Koľko kusov ovocia a zeleniny denne zjedia vaše deti?

leuska15leuska15
28. máj 2021

Ahojte. Všade sa píše, že dieťa (aj dospely) má zjesť denne 5ks ovocia a zeleniny. Ja sa snažím, ale príde mi to nemožné.
Ja do mojej natlačím denne 2-3 ks. Max co sa mi kedy podarilo, bolo 4.
Dávam jej 1-2 odšťavený pomaranč, jedno pokrájané jablko, a občas sa mi podarí mrkva, hrozno, čo kúpim. Ale viac ani nestihnem, ráno ide do škôlky a keď by som jej chcela potom dat 5ks ovocia, musela by už do večera iba jest 🙂
Úprimne, koľko ks ovocia a zeleniny zjedia vaše deti?

iconka
28. máj 2021

Uprimne, keby mu dam aj 10 tak ich asi zje. Realne davam 3-5ks denne a zje vsetko. Som za to velmi rada.

jarmila2010
28. máj 2021

cca 2ks..doobeda v skole 1ks...a poobede doma krajam na tanier jablka,hrusky+sezonne ovocie....teraz,uz preferujeme melon...zjedia podla chuti a nalady..

pribinak
28. máj 2021

Za chvíľu bude hrasok, keď dám pred syna vedro hrachu je schopný ho zjesť. Detto jahody, aj 2 kilá naraz.
Čerešne je schopný jesť do prasknutia.
Cez zimu nestačím kupovať mandarínky
Syn miluje ovocie

Nie je to každý deň rovnako.

jarmila2010
28. máj 2021

@pribinak ja hrach dcere,len kupujem,kedze sme v meste...tiez,ho zboznuje...niekolkox do tyzdna ho ma aktualne,uz nejake 2-3t,co je dostupny...

pribinak
28. máj 2021

@jarmila2010 mu kupujeme u farmárov z juhu u nás na sídlisku, ešte minuly týždeň nemali, ale možno už zajtra áno, syn ho miluje

nika82
28. máj 2021

netlac to do dietata nasilu lebo ti to prestane jest uplne

proximaa
28. máj 2021

@leuska15leuska15 odstaveny pomaranc radsej vynechaj a daj namiesto toho cele ovocie. Do tych 5 porcii rataj aj uvarenu zeleninu, ak je napr v polievke alebo ako priloha k masu. Ak k tomu pridas rajcinu na ranajky, uhorku na veceru, mozno sa na to mnozstvo dostanes. Pre inspiraciu, postruhana mrkva s jablkom by mozno mali uspech

janinah
28. máj 2021

0 slovom nula....má 15r. 186cm,70 kg a je zdravý až na miernu alergiu

emilka_1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka_ke
28. máj 2021

môj zje len jablká, hrozno a melón, ani keby mal revolver pri hlave tak iné do úst nedá, zo zeleniny mrkvu a šalátovú uhorku, ale nie postrúhanú a nie v náleve, uvarené nič

kristiii
28. máj 2021

@leuska15leuska15 nad počtom kusov som sa veru nikdy nezamýšľala, ale tak napríklad dnes zjedol ku raňajkám niekoľko cherry rajčiniek, na obed bolo kuracie soté na hrášku a kukurici...ráta sa to, ja neviem 😆. Niekedy je toho viac, niekedy menej, záleží od sezóny a od momentálnych preferovaných chutí. Syn je na dosť druhov ovocia alergický, bohužiaľ platí, čím viac mu niečo chutí, tým viac mu to vadí, takže toto naozaj neriešim, som rada, keď sa naje bez ujmy 🤷

anjelicek26
28. máj 2021

Ako kedy, ako prilohu k jedlu maju vzdy, v desiatovej doze vzdy, s chladnicky na olovrant si beru vzdy...je nas 6 a kupujem asi 20 kil zeleniny a ovocia na tyzden, lepsie satit jak zivit tuto bandu 😵

amelie2017
28. máj 2021

Zelenina, ak nie je v kremovej polievke, takmer ziadna. Este zamaskovana v niektorych jedlach, ale surovu vobec, to nehrozi, a ani ako priloha. Ale ovocie by jedla na kila.

podmostom
28. máj 2021

moji zvyknu jest banany, paradajky a jablka takmer denne. to je take bezne. ked mame napr hrozno, melon, to si urcite radi daju, ale to mame prilezitostne. Koreninovu zeleninu skor do varenia davam, obcas pozuju nejake mrkvicku, kalerab, to celkom mozu. Vcera sme mali napr salat listovy k rybe na veceru, dnes mame rozky vo vajci, ehm, k tomu asi vela zeleniny nedaju, max nejake paradajky. A papriku este maju radi. NO len to nie su nejake velke porcie co toho zjedia,napr starsiemu dam zo 3 pasiky papriky k desiate do skoly a nejake 3 cherry paradajky. Noooo, mali by tej zeleniny aj ovocia papat viac. A hlavne som teraz citala aky velky rozdiel je medzi zeleninou a ovocim zo supermarketu a ked si niekto sam vypestuje, tak chcem si aspon nejake debnicky od farmarov nejakych lokalnych zacat objednavat, ked uz, tak uz.

panelacikova
28. máj 2021

moja jedáva málo ovocia a zeleniny. čo-to príjme v rámci obeda, občas poobede jablko, jahody, mandarínka.... nasilu netlačím. niekedy sama si pýta, inokedy "pritvrdím", keď nemá 2-3 dni ovocie, tak jej dám pod nos a zje. ale kdeže 3-5 kúskov 😀 som rada, keď zvládne jablko, 7-8 jahôd.... čerešne má rada tiež, no to len v lete viac-menej, melón tiež... ale celkovo je po mne. skôr "mliečna" ako ovocná 🙂

jarnajar
28. máj 2021

K raňajkám a k večeri má zeleninu ako prílohu (istota sú rajčiny, často zje uhorku a kaleráb). Na desiatu a olovrant jedáva čisto len ovocie. Čiže 4 porcie denne. Často je nejako spracovaná zelenina aj k obedu. Ale je doma, keď je už v škôlke, tak ovplyvníš len tie raňajky a večeru.

jana_eyre_2
28. máj 2021

U nás takto : Na desiatu jablko/hrušku/jahody atď, aj 2 kusy na každé dieťa
Na obed vždy zelenina zastúpená v dostatočnom mnozstve - dá sa považovať za 2ks, je aj v polievke, aj v druhom, mäso jeme malo, zväčša máme zeleninové jedla
Olovrant ovocie, sladkost - 2ks
Večera čerstvá zelenina - napr.1ks uhorky, 2ks paradajky + čosi iné..

Snažím sa s detmi držať krok aj keď ja niektoré dávky ovo/zele občas preskočim.. občas sú samozrejme dni keď to nedodrzime, ako napr. Dnes lebo dcéra mala meniny, boli u nás na záhrade kamaráti a tak sme jedli a pili všeličo, ovocia najviac ostalo na stole.. to sú ale vynimky, inak sú takto navyknutí..

luccija
28. máj 2021

@leuska15leuska15 ovocia vela... zeleninu iba salatovu uhorku a v polievkach.

zuzikak
28. máj 2021

za den by si mala zjest 5 ks ovocia, za hrst orechov, minimalne 1 jogurt koli probiotikam, treba vlakninu, takze aj spravne pecivo, potom vypit 2 litre vody a netreba zabudnut na kuracie maso. Ano aj polievka je dobra na zazivanie a nepocita sa medzi vodu. Takze ked budes kazdy den dodrziavat vsetko co kade-tade popisu, nebudes robit nic ine cely den len zrat 😀 (nic v zlom ale nie vzdy sa podari jest to co je "vhodne"

maggie1978
28. máj 2021

Môj trojročný syn zje veľa, každý deň jablko, banán, a keď máme aj iné ovocie, jahody a čučoriedky zbožňuje, zje aj hrušku, melón, ovocie má rád. A zeleninu -salatovu uhorku, rajčiny, papriku, cviklu veľmi ľúbi. V polievke mrkvu. Reďkovku nemusí, a ani surový kaleráb nechcel.

nikazuz
28. máj 2021

Tak ale ráta sa nie len surové ovocie a zelenina, ale aj varené. Ja sa snažím, aby jedlo obsahovalo ovocie/zeleninu. Na raňajky má kašu (tam dávam oriešky a semiačka, niekedy aj ovocie), na desiatu ovocie aké mám doma, na obed polievka so zeleninou, druhé jedlo tiež obsahuje zeleninu, potom keď dám chlebík tak vždy nakrájam k tomu zeleninu a napr. keď aj robím placky/cestoviny/ryžu/praženicu, všade dám aj zeleninu 🙂 Takto sa snažím cez víkend, cez týždeň ked je v škôlke je tej zeleniny menej.... jasné že jedáva aj sladké, ale nemám s tým problém, keď je naučený zjesť toľko zeleniny 🙂

amelie2017
28. máj 2021

@zuzikak presne toto sme sa bavili s muzom tento tyzden, lebo u nas chodi jedna reklama, ze aspon 3 mliecne vyrobky za den. Tak vravime, 3 mliecne, 5 ks ovocia alebo zeleniny, tolko vody, bla bla, ved by som od rana do vecera len jedla

selest
28. máj 2021

Jedno jablko a banan, to kazdy den musi mat. Ine ovocie zatial velmi nechce.

jvlo
28. máj 2021

Veľa, varím im všetky jedlá doma a zelenina a ovocie sa u nás míňajú v obrovských množstvách. Keď kúpim 3kg melonu, zjedia ho na posedenie, rovnako jablká, hrušky, bobuloviny. 3 ročný syn zje dlhú uhorku len tak...medzi jedlami

fiafia
31. máj 2021

@leuska15leuska15 úprimne jablko denne. Ostatné ani za nič 😩 ani džúsy, šťavy, výživy atď...

mareri
27. jún 2021

jeden kus čerstveho ovocia a zeleniny. Ale dostavaju aj ovocne bio kase a podla mna im takato porcia stači