Koľko príkrmov denne pre 5 mesačné dieťa?

seemani
20. dec 2013

Baby nikde som nenašla také, tak sa spýtam tu. Malého prikrmujem mesiac, dostáva na obed zeleninku, ovocie, detskú výživu, na večeru asi 120-150 nutrilonu, inak ho kojim. Chcem sa spýtať, kedy sa začína s druhým príkrmom? Myslím 2x za deň. A ak papá na obed, druhý príkrm mu mám dať na olovrant?a mäsko môže dostávať od nového roka napríklad? Malý ma 5 mesiacov..

seemani
autor
23. dec 2013

@aliza mne lekárka povedala, že mám začať prikrmovať, lebo moje mlieko už nestačilo a malý mi plakal a bol hladný.. A keďže nechcem prestať kojiť, tak mu dávať na večer UM a na obed príkrmy a čuduj sa svete, odvtedy je po problémy a malý je spokojný.. Pre mňa je to najdôležitejšie a to, že som nevedela kedy môžem pridať druhý príkrm neznamená, že nemám ani šajn... jasné, že som vedela, že nemám čakať tri mesiace napríklad, ale nebol som si istá, či už je čas alebo až keď bdue mať pol roka..Tak som sa spýtala, preto nemám šajnu o príkrmoch??? to je tiež an zamyslenie. Odkiaľ to tie ženy asi vedia? Gény? Inštinkty? Alebo žeby si to preštudovali a popýtali sa??. A ďaľšia vec je to, že označenie tabulková som použila práve preto, čo si napísala, lebo presne tieto informácie som si našla aj ja...Otázka znela, kedy druhý príkrm.

seemani
autor
23. dec 2013

@luba28 ale už to má tri lajky 🙂

aliza
23. dec 2013

@luba28 si predstav, ze ja zijem v zahranici a tuto informaciu som dostala od pediatra specializovaneho na vyzivu, ze prikrmy az po 6.m. aj ked je dieta na UM. Takze az taka somarina to asi nie je 😖.

hori
23. dec 2013

@seemani pridava sa kazdy mesiac jeden prikrm - zacina sa najcastejsie zeleninou na obed (postupne s masom alebo zltkom a prilohou) a dalsie je na tebe ako si rozvrhnes, jedno ci to bude olovrant, vecera alebo desiata a jedno ci to bude ovocie alebo kase, akurat jogurty sa davaju az ako posledne... cely ten mesiac je cas na to, aby si dieta zvyklo prejst od dvoch-troch lyziciek po celu porciu, co je u 5 - 6 mesacneho cca 120 - 150 g (len orientacne pisem, samozrejme ze keby zjedol menej, nic sa nedeje a keby pytal viac, tak jasne, ze hladneho ho nenechas)...

aliza
23. dec 2013

@seemani ak mu nestacilo tvoje mlieko, mal dostat umele. Aj tak mu ho davas. Lekarka, ktora by mojmu 4 mesacnemu hladnemu dietatu nariadila davat jedlo namiesto mlieka, by u mna skoncila lebo az taky blbec nie som, aby som si neprecitala nieco z mediciny a nepochopila zakladne fakty,ako napriklad to, ze travenie a oblicky nie su este natolko vyzrete, aby sa s tym vedeli popasovat. A prepac, ale davat ako prikrm sladku vyzivu je naozaj dokaz nedostatku informacii, davat tak malemu dietatu konzervy a este aj s cukrom nemoze byt v ziadnom pripade zdrave, to nemusim ani studovat, ani sa nikoho pytat, to je zdravy rozum. A ak si nasla, co som pisala, preco sa podla toho neriadis? ved si odpoved teda nasla, tak preco sa pytas tu? jaj, zabudla som, ty nechces byt tabulkova....a nezamyslela si sa nad tym, ze tie tabulky nevymysleli mamicky na materskej alebo babicky, ci svokry? ale ze sa zrejme od niecoho tie informacie odvijaju, na niecom (vyskumy) zakladaju, ze niekto (odbornik) ma s tym podstatne viac skusenosti a vedomosti, ako mamicky na fore? co je na tom zle riadit sa ludmi, ktori sa tomu rozumeju? ja som sa nikdy nepotrebovala radit na forach o kazdom jednom prikrme, kedy, co a ako, ved citat viem, rozum mam ...a nikdy som nemala ziaden problem s jedenim, ani travenim, ci alergiami u svojich deti...preco asi? zeby tie tabulky mali naozaj nieco do seba?

vjaja
23. dec 2013

@sisaka blbosť

veriiii
23. dec 2013

@aliza veru, v dnesnej dobe WHO odporuca rovnako ako u kojenych deti aj nekojenym detom zacat davat prikrmy az od ukonceneho 6.mesiaca..to len na Slovensko sa este nedonieslo...

jaja018
23. dec 2013

@aliza prvej malej som začala dávať príkrmi v 4. mesiaci a to úplne netabulkovo jablkovu výživu (domácu bez konzervantov a cukrov) a postupne som pokracovala zeleninou a ďalším ovocím. V 9. mesiaci mi papala úplne vsetko. A ešte od 6. mesiaca pije kravske mlieko (nie krabicove). A tiež nikdy nemala žiadne bolenie bruška, alergie a podobné pliagy. Dokonca este sme nemali ani ATB najhoršia choroba bol soplik. Ja si myslím ze každé dieťa je individuálne a jednému by to uskodilo a druhému nie. Každá mamička musí vedieť čo jej dieťatko potrebuje a čo mu už môže dať papat a koľko.

zuzkaanicka
23. dec 2013

@jaja018 mas este velmi male dieta, takze je uplne normalne, ze este nemalo atb ... tie zvycajne prichadzaju az v skolke 😉 ... jasne, nech sa kazda mamicka rozhodne podla svojho najlepsieho vedomia a svedomia, ved hlavne ona je za svoje dieta zodpovedna ... ale ja som bola radsej "tabulkova" mama, akoby som mala s takym malym dietatkom experimentovat 😉 ... ja myslim, ze @aliza chcela len poradit, lebo ma svoje vlastne skusenosti a zrejme je s nimi spokojna, podobne ako ja 😉

luba28
24. dec 2013

@aliza od kedy svet svetom stoji,tak som nepocula,aby niektore dieta na prikrmovanie od 4-4,5 mesiaca umrelo,....nikto netvrdi,ze mu ma dat klobasu,peceny bocik,alebo knedlu,.....nasi rodicia,babky,...atd...urcite nesli podla tabuliek,ale co doma mali to dali svojim detom a sme vsetci tu,....to len ta hlupa moda teraz nedaj toto,nedaj toto,lebo alergie,lebo problemy atd,....sklenikove deti by som povedala,.....jeden tak zil,aj v truhle kyslikovej spal a kde je teraz,hm.....????????

atrami
24. dec 2013

zbytočné veľa vecí naraz. Nemáš sa kam ponáhľať. Ja som začala dávať príkrmy v 5. mesiaci- dôvod dojčenie nestačilo. Pravidlo, ktoré sa mi potvrdilo. Jeden mesiac, jedno nahradené dojčenie. Každé 3 dni, nový druh, či už ovocie alebo zelenina. V skratke - napríklad začneš zemiakom- 3 dni dávaš zemiačik, po 3. dňoch pridáš napr. brokolicu, za ďalšie 3 dni mrkvu.....V ďalšom mesiaci- obed zeleninka a na desiatu dávaš ovocie. Na ďalší mesiac na večeru napríklad kašu. Ďalší mesiac na raňajky môžeš zaradiť pečivo. Nerozumiem kam sa ponáhľaš.

seemani
autor
24. dec 2013

Čo každého trápi kam sa ponáhľam, je to moje dieťa a bduem si ho kŕmiť ako chcem a ako potrebuje. každý má na tieto príkrmy svoj názor a veľa štúdii ) najnovších) dokazuje, že príkrmi by sa mali začať dávať medzi 4-5 mesiacom a do 9teho by dieťa malo zjesť všetko. Lepok sa tiež má dávať skôr aby sa predišlo celiakii. Neponáhľam sa. idem úplne normálnym tempom.... Pekné vianoce

seemani
autor
24. dec 2013

@aliza kde som písala že papá ocukrenú výživu s curkom?

janulap
24. dec 2013

@seemani my sme najskor zacali obedom a potom sme pridali vecer kasu.Olovrant sme pridali asi az ako posledny....na olovrant ,ked vstala som ju nakojila a v tych 5 m jej to este stacilo....a vecer mala kasu.

aliza
24. dec 2013

@seemani ake najnovsie studie? ja o nicom neviem...iba tu na MK citam, ze slovenski pediatri pouzivaju tuto zazracnu formulku o imunologickom okne, ale na zaklade coho? akych vyskumov? je odsledovane, aky to bude mat dopad na zdravie deti o 10-20 rokov? kedze je to najnovsi trend, tak ti nikto nezaruci, ze to nebude mat dopad na zdravie deti, je to obycajny hazard. Kvoli prevencii alergii sa zatazi cely organizmus....to fakt nema ziadnu logiku. Ja mam alergie, aj cela moja rodina a ani jedno moje dieta ziadnu alergiu nema a ziadne imunologicke okno som nepraktizovala, ako mi to vysvetlis? lekari mi povedali, ze na 100% jedno z mojich deti bude alergicke, kedze je to u nas dedicne.
Pekne Vianoce aj vam.... 🙂

aliza
24. dec 2013

@luba28 ak je pre teba medicina a vyskum len hlupa moda, tak skoda diskutovat. pekne Vianoce prajem

luba28
24. dec 2013

@aliza ja som o ziadnej medicine a vyskumoch nepisala,.....pekne Vianoce aj Vam,...

seemani
autor
24. dec 2013

@aliza no ono keď si vezmeš spätne do minulosti spôsoby kŕmenia detí, a dnešné spôsoby, sama zistíš, že kopec ľudí, dnes už dospelých má oveľa menej problémov a alergií ako dnešné deti.. Čím to asi bude? Ja som od 3 mesiacov bola dokrmovaná, takisto môj muž a nemaáme žiadne alergie, žiadne problémy, dokonca by som povedala, že sme odolnejší ako veľa našich známych. ako mi toto azs vysvetlíš ty? Čo si tu budeme dokazovať, podľa mňa je to úplná blbosť, že kojené dieťa sa má dokrmovať až od 6 mesiacov, a že obličky a trávenie nie je ešte vyvinuté? To akou evolúciu prešlo ľudstvo prosím ťa, keď pred 50timi rokmi vyvinuté bolo?
neriešim toto ďalej, ja som sa nepýtala nato, či už prikrmovať, tak ma nepresviedčaj o svojej pravde, lebo každý to má inak. ANi tvoje presvedčenie nemusí byť pravdivé..

zuzkaanicka
24. dec 2013

@seemani vidis, ja mam take iste skusenosti ako @aliza ... ja mam alergie, moje deti nie ... a mam dost vela znamych, ktori to takto maju ... ale jasne, nikto Ti nic nevnucuje, urob si svojim dietatom ako uznas za vhodne 😉 ... jedno Ti vsak potvrdi snad kazdy-strava v prvom roku zivota velmi ovplyvni kvalitu dalsieho zivota 😉 ... inak, neporovnavala by som to, co bolo kedysi a co je teraz ... kedysi boli napr. potraviny zdravsie, ako teraz ... aj ovzdusie atd.

sense
24. dec 2013

@aliza zijem v zahranici a tiez mi lekar povedal o tzv. imunologickom okne a takisto ze podla noveho sa aj lepok zavadza skor, ako aj to ze uz netreba davat len zltok ale cele vajicko, a od polroka mi povedal ze mam po troche davat aj jogurt a tvaroh a takisto od 7 mesiaca aj strukoviny a najlepsie zacat cervenou sosovicou lebo nenaduva..takze to asi nie je len vymysel slovenskych lekarov....a niekt. deti na mlieku do polroka zial nevydrzia a preto je vhodne zavadzat po 17tyzdni prikrmy, nakolko by nemali vypit viac ako liter mlieka denne nakolko to zatazuje oblicky,...

aliza
25. dec 2013

@seemani ja ta o nicom nejdem presviedcat, rob ako chces...len je na zamyslenie, preco musis pravidelne zakladat nove temy....to poukazuje len na jedno, na nedostatok informacii. Ale hlavne, ze vies, ze prikrmovanie od 6.m. je uplna blbost, ze? a na zaklade coho? ked nemas ani zakladne vedomosti o prikrmovani? toto nie je totiz tvoja prva tema o prikrmoch 😒 . A tu blbost o oblickach, co si napisala....to sa neda ani komentovat. Jasne, ze ani pred 50.rokmi neboli oblicky v 4 .m. pripravene, ale v tej dobe bola medicina niekde inde, ze ano a asi by sa ti nepacilo, keby dnesni lekari liecili podla metod spred 50 rokov, ze? takze niekde pokrok ocakavame a ocenujeme a inde sa mu vysmievame 😕. Oblicky nie su len o alergii....ta alergia by mna trapila asi najmenej, ale to tu dalej nebudem rozpisovat, kedze ty nemas absolutne ziaden zaujem o vedomosti, ty len chces potvrdit, ze mozes dieta tlacit kadecim a kedykolvek. A povazovat nasu generaciu, ci generaciu nasich rodicov za zdravu......to fakt hovori za vsetko 😖 . Uz nebudem teda reagovat a prepac, ze som si dovolila vyjadrit svoj nazor.

seemani
autor
25. dec 2013

@aliza jasné máš úplnú pravdu... a tých tém som tu založila skutočne veľa, iné ani nerobím...

zuzkaanicka
25. dec 2013

@aliza uplny suhlas a prajem Ti pekne sviatky 😉

kofoluska
25. dec 2013

@seemani Odpoved Ti hodim do IP, lebo vidim, ze supermatka, ktora na jednej strane alibisticky pise, ze nie je odbornik ani lekar a na druhej Ta skope pod ciernu zem, lebo sa vobec nieco pytas na seba nenechala dlho cakat 😀 😀 😀

seemani
autor
25. dec 2013

@kofoluska ďakujem veľmi pekne, prečítam večer, lebo je naozaj dlhá tá správa, v IP ti aj odpíšem 😉

aliza
25. dec 2013

@zuzkaanicka pekne sviatky aj vam... 🙂

luba28
25. dec 2013

@kofoluska to je kto,ta supermatka????????

zuzkaanicka
25. dec 2013

@luba28 neboj, to budem ja, alebo @aliza, myslim, ze Ty nie 😅

kofoluska
25. dec 2013

Dievcata v ramci slusnosti a zachovania urovne tejto diskusie nebudem menovat 🙂)))))))))))))))))))

zuzkaanicka
25. dec 2013

@kofoluska len to menovanie by bolo menej neslusne, ako ten Tvoj predosly prispevok😝