Náhrada mlieka po odstavení

marika_zz
14. júl 2015

Ahojte mamicky. Rada by som poprosila o radu po odstavenie 1,5 r. dietata od dojcenia. A to konkrétne:
1. ak nechce žiadne iné mlieko, ako mu to vykompenzovať v strave, aby nebol ukrátení o potrebné živiny? Denne jedáva na ranajky a veceru pečivo s niečím + zelenina. Desiata jogurt s ovocim, obed klasika a olovrant len ovocie. Je potrebné pridať ešte jeden jogurt denne navyše alebo co?
2. ako podavat vigantol, ked doteraz som mu ho podavala s mat. mliekom? udajne sa vigantol musi podat s mliekom, inac sa nevstrebe.

Za vsetky rady vopred dakujem.

bonaqa2013
14. júl 2015

@marika_zz prečo odmietaš dať dcére pohár mlieka? Alebo ešte jeden jogurt, alebo syr tam niekde vopchaj. Ale ja by som asi pohár mlieka.... 🙂

jamabe
14. júl 2015

Tak ešte pridaj nejaký mliečny produkt - kvalitný tvrdý syr, tvaroh.. Ale aj iné potraviny, okrem mlieka, obsahujú vápnik.. Tu je pekná tabuľka: http://www.aktivis.sk/calcium.html

pribinak
14. júl 2015

Vigantol mozes dat aj do jogurtu, ide o to, ze je to vitamin D a ten je rozpustny v tukoch, preto to mamkam radia davat do mlieka, nie do vodicky ci cajiku, lebo D sa viaze na tuky

jamabe
14. júl 2015

a ozaj to Déčko... teraz v lete ho vôbec nemusíš dávať, dieťa ho získa dosť zo slnka... 🙂

lubkalubka1
14. júl 2015

Moja tiež nechcela, kúpila som to francúzske mlieko a chcela ho, aj synovi som ho kupovala, vyskúšaj jej to dať, toto mlieko nie je ani cenovo náročné, ak nechce žiadne, tak daj aj krabičkové, do 2 rokov by deti mali piť mlieko, je to pre rast prospešné, nevyhnutné, v jogurtoch nie je obsiahnutá taká dávka calcia - vápnika ako v mlieku. Vigantol sa vstrebe aj bez mlieka, ale nie úplne, s mliekom sa vstrebe rýchlejšie a lepšie - pýtala som sa na to pediatra. Takže jej to kvapni rovno do pusinky, ak sa na to mlieko nenaučíte.

marika_zz
autor
14. júl 2015

@bonaqa2013
mame chlapceka, nie dievcatko 🙂 a neodmietam mu dat mlieko z pohara, ale ziadne nechce. skusala som umele (takmer vsetky znacky), kravske aj kozie. a ak dam syr, kolko ho asi tak musi byt? ake mnozstvo, aby to nahradilo to stratene mlieko?

marika_zz
autor
14. júl 2015

@jamabe
dakujem, velmi pomohlo 🙂

marika_zz
autor
14. júl 2015

@lubkalubka1
vyskusala som aj to francuzske (ak mas na mysli france lait) a ani to nechce ☹

pribinak
14. júl 2015

@marika_zz ak papa jogurty, masko, ovocie, zeleninku, syry ci orechy, tak prezije bez mlieka, nebude mu nic chybat, vela deticiek nechce po materskom pit ziadne
My sme skusali, kakavko, ci bananove kakavko a nic, rozne kasicky a nic. Potom sa chytil az v skolke

bonaqa2013
14. júl 2015

@bonaqa2013 nemám potuchy koľko syra nahradí mlieko.... Moje deti všetky majú radi mlieko. Každé vypije denne min 0,5 l mlieka. Takže nám je aj 2 l málo ....

aliza
14. júl 2015

@marika_zz moj syn tiez prestal pit mlieko v roku a pol a nenahradzala som ho nicim. Jogurty nejeme a zje tak jeden platok syra denne a je zdravy a nic mu nechyba. Samozrejme ma vyvazenu stravu. Vigantol nikdy nebral a to este zijeme v krajine bez slnka. netrapila by som sa tym 😉

pribinak
14. júl 2015

@aliza ale vy mate ako ostrovna krajina omnoho viac morskych ryb vo svojom jedalnicku, tie maju prirodzeny vit D v sebe, takze si ho nemusite umelo pridavat ako my v podmienkach strednej Europy

lubkalubka1
14. júl 2015

Možno by ti vedeli poradiť na stránke Hami - tam to presne rátajú - sú tam odborníci na výživu, tak tam skús položiť otázku, že čo nahradí dennú porciu mlieka. Hamiklub.sk www.klub-mamiciek.sk/Hami_klub‎.

zabina27
14. júl 2015

este aj do varenia mozes pouzivat viac mlieka, mliecne polievky, privarky, ako alternativu k jogurtu napriklad puding, krupicovu kasu, jogurtovy napoj, vyskusaj, ci by nevypil napriklad bielu kavu na ranajky ci cez den, kakao, bananovy (ovocny) mliecny kokteil, mozno by mu chutilo aj take ako cottage cheese, natierky z prirodneho syra - ak teda chces vyslovene mliecne veci. a podla mna stoji za to aj skusat priebezne stale ponukat aj mlieko na pitie, mozno niekedy zachuti 😉