko bude mat.

avenev
28. sep 2011

@avenev tak boli sme dnes na ockovani, vazila 6010. Pytala som sa na ten lepok lekara, mam este pockat, kym bude mat 5 mesiacov a potom ze jej mozem nadrobit trosku rozka do materskeho mlieka. Jogurt davat nemam.
Len neviem ako to vypije cez flasu, ved to cez tu dierku nepojde

avenev
28. sep 2011

@kukujka tak boli sme dnes na ockovani, vazila 6010. Pytala som sa na ten lepok lekara, mam este pockat, kym bude mat 5 mesiacov a potom ze jej mozem nadrobit trosku rozka do materskeho mlieka. Jogurt davat nemam.
Len neviem ako to vypije cez flasu, ved to cez tu dierku nepojde

zitaje
28. sep 2011

Toto sa tu uz riesilo - povie sa A, ale nepovie sa B... 😒
Cely tento novy trend ide zo Zapadu, kde je kratka MD a koji sa tak do pol roka. Ide o to, ze deti ovela lepsie zvladaju prve stretnutie s lepkom a s BKM, kym su kojene - preto tie odporucania zavadzat skor, aby sa to stihlo este kym su blahodarne ucinky kojenia.
Ale ked za standardnu situaciu povazujeme to, ze matka do pol roka vylucne koji, a potom koji minimalne do roka, idelane este ovela dlhsie, tak nie je najmensi dovod zavadzat lepok ci cokolvek ine v 4. mesiaci!!!

kukujka
autor
29. sep 2011

@avenev ahoj ved nemusis dat cez flasu rozrobis do tanierika trosku a das po lyzicke.jaked si niekedy po dokojeni este mliecko odsajem/cca 10-20ml/ tak to davam malej na lyzicke spapat a vzdy to zje aj sa jej to pekne dari nic nevyteka tak si mylsim,ze aj to mliecko s roztekom by mohlo ist cez lyzicku

kukujka
autor
29. sep 2011

@aliza prepac,ale nechapem preco pises,ze sa tym riadime.len jedna baba tu pisala,ze to dietatu dala ostatne sme si len vymienali informacie a konzultovali to s pediatrom

aliza
29. sep 2011

@kukujka nechcem sa tu hadat a dotahovat, ale po precitani prvych niekolko prispevkov mi stacilo...a myslela som to aj vseobecne, pre ostatne mamicky, ktore si to tu citaju a prepadaju podobnej panike... 😠 . Nemyslela som nikoho konkretne, tak prepac, ak sa ta to dotklo.

sirinka
29. sep 2011

prosim vas co presne znamena imunologicke okno??? 😕

chelonka
9. sep 2012

@svetlankat hmm do pol roka len kojiť, ale ked to okno je prave medzi 4- 6 mesiacom! tak potom ako, my máme zatial len 2 mesiace a zatial sa len kojíme a velmi premýšlam ako dalej bo ja som silný alergik a aj atopický ekzem

svetlankat
10. sep 2012

@chelonka my sme sa neriadili ziadnym oknom, vtedy to nebolo, neviem ci si si vsimla ale moj prispevok bol pisany v roku 2011, my sme sli uplne podla inych tabuliek, no a ked mas zdravotny problem, to uz si musis odsledovat sama

chelonka
10. sep 2012

@svetlankat jj viem že ste tu písali davnejsie. jj mám 2 zdravotné problemy ktorých sa to vlastne týka, tak no teda uvidíme, skusim sa popýtat mojich lekarok, detskej, alergologyčky som zvedava aké info a poznatky o tom budu mať.